FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα


Μηνύματα
564
Reaction score
592
Ναι, εκεί εξήγησε οτι ολα ειναι φυσικά αν θυμάμαι καλά
Οπότε ξέρει κανείς τιποτα για αυτό που είπα έχει δει κανείς πουθενά κάποιο αλλο να μιλάει για αυτο; Ειδα πρίν 2 βδομάδες 3 εναν κύριο στο facebook να λεει οτι η ερτ πέταξε κάτι EMT πικαπ στον σκουπίδιαρη αλλα μου φάνηκε παράξενο και δέν νομίζω οτι αληθεύει, τα πικαπ που έχουν ακομα ειναι EMT?
Αν δεν κάνω λάθος στην ΕΡΤ χρησιμοποιούν(-ούσαν) και broadcast πικάπ της AEG.
Για σκουπιδιάρη δεν ξέρω. Περισσότερο πιθανό θεωρώ να βρίσκονται πλέον τέτοια μηχανήματα στα χέρια τυχερών που βρίσκονταν στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή.
 

Μηνύματα
232
Reaction score
281
Αν δεν κάνω λάθος στην ΕΡΤ χρησιμοποιούν(-ούσαν) και broadcast πικάπ της AEG.
Για σκουπιδιάρη δεν ξέρω. Περισσότερο πιθανό θεωρώ να βρίσκονται πλέον τέτοια μηχανήματα στα χέρια τυχερών που βρίσκονταν στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή.
Ξεκάθαρα. Και δεν τούς ζηλεύω καθόλου. 🙃
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
DAB+ regular transmission from Greek Radio Television (ERT) in Athens - Greece

Site: Hymettus mountain

Multiplex on Block 12C with 7 radio programs;

ERA 1 Proto - News/talk (128 kbit/s)*

ERA 2 Deftero - Greek music (96 kbit/s)*

ERA 3 Trito - Classic music (128 kbit/s)*

ERA Sport - Sports (96 kbit/s)*

Voice of Greece - International Radio of ERT (96 kbit/s)*

ERA 7 - Kosmos - World music (64 kbit/s)*

*variable bitrate
 


Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Καλά το ΕΡΑ sport να είναι 96 kbit αλλά ο Κόσμος 64kbit ?? Πλάκα κάνουν μάλλον, ε?
Last update: 03.03.2021 ... Services on Air.


Και παραπάνω να εφαρμόσουν κάποτε, γιατί αυτά ήταν πιλοτικά και για διάδοση και εξερεύνηση κλπ και δεν πληρώσαν απο την τσέπη τους τα μηχανήματα αλλά απο το κράτος .... θα σπάσουν την μπάντα τους σε 3-4 και 5 ακόμη είδη (συνήθως ροκ, κλασική, τζάζ ή podacst, ενημέρωση κλπ) που πάλι απο 128 Kbps θα μας έρθει. Όπως έγινε στο εξωτερικό και όλοι βρίζουν. 😀 Μελλοντικά δεν ξέρω με την τεχνολογία αύξησης χωρητικότητας και ταχύτητας μετάδοσης πληροφορίας.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.196
Reaction score
7.227
Δεν κάνουν πλάκα. Ανάμεσα σε περισσότερα κανάλια και περισσότερη ποιότητα, διαλέγουν το πρώτο. Ακόμα και οι ακροατές (συγκρίνετε τα νούμερα συνδρομών του spotify και του tidal).
 

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
405
Reaction score
211
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια αξιόπιστη μάρκα για δέκτη DAB+.Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
52
Reaction score
87
Δεν κάνουν πλάκα. Ανάμεσα σε περισσότερα κανάλια και περισσότερη ποιότητα, διαλέγουν το πρώτο. Ακόμα και οι ακροατές (συγκρίνετε τα νούμερα συνδρομών του spotify και του tidal).
Εντάξη αυτό, αλλά η σύγκριση του ERA SPORT με το Κόσμος ήταν που με εκνεύρισε. Η μπάλα με καλύτερο ήχο από την μουσική...
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Εντάξη αυτό, αλλά η σύγκριση του ERA SPORT με το Κόσμος ήταν που με εκνεύρισε. Η μπάλα με καλύτερο ήχο από την μουσική...
Ε, οι περισσότεροι τον ακούνε απο τα FM. 😀
 

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
405
Reaction score
211
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια αξιόπιστη μάρκα για δέκτη DAB+.Ανεξάρτητα από τιμή Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
27
Καλησπέρα σ' όλους. Δεν ξέρω αν είναι η σωστή ενότητα, αλλά ψάχνω το manual για τον δέκτη Sony ST-S 730 ES .
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Καλησπέρα σ' όλους. Δεν ξέρω αν είναι η σωστή ενότητα, αλλά ψάχνω το manual για τον δέκτη Sony ST-S 730 ES .
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
 



K

kimon

Guest
Αν ζητάς user manual, στο hifiengine και δωρεάν, όπως γράφτηκε. Για service manual δωρεάν στο electrotanya.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
27
Σας ευχαριστώ και πάλι!
Το hifiengine αναφέρει Sorry, but registration is currently closed to new members.
Ψάχνω το user manual .
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.758
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top