Foobar. Οδηγός για αρχάριους, ρυθμίσεις, δυνατότητες

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Μια που αναφέρθηκε το Ubuntu, χρησιμοποιώ το Audacious, αν και δεν συγκρίνεται με το foobar απο άποψη παραμετροποίησης και εμφάνισης, παίζει νομίζω πολύ καλά ακόμη και με 24/96 αρχεία.
Κάποιος που χρησιμοποιεί κάτι καλύτερο? Δεν θέλω να μπλέξω με το wine.
Μιας και το έφερε λοιπόν η κουβέντα μπορεί να είμαστε λίγο εκτός θέματος αλλά ας πούμε δύο λόγια και για το Ubuntu.
Και στο Ubuntu έχουμε το ίδιο θέμα όπως και στα Windows: Για να παίξουμε σωστά bit perfect τα μουσικά αρχεία μας πρέπει να παρακάμψουμε το mixer του συστήματος έτσι ώστε να «μιλήσει» απ' ευθείας ο μουσικός player με την κάρτα ήχου μας. Αυτό στα windows γίνεται μέσω ASIO ή wasapi ενώ στο Ubuntu γίνεται μέσω ALSA.
Οι σωστοί players λοιπόν που μπορούν να παίξουν μέσω ALSA (τουλάχιστον από όσους έχω δοκιμάσει εγώ) είναι οι:

Audacious
Clementine
guayadeque
VLC
(αν θεωρούμε τον VLC και ως μουσικό player)

Με τους παραπάνω players (και με την προϋπόθεση ότι τους έχουμε settάρει σωστά ώστε να βλέπουν την κάρτα ήχου μέσω ALSA) μπορούμε να ακούσουμε σωστά και bit perfect τα μουσικά αρχεία μας.
Διαφορετικά μπορεί μεν να παίζουμε 24/96 αρχείο αλλά επειδή περνάμε μέσω του συστήματος ήχου του Ubuntu η κάρτα μας να λειτουργεί στα 16/44 και τελικά αυτό που νομίζουμε εμείς ότι ακούμε στην πραγματικότητα να είναι ένα downsampled 24/96 στα 16/44

Μην ασχοληθείτε καθόλου με τους παρακάτω players γιατί δεν παίζουν μέσω ALSA:
Aqualung, Decibel Audio player, Exaile music player, Rythmbox music player.

Αν δοκιμάσω και κάποιον άλλον θα σας πω...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
.....ποιό καλό παιδάκι θα μπορούσε να γράψει ένα οδηγό για αρχάριους, αλλά και τις ρυθμίσεις και τις δυνατότητές του (δημιουργία λιστών αναπαραγωγής, ρυθμίσεις ήχου, και άλλα.....


:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
 

Μηνύματα
107
Reaction score
33
To Jriver από την version 14 που το πρωτοχρησιμοποίησα μέχρι την σημερινή τρέχουσα 19.xxx σε όποιο μηχάνημα και αν το έβαλα με όποιο configuration με τρέλλανε στα crashαρίσματα και μάλιστα χωρίς προφανή λόγω και χωρίς να γίνονται σε κάποια συγκεκριμένη λειτουργία ή με κάποιο συγκεκριμένο αρχείο... Οπότε... ban !
Πάντως με το Version 16 για 2 χρόνια είχα μόνον 2-3 φορές κρασαρίσματα, μήπως παιζει ρόλο αργό PC ??
 


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Μιας και το έφερε λοιπόν η κουβέντα μπορεί να είμαστε λίγο εκτός θέματος αλλά ας πούμε δύο λόγια και για το Ubuntu.
Και στο Ubuntu έχουμε το ίδιο θέμα όπως και στα Windows: Για να παίξουμε σωστά bit perfect τα μουσικά αρχεία μας πρέπει να παρακάμψουμε το mixer του συστήματος έτσι ώστε να «μιλήσει» απ' ευθείας ο μουσικός player με την κάρτα ήχου μας. Αυτό στα windows γίνεται μέσω ASIO ή wasapi ενώ στο Ubuntu γίνεται μέσω ALSA.
Οι σωστοί players λοιπόν που μπορούν να παίξουν μέσω ALSA (τουλάχιστον από όσους έχω δοκιμάσει εγώ) είναι οι:

Audacious
Clementine
guayadeque
VLC
(αν θεωρούμε τον VLC και ως μουσικό player)

Με τους παραπάνω players (και με την προϋπόθεση ότι τους έχουμε settάρει σωστά ώστε να βλέπουν την κάρτα ήχου μέσω ALSA) μπορούμε να ακούσουμε σωστά και bit perfect τα μουσικά αρχεία μας.
Διαφορετικά μπορεί μεν να παίζουμε 24/96 αρχείο αλλά επειδή περνάμε μέσω του συστήματος ήχου του Ubuntu η κάρτα μας να λειτουργεί στα 16/44 και τελικά αυτό που νομίζουμε εμείς ότι ακούμε στην πραγματικότητα να είναι ένα downsampled 24/96 στα 16/44

Μην ασχοληθείτε καθόλου με τους παρακάτω players γιατί δεν παίζουν μέσω ALSA:
Aqualung, Decibel Audio player, Exaile music player, Rythmbox music player.

Αν δοκιμάσω και κάποιον άλλον θα σας πω...
Οπότε σύμφωνα με την πληροφόρηση που είχα εγώ και με αυτά που λες φίλε komhst το Audicious είναι μάλλον το καλύτερο για ubuntu. Τουλάχιστον αν κρίνω και από αυτό που ακούνε τα αυτιά μου παίζει κανονικά τα 24/96 , παραπάνω δεν μπορώ να ακούσω λόγω κάρτας και η ακοή νυχτερίδας που είχα μέχρι πριν κάποια χρόνια έχει εξασθενήσει.
Για να επανέρθουμε λίγο πάλι στο θέμα του foobar, αν δουλεύει στο ubuntu μέσα από wine η αναπαραγωγή είναι bit perfect? Παίζει τα 24/96 ή 192 κτλ. ή υποβιβάζονται σε 16/44? Χαζή απορία μεν αλλά.
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Οπότε σύμφωνα με την πληροφόρηση που είχα εγώ και με αυτά που λες φίλε komhst το Audicious είναι μάλλον το καλύτερο για ubuntu. Τουλάχιστον αν κρίνω και από αυτό που ακούνε τα αυτιά μου παίζει κανονικά τα 24/96 , παραπάνω δεν μπορώ να ακούσω λόγω κάρτας και η ακοή νυχτερίδας που είχα μέχρι πριν κάποια χρόνια έχει εξασθενήσει.
Ναι το audacious και το μανταρινάκι η κλεμεντίνη είναι οι καλύτεροι players που έχω βρει μέχρι στιγμής για το ubuntu.

Για να επανέρθουμε λίγο πάλι στο θέμα του foobar, αν δουλεύει στο ubuntu μέσα από wine η αναπαραγωγή είναι bit perfect? Παίζει τα 24/96 ή 192 κτλ. ή υποβιβάζονται σε 16/44? Χαζή απορία μεν αλλά.
Δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ... Είδα απλώς ότι παίζει μέσω wine. Θα το ψάξω περισσότερο να δω πώς βλέπει ο foobar την κάρτα μέσω wine στο Ubuntu και θα σού πω...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
εκανα uninstall και install ξανα τον foobar...

μετα την αναβαθμιση των driver του ifi σε ASIO 2.2 (DSD native), στην επιλογη Asio απο τα preferences, κανω καποια αλλη αλλαγη?

επισης, ποια η διαφορα των επιλογων? : use 64 bit asio drivers - run with high process priority

τελος, οταν ανοιγω το προγραμμα ελεγχου του ifi δινει μια σειρα επιλογων...ποια τιμη θα πρεπει να δωσω, ωστε να εχω καλυτερο αποτελεσμα και επιπλεον να συνεργαζεται χωρις προβληματα με το fbar?...πειραζω buffer length του fbar, αναλογα τη τιμη που δινω στο προγραμμα του ifi?

αν βαλω standard τιμη σαν επιλογη, τοτε μου βγαζει μηνυμα, οτι ειναι πολυ χαμηλο το sample rate και υπαρχει περιπτωση να εχω κολληματα κατα την αναπαραγωγη...

κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?...ειπαμε την ενταση απ το fbar στο max...ή οχι?

f1.jpg f2.jpg f3.jpg f4.jpg f5.jpg
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
δε με λετε?...

οταν παιζετε αρχεια hi-rez στον fbar, κατα την εναρξη-παυση αλλα και κατα τη μεταβαση πχ απο flac σε dsd κλπ, μηπως ακουτε απο τα ηχεια καποιο θορυβο χαμηλης εντασης για καπχοια δευτερολεπτα?...κατι σαν "ταπ-ταπ" (μονο ετσι μπορω να σας το ονομασω) :D, που ακουγεται οταν πχ ανοιγοκλεινουμε τους διακοπτες των φωτων στο σπιτι και μεταφερεται ενας ηχος πολυ μικρης εντασης στα ηχεια...

δεν εχω παρατηρησει να το κανει σε απλα mp3s αρχεια...

θελω να δω αν ειναι απ τον fbar ή οφειλεται τελικα στο dac μου, το οποιο μεταφερει θορυβο κατα την αναπαραγωγη και κατα την μεταβαση σε διαφορετικου τυπου αρχεια...
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Αν χρησιμοποιω wasapi και εγω ακουω κλικ κλακ...
σε asio, εχεις παρατηρησει κατι?

σε wasapi δεν εχω δοκιμασει να δω...παιζω με asio και τις "κλασσικες" ρυθμισεις
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Πολλά DACs πάντως κάνουν ένα «τσικ» όταν αλλάζει η συχνότητα δειγματοληψίας στην οποία «κλειδώνουν» οπότε μάλλον θα έπρεπε να κοιτάξει κανείς αν είναι θέμα hardware.
Το λέω αυτό διότι με την Prodigy Audiotrak Cube που έχω δεν ακούω ποτέ «τσικ» όταν αλλάζει η δειγματοληψία, είτε παίζει με ASIO είτε wasapi.
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Να πεζετε τον foobar με απενεργοποιημενο το antivirus παντα!!! καιμ επισης αν θελετε το ωραιοτερο περιβαλλον φυσικα το darkone v4!!!!
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Πολλά DACs πάντως κάνουν ένα «τσικ» όταν αλλάζει η συχνότητα δειγματοληψίας στην οποία «κλειδώνουν» οπότε μάλλον θα έπρεπε να κοιτάξει κανείς αν είναι θέμα hardware.
Το λέω αυτό διότι με την Prodigy Audiotrak Cube που έχω δεν ακούω ποτέ «τσικ» όταν αλλάζει η δειγματοληψία, είτε παίζει με ASIO είτε wasapi.
θεμα hardware δλδ στο dac...χμμμ...να στειλω κανα mail, να τους ρωτηξω?...

παντως, αυτο που λες ενισχυεται απο το γεγονος, οτι για το σχετικα νεο micro dsd, εχουν βγαλει firmware update για θεματα τετοια (clicks/pops), κατα την εναλλαγη κομματιων...
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Έχω και γω το ίδιο dac αλλά δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Το δικό μου ήρθε κατευθείαν με το καινούργιο firmware 2.2 Τι ενισχυτή και ηχεία έχεις; Παίζεις με το foo dsd asio στο output?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
ενεργα ηχεια εχω...εχω κανει ολα τα update (xmos κλπ)...να μην εχουν "κατσει" καλα?

ωστοσο εγραψα και ενα mail στα "παιδια" εκει να με πουν :D
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Καταναλωνει πορους,το βγαζεις εκτος λειτουργειας αν διαπιστωσεις οτι εχεις κοληματα στην αναπαραγωγη.Ειχα αυτη την εμπειρια με το δικο μου pc και με συζητηση με καποιον στο διπλανο φορουμ προχωρησα στην παραπανω λυση και ολα οκ!Να επισημανω οτι εχω ως περιβαλλον το darkone τον οποιο θεωρω απιστευτα ομορφο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top