Floyd Toole: Ένα βίντεο που πρέπει να δεις ολοκληρο

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Κεντρικό ηχείο για ακρόαση stereo; Γιατί;

Το 2.2 (δύο ηχεία - 2 subwoofers) το καταλαβαίνω (με τα τόσα που έχω διαβάσει στο forum). Αλλά το κεντρικό ηχείο ποια πληροφορία θα αναπαραγάγει στον stereo ήχο;
Ποιό stereo; είπαμε είναι απαράδεκτο.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Center Channel And Stereo
Stereo audio was originally designed to separate recorded sound into two channels (that is what the term "stereo" means), with left and right channel speakers placed in front of the room. Although some sounds come specifically from the left or right channel speakers, principle vocals or dialog are mixed into both speakers.


Since the vocals are placed in both the left and right channels, when the listener sits in the stereo "sweet spot", (equidistant between the left and right channel speakers) the vocals appear to come from a phantom center spot between those two speakers.


However, as you move your listening position from the sweet spot to either the left or right - even though the dedicated left and right sounds stay in their relative positions, the position of the vocals will (or should) move with you.


You can also hear this effect by using the stereo receiver or amplifier's balance control–as you dial it to the left and right, you can hear the vocals change position with the left and right channel volume output.


As a result, in a traditional stereo setup, you can't control the position or level (volume) of the center channel vocals independently from the left and right channels.

https://www.lifewire.com/center-channel-speaker-4142693
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Διαβάζοντας τα posts μπορεί να κατάλαβα κάτι λάθος.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Δεν απαντάς στην ερώτηση.
Είναι απλό. Το κεντρικό κανάλι μπορεί να περιέχει ό,τι έχουν κοινό (στην ίδια στάθμη) τα δύο πλευρικά, με το απαραίτητο cross fade από κανάλι σε κανάλι, ώστε να είναι η εικόνα ομοιογενής. Αυτή η προσέγγιση πλεονεκτεί από κάθε άποψη εν συγκρίσει προς τη δικάναλη. Και υπάρχουν τρικάναλες ηχογραφήσεις ακόμη και από τη 10ετία του '50, αλλά τελικώς έφθαναν στην αγορά μιξαρισμένες σε δύο κανάλια, επειδή το τελικό προϊόν, ο φωνογραφικός δίσκος, δεν χωρούσε περισσότερα. Χωράει βεβαίως άλλα δύο, κωδικοποιημένα αναλογικά, α-λα ντόλμπυ προλότζικ, αλλά μια αγορά που βρίθει από ψωνισμένους με λάμπες, γυαλιστερά επίχρυσα, μυσταγωγίες, τελετουργικά και μεσαιωνικές αγκυλώσεις, ουδέποτε θα αγόραζε κάτι τέτοιο. Φυσικά, και το CD που ακολούθησε, σχεδιάστηκε με βάση τα δύο κανάλια που ήξερε όλος ο κόσμος, κι αυτά εμπιστευόταν.

51-rimN7MTL._SY355_.jpg


http://www.speakerscornerrecords.com/news/details/4/mercury-living-presence-the-history
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κεντρικό ηχείο για ακρόαση stereo; Γιατί;

Το 2.2 (δύο ηχεία - 2 subwoofers) το καταλαβαίνω (με τα τόσα που έχω διαβάσει στο forum). Αλλά το κεντρικό ηχείο ποια πληροφορία θα αναπαραγάγει στον stereo ήχο;
Η πλέον απλή απάντηση που θα μπορούσε να δοθεί,είναι ότι θα αναπαραχθεί όλη εκείνη η πληροφορία χάριν της οποίας οι μηχανικοί ήχου θα ΄΄αλλάζουν τον αδόξαστο΄΄ στο αυθεντικό ηχογραφημένο σήμα κατά τη διαδικασία παραγωγής του κλασσικού δικάναλου premaster.Θα ικανοποιούσε αν μη τι άλλο η εφαρμογή σε όλα τα στάδια της παραγωγής και τα πιουρίστικα ιδεώδη,λόγω της απλούστερης επεξεργασίας.
https://www.avsite.gr/forum/threads/mastering.93129/page-3#post-1975067
Και κατι ακόμα.
Κάποιοι βλέπουν ενα βιντεάκι στο γιουτιουμπ και το παίζουν τζάμπα μάγκες.
Εδώ σπάμε τα κεφάλια μας με τα βιβλία (του ίδιου επιστήμονα και όχι μονο) για να βγάλουμε άκρη, σελίδες επι σελίδων με διαγράμματα και μαθηματικά.
Να πάτε να πάρετε τα βιβλία. Να πληρώσετε. Και να κάτσετε να διαβάσετε με τις ώρες. Όχι μόνο τσίπουρα και φραπέδες στην καφετέρια. Και μετα τα ξαναλέμε.
Είδες που κανένας τελικά δεν είναι απολύτως έξυπνος;
Και ο υποφαινόμενος ακόμα θα μπορούσε να τα είχε εξαρχής διαβάσει μαζεμένα όλα μαζί από τον Δόκτορα,αντί ν'αναζητά τις πληροφορίες από πολλές διαφορετικές πηγές.:)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Δεν ειναι θεμα εξυπναδας ή βλακειας,
εγω ας πουμε δεν ειμαι χαζος
- κοπανιζω χωματα και θεωρουμαι εξαιρετικος (με πληρωνουν γι' αυτο).
Εχω εχπαιδευσει τον εγκεφαλο μου γι' αυτο ... αληθεια ! αμα με δειτε στη δουλεια μου θα μου σφιξετε το χερι ...
... ομως ειμαι ατυχος !
μ' αρεσει η μουσικη και καποτε καταλαβα πως ειναι σημαντικα τα μηχανακια που τη παιζουν ...
δε μπορω ομως να επαναπρογραματισω τον ενγκεφαλο μου για να κατανοησω (διαβαζοντας) το γιατι συνβαινει αυτο ...
το διαβαζμα ειναι φυσιολογικο για καποιους (πολλους) - η μαθηση μεσω της αναγνωσης -
εγω δε μπορω να το κανω...
ερχομαι στο φορουμ και ψαχνω μασημενη τροφη - δεν ειναι κακο ...
εχετε υπομονη ...




παντως μετα την αναγνωση τεθιων νηματων η ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΡΑ μου παντα παιζει καλυτερα ...


τουρτας και νταλιμπαν ετοποθετηθηκαν επι του θεματος ?

:drinks:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το απολύτως ελάχιστο που χρειάζεται είναι sub και κεντρικό. 3.1.
Αυτο
Δεν ειναι θεμα εξυπναδας ή βλακειας,
εγω ας πουμε δεν ειμαι χαζος
- κοπανιζω χωματα και θεωρουμαι εξαιρετικος (με πληρωνουν γι' αυτο).
Εχω εχπαιδευσει τον εγκεφαλο μου γι' αυτο ... αληθεια ! αμα με δειτε στη δουλεια μου θα μου σφιξετε το χερι ...
... ομως ειμαι ατυχος !
μ' αρεσει η μουσικη και καποτε καταλαβα πως ειναι σημαντικα τα μηχανακια που τη παιζουν ...
δε μπορω ομως να επαναπρογραματισω τον ενγκεφαλο μου για να κατανοησω (διαβαζοντας) το γιατι συνβαινει αυτο ...
το διαβαζμα ειναι φυσιολογικο για καποιους (πολλους) - η μαθηση μεσω της αναγνωσης -
εγω δε μπορω να το κανω...
ερχομαι στο φορουμ και ψαχνω μασημενη τροφη - δεν ειναι κακο ...
εχετε υπομονη ...




παντως μετα την αναγνωση τεθιων νηματων η ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΡΑ μου παντα παιζει καλυτερα ...


τουρτας και νταλιμπαν ετοποθετηθηκαν επι του θεματος ?

:drinks:
Σαφως και δεν ειναι κακο αυτο. Κακο ειναι οταν καποιος που ανηκει στην κατηγορια που περιγραφεις κανει επιθεση με επιχειρήματα του κωλου σε οσους εχουν διαβασει και κατανοησει αυτα που αυτος δε καταλάβαινε. Αυτοι οι γραφικοι τυποι παντα καταληγουν της επιχειρηματολογια τους με το "εμπιστεύομαι τα αυτια μου περισσοτερο απο τα οργανα".:confused::confused::confused:
[DOUBLEPOST=1535304542][/DOUBLEPOST]https://www.sciencedirect.com/book/9780240520094/sound-reproduction Ξεκίνησα να διαβάζω αυτό σήμερα. Για να δούμε ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Και ο υποφαινόμενος ακόμα θα μπορούσε να τα είχε εξαρχής διαβάσει μαζεμένα όλα μαζί από τον Δόκτορα,αντί ν'αναζητά τις πληροφορίες από πολλές διαφορετικές πηγές.:)
Άντε, βαλε παραγγελία
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
το βρηκα σε pdf γιατι το φτηνοτερο αντιτυπο στο αμαζον ειναι 54 δολαρια + εξοδα αποστολης.... Γυρω στα 100 δηλαδη.
Την καινούργια έκδοση.

Third Edition.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Είναι απλό. Το κεντρικό κανάλι μπορεί να περιέχει ό,τι έχουν κοινό (στην ίδια στάθμη) τα δύο πλευρικά, με το απαραίτητο cross fade από κανάλι σε κανάλι, ώστε να είναι η εικόνα ομοιογενής. Αυτή η προσέγγιση πλεονεκτεί από κάθε άποψη εν συγκρίσει προς τη δικάναλη. Και υπάρχουν τρικάναλες ηχογραφήσεις ακόμη και από τη 10ετία του '50, αλλά τελικώς έφθαναν στην αγορά μιξαρισμένες σε δύο κανάλια, επειδή το τελικό προϊόν, ο φωνογραφικός δίσκος, δεν χωρούσε περισσότερα. Χωράει βεβαίως άλλα δύο, κωδικοποιημένα αναλογικά, α-λα ντόλμπυ προλότζικ, αλλά μια αγορά που βρίθει από ψωνισμένους με λάμπες, γυαλιστερά επίχρυσα, μυσταγωγίες, τελετουργικά και μεσαιωνικές αγκυλώσεις, ουδέποτε θα αγόραζε κάτι τέτοιο. Φυσικά, και το CD που ακολούθησε, σχεδιάστηκε με βάση τα δύο κανάλια που ήξερε όλος ο κόσμος, κι αυτά εμπιστευόταν.
Η πλέον απλή απάντηση που θα μπορούσε να δοθεί,είναι ότι θα αναπαραχθεί όλη εκείνη η πληροφορία χάριν της οποίας οι μηχανικοί ήχου θα ΄΄αλλάζουν τον αδόξαστο΄΄ στο αυθεντικό ηχογραφημένο σήμα κατά τη διαδικασία παραγωγής του κλασσικού δικάναλου premaster.Θα ικανοποιούσε αν μη τι άλλο η εφαρμογή σε όλα τα στάδια της παραγωγής και τα πιουρίστικα ιδεώδη,λόγω της απλούστερης επεξεργασίας.
https://www.avsite.gr/forum/threads/mastering.93129/page-3#post-1975067
Επομένως, εφόσον δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες ηχογραφήσεις, συμπεραίνω ότι η πρόταση του @Dimifoot για "ελάχιστο" σύστημα 3.1, είναι μη πραγματοποίηση για ακροατές δικάναλου ήχου. Οπότε, ή μένουν (μένουμε) στο δικάναλο (με την προσθήκη ή μη subwoofer(s)) ή περνάνε απευθείας σε πολυκάναλο set up.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Βαλε λινκ απο που να το παραγγειλουμε κιόλας αν γίνεται.
https://www.amazon.co.uk/Sound-Repr...p_ob_neva_mobile#immersive-view_1534448914586
[DOUBLEPOST=1535305601][/DOUBLEPOST]
Επομένως, εφόσον δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες ηχογραφήσεις, συμπεραίνω ότι η πρόταση του @Dimifoot για "ελάχιστο" σύστημα 3.1, είναι μη πραγματοποίηση για ακροατές δικάναλου ήχου.
Ερώτηση/απορία προς @Bhutia , @costas EAR, @Alex_Zapantis:
Αφού ακούμε τις mono ηχογραφήσεις σε stereo setups, γιατι να μην ακούμε τις stereo ηχογραφήσεις με τρία ηχεία;
Και:Υπάρχει καλός και αποδεκτός τρόπος processing;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Υπάρχει καλός και αποδεκτός τρόπος processing;
Ναι.
Ο κύριος τρόπος σκέψης, είναι αυτό που είπε ο κόγιας. Οι κοινές πληροφορίες των 2 καναλιών, παν στο κεντρικό.
Το επόμενο βήμα είναι οι διαφορά του κάθε καναλιού από το κεντρικό, να πηγαίνει στα πλαϊνά ηχεία.
Αυτό είναι το πιο ασφαλές 5.x του δικάναλου.
Μεγάλη και σταθερή μουσική σκηνή, πλατύ σουίτ σποτ, πραγματική στερεοφωνία όπως θα έπρεπε να είναι.

Υπάρχουν προτάσεις από διάφορες πηγές για πολυκάναλη ακρόαση του δικάναλου, που φτάνουν και στα πίσω κανάλια, βρίσκοντας κοινό περιεχόμενο στα 2 κανάλια με διαφορές φάσης. Λίγο γκουγκλ σερτς, και τις βρίσκουμε. Φυσικά, υπάρχουν και οι προτάσεις της Dolby, και των υπόλοιπων μεγάλων του χώρου. Όλες θέλουν προσεκτική διερεύνηση. Και μη μου αρχίζετε το γνωστό "το άκουσα και δε με άρεσε", βαργιέμαι ξανά τα ίδγια και τα ίδγια...
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Ναι.
Ο κύριος τρόπος σκέψης, είναι αυτό που είπε ο κόγιας. Οι κοινές πληροφορίες των 2 καναλιών, παν στο κεντρικό.
Το επόμενο βήμα είναι οι διαφορά του κάθε καναλιού από το κεντρικό, να πηγαίνει στα πλαϊνά ηχεία.
Αυτό είναι το πιο ασφαλές 5.x του δικάναλου.
Μεγάλη και σταθερή μουσική σκηνή, πλατύ σουίτ σποτ, πραγματική στερεοφωνία όπως θα έπρεπε να είναι.

Υπάρχουν προτάσεις από διάφορες πηγές για πολυκάναλη ακρόαση του δικάναλου, που φτάνουν και στα πίσω κανάλια, βρίσκοντας κοινό περιεχόμενο στα 2 κανάλια με διαφορές φάσης. Λίγο γκουγκλ σερτς, και τις βρίσκουμε. Φυσικά, υπάρχουν και οι προτάσεις της Dolby, και των υπόλοιπων μεγάλων του χώρου. Όλες θέλουν προσεκτική διερεύνηση. Και μη μου αρχίζετε το γνωστό "το άκουσα και δε με άρεσε", βαργιέμαι ξανά τα ίδγια και τα ίδγια...
Ουουουου 666
Ουουουου 666
Ουουουου 666
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
https://www.amazon.co.uk/Sound-Repr...p_ob_neva_mobile#immersive-view_1534448914586
[DOUBLEPOST=1535305601][/DOUBLEPOST]
Ερώτηση/απορία προς @Bhutia , @costas EAR, @Alex_Zapantis:
Αφού ακούμε τις mono ηχογραφήσεις σε stereo setups, γιατι να μην ακούμε τις stereo ηχογραφήσεις με τρία ηχεία;
Και:Υπάρχει καλός και αποδεκτός τρόπος processing;
Εάν μάλιστα χρησιμοποιείς κεντρικό εφάμιλλο των κύριων ηχείων με δική του ανεξάρτητη ενισχυτική βαθμίδα,τότε θα κερδίζεις και σε δυναμικό περιθώριο εκτός της στερεοφωνικής απεικόνισης.

Πως δεν υπάρχει...όποιος επεξεργαστικός αλγόριθμος δεν θα γίνεται αντιληπτός ότι έχει ήδη εφαρμοστεί κατά την αναπαραγωγή...
Πρόκειται περί πεδίου διαρκώς εξελισσόμενου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Εάν μάλιστα χρησιμοποιείς κεντρικό εφάμιλλο των κύριων ηχείων με δική του ανεξάρτητη ενισχυτική βαθμίδα,τότε θα κερδίζεις και σε δυναμικό περιθώριο εκτός της στερεοφωνικής απεικόνισης.
Είναι σίγουρα χαζό να έχεις πληρώσει για 3 (ή 7) καλά ηχεία και ενισχυτές και να χρησιμοποιείς μόνο τα δυο :headbang:
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ο δοκτωρ εχει απαντηση και για το πολυκαναλο για όποιον ενδιαφερεται. Εμμεση φυσικά.
Στις δοκιμές χρησιμοποιει... Single loudspeakers....γιατι.. mono is much more revealing
of audible charachteristics than stereo or multichannel presentations. ( 7': 24" )

Να υποθεσουμε και το στερεο απο το κονσουμεραδικο μουλτι?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top