Genelec ή κάτι σε παθητικό bookshelf ;

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Με ενοχλεί κυρίως το μέγεθος του ενισχυτή (pm7000 marantz), που είναι τέρας για το γραφείο και που τώρα τον έχω βάλει κάθετα για να χωράει κάπως...Τα ηχεία είναι τα B&W cm1 (όχι CDM1), τα όποία έχουν καλό μέγεθος, αλλά που θέλουν χώρο από πίσω τους, που δεν έχω. Ακούγονται μπουμαριστά όπως καταλαβαίνεις...Το dac είναι παλιό, αλλά παίζω με οπτική ίνα και δεν με ενοχλεί που δεν είναι με ασύγχρονη είσοδο usb. Θα το σκεφτόμουν και για άλλον ενισχυτή, αλλά αμφιβάλλω ότι θα παίζει εξίσου καλά με τον marantz.
Τα μηχανήματα είναι πολύ καλά, αλλά νομίζω μια λάθος τοποθέτηση και ένα λάθος ματσαρισμα, μπορεί να καταστρεψει τον ήχο. Εδώ σίγουρα έχουμε το πρώτο και μάλλον σε ένα βαθμό και το δεύτερο (ο ήχος των bw με τον γλυκόηχο marantz). Aν παίζεις με οπτική από την μητρική και όχι από κάποια καλή κάρτα ήχου (την οπτική της έξοδο εννοώ), όσο κάλο και να είναι το dac...... Eδω μάλλον χρειάζεται να δοκιμάσεις ένα ηχείο ανάλογου όγκου ή έστω λίγο μικρότερου, με την οπή μπροστά και να δεις πόσο λύνεις το θέμα με το μπουμαρισμα. Πίστεψε ένας μικρός ενισχυτής σε μέγεθος και σε ισχύ, αλλά κάλος, μπορεί να παίξει μέσα στο όριο της ισχύος του καλύτερα από τον 7000..... Πχ ένας ps audio sprout.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου τα ηχεία δαπέδου δεν έχουν πλεονέκτημα σε σχέση με τα genelec. Τί ηχεία δαπέδου έχεις?
δεν έχουν πλεονέκτημα,
αλλά δεν έχω τις γνώσεις να σου πω
σε τι βαθμό αυτό οφείλεται στους γυμνούς τοίχους, στις ακυρώσεις του χώρου, στην έλειψη subs ή στο ματσάρισμα με τα υπόλοιπα μηχανήματα ή είναι ΚΑΙ θέμα ηχείων

καθώς με τα genelec ακούω γύρω στο 1 μέτρο και λιγότερο, ενώ στα άλλα με θέση ακρόασης στα 3.5 μέτρα ακούω μάλλον το (χάλια) δωμάτιο
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Πόσο nearfield ακούς ;
Πόσο είναι το μέγιστο budget σου ;
Πως είναι ο χώρος σου; photo;
Είμαι στο 1,5 μέτρο. Σαν budget θα έλεγα max 500 ευρώπουλα. Δεν είναι αυτό το θέμα όμως. Δεν είναι ότι ντε και καλά πρέπει να αλλάξω κάτι. Θέλω μια γνώμη/άποψη/γνώση για το αν τα παθητικά που έχω είναι ανώτερα από τα genelec που χαίρουν ευρείας αποδοχής, έστω και με το ''τίμημα΄΄ του όγκου του ενισχυτή.
δεν έχουν πλεονέκτημα,
αλλά δεν έχω τις γνώσεις να σου πω
σε τι βαθμό αυτό οφείλεται στους γυμνούς τοίχους, στις ακυρώσεις του χώρου, στην έλειψη subs ή στο ματσάρισμα με τα υπόλοιπα μηχανήματα ή είναι ΚΑΙ θέμα ηχείων

καθώς με τα genelec ακούω γύρω στο 1 μέτρο και λιγότερο, ενώ στα άλλα με θέση ακρόασης στα 3.5 μέτρα ακούω μάλλον το (χάλια) δωμάτιο
ναι κατάλαβα τί εννοείς... σίγουρα τα nearfield περιορίζουν τους χωρικούς παράγοντες περισσότερο.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Και εδώ βλέπουμε την βασική διαφορά που έχει ένα καλό παθητικό hifi ηχείο από ένα καλό μόνιτορ:


Wide but uneven dispersion.
Wide but uneven dispersion.
Wide but uneven dispersion.
Wide but uneven dispersion.

Διαλέχτε αν θέλετε wide but uneven ή even και λιγότερο wide dispersion (που έχουν τα περισσότερα μονιτορ με waveguide).

Έχουν γραφεί πάααααρα πολλά για μόνιτορ vs hifi, rock vs classical, κλπ. Η βασική σχεδιαστική διαφορά είναι η διασπορά. Προφανώς υπάρχουν και άλλες διαφορές από υλοποίηση σε υλοποίηση αλλά η βασική είναι η παραπάνω.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top