Formula 1 (2022)

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
Ok. Από την άλλη όμως, «σοβαρά» θεωρώ ότι ασχολούνται και οι υπόλοιποι ευγενείς “φίλαθλοι” οι οποίοι αγαπούν το άθλημα και τις όποιες συγκινήσεις προσφέρει. Αυτοί που δεν χάνουν Grand Prix, αυτοί που παθιάζονται με τη διαχείριση των στατιστικών δεδομένων που άφθονα προσφέρει το άθλημα κλπ!
Υπάρχουν επίσης άλλα sites F1 dedicated.. δε μαθαίνουν όλοι τα νέα από το av site.

Υποκειμενική λοιπόν η έννοια της «σοβαρής» ενασχόλησης.
:idk:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Πέρα από την πλάκα όσοι ασχολείστε σοβαρά έχετε ακούσει κάτι για το άμεσο μέλλον;
Θυμάμαι παλιά, πολύ παλιά, ήταν κοινή πεποίθηση ότι οι αγώνες ταχύτητας ή αντοχής ήταν ένα πεδίο ανταγωνισμού τεχνολογιών που μετά από την επιτυχή τους πορεία στους αγώνες περνούν στην παραγωγή των καθημερινών μας αυτοκινήτων. Δεν γνωρίζω με συγκεκριμένα στοιχεία να πω σε τι βαθμό εκπληρώθηκε αυτή η προσδοκία. Σαφώς όμως σήμερα που είναι ορατή πλέον η μετάβαση στα ηλεκτρικά δεν θα έπρεπε και τα αγωνιστικά να περάσουν στο επόμενο στάδιο εξέλιξης, αν όχι να προπορευτούν, ώστε να έχει και κάποιο τεχνολογικό νόημα ο ανταγωνισμός τους;
Η Formula E τρέχει και εξελίσσεται παράλληλα. Όταν ωριμάσει η αγορά και οι φίλαθλοι δείξουν το αντίστοιχο ενδιαφέρον με την F1, τότε θα γίνει η πλήρης μετάβαση.

Η μεταφορά της τεχνολογίας αγώνων στα αυτοκίνητα μας είναι "παρενέργεια" κι όχι στόχος. Πάνω απ' όλα είναι η κόντρα στο ανώτατο επίπεδο οδήγησης, τεχνολογίας, σχεδίασης, οργάνωσης, συνεργασίας διαφορετικών τμημάτων.

Και στο ποδόσφαιρο ή στο μπάσκετ εξελίσσονται και εφαρμόζονται όλες οι νέες τεχνικές αποκατάστασης τραυματισμών στον μικρότερο δυνατό χρονικό διάστημα, δεν είναι όμως αυτό το νόημα των αθλημάτων.
 

Μηνύματα
195
Reaction score
159
No worries….
Απλώς, υπερθεμάτισα διότι μου φάνηκε κάπως τραβηγμένη και απόλυτη η ταύτιση της σοβαρής απασχόλησης με την ενημέρωση περί τεχνολογικών εξελίξεων.

Στα “σοβαρά”τώρα;)….. αν συνεχιστεί η τεχνολογική εξέλιξη της red bull με τη σημερινή εγκατάλειψη και των δυο μονοθεσίων της… καήκαμε!
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
Η Formula E τρέχει και εξελίσσεται παράλληλα.
δεν ήξερα ότι έτρεχε τέτοιο πρωτάθλημα (για να μην κάνω λάθος, φαντάζομαι εννοείς ηλεκτρικά αυτοκίνητα), είτε δεν το γράψατε στο φόρουμ είτε μου διέφυγε :laugh:

Εκτιμώ ότι το ενδιαφέρον των φιλάθλων δεν θα μειωθεί και ότι θα κατευθυνθεί από μόνο του αλλού όσο υπάρχει η F1 όπως τη ξέρουμε. Απλά νομίζω οτι σε 10 χρόνια αν συνεχίσει να υπάρχει όπως σήμερα, και εννοώ να βασίζεται στην τεχνολογία των ΜΕΚ, αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν ομάδες με τα μεγάλα ονόματα της αυτοκίνησης να ρίχνουν χρήμα και να προσβλέπουν σε ισχυροποίηση της μπράντας τους. Η tesla για παράδειγμα θα βάλει το όνομα της σε ένα πρωτάθλημα που θα είναι τεχνολογικά αντίστοιχο των ιπποδρομιών σήμερα;
Τέλος πάντων, απορίες outsider είναι αυτές που ενδεχομένως να ακούγονται εντελώς ηλίθιες στους loyal fans.
Πάντως η ανασκόπηση της περιόδου στα επεισόδια του νετφλιξ με όλο το backstage είναι απολαυστική :biggrin:
η ταύτιση της σοβαρής απασχόλησης με την ενημέρωση περί τεχνολογικών εξελίξεων.
δεν έγραψα αυτό και για αυτό απόρησα, έγραψα την εξέλιξη του αθλήματος, των ομάδων και των τεχνολογιών.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Πάντως η ανασκόπηση της περιόδου στα επεισόδια του νετφλιξ με όλο το backstage είναι απολαυστική :biggrin:
Δεν μου άρεσε. Πάνε να βγάλουνε συναίσθημα και να το κάνουν "παραμυθένιο" για να αρέσει στους πολλούς.

Τα τελευταία δύο χρόνια έχω συμπαθήσει τον Verstappen γιατί συμφωνώ με τις περισσότερες δηλώσεις του. Ορίστε τι είπε:


Although Drive to Survive has been a hit series for Netflix, Max Verstappen says he won't be appearing on the show as they've faked rivalries in the past.

The show, which gives fans a behind-the-scenes look at the action on and off the track, has been a hit in the United States, however the Dutchman explained why he has no interest in being part of it.

"I understand that it needs to be done to boost the popularity in America," Verstappen told The Associated Press. "But from my side as a driver, I don't like being part of it.

"They faked a few rivalries which they don't really exist, so I decided to not be a part of it and did not give any more interviews after that, because then there is nothing you can show.

"I am not really a dramatic show kind of person, I just want facts and real things to happen."
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.111
Reaction score
18.815
Δεν μου άρεσε. Πάνε να βγάλουνε συναίσθημα και να το κάνουν "παραμυθένιο" για να αρέσει στους πολλούς.

Τα τελευταία δύο χρόνια έχω συμπαθήσει τον Verstappen γιατί συμφωνώ με τις περισσότερες δηλώσεις του. Ορίστε τι είπε:


Although Drive to Survive has been a hit series for Netflix, Max Verstappen says he won't be appearing on the show as they've faked rivalries in the past.

The show, which gives fans a behind-the-scenes look at the action on and off the track, has been a hit in the United States, however the Dutchman explained why he has no interest in being part of it.

"I understand that it needs to be done to boost the popularity in America," Verstappen told The Associated Press. "But from my side as a driver, I don't like being part of it.

"They faked a few rivalries which they don't really exist, so I decided to not be a part of it and did not give any more interviews after that, because then there is nothing you can show.

"I am not really a dramatic show kind of person, I just want facts and real things to happen."
Νταξ' ο Verstappen είναι και λίγο περίεργο παλληκάρι.. :rolleyes:
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως η σειρά δεν δραματοποιεί ή τονίζει καταστάσεις - γεγονότα για θέαση.
Αλλά είναι ωραία δομημένο το show βρε παιδίμ'..
Αν δεν βάλει και λίγο ίντριγκα μέσα δεν πουλάει..
E, είναι και που δεν είχαμε ποτέ τίποτα ανάλογο να χαζεύουμε off season εμείς οι petrolheads :p
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Νταξ' ο Verstappen είναι και λίγο περίεργο παλληκάρι.. :rolleyes:
Δεν αντιλέγω. Αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν τον γούσταρα αρχικά.
Με την πάροδο του χρόνου κι όσο διάβαζα δηλώσεις του άρχιζα να αλλάζω άποψη. Κυρίως επειδή κι εγώ δεν γουστάρω το θέατρο των PR.

H κλαψ0μουνίασή του βέβαια είναι ακόμα κορυφαία. :biggrin:
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.570
Reaction score
94.441
Νομίζω όχι Γρηγόρη, αλλά δεν επιμένω.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.661
Νομίζω όχι Γρηγόρη, αλλά δεν επιμένω.
Αν (πολλά αν...) αυτό που φαίνεται από την φορά των ελαστικών είναι σωστό, προλαβαίνει να κουμπώσει όπισθεν για να ισιώσει και μετά πρώτη.

Μου φαίνεται βέβαια τελείως εξωπραγματικό.
 



TGD

Μηνύματα
7.115
Reaction score
7.164
Το θυμάμαι αυτό! Είχα εντυπωσιαστεί, πόσο επιδέξια έβγαλε το αυτοκίνητο από τη μέση για να μην γίνει ατύχημα.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Τι θέλουν και κάνουν δηλώσεις... :lol:


inspired by my favourite crystal, amethyst, which has protective, healing qualities.

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Έτσι είναι αυτά. BLM, βιγκανισμός, πετράδια με ιαματικές ιδιότητες και τώρα ευαίσθητη πλατούλα...
Drama queen της συμφοράς. :lol:





Για όσους δεν είχαν δει το βίντεο. link
 

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
Sorry, αλλά μεταξύ του τι λέει ένας 76χρονος πρώην μπλα μπλα μπλα (έξω από τον χορό..) και τι ένας 7 φορές παγκόσμιος.....εεε όπως λέει και το ανέκδοτο...όλη έχουν από μία...άποψη..
Το αν "κλαίγεται" ο Lewis , το απέδειξε πέρυσι με το σικέ πρωτάθλημα....άλλος ακομα θα έκλαιγε...
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.555
Μηνύματα
2.864.269
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top