Foobar. Οδηγός για αρχάριους, ρυθμίσεις, δυνατότητες

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
ναι αλλα με το rocket player που εχω στο smartphone και στο tablet,τα παιζει μια χαρα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μια αντίστοιχη εφαρμογή του foobar2000controller για pc?

΄Εχω ένα λάπτοπ dedicated στο ηχοσύστημα ως πηγή για αναπαραγωγή αρχείων μέσω foobar και spotify.
Αυτό συνδέεται με ένα ifi nano dac και από εκεί στον προενισχυτή.
Ταυτόχρονα συνηθίζω όσο ακούω μουσική ,να χρησιμοποιώ το λάπτοπ της δικιάς μου (όταν δεν γκρινιάζει) για να σερφάρω ή να τσακώνομαι διαδικτυακά στο av site:whistling:.
Θα με βόλευε λοιπόν ,αν υπήρχε μια αντίστοιχη εφαρμογή ,για να ελέγχω το foobar από το πληκτρολόγιο και την οθόνη του υπολογιστή ,αντί να το κάνω με το κινητό.
Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι...αν γνωρίζει κάποιος..
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μια αντίστοιχη εφαρμογή του foobar2000controller για pc?

΄Εχω ένα λάπτοπ dedicated στο ηχοσύστημα ως πηγή για αναπαραγωγή αρχείων μέσω foobar και spotify.
Αυτό συνδέεται με ένα ifi nano dac και από εκεί στον προενισχυτή.
Ταυτόχρονα συνηθίζω όσο ακούω μουσική ,να χρησιμοποιώ το λάπτοπ της δικιάς μου (όταν δεν γκρινιάζει) για να σερφάρω ή να τσακώνομαι διαδικτυακά στο av site:whistling:.
Θα με βόλευε λοιπόν ,αν υπήρχε μια αντίστοιχη εφαρμογή ,για να ελέγχω το foobar από το πληκτρολόγιο και την οθόνη του υπολογιστή ,αντί να το κάνω με το κινητό.
Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι...αν γνωρίζει κάποιος..

μπορεις πολυ απλα να τρεξεις το foobar στο μηχανημα που καθεσαι και να δεις το αλλο laptop σαν upnp player.Tο ιδιο κανεις και με το spotify,τρεχεις το spotify στο μηχανημα που καθεσαι και βλεπεις τον αλλον υπολογιστη σαν available device.Εννοειται οτι πρεπει να ειναι και οι δυο υπολογιστες στο δικτυο,αλλα δεν το εχω δοκιμασει αν δουλευει και με wifi παρα μονο με τους υπολογιστες συνδεδεμενους στο δικτυο με ethernet.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
μπορεις πολυ απλα να τρεξεις το foobar στο μηχανημα που καθεσαι και να δεις το αλλο laptop σαν upnp player.Tο ιδιο κανεις και με το spotify,τρεχεις το spotify στο μηχανημα που καθεσαι και βλεπεις τον αλλον υπολογιστη σαν available device.Εννοειται οτι πρεπει να ειναι και οι δυο υπολογιστες στο δικτυο,αλλα δεν το εχω δοκιμασει αν δουλευει και με wifi παρα μονο με τους υπολογιστες συνδεδεμενους στο δικτυο με ethernet.
Με το spotify το κάνω ούτως ή άλλως με αυτόν τον τρόπο και δουλεύει μια χαρά και με wi-fi.
Με το foobar ,δεν νομίζω να είναι εφικτό στην περίπτωσή μου γιατί ο εξωτερικός σκληρός με τη μουσική είναι συνδεδεμένος στο dedicated στο σύστημα υπολογιστή και όχι σε αυτόν που έχω μπροστά μου.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Με το spotify το κάνω ούτως ή άλλως με αυτόν τον τρόπο και δουλεύει μια χαρά και με wi-fi.
Με το foobar ,δεν νομίζω να είναι εφικτό στην περίπτωσή μου γιατί ο εξωτερικός σκληρός με τη μουσική είναι συνδεδεμένος στο dedicated στο σύστημα υπολογιστή και όχι σε αυτόν που έχω μπροστά μου.
τα θες και ολα δικα σου......για δοκιμασε να ρυθμισεις την library στο foobar να βλεπει τον δισκο,ισως και να δουλεψει.Αν οχι,ε τοτε βαλε τον δισκο στο μηχανημα που καθεσαι (αν ειναι φορητος 2.5 δεν εχεις θεμα),διαφορετικα πρεπει να πας σε λυση nas.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
τα θες και ολα δικα σου......για δοκιμασε να ρυθμισεις την library στο foobar να βλεπει τον δισκο,ισως και να δουλεψει.Αν οχι,ε τοτε βαλε τον δισκο στο μηχανημα που καθεσαι (αν ειναι φορητος 2.5 δεν εχεις θεμα),διαφορετικα πρεπει να πας σε λυση nas.
Ο σκληρός είναι ένας παλιός βαρύς WD με εξωτερική τροφοδοσία ,συνεπώς δεν....
Θα δοκιμάσω αυτό που λες με τη βιβλιοθήκη και αν δεν..τότε θα βολευτώ με την εφαρμογή του κινητού η οποία παρεμπιπτόντως μια χαρά δουλεύει ,απλά εγώ δεν τα πάω καλά με τις οθόνες αφής.
Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

Ίσως αργότερα να χτυπήσω κανένα φτηνό ταμπλετάκι για αυτή τη δουλειά με οθόνη 8"-10" για να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη.
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
...και να δεις το αλλο laptop σαν upnp player.Tο ιδιο κανεις και με το spotify,τρεχεις το spotify στο μηχανημα που καθεσαι και βλεπεις τον αλλον υπολογιστη σαν available device
Με το spotify το κάνω ούτως ή άλλως με αυτόν τον τρόπο και δουλεύει μια χαρά και με wi-fi.
Μπορείτε να πείτε πως θα θω τον άλλον υπολογιστή ως upnp player?
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Μπορείτε να πείτε πως θα θω τον άλλον υπολογιστή ως upnp player?
στο foobar προφανως,πρεπει να φορτωσεις το αντιστοιχο component

http://www.foobar2000.org/components/view/foo_upnp

και μετα επιλεγεις απο το preferences/output τον αλλον υπολογιστη.
 


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
στην περιπτωση του spotify τιποτα,απλα το τρεχεις και βλεπει τον αλλον υπολογιστη σαν available device και τον επιλεγεις,εννοειται και οι δυο στο δικτυο.
 


Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μια αντίστοιχη εφαρμογή του foobar2000controller για pc?

΄Εχω ένα λάπτοπ dedicated στο ηχοσύστημα ως πηγή για αναπαραγωγή αρχείων μέσω foobar και spotify.
Αυτό συνδέεται με ένα ifi nano dac και από εκεί στον προενισχυτή.
Ταυτόχρονα συνηθίζω όσο ακούω μουσική ,να χρησιμοποιώ το λάπτοπ της δικιάς μου (όταν δεν γκρινιάζει) για να σερφάρω ή να τσακώνομαι διαδικτυακά στο av site:whistling:.
Θα με βόλευε λοιπόν ,αν υπήρχε μια αντίστοιχη εφαρμογή ,για να ελέγχω το foobar από το πληκτρολόγιο και την οθόνη του υπολογιστή ,αντί να το κάνω με το κινητό.
Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι...αν γνωρίζει κάποιος..
Μίστερ Haris, υπάρχει τούτο. Από εδώ.

I) To .dll που κρύβεται μέσα στο .zip του httpcontrol, κλασικά το πετάς μέσα στα components.

ΙΙ) Ορίζεις την ΙΡ σου, η οποία είναι η κλειδαρότρυπα για να χειρίζεσαι το φουμπάρι από όπου επιθυμείς. Μετά επιλέγεις το OPEN και στο φάκελο που θα σου εμφανιστεί, πετάς τα περιεχόμενα του ajquery.zip -- ή κάποιου άλλου theme.

avsite.jpg


Kαλή ιδέα είναι να περιορίσεις την πρόσβαση. Προδοσίες συμβαίνουν κάθε μέρα.

ΙΙΙ) Από εκεί και πέρα ανοίγεις την ΙΡ που είχες δηλώσει και επιλέγεις το theme (ενδέχεται να υπάρχουν κι αλλες επιλογές, αναλόγως τα εγκατεστημένα components) ή προσθέτεις ένα /ajquery/index.html μετά την IΡ κι έχεις τον έλεγχο:

control.jpg


Εναλλακτικά, θα πρότεινα κάποιον android emulator για να χρησιμοποιεις το android remote στο πισί χωρίς το χάντικαπ της οθόνης αφής.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μίστερ Haris, υπάρχει τούτο. Από εδώ.

I) To .dll που κρύβεται μέσα στο .zip του httpcontrol, κλασικά το πετάς μέσα στα components.

ΙΙ) Ορίζεις την ΙΡ σου, η οποία είναι η κλειδαρότρυπα για να χειρίζεσαι το φουμπάρι από όπου επιθυμείς. Μετά επιλέγεις το OPEN και στο φάκελο που θα σου εμφανιστεί, πετάς τα περιεχόμενα του ajquery.zip -- ή κάποιου άλλου theme.

View attachment 76101

Kαλή ιδέα είναι να περιορίσεις την πρόσβαση. Προδοσίες συμβαίνουν κάθε μέρα.

ΙΙΙ) Από εκεί και πέρα ανοίγεις την ΙΡ που είχες δηλώσει και επιλέγεις το theme (ενδέχεται να υπάρχουν κι αλλες επιλογές, αναλόγως τα εγκατεστημένα components) ή προσθέτεις ένα /ajquery/index.html μετά την IΡ κι έχεις τον έλεγχο:

View attachment 76103

Εναλλακτικά, θα πρότεινα κάποιον android emulator για να χρησιμοποιεις το android remote στο πισί χωρίς το χάντικαπ της οθόνης αφής.
Μίστερ Μουφαζα σε ευχαριστώ πολύ! Οταν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με αυτό αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος, καθότι ασχιετος.....
Θα το παλέψω πάντως!
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.640
Reaction score
94.590
:roflmao:


Τι password να έχει βάλει άραγε; :thumbsdown: :)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μίστερ Haris, υπάρχει τούτο. Από εδώ.

I) To .dll που κρύβεται μέσα στο .zip του httpcontrol, κλασικά το πετάς μέσα στα components.

ΙΙ) Ορίζεις την ΙΡ σου, η οποία είναι η κλειδαρότρυπα για να χειρίζεσαι το φουμπάρι από όπου επιθυμείς. Μετά επιλέγεις το OPEN και στο φάκελο που θα σου εμφανιστεί, πετάς τα περιεχόμενα του ajquery.zip -- ή κάποιου άλλου theme.

View attachment 76101

Kαλή ιδέα είναι να περιορίσεις την πρόσβαση. Προδοσίες συμβαίνουν κάθε μέρα.

ΙΙΙ) Από εκεί και πέρα ανοίγεις την ΙΡ που είχες δηλώσει και επιλέγεις το theme (ενδέχεται να υπάρχουν κι αλλες επιλογές, αναλόγως τα εγκατεστημένα components) ή προσθέτεις ένα /ajquery/index.html μετά την IΡ κι έχεις τον έλεγχο:

View attachment 76103

Εναλλακτικά, θα πρότεινα κάποιον android emulator για να χρησιμοποιεις το android remote στο πισί χωρίς το χάντικαπ της οθόνης αφής.
Καμάρι μου...υπομονή ,κατανόηση για τον άσχετο σε παρακαλώ...1-2 ερωτήσεις.
1)Την διαδικασία εγκατάστασης του πρόσθετου την κάνω στο pc που θα παίζει το φούμπαρ ,όχι σε αυτό που θα χρησιμοποιώ για να το ελέγχω,σωστά?

2)Τι εννοείς ορίζω την ip μου? Σε αυτό που κατέβασα και πέταξα στο components ,στο πεδίο start server εχει προεπιλεγμένο αυτό: Open http://127.0.0.1:888. Στο πεδίο listen on που βρίσκεται από πάνω και τώρα έχει μηδενικά αντιγράφω τα ίδια? Και τα 4 οχτάρια στο τέλος τα αλλάζω? Βάζω ότι μου έρθει ή τα αφήνω?

Χεελπ!

Untitled.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μήπως αυτό που είχα γράψει εδώ γα την προσθήκη αναλογικών VU Meters στον Foobar2000 θα έπρεπε να μεταφερθεί στο παρόν θέμα, που είναι πιο σχετικό;
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
1)Την διαδικασία εγκατάστασης του πρόσθετου την κάνω στο pc που θα παίζει το φούμπαρ ,όχι σε αυτό που θα χρησιμοποιώ για να το ελέγχω,σωστά?

2)Τι εννοείς ορίζω την ip μου? Σε αυτό που κατέβασα και πέταξα στο components ,στο πεδίο start server εχει προεπιλεγμένο αυτό: Open http://127.0.0.1:888. Στο πεδίο listen on που βρίσκεται από πάνω και τώρα έχει μηδενικά αντιγράφω τα ίδια? Και τα 4 οχτάρια στο τέλος τα αλλάζω? Βάζω ότι μου έρθει ή τα αφήνω?
Ι) Σωστά!

ΙΙ) Πρέπει να ορίσεις μια σταθερη ΙΡ για το σύστημα που θέλεις να ελέγχεις. Συνήθως είναι 192.168.1.ΧΧΧ. Για να είμαστε σίγουροι: πηγαίνεις Start -> Run, γράφεις cmd και μετά ipconfig /all. Δώσε βάση στο Default Gateway.

avy2.jpg


avy1.jpg


Οπλισμένοι με αυτές τις πληροφορίες πηγαίνεις εδώ (δεξί κλικ και properties στο 2):

avy.jpg


και στο IP address βαζεις το default gateway με το τέταρτο πεδίο έναν αριθμό της επιλογής σου. Αν συνυπάρχουν κινητό, τηλεόραση, πισιά και τύχει να χρησιμοποιείται ήδη η ΙΡ, θα σου το πει, don't worry. Την ΙΡ που θα βάλεις εδώ, την ίδια θα βάλεις μετά στο Listen στο φουμπάρι + τα τέσσερα 8άρια.

Θα τα είχα αναφέρει αυτά στο προηγουμενο ποστ αλλά δεν ήξερα αν όντως θα το ακολουθήσεις. Επίσης, φοβήθηκα μήπως κατηγορηθώ ότι ...αγορεύω.

:roflmao:


Τι password να έχει βάλει άραγε; :thumbsdown: :)
1308!

Δεν είναι τόοοσο εγκληματικά εύκολο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θα τα είχα αναφέρει αυτά στο προηγουμενο ποστ αλλά δεν ήξερα αν όντως θα το ακολουθήσεις. Επίσης, φοβήθηκα μήπως κατηγορηθώ ότι ...αγορεύω.
Μνήμη ελέφαντα έχεις ρε παιδί μου!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.412
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top