Focal Sopra & Mola-Mola, signature edition

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.603
Reaction score
27.945

Ένα δυόροφο σπίτι χτισμένο μέσα στο εργοστάσιο της εταιρίας. Κόστος, ένα εκατομμύριο δολλάρια. Ελπίζω καναδέζικα...



Και αυτός στη Δανία με 68 ηχεία. Ποιος είπε "πολυκάναλο";
Tη άλλο, Paradigm. :hi:

Εξαιρετικά ηχεία, τρομερή εταιρεία.
Μέλος AES επίσης, μαζί με τον Toole. :biggrin:
Εδώ και δεκαετίες λέει ότι δεν υπάρχει ηχείο για συγκεκριμένη μουσική. Το σωστό ηχείο τα παίζει όλα σωστά.

Αν αλλάξω ποτέ τα ηχεία και πάω πάλι σε παθητικά, θα είναι ή Paradigm ή Revel.

H Paradigm είναι η "μαμά" εταιρεία των Martin Logan & Anthem.

Πίσω από όλα ήταν η παλιά Sonic Frontiers.
 


TGD

Μηνύματα
7.137
Reaction score
7.179
Ναι, αλλά η Paradigm και οι άλλοι καναδοί δεν ξημέρωσαν μια μέρα και είπαν θα φτιάξουμε ηχεία. Ήταν πολυετές ερευνητικό πρόγραμμα πανεπιστημίων που έστησε την πρώτη κρατική υποδομή και εκπαίδευσε τους μηχανικούς. Αυτή είναι η πραγματική σύνδεση εκπαίδευσης-βιομηχανίας, που πήρε 10 χρόνια και βάλε συστηματικής δουλειάς, αλλά έβγαλε και βγάζει αποτελέσματα και κέρδη. Ψάξτε λίγο τι δουλειά γίνεται και σήμερα πάνω σε τέτοια θέματα στο McGill.

Θα μπορούσαμε να το είχαμε κάνει και στην Πάτρα επί Μουρτζόπουλου; Σαφώς, αλλά ποιος έχει μακροπρόθεσμα οράματα από αυτούς που χαράσσουν πολιτική;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.603
Reaction score
27.945
Έτσι. Και εκεί πάτησε και ο Floyd Toole και αφού είχε πρόσβαση στα ερευνητικά κέντρα των Harman και National Reaserch Council έκανε την πρώτη τόσο μεγάλη έρευνα και στην ψυχοακουστική και τώρα εκτός των άλλων όλες οι μεγάλες εταιρείες μετράνε τα ηχεία τους με βάση τα αποτελέσματα του.
Δηλαδή ότι λέμε τόσο καιρό.
Ο Τoole δίδαξε σε όλη τη βιομηχανία ηχείων πως να μετράνε σωστά.
Τώρα υπάρχουν και οι άλλοι που κλάνουν άποψη επειδή διαφωνούν γιατί τα αποτελέσματα στο σαλόνι τους λένε άλλα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.532

Και αυτός στη Δανία με 68 ηχεία. Ποιος είπε "πολυκάναλο";
Τώρα είδα το βιντεάκι. 64 δορυφόροι και 4 subwoofer. Μόλις 4. Πού είναι ο @costas EAR? Έλα εδώ μάναμ, τι μας τσαμπουνάς παντού πως όσα subwoofer και να βάλεις, πάλι λίγα είναι?

Άντε επειδή γενεθλιάζεις σήμερα θα σε αφήσω να τη σκαπουλάρεις. :biggrin:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.603
Reaction score
27.945
Έχει κανείς ανηχωικό θάλαμο σπίτι;
Γιατί ο ανηχωικός δεν είναι μόνο ότι βλέπουμε.
Οπότε 4 μια χαρά θα είναι.

Και στο σπίτι 4 μια χαρά είναι.
Αν τώρα τα ηχεία είναι τούμπανα με καρδιοειδής καμπύλη παίζει να μην θέλει καθόλου μπασγούφερς :gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Σε τέτοιο δωμάτιο ένα σαμπ θα έβαζα.

Ένα, φτάνει, από τα δικά μας δωμάτια καλύτερα θα παίζει και μόνο του. :gotcha:
 


Μηνύματα
244
Reaction score
269
Καλησπεριζω άπαντες . Αν και παλιά η κουβέντα , θα ήθελα να προσθέσω τα εξής , μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης και κορεσμού ίσως με το σπορ. Ο Έλληναρας ειδικά έμπορος , θα σου πουλήσει αυτό που τον συμφέρει, και ο σκοπός του είναι να σε ξαναδεί σύντομα απογοητευμένο ψάχνοντας κάτι καινούργιο για να στα ξαναπάρει. Όσο για το δωμάτιο θα συμφωνήσω απόλυτα, μόνο που ο κοινός ακροατής δεν νομίζω να έχει τη δυνατότητα να το φτιάξει , άρα πρέπει να συμβιβαστεί. Όσο για τους ψηφιακούς, που ψάχνοντας πληροφορίες βρήκα την κουβέντα σας , έχω κάποιες απορίες. Όταν άκουσα στην έκθεση τα μολα μόλα με τα focal έπαθα πλάκα , έπαιζαν πολύ μουσικά . Εδώ που έχω δανεικό ένα μονομπλοκ μοντουλακι της hypex , το οποίο το έχω δοκιμάσει κατά καιρούς σε διάφορα ηχεία που είχα , σε άλλα παίζει μέτρια σε άλλα χάλια . Μόνο στα μπάσα διαπρέπει . Τώρα έχω ένα σετ μονομπλοκ με 845 και δύο ηχεία , ενα φουλρειντσ και ένα μεμβράνη με γουφερ συμβατικό από κάτω δωδέκαρι. Η μεμβράνη δε παίζει με τους ψηφιακούς με τη καμία, η εικόνα μπήκε στον τοίχο έχασε το ηχείο το χαρακτήρα του. Το άλλο ηχειο κάτι κάνει .. Συμπέρασμα δικό μου , νομίζω η υλοποίηση από εταιρείες όπως τα μολα μόλα δεν έχουν σχέση με τα μοντουλ της hypex . Παίζει νομίζω ρόλο ο προ που ματσαρει, δε ξέρω αν έχει και κάποιον προσεσορα μέσα και φυσικά οι τελικοί που δεν έχουν την ίδια τροφοδοσία και χρησιμοποιούνται αναλογικοί μετασχηματιστές. Όσο για τα ενεργά όλως τυχαίως τα grimm που άκουσα , όχι απλα έπαιζαν ! Σκότωναν ..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.603
Reaction score
27.945
Τα mola mola ήταν μέχρι τότε ο μοναδικός συνδυασμός που μου άρεσαν ηχεία Focal. Γενικά δεν πεθαίνω με την συγκεκριμένη εταιρεία.

Όσο αφορά τους εμπόρους, ας μην τα τσουβαλιάζουμε όλα.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Τα mola mola ήταν μέχρι τότε ο μοναδικός συνδυασμός που μου άρεσαν ηχεία Focal. Γενικά δεν πεθαίνω με την συγκεκριμένη εταιρεία.

Όσο αφορά τους εμπόρους, ας μην τα τσουβαλιάζουμε όλα.
Ο έμπορος θα κλείσει συμφωνία με την εταιρεία που τον συμφέρει και όχι με αυτή που παίζει καλύτερα. Δεν είπα ότι θα φέρει και σκουπίδια , αλλά ο αντικειμενικός σκοπός είναι το κέρδος του..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.603
Reaction score
27.945
Ο έμπορος θα κλείσει συμφωνία με την εταιρεία που τον συμφέρει και όχι με αυτή που παίζει καλύτερα. Δεν είπα ότι θα φέρει και σκουπίδια , αλλά ο αντικειμενικός σκοπός είναι το κέρδος του..
O σκοπός του είναι το κέρδος αλλά το όχημα του δεν είναι μόνο τα μηχανάκια μεγάλου κέρδους. Αν ήταν η αγορά θα είχε μόνο συγκεκριμένο υλικό.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
269
O σκοπός του είναι το κέρδος αλλά το όχημα του δεν είναι μόνο τα μηχανάκια μεγάλου κέρδους. Αν ήταν η αγορά θα είχε μόνο συγκεκριμένο υλικό.
Έχω ακούσει έμπορο να απαξιώνει τα atc , και να λέει , εγώ φέρετρα δε βάζω στο μαγαζί. Γιατι δε μπορούσε να πει ότι δε παίζουν , Αλοιμονο! Και μετά έφερε μια εταιρεία εξίσου τετράγωνη σε εμφάνιση. Άστο μη το ψαχνεις ..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.603
Reaction score
27.945
Έχω ακούσει έμπορο να απαξιώνει τα atc , και να λέει , εγώ φέρετρα δε βάζω στο μαγαζί. Γιατι δε μπορούσε να πει ότι δε παίζουν , Αλοιμονο! Και μετά έφερε μια εταιρεία εξίσου τετράγωνη σε εμφάνιση. Άστο μη το ψαχνεις ..
Αυτό δεν λέει κάτι για την αγορά, παρά μόνο για τον συγκεκριμένο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Όσο για τα ενεργά όλως τυχαίως τα grimm που άκουσα , όχι απλα έπαιζαν ! Σκότωναν ..
Σωστά.
Το έχω αναφέρει εδώ και καιρό για τα Γκριμ..

Γι'αυτό προτείνω εδώ και κάτι χρόνια να παίρνετε ενεργά, οπότε έχουν φροντίσει οι μηχανικοί που τα έφτιαξαν για την οδήγησή τους, και έτσι, όλα τα προβλήματα που αναφέρεις πριν, ως δια μαγείας, εξαφανίζονται κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Έτοιμες, ματσαρισμένες, σωστά υλοποιημένες λύσεις, με προστασίες και με τα όλα τους.

Ούτε καλώδια να ψάχνεις, ούτε τίποτα. Τι πιο ωραίο..





ΥΓ. 😁
Γενικά δεν πεθαίνω με την συγκεκριμένη εταιρεία.
Ούτε γω.
Δεν ξέρω το γιατί, αλλά δεν με τράβηξε ποτέ ο ήχος της φοκαλ, κάτι ενοχλητικό βρίσκω πάντα σ'αυτα, είτε στα πρίμα τους, είτε στα μεσαία τους.

Και πάντα μου λείπουν μπάσα, εκεί δε τα πάει καθόλου καλά αυτή η φίρμα.

Εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως τα 3 σαμπ της φίρμας, ακόμα και το μεγαλύτερο, το 13"-αρι, έχει απόκριση από 30 κύκλους και πάνω. Μάλιστα πάει πολύ ψηλά, νομίζω 400 φτάνει.

Τες πα, φίρμα που δεν έχει σαμπ να παίζουν όλη την πρώτη οκτάβα, δε την καταλαβαίνω. Οι άλλες μεγάλες φίρμες, genelec, ATC, Adam, JBL, κλπ, έχουν πολύ μεγάλες γκαμες σαμπ, και με πολύ καλύτερη απόκριση χαμηλά. Τι επιλογή είναι αυτή της Γαλλίδας, δε ξέρω.

Λες να έχει κι άλλα σαμπ που δε τα ξέρω; τι να πω, εγώ ξέρω 3 σαμπ να έχει, ένα με δύο 8-ιντσα αντικριστά, ένα 11-αρι κι ένα 13-αρι, όλα απόκριση από 30 Hz και πάνω, και με σχετικά ανίσχυρα ενισχυτικά. Αν έχει κι άλλα, δε τα γνωρίζω.

Edit: έχει ένα για τα σόπρα τελικά:😁

 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Νομίζω Κώστα , τα grimm φοράνε το ίδιο μεγάφωνο με το σαμπ της genelec 7070a το οποίο το είχα μαζί με τους δορυφόρους 8050 . Δε μπόρεσα να το ρυθμίσω ποτέ . Άλλαξα τρία σπίτια, με μικρό σαλόνι μεσαίο έως και μεγάλο. Πουθενά δε μου έπαιξε. Τα grimm , σου είπα τα ακουσα σε απαράδεκτο δωμάτιο έκθεσης και έπαθα σοκ. Τα χαρμπεθ που πήρα μετά τα 8050 είχα. Πολύ καλύτερη χροια και εικόνα. Έχεις δίκιο για το ματσαρισμα και την ενεργή λύση , αλλά δεν είναι όλα καλά . Τώρα τα grimm αν ξεκινούσα από την αρχή με αυτά που ξέρω τώρα , ναι θα τα αγόραζα. Για αυτό που άκουσα δεν είναι ακριβά. Φοράνε κορυφαία μεγάφωνα , με προ επάνω , βάζεις μια πηγή και τέλος
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.528
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top