Forthnet 2play

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
H forthnet ειναι η πιο ΟΝ απο ολες!!!

Η ιστορια εχει ως εξης...

Περιμενω απο την αρχη του χρονου ποια εταιρια θα δωσει Mbit απο ιδιοκτητο να απαλλαγω επιτελους απο τον ΟΤΕ...
υποψηφιες μεχρι τα μεσα γεναρη ηταν η ΟΝ και η forthnet...
Η ΟΝ ειχε τρελλες αναμονες απο τους πρωτους πελατες και δε μου αρεσε ιδιαιτερα η υποδομη της εταιριας (γραμμες με εξωτερικο)... οποτε περιμενα το χρονοδιαγραμα της forthnet που ελεγε 15 φεβρουαριου θα ειναι διαθεσιμη η υπηρεσια στους Αγ.Αναργυρους...
Στις 13 φεβρουαριου αλλαζει την ημερομηνια διαθεσιμοτητας για 15 Μαρτιου... πρωτη κρυαδα... αλλα ειχα ακομη μια 2Mbit ως τελη απριλιου οποτε δε καιγομουν για +/- 1 μηνα... Για καλη μου τυχη στις 27φεβρουαριου η υπηρεσια ειναι διαθεσιμη στην περιοχη μου αρα οι εργασιες τελειωσαν σχετικα μεσα στα αρχικα πλανα της εταιριας...
Αφου ειχα κατι τρεξιματα μεσα στο μαρτη κλπ κλπ... φτανει ο απριλης που ειπα να προχωρησω το θεμα...
Μηνες οι αναμονες για telas, vivodi, forthnet και ΟΝ απο ολους τους χρηστες που εκαναν το πρωτο βημα για broadband στην Αθηνα...

Τους πηρα ολους στην σειρα συμφωνα την καλυψη για Αγ.Αναργυρους... και τα πακετα ηταν:
Telas zhsto: 47ευρω, 4Μβιτ, απεριοριστα τηλεφωνα, αναμονη πελατων αθλια...
ΟΝ : 35ευρω, 10Μβιτ, Τηλεοραση (αχρηστο για μενα), αναμονη πελατων ~2 μηνες...
Forthnet 2play: 40ευρω, 10Μβιτ, απεριοριστα τηλεφωνα, αναμονη ~3 μηνες...
Forthnet 2play soho: 25ευρω, 10Μβιτ, χρεωση forthnet telephony, αναμονη ~3 μηνες...

Τηλεφωνα σταθερα πολλα δε παιρνω (2-3 την ημερα και αν)... οποτε αποφασιζω οτι το Forthnet SOHO με τα 25ευρω ειναι αυτο που μου ταιριαζει...

Μαζευω και γνωμες απο φορουμ, ειτε για τη μια ειτε για την αλλη και αποφασιζω οτι θα το παιξω κορονα γραμματα και ας μου ερθει η forthnet το καλοκαιρι!...

Πεμπτη 12 Απριλιου λοιπον πηγαινω με μια συμπληρωμενη αιτηση 2play Soho στα γραφεια της Forthnet και χωρις ουρα και χωρις πολλα πολλα... σε 2 λεπτα ειχα φυγει με τη χαρα οτι εκανα το πρωτο βημα!!!

Την τριτη 17/04 που ξυπναω... παω να δω καποια email κλπ... ιντερνετ γιοκ... κοιταω το ρουτερ... δεν εκανε ουτε καν synchronize η γραμμη...
μπα! λεω... καμια βλαβη του οτε θα ειναι...
μπαινω απο το wifi του ξαδερφου διπλα στη fortnet... και κοιταω το παρακατω για την αιτηση μου:

16/04/07 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
16/04/07 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

...και στις 17 ο ΟΤΕ μου ειχε κλεισει την DSL!!!!!!!!!!!!

Δε παμε καλα... σε 3 εργασιμες ειχα ηδη προωθηση αιτησης (ενω σε πολλους διαρκει 2 εβδομαδες) και διακοπη της DSL (που συνηθως κανει μια-δυο εβδομαδες ακομη απο τον ΟΤΕ)... καλα παμε σκεφτομαι...

προχθες 25/04/07 τους παιρνω ενα τηλεφωνο να δω τι παιζει με τη διαδικασια και που βρισκομαι και η τηλεφωνητρια αφου χτυπησε μερικα πληκτρα... μου δινει την κουφη απαντηση: το αιτημα σας απο τον ΟΤΕ εχει εγκρυθει, και περιμενουμε απο μερα σε μερα την φορητοτητα ωστε να προχωρησουμε σε συνδεση... σε μια με δυο εβδομαδες το πολυ θα εχετε συνδεθει μαζι μας...!!!
κλεινω το τηλεφωνο πραγματικα με την αισθηση οτι καποιος μου κανει πλακα!!!

Σημερα (9 εργασιμες ημερες απο την καταθεση αιτησης) μπηκα στο site της forthnet και στην κατασταση ενεργοποιησης υπαρχει το μηνυμα:
Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:02/05/2007


επειδη εχω κουφαθει, δε θελω να πω τιποτα παραπανω... και θα συνεχισω την ιστορια μολις ενεργοποιηθει το 2play...!!!!
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Forthnet 2play

Η δικη μου ιστορια εχει ως εξης: αρχες Μαρτη βλεπω τυχαια στον δρομο διαφημιση "μενεις Χαριλαου? μη μενεις χωρις forthnet 2play". Εγω φυσικα μενω Πυλαια αλλα ειναι κολλητα, σχεδον ενα. Το ψαχνω λιγο το θεμα και βλεπω οτι 15/6 θα ειμαι στο ιδιοκτητο δικτυο τους με ταχυτητα 4Μbps. Αρχιζω και ψαχνω στο net για γνωμες, και τελικα κατα το τελος του μηνα οταν εγινε γνωστο οτι θα δινουν 10Mbps αποφασιζω να κανω την αιτηση.

Η αιτηση εγινε στα multirama Παρασκευη 30/3 για το 2play με απεριοριστες κλησεις. Ομως μεσα στην μεγαλη εβδομαδα ξανασκεφτομαι "τι να τις κανω τις κλησεις?" και ξαναπαω στα multirama να ακυρωσω την προηγουμενη αιτηση και να κανω αλλη για το soho. Οπως και εγινε.

Μετα απο ολα αυτα τα πραγματα εχουν ως εξης:
Αριθμός πρωτοκόλλου FORTHnet:
20/04/2007
Ενεργοποίηση Internet. Σε μερικές ημέρες θα ακολουθήσει ενεργοποίηση της Τηλεφωνίας
19/04/2007
Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
17/04/2007
Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ
16/04/2007
Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
14/04/2007
Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
Απο την Παρασκευη 20/4 εχω adsl αλλα δεν ξερω τι γινεται με τα τηλεφωνα. Δεν ξερω ποτε θα ενεργοποιηθει η τηλεφωνια και αν θα ειμαι με απεριοριστες κλησεις ή χωρις(στο τηλεφωνο που τους ρωτησα μου τα μασουσαν!)

Επισης να σημειωσω οτι δεν μου εχουν στειλει ακομα τον δωρεαν εξοπλισμο(παλι μου τα μασουσαν).

Παντως το internet που με ενδιεφερε, πραγματι ενεργοποιηθηκε μεσα σε τρεις βδομαδες και ας επεσε και το Πασχα μεσα.:bravo:
 



Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Re: Απάντηση: Forthnet 2play

...οπως ειπα και πριν. Προς το παρον ειμαι στα 1024 μεσω οτε.
Δηλαδή σε ενεργοποίησαν και σε έριξαν στα 1024 μέχρι να φτιαχτεί το δίκτυό τους;;;;;

Γιατί;;;;; Είναι πολύ κακή τακτική αυτή!!!
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Forthnet 2play

Δηλαδή σε ενεργοποίησαν και σε έριξαν στα 1024 μέχρι να φτιαχτεί το δίκτυό τους;;;;;

Γιατί;;;;; Είναι πολύ κακή τακτική αυτή!!!
Μα αφου του ελεγαν πριν κανει την αιτηση καλυψη απο το ιδιοκτητο 15/6 τι αλλο επρεπε να κανουν μεχρι τοτε ωστε να εχουν καλη τακτικη??? :crazy_1:
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Άρα δεν έγινε και η φορητότητα μια και δεν είναι ακόμα στο ιδιόκτητο δίκτυο...

Πάντως το αναφέρουν ότι μέχρι να μπεις στο ιδιόκτητο συνδέεσαι μέσω ΑΡΥΣ.

Και μάλλον τον εξοπλισμό θα τον παραλάβεις με την ενεργοποίηση του ιδιόκτητου....
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Την Δευτέρα 30/4 είναι προγραμματισμένη η ενεργοποίηση μου στο 2Play SOHO.

Ελπίζω να λήξει η πολύμηνη διαδρομή ταλαιπωρίας για την απόκτηση Full LLU.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Re: Απάντηση: Forthnet 2play

Μα αφου του ελεγαν πριν κανει την αιτηση καλυψη απο το ιδιοκτητο 15/6 τι αλλο επρεπε να κανουν μεχρι τοτε ωστε να εχουν καλη τακτικη??? :crazy_1:
2mbit τουλάχιστον οι τσίπηδες!!!
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Forthnet 2play

Αυτο ακριβως που λενε, κανουν. Μεχρι να μπεις στο ιδιοκτητο δικτυο συνδεεσαι μεσω ΑΡΥΣ στο 1Mbps.

Και μάλλον τον εξοπλισμό θα τον παραλάβεις με την ενεργοποίηση του ιδιόκτητου....
:pc: Ειναι δυνατον να συμβει κατι τετοιο? Δηλαδη αν δεν ειχα δικο μου ρουτερ θα πληρωνα 2 μηνες(μεχρι να μπω στο δικτυο) χωρις να μπορω να συνδεθω? Δεν νομιζω, θα δουμε.

Ασε που το modem που δινουν ειναι απ΄τα πιο μαπα, το crypto f200. Το ειδα στο mediamarkt και το κουτι ελεγε μεχρι 8Mbps:pc:
 

Μηνύματα
39
Reaction score
0
Άσε που δεν υποστηρίζει ADSL2 και θα έχεις ένα σκαμπανέβασμα απίστευτο !!!!!!:happy_9:

(Μιλάω εκ πείρας από τον κολλητό μου)
 

Μηνύματα
39
Reaction score
0
ΑΑΑ !!!! Να προσθέσω και κάτι ακόμη ο,τι το κολληταρι έχει FORTH NET από 22/2/07 ενεργώς με 1024 στο πακέτο 2-play που ήταν μέχρι 4Μbits .

(Ο φίλος μένει στην περιοχή πολύγονου ……:crazy_1: )


Υ.Γ. Συμβουλή: Κάντε υπομονή ,όλα είναι μπάχαλο. :prof: :respect:
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Forthnet 2play

2mbit τουλάχιστον οι τσίπηδες!!!
μα αφου το λενε οι ανθρωποι οτι μεχρι να συνδεθεις απο το ιδιοκτητο σου δινουν 1Μβιτ απο ΑΡΥΣ... σκεψου οτι καποιες "ΟΝ" εταιριες, μεχρι να συνδεθεις... απλα δεν εχεις καθολου συνδεση...
με τη λογικη σου, ποσο τσιπηδες ειναι αυτοι τοτε...? :smoking:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Re: Απάντηση: Forthnet 2play

μα αφου το λενε οι ανθρωποι οτι μεχρι να συνδεθεις απο το ιδιοκτητο σου δινουν 1Μβιτ απο ΑΡΥΣ... σκεψου οτι καποιες "ΟΝ" εταιριες, μεχρι να συνδεθεις... απλα δεν εχεις καθολου συνδεση...
με τη λογικη σου, ποσο τσιπηδες ειναι αυτοι τοτε...? :smoking:
θα τους χάλαγε να σε πάνε στο 2μbit που είναι μέχρι στιγμής το μέγιστο απο παπΑΡΥΣ ΟΤΕ?? Οχι απλά οικονομία κάνουν αφου΄οσο σε έχουν στο 1μβιτ δεν σε χρεώνουν τίποτε έτσι δεν είναι? Τεσπά!

Το παράδειγμα με την ΟΝ δεν στέκει η ΟΝ και η Vivodi και η forthnet μέχρι να σε συνδέσουν ή για να σε συνδεσουν σε θέλουν να είσαι απενεργοποιημένος απο κάθε άλλου ειδους adsl στην γραμμή σου. Ανενεργός βρόχος απαιτείται και για αυτό χριεάζεται ακύρωση της γραμμής σου απο ΟΤΈ ή άλλο πάροχο και μετά αιτηση και 20-30-40 εργάσιμες και μή μέρες. Αστοχον το παράδειγμα σου... σορρυ!
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Forthnet 2play

Άσε που δεν υποστηρίζει ADSL2 και θα έχεις ένα σκαμπανέβασμα απίστευτο !!!!!!:happy_9:

(Μιλάω εκ πείρας από τον κολλητό μου)
Γι'αυτο και δεν θα το χρησιμοποιησω, εχω το wireless linksys wag200.:cool_4:
Απλως το ανεφερα για να γινονται γνωστα καποια πραγματα:happy_6:
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Forthnet 2play

Αλλα αυτο που θελω να σας ρωτησω(μην παρω forthnet και περιμενω κανα 10λεπτο) ειναι αν στον εξοπλισμο περιλαμβανεται και filter?
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Forthnet 2play

Αστοχον το παράδειγμα σου... σορρυ!
Ρωτα αυτους που θα περιμενουν 3 μηνες χωρις συνδεση ποσο αστοχο ειναι να δινει η φορθνετ εστω 1Μβιτ aDSL... και θα ζητησεις sorry στα ελληνικα μετα απο αυτους!

Το οτι δε δινει 2Μβιτ δεν το βλεπω κακο... οποιος δε το θελει, αφου το λεει ξεκαθαρα σε καθε παραγραφο, δεν υπογραφει συμβαση με τη φορθνετ και μπορει να περιμενει την ΟΝ πολλους μηνες με το PSTN αφου το θεωρεις πιο στοχευμενο... :smoking:
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Forthnet 2play

Ασχετο με το 2play αλλα ενδιαφερον:

Στα 7 Gbps «απογειώνεται» η διεθνής σύνδεση της Forthnet με το διεθνές Internet
27/04/2007



Ένα επιπλέον διεθνές κύκλωμα STM-16 (2,5 Gbps) δόθηκε σε παραγωγή, το οποίο έρχεται να προστεθεί στο υπάρχον εκτεταμένο δίκτυο της Forthnet, ανεβάζοντας τη σύνδεση της εταιρείας με το διεθνές Internet στα 7 Gbps. Το νέο διεθνές κύκλωμα εξασφαλίζει στους χρήστες του δικτύου της εταιρίας μέγιστη ταχύτητα σύνδεσης με το διεθνές Internet, επιτρέποντάς τους να γνωρίσουν εύκολα και σε πραγματικά ταχύτατες συνδέσεις τις πολλαπλές δυνατότητες του broadband.

Υπενθυμίζεται ότι η Forthnet διασυνδέεται με τον Κόμβο Διασύνδεσης Δικτύων Internet στην Αθήνα - AIX (Athens Internet eXchange) πλέον στα 620 Mbps.
Πηγη
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Forthnet 2play

Σημερα μου εστειλαν μηνυμα οτι εγινε η ενεργοποιηση και της τηλεφωνιας.
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Forthnet 2play

Αλλα αυτο που θελω να σας ρωτησω(μην παρω forthnet και περιμενω κανα 10λεπτο) ειναι αν στον εξοπλισμο περιλαμβανεται και filter?


εχει μονο ενα σπλιτερακι στο πακετο
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.283
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top