Focal από Athens pro audio

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Απαιτούνται 6 χιλιάρικα ή 500 ευρώ ανά μονάδα;
To NC400 κιτ είναι κάτω απο χιλιάρικο. Περιπου εκεί και το NC500.
Τα nc—-mp πιο φτηνά.

Τα Purifi λίγο ακριβότερα. Διαλέχτε. Αλλά όχι 6000 ανα κανάλι, δεν υπαρχει κανένας λόγος.
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Τα Focal τα τελευταία 20 χρόνια που τ' ακούω/βλέπω σε εκθέσεις με αφήνουν αδιάφορο στο ηχητικό τους μέρος. Εντυπωσιακή κατασκευή αλλά είτε σε μικρό δωμάτιο είτε σε συνεδριακή αίθουσα από τα φθηνότερα μέχρι τα Utopia δεν... Αντιθέτως μου αρέσουν ηχεία άλλων με μεγάφωνα της εταιρείας.

Στα χρήματα που κοστίζουν τα Grande Utopia (αν για κάποιο λόγο που δε μπορώ να φανταστώ είχα τόσα χρήματα για πέταμα) θα επέλεγα είτε τα TAD R1 που με εντυπωσίασαν πολύ είτε τα Vivid G1 που είμαι περίεργος ν' ακούσω. Σίγουρα όμως θα αγόραζα και ένα ζευγάρι τοπ ενεργά αν είχα τόσα χρήματα, το κόστος είναι μηδαμινό μπροστά στα HiFi ηχεία.

Τα Geithain έρχονται και σε άλλα χρώματα, δυστυχώς εξτρά. Όχι πως είναι φθηνά αλλά μπροστά στα Utopia...


""
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.101
Reaction score
30.053
Τα Purifi λίγο ακριβότερα. Διαλέχτε. Αλλά όχι 6000 ανα κανάλι, δεν υπαρχει κανένας λόγος.

Το αναφέρω διότι ο συμφορουμίτης παραπάνω θεώρησε περίπου αυτονόητο ότι ένα φοκάλ, και κατ' επέκταση οποιοδήποτε καλό παθητικό, απαιτεί έναν ίδιου κόστος ενισχυτή για την οδήγησή του (ακόμη και όταν η σύγκριση γίνεται με ένα ενεργό ηχείο).
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Το αναφέρω διότι ο συμφορουμίτης παραπάνω θεώρησε περίπου αυτονόητο ότι ένα φοκάλ, και κατ' επέκταση οποιοδήποτε καλό παθητικό, απαιτεί έναν ίδιου κόστος ενισχυτή για την οδήγησή του (ακόμη και όταν η σύγκριση γίνεται με ένα ενεργό ηχείο).
Αυτή είναι η "μέση αλήθεια" για τον τυπικό χαϊεντά.

Αφού έδωσε τόσα για ηχεία, ε, τόσα πρέπει να έχει και ο ενισχυτής, πως να εμφανιστεί στην κενωνία, με τι κούτελο, αν έχει 500€ ενισχυτή, τι είναι, κάνας τυχάρπαστος ξεπεσμένος;
 
Last edited:


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Πάντως τα me gethein 901 k μου θυμίζουν έντονα κάτι roadstar που είχα πάρει , τότε το 80 κάτι , και τα είχα βάλει σε κουτί , diy και έτσι. Τα έλεγε triaxial τότε ,και ήταν μικρογραφία του 901 , με 6,5 woofer 2"mid , kai 19mm tweeter.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Ο καθένας μας ευτυχως είναι ελεύθερος να διαλέξει ότι του ταιριάζει στο αυτί, στο μάτι ,στην τσέπη......
Ναι, φυσικά.

Εγώ ας πούμε, αν έπαιρνα πχ τα μεγάλα ζώα της φοκαλ, που νομίζω πως βγαίνουν 350.000 ή κάπου κει, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην έπαιρνα 3-4 μολα μολα τουλάχιστον, για κάθε ηχείο, δήθεν για πολυενίσχυση, κι ας κάθονται ασύνδετα.
Τι; Τσιγκουνιές θα κάνουμε;
Τι θα πει ο κόσμος.
Γιουφτος.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Ναι, φυσικά.

Εγώ ας πούμε, αν έπαιρνα πχ τα μεγάλα ζώα της φοκαλ, που νομίζω πως βγαίνουν 350.000 ή κάπου κει, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην έπαιρνα 3-4 μολα μολα τουλάχιστον, για κάθε ηχείο, δήθεν για πολυενίσχυση, κι ας κάθονται ασύνδετα.
Τι; Τσιγκουνιές θα κάνουμε;
Τι θα πει ο κόσμος.
Γιουφτος.
Nα σε δω ρε κιαρατά με GRAND UTOPIA και mola mola από πίσω ασύνδετα και ας .......
Ρε ! τρέλλα πουλάς? :fuckyou: :roflmao: :biggrin::gotcha:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αυτή είναι η "μέση αλήθεια" για τον τυπικό χαϊεντά.

Αφού έδωσε τόσα για ηχεία, ε, τόσα πρέπει να έχει και ο ενισχυτής, πως να εμφανιστεί στην κενωνία, με τι κούτελο, αν έχει 500€ ενισχυτή, τι είναι, κάνας τυχάρπαστος ξεπεσμένος;
Αυτό θέλω να πω που λέει ο Κώστας.
Ο αγοραστής που θα δώσει αυτά τα λεφτά για τα Focal, δεν πάει σε Crown κλπ ούτε με σφαίρες. Άσχετα αν χρειάζεται ή όχι.
 

P

PMC

Guest
Ναι, φυσικά.

Εγώ ας πούμε, αν έπαιρνα πχ τα μεγάλα ζώα της φοκαλ, που νομίζω πως βγαίνουν 350.000 ή κάπου κει, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην έπαιρνα 3-4 μολα μολα τουλάχιστον, για κάθε ηχείο, δήθεν για πολυενίσχυση, κι ας κάθονται ασύνδετα.
Τι; Τσιγκουνιές θα κάνουμε;
Τι θα πει ο κόσμος.
Γιουφτος.

Μου αρέσεις όταν είσαι υπερβολικός......χαίρεσαι να το τερματιζεις....

Το συγκεκριμένο θέμα όμως αφορά μια προσφορά για ένα ζευγάρι φοκαλ λα σκάλα που το δίνουν στα μισά λεφτά.
Δεν είναι θέμα ούτε για μας που έχουμε ψωνίσει , ούτε για μας που δεν ψαχνόμαστε, ούτε για μας που έχουμε καλύψει ολες μας τις ανάγκες.....
Είναι μια αξιόλογη πρόταση για κάποιον που ψάχνει κάτι ακριβό και ποιοτικό .
Είναι μια πρόταση που πρέπει να μάθει κάποιος που κοιτάζει αυτή την στιγμή για καλό ηχείο.....

( με αυτή την σκέψη το είχα βάλει και στις αγγελίες καταστημάτων......βέβαια καλά κάνανε και το αλλάξανε γιατί τελικά γίνεται μεγάλη κουβέντα )
 


Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Μου αρέσεις όταν είσαι υπερβολικός......χαίρεσαι να το τερματιζεις....

Το συγκεκριμένο θέμα όμως αφορά μια προσφορά για ένα ζευγάρι φοκαλ λα σκάλα που το δίνουν στα μισά λεφτά.
Δεν είναι θέμα ούτε για μας που έχουμε ψωνίσει , ούτε για μας που δεν ψαχνόμαστε, ούτε για μας που έχουμε καλύψει ολες μας τις ανάγκες.....
Είναι μια αξιόλογη πρόταση για κάποιον που ψάχνει κάτι ακριβό και ποιοτικό .
Είναι μια πρόταση που πρέπει να μάθει κάποιος που κοιτάζει αυτή την στιγμή για καλό ηχείο.....
Και μένα Μ αρέσει που το τερματίζει. Είπαμε είμαστε φαν κωσταυτια
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Bήτα διαλογή.
Για λόγους που δεν ξέρουμε δεν μπορεί να πουληθεί στην αρχική τιμή καταλόγου.
Τα θέματα είναι "κυρίως" στην εξωτερική εμφάνιση.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Είναι πολύ αξιόλογη φίρμα η φοκαλ, νομίζω πως έπαιζαν εξαιρετικά και όλα τα ενεργά της, τα στουντιακα, όλα όσα άκουσα τουλάχιστον.

Ξέρουν από ήχο. Ξέρουν καλά.

Απλώς με τις τιμές βαράνε λίγο στον αδοξαστο, στο δόξα πατρί, νταν.

Τα συγκεκριμένα που ανέβασες είναι και πολύ όμορφα, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα, αν θες να τα βλέπεις σαν έπιπλα δηλαδή.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Τι σημαίνει αυτό ?
Ότι είναι προηγούμενο μοντέλο ?
Αυτό λογικά σημαίνει ότι έχει ορατά σημάδια στο φινίρισμα - καμπίνα. Λειτουργικά θα πρέπει να άψογο. Κανονικά θα πρέπει να συνοδεύεται από φωτογραφίες των επίμαχων σημείων.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Βάλε και ένα χιπεξ ενισχυτή ( 500€)
Περιλαμβάνει και κροσόβερ? Δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά στην ιστοσελίδα τους.
Μιλάω για μόντουλς, όχι τους έτοιμους.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top