Focal Sopra & Mola-Mola, signature edition

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
:lolsign:

Στην τιμή του, (βαλε και δυο NCore MP, να μας βγει οικονομικά η ενίσχυση), παίρνεις Dutch & Dutch.
Ρε φαλάκρα, εγώ νταξ, θα έπαιρνα ντατς καρφωτά γιατί είναι καρδιοειδες, ασχέτως των υπολοίπων, αλλά στην πραγματικότητα δεν τίθεται σύγκριση, η ντατς είναι μια άγνωστη νεοσύστατη φίρμα που μεθαύριο μπορεί να μην υπάρχει, ενώ η φοκαλ είναι εγκατεστημένο μπραντ νεϊμ και το φινίρισμα του ηχείου είναι αυτό που θα αγοράσει ο χαϊεντάς, απλώς θα παίζει και σωστά!

Συγκριτικά με το φοκαλ, το ντατς είναι ένα κομμάτι ξύλο που άλλος δε το βάζει στο σαλόνι του, θέλει γυαλιστερό έπιπλο με νίκελ λεπτομέρειες και απαστράπτοντες μπανάνες στην πλάτη για να βάλει τα σούπερ καλτσωμένα καβλώδια των χιλιάδων ευρώ, αϊ κατούρα! :tongue:

Πρόκειται για χαϊεντιά που παίζει κι εξαίσια, τι ζητάς, να μην έχει τιμή χαϊεντιάς; Πας καλά μαρή; :lol:

Εγώ ούτε για πλάκα δε θα κοιτούσα τέτοιο παιχνίδι ηχείο, χίλιες φορές το 16-ιντσο γκεϊθάιν, τι λέμε τώρα! Πρόκειται για αστειότητα...:gotcha:

Αυτό όμως, δε σημαίνει πως δε θα παραδεχτώ ότι μπορεί να παίξει εξαιρετικά, στα πλαίσια πάντα των δυνατοτήτων του, ως μικρό ηχειακι που είναι.. :)
Ρε 'σύ ο Κώστας δεν τα πληρώνει τα στέρεα. Είπαμε, leasing.
Ούτε με λιζινγκ δε θα το ήθελα, αλλά αν μου βρεις λιζινγκ για 11 τεμάχια γκεϊθάιν και 8 δικά τους σαμπ, είμαι μέσα! ;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ναι, εξαιρετικό ηχείο, ιδίως για αφροντιστους χώρους, τρομερή οφ αξις απόκριση, πολύ χαμηλές παραμορφώσεις.

Το μειονέκτημα για μένα, είναι η δυναμική συμπίεση, προφανώς λόγω μεγέθους μεγαφώνων και ικανότητας μαξ εσπιελ, φαίνεται πως συμπιέζει 2 ολόκληρα ντεσιμπέλ από τα 70 στα 90 ντεσιμπελ στάθμης, που είναι ...πολύ.
Ωστόσο, θα είναι "ξεκούραστο" το άκουσμα, με άριστη τονική ισορροπία.

Δηλαδή, ξεχνάς τον "τσαμπουκα". Το ακριβώς ανάποδο του Μ2 που πήρε ο τερματογκαζι. ;)

Με σαμπ και σωστή ενσωμάτωση, στους 80-90 κύκλους το κρος, θα παίζει θαυμάσια, αλλά σε χαμηλές στάθμες, δεν νομίζω πως είναι ικανό για στάθμες αναφοράς.

Άριστο ηχείο για σαλόνι και χαμηλές στάθμες ακρόασης, σε σωστή τιμή πώλησης κατά την άποψή μου.

Η φοκαλ είναι πολύ σοβαρή εταιρία, με πραγματικά υψηλή τεχνογνωσία πάνω στο ηχείο.
Πόσο θες να μας τρελάνεις, μου λες;
Έχεις κράξει, και δικαιολογημένα, άλλα και άλλα ηχεία με καλύτερη σχέση τιμής-απόδοση.

Σίγουρα σωστό είναι το βάρος του. Τα 18,5 κιλά δείχνουν σοβαρή-στιβαρή κατασκευή. Ιδίως μάλιστα όταν κάτι ενεργά με ενισχυτές των 12 ευρώ (οι δύο) και μεγάφωνα του 5ευρου ζυγίζουν 6 κιλά.:p
Από εκεί και πέρα, δεν δίνεις τόσα χρήματα για δίδρομο με ένα 6,5αρι και tweeter. Είναι πάρα πολλοί οι περιορισμοί και όταν πληρώνεις όσο ένα αυτοκίνητο πόλης, δυο ηχειάκια, πρέπει να απαιτείς παραπάνω.
Το απολύτως μέγιστο που πρέπει να κοστίζει ένα τέτοιο ηχείο είναι τα μισά.
Ιδίως από εταιρίες που παράγουν οι ίδιες τις μονάδες.

Αν θυμηθούμε...
Πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχαν ηχεία βάσης σε τέτοια κοστολόγια. Έγινε η αρχή από μια εταιρία και πλέον ακολούθησαν όλες οι μεγάλες, παράγοντας εξαιρετικά ακριβά προϊόντα για τη κατηγορία, που μάλιστα όσο περνάει ο καιρός ακριβαίνουν κιόλας.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.908
Reaction score
12.539
Πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχαν ηχεία βάσης σε τέτοια κοστολόγια. Έγινε η αρχή από μια εταιρία και πλέον ακολούθησαν όλες οι μεγάλες, παράγοντας εξαιρετικά ακριβά προϊόντα για τη κατηγορία, που μάλιστα όσο περνάει ο καιρός ακριβαίνουν κιόλας.
Και τι ήθελες μάναμ, να φτηναίνουν? Αφού οι πλούσιοι πλουτίζουν περισσότερο όσο περνούν τα χρόνια.

Επίσης, πόσα χρόνια κυκλοφορούν τα B&W 805? Υποθέτω πως αυτά ήταν τα πρώτα μικρά με τα κριτήρια που θέτεις.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.466
ATC SCM-19 με 18 κιλά βάρος έκαστο και 1/3 της τιμής.....
Έρχεται το spinorama εντός των ημερών. Προβλέπω νικητή στα σημεία την Focal.
Αν και εγω θα έπαιρνα τα ATC αν ηταν οι δυο μοναδικές επιλογές μου.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Μια που γίνεται κουβέντα για δοκιμές. Όλες οι δοκιμές και μετρήσεις ηχείων που δε γίνονται σε ανηχοικό αδυνατούν να αποτυπώσουν μία πολύ σημαντική παράμετρο: Την ταχύτητα (κρουστική απόκριση) του ηχείου στις χαμηλές συχνότητες. Στερεοφίλ, αμίρ ακόμη και ο αγαπημένος ΔΣταμ είναι σε αυτή την κατηγορία.

Αν ο χώρος σας έχει σημαντικές αντηχήσεις στις χαμηλές, μπορείτε βέβαια να αγνοήσετε αυτή την παράμετρο. Οι αντηχήσεις θα επικρατούν του ηχείου.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
αδυνατούν να αποτυπώσουν μία πολύ σημαντική παράμετρο: Την ταχύτητα (κρουστική απόκριση) του ηχείου στις χαμηλές συχνότητες.
Δηλαδή δε σε καλύπτει ένα γράφημα στεπ ρισπονς;

Τι ακριβώς θες;
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλά δεν αγοράζουμε με το βάρος ηχεία. Το φοκάλ είναι ένα πανέμορφο ηχείο με τρομερή ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα που κοστίζει, κοστίζει πολύ. Δεν είναι vfm, στην κατηγορία που κινείται και στο κοινό που απευθύνεται το vfm είναι κάτι σαν 666.
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Δηλαδή αυτός ο Holland είναι τόσο Λάκωνας που σε τρελάινει: Πόσο πιο περιεκτικά και με ακρίβεια μπορείς να περιγράψεις ένα ηχείο σαν το γκετχαρντ;

"The Geithain RL944K is an unusual monitor that possesses some very real strengths and few weaknesses. On the down side the driver time-alignment is not particularly good and there is some irregularity in the frequency response at high frequencies. However, on the up side the cardioid low-frequency radiation pattern should improve the performance in real rooms compared to conventional
speakers and the near-concentric driver arrangement means that the speaker acts as a point source, which is of particular benefit for near-field listening. A further benefit of the driver layout is the well-controlled off-axis response. The low-frequency response is very extended for a speaker of this size without any compromise in distortion performance or transient response"
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Waterall σε όλο το φάσμα.

Ολοκληρωμένες μετρήσεις ηχείωνε κάνει μόνο ο Ολλανδός (Holland):

Μπα, δε βρίσκω καμιά τρομερή χρησιμότητα στο γουοτερφολ.

Έτσι κι αλλιώς, ότι χοντρό θα δεις εκεί, είναι κάτω από τους 100 κύκλους, και τα σαμπ θα κυριαρχούν μέχρι 100..

Αν τώρα έχει τίποτα ιδιοσυντονισμούς ψηλότερα, καμία ψαροκασελα, θα το δεις και σε σπινοραμα, κάνει μπαμ.

Τα σαμπ θα βγάζουν πράμα μέχρι 160 κύκλους, τι ψάχνεις κάτω από τους 100 στο γουοτερφολ, δε ξέρω. Άσε που όποια ηχεία έχουν σοβαρή απόκριση χαμηλά, θα έχουν και φορτωμένο γουοτερφολ..
 

T

Tadakis

Guest
Τίποτα δεν σας κάνει πια! ΈλεοΣ! Όλα έχουν μειονεκτήματα η/και προβλήματα, δεν χρειάζεται να τα απαξιώνετε ολα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Καταρχήν και τα σαμπ ηχεία είναι και συνεπώς θελω να βλέπω waterfall. Ή group delay ή spectro ή κάποια άλλη απεικόνιση της αποθηκευμένης ενέργειας στις χαμηλές.

Αλλά και σε δορυφόρους θέλω να ξέρω πως παίζουν στο σημείο κρος. Ειδικά ο δορυφόρος πρέπει να είναι γρήγορος στα 100hz, να κουμπώσει με το σαμπ. Όπως το 310 με το σαμπ τους ένα πραμα ;-) Να "χύνει" ωραία το διάγραμμα group delay για το σετακι.

Εκτός της πολύ σημαντικής ιστορίας της κρουστικής απόκρισης στις χαμηλές, ο ανηχοικός σου δίνει και σωστές μετρήσεις παραμόρφωσης και απόκρισης στις χαμηλές.

Οι ψευδό-ανηχοικές μετρήσεις είναι υπέρηχος. Οι ανηχοικές είναι αξονική.

Holland, σας λέω, αξονική. Δείτε π.χ. τι γράφει για τις ψαροκασέλες του ηαρ:

"To sum up, the Neumann KH310A is an excellent loudspeaker. The very wide, smooth and flat frequency response and reasonably well behaved time responses, coupled with highly controlled off- axis behaviour mean that it should perform well under a wide variety of conditions."

Neumann KH310Aen-de.neumann.com › product_files › download
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Άσε που όποια ηχεία έχουν σοβαρή απόκριση χαμηλά, θα έχουν και φορτωμένο γουοτερφολ..
Φορτωμένο waterfall έχουν οι ψαροκασέλες. Δες λίγο πιο προσεκτικά το λινκ που έβαλα πιο πάνω για το NS10. Έχει μέσα waterfall για καμιά 20αριά μικρά δίδρομα. Θησαυρός.

Βασικά ελάχιστα καμπινάτα ηχεία έχουν καλό waterfall χαμηλά. Μικρά ή μεγάλα. Τα περισσότερα κρατούν αποθηκευμένη ενέργεια.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Θάνατος στα waterfalls
Ζήτω τα spectrograms
Εσύ είσαι νεωτεριστής. Έμαθες σε spectrο και σπινόραμα. Εγώ έμαθα σε waterfall και διαγράμματα off-axis και polar.

Αλλά αυτά είναι απλά διαφορετικές απεικονίσεις. Διαφορετικά κουμπιά στο REW.

Το θέμα είναι να είναι οι μετρήσεις σωστές. Σωστές μετρήσεις σε όλο το φάσμα = ανηχοικός.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.347
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top