Grimm Audio LS1

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Όταν θέλω να διαβάσω/μάθω δύο πράγματα, για συγκεκριμένο θέμα (εν προκειμένω τα grimm), δεν θα ήθελα να προσπαθώ να βρω χρήσιμα ποστ εν μέσω ξεκατινιάσματος, αν με εννοείς (αναφέρομαι στου χαρακτηρισμούς και όχι στον άλεξ που το απόφυγε παρ'ότι μόνο αυτός είναι ο θιγμένος...)
Θεωρώ δε σωστή τη γομολάστιχα και για άλλη μια αιτία. Τη δημόσια προσβολή προσώπων, πράγμα το οποίο θεωρώ απαράδεκτο όταν λαμβάνει επιθετική μορφή (δλδ όταν μη εμπλεκόμενοι / θιγμένοι δεν βρίσκονται σε θέση άμυνας)

Με τον Αλέξανδρο μίλησα ιδιωτικώς, του είπα τις απόψεις μου (σωστές ή λάθος). Τον θεωρώ φίλο μου (απο τους ελάχιστους που έκανα μέσα απο το δίκτυο και το σπίτι μου είναι ανοιχτό σε αυτούς).
Εξήγησα ότι το θέμα πήρε δημοσιότητα (επιμένω κακώς), γι'αυτό και η επέμβασή μου είναι και δημόσια.

Γιάννη, να καταλάβεις κάτι, απ'όσα γράφω (ελπίζω να γίνεται αποδεκτός ο ενικός, μιας και είσαι απ οτα άτομα που το δείγμα γραφής του είναι απολύτως σεβαστό και αποδεκτό απο μένα).. δεν είναι απαραίτητο να έχω δίκιο... είναι όμως απαραίτητο να είμαι ευπρεπής, Ειδικά προς φίλους ή άλλους που δεν με θίγουν.

Η γνώμη μου (τόσο για την δημοσιότητα που πήρε, όσο και για την γομολάστιχα) δεν είναι απαραίτητα σωστή. Είναι απλά η γνώμη μου.

Επαναλαμβάνω αυτά είναι δικές μου απόψεις...
...για τον λόγο παρέμβασής μου δεν χρειάζεται να το επαναλάβω, ούτε να το εξηγήσω περισσότερο.
Έκανα ότι θα έκανες και εσύ, αν πρόσωπα που εκτιμάς προσβάλλονται.
Έκανα ότι θα έκανες και εσύ, όταν υποστηρίζεις την άποψή σου.

Ούτε σε θέση είμαι, ούτε μου αρέσει να επιβάλω την άποψή μου.

φιλικά

ps Sorry για τη συνέχεια. αν θεωρηθεί ότι πρέπει να σβηστεί, απο μένα ευχαρίστως.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.426
Reaction score
74.812
Δεν υπάρχει περίπτωση να σβηστεί κάτι που έγραψε μέλος, εκτός ίσως απο προσωπικές προσβολές.
Σε λίγες περιπτώσεις, μεταφέρονται posts σε ειδικά θέματα ασχέτων.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
P.S.2. Οποισδήποτε κολλάει το doctor μπροστά από το όνομά του, τουλάχιστον σε άσχετα με το αντικείμενο forum...
P.S.3. @Zizik : κotec! :roflmao:
Θα ήταν πιό κομψό να έπονται του ονόματος προθέματα όπως Ph.D ή M.D. (σε αντιστοιχία πάντα με τις ακαδημαϊκές του περγαμηνές).Ειδάλλως θα δημιουργούσε συνειρμούς προς νεφελώδεις ήρωες, όπως Dr.Doom, Dr.Ok(tapus),Dr.Lecter,k.o.k.
....
Γιατί δεν ασχολείστε με τα μηχανάκια, αλλά με ανθρώπους σε άλλο χώρο πραγματικά δεν καταλαβαίνω.
Eσάς όμως τι σας κόφτει? Eιλικρινά δεν μπορώ να καταλαβω.
(Για να μην αναφερθώ στην λάθος ενημέρωση που του έγινε για κάποια θέματα ουσίας)
Ζούμε σε μια εποχή γεμάτη προβλήματα. ανασφάλειες και γκρεμίσματα ονείρων...έτσι θα τα λύσετε?
...Μας ξενερώνετε.
Θα ήταν κρίμα εάν η κατηγορηματικότητα των αποστροφών δαιμονοποιούσε την ικανότητα όσων τελικά μπορούν να καταλάβουν...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Θα ήταν πιό κομψό να έπονται του ονόματος προθέματα όπως Ph.D ή M.D. (σε αντιστοιχία πάντα με τις ακαδημαϊκές του περγαμηνές).
Πιθανόν.
Και αυτό τι σημαίνει? Ότι το άτομο που επιλέγει username στο διαδύκτιο είναι "κάτι" και μάλιστα τόσο αξιοπρόσεκτο που πρέπει να γίνει θέμα συζήτησης? 'Oταν μάλιστα άλλοι του το κόλλησαν?

Kαι αν αυτό το "κάτι" ενοχλεί... δεν αρκεί η αποφυγή της συζήτησης με το άτομο αυτό?
Χρειάζεται ειρωνεία ή κάτι άλλο?
Στο θέμα των grimm? ...όπου μετεξελίχθηκε σε ύβρεις προς άλλο παρεμφερή χώρο? ...προκαλυμμένα και μη!


Θα ήταν κρίμα εάν η κατηγορηματικότητα των αποστροφών δαιμονοποιούσε την ικανότητα όσων τελικά μπορούν να καταλάβουν...
Γνωμικό είναι μια εύστοχα και επιγραμματικά διατυπωμένη κρίση για μια γενική αλήθεια, τρόπο συμπεριφοράς ή βασική αρχή που την επικαλούμαστε για να προσδώσουμε κύρος, αξιοπιστία και γλαφυρότητα στο λόγο.

Δώσε έμφαση στην "γενική αλήθεια"...
Καλή η γλαφυρότητα, αλλά αν στερείται ουσίας και στόχου... δεν... κουραφέξαλα...
Λείπει το θάρρος και η εντιμότητα.

Όπως πολύ εύστοχα αναφέρεται σε άλλο γνωμικό
Η εντιμότητα είναι αποτέλεσμα της δύναμης, ενώ η υποκρισία αποτέλεσμα της αδυναμίας.
(ή κάπως έτσι... απο τον Βλαδίμηρο)
 

Y

Yiannis_B

Guest
Θα ήταν πιό κομψό να έπονται του ονόματος προθέματα όπως Ph.D ή M.D. (σε αντιστοιχία πάντα με τις ακαδημαϊκές του περγαμηνές).Ειδάλλως θα δημιουργούσε συνειρμούς προς νεφελώδεις ήρωες, όπως Dr.Doom, Dr.Ok(tapus),Dr.Lecter,k.o.k......
Γνωρίζω έναν πολύ συμπαθητικό συνταξιούχο καθηγητή φιλολογίας, Μ.Ε., που στο κουδούνι του μαζί με το όνομα, έχει και την ειδικότητά του. Όταν το βλέπω προσπερνώ και χαμογελώ, γιατί μου θυμίζει άλλες εποχές, Αν μπεις στο σπίτι του δε, υπάρχουν παντού πρόχειρες βιβλιοθήκες παντού, σκεβρωμένες από τα πολλά βιβλία...Σε νέους ανθρώπους, από την άλλη, αδυνατώ να το καταλάβω. Βέβαια αδυνατώ να καταλάβω και τις γελοίες ενδυμασίες στις τελετές ορκωμοσίας...Τέλος πάντων, μπορεί να κάνω και λάθος για την σημασία της χρήσης από το συγκεκριμένο άτομο.
Τέλος off-topic. :whistling:
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πιθανόν.
Και αυτό τι σημαίνει? Ότι το άτομο που επιλέγει username στο διαδίκτυο είναι "κάτι" και μάλιστα τόσο αξιοπρόσεκτο που πρέπει να γίνει θέμα συζήτησης? 'Oταν μάλιστα άλλοι του το κόλλησαν?
Kαι αν αυτό το "κάτι" ενοχλεί... δεν αρκεί η αποφυγή της συζήτησης με το άτομο αυτό?
Χρειάζεται ειρωνεία ή κάτι άλλο?
Στο θέμα των grimm? ...όπου μετεξελίχθηκε σε ύβρεις προς άλλο παρεμφερή χώρο? ...προκαλυμμένα και μη!
Γνωμικό είναι μια εύστοχα και επιγραμματικά διατυπωμένη κρίση για μια γενική αλήθεια, τρόπο συμπεριφοράς ή βασική αρχή που την επικαλούμαστε για να προσδώσουμε κύρος, αξιοπιστία και γλαφυρότητα στο λόγο.
Δώσε έμφαση στην "γενική αλήθεια"...
Καλή η γλαφυρότητα, αλλά αν στερείται ουσίας και στόχου... δεν... κουραφέξαλα...
Λείπει το θάρρος και η εντιμότητα.
Όπως πολύ εύστοχα αναφέρεται σε άλλο γνωμικό
Η εντιμότητα είναι αποτέλεσμα της δύναμης, ενώ η υποκρισία αποτέλεσμα της αδυναμίας.
(ή κάπως έτσι... απο τον Βλαδίμηρο)
Η εντιμότητα είναι ηρωισμός,μορφή ατομικής δράσης,που χρειάζεται ΄΄μπέσα΄΄,φιλότιμο,θάρρος, τήρηση του λόγου μας.

Η υποκρισία είναι αρρώστεια βασιζόμενη στην ανειλικρίνεια και χρήζει θεραπείας.

Όταν πίσω από το αστείο κρύβεται κάτι σοβαρό,πρόκειται γιά εφηρμοσμένο χιούμορ παρά γιά ειρωνεία.
Οπότε είναι άτοπο να αίρει κάποιος την αδυναμία των άλλων να ξεχωρίζουν...

Επειδή λοιπόν μας αρέσουν τα...γνωμικά και ψάχνουμε,ας λάβουμε υπόψιν και μιά αντίστροφη άποψη καταγεγραμμένη από τον Βίκτωρα Ουγκώ:
"Η ελευθερία αρχίζει με την ειρωνεία"
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Η εντιμότητα χρειάζεται θάρρος και τήρηση του λόγου μας. Σε αυτό συμφωνούμε. Πρέπει να είναι δυνατός κάποιος για να το καταφέρει... και να παραβλέπει τα προσωπικά συμφέροντα (οποιασδήποτε μορφής)
ο ηρωισμός είναι άλλο πράγμα... μπαίνουν μέσα κι άλλες έννοιες, όπως η αυτοθυσία
τα ίδια και με το φιλότιμο που είναι μια πολύ πιο σύνθετη έννοια, που ο καθένας μας ίσως να το εκλαμβάνει με διαφορετικό τρόπο.

Η υποκρισία είναι όντως "αρρώστια"... ίσως όχι του σώματος, αλλά του πνεύματος.

Τα υπόλοιπα που γράφεις για τα σοβαρά και τα εφαρμοσμένα είναι γενικεύσεις (για άλλη μια φορά).
Επίσης δεν είναι θέσφατα... οπότε καλό είναι να μπαίνουν στη βάσανο της σκέψης και όχι στον αέρα.

το γνωμικό που έγραψες σε αντιπαραβολή (ίσως) με το δικό μου που προηγήθηκε, απλά αποδεικνύει του λόγου μου το αληθές, ότι με γενικεύσεις... δεν... το γοργόν και χάριν έχει... σπεύδε βραδέως... ένα πράγμα.
Αν έχεις να δώσεις μια συγκεκριμένη άποψη, επί συγκεκριμένης πράξεως, με συγκεκριμένο στόχο με χαρά να την ακούσω... ευπρόσδεκτη...
Ως τότε, καταλαβαίνεις νομίζω (ίσως το ίδιο θα έκανες και εσύ), θα προτιμήσω να διαβάζω τα αποφθέγματα εγνωσμένης αξίας προσώπων και όχι αγνώστων του διαδικτύου, λαμβάνοντας μικρότερο ρίσκο να χάσω το χρόνο μου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Τα υπόλοιπα που γράφεις για τα σοβαρά και τα εφαρμοσμένα είναι γενικεύσεις (για άλλη μια φορά).
Επίσης δεν είναι θέσφατα... οπότε καλό είναι να μπαίνουν στη βάσανο της σκέψης και όχι στον αέρα.
το γνωμικό που έγραψες σε αντιπαραβολή (ίσως) με το δικό μου που προηγήθηκε, απλά αποδεικνύει του λόγου μου το αληθές, ότι με γενικεύσεις... δεν... το γοργόν και χάριν έχει... σπεύδε βραδέως... ένα πράγμα.
Αν έχεις να δώσεις μια συγκεκριμένη άποψη, επί συγκεκριμένης πράξεως, με συγκεκριμένο στόχο με χαρά να την ακούσω... ευπρόσδεκτη...
Ως τότε, καταλαβαίνεις νομίζω (ίσως το ίδιο θα έκανες και εσύ), θα προτιμήσω να διαβάζω τα αποφθέγματα εγνωσμένης αξίας προσώπων και όχι αγνώστων του διαδικτύου, λαμβάνοντας μικρότερο ρίσκο να χάσω το χρόνο μου.
Επιτέλους,έχω μόνο να σου αποκριθώ μιάν απλή...παράφραση:
΄΄Από την Πόλη έρχομαι και στην κορυφή...κανένας΄΄
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
H αλήθεια είναι ότι δεν είμαι από τους εξυπνότερους ανθρώπους.
Χαρά μου θα ήταν να ανήκω στον μέσο όρο.
Σίγουρα δε, χαίρομαι που δεν ειμαι είρων και ότι έχω να πω το λέω ευθέως, χωρίς να μασάω τα λόγια μου ή να επιδεικνύω κάποιο ταλέντο μου (έ όλο και κάποιο θα έχω...) σεβόμενος τον συνομιλητή μου και τις όποιες πιθανές αδυναμίες του.

φιλιά στα μπούτια, λοιπόν,
Θόδωρος
(άλλο ένα γνωμικό, αν και νομίζω ότι υπολείπεται αοριστίας)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.807
Reaction score
11.047
Γιατί όμως η τεχνική αυτή εγκαταλλειπεται όλο και περισσότερο από τα σύγχρονα mastering studios; Μήπως έχει να κάνει με τη μειωμένη αίσθηση περιελιξης λόγω ανυπαρξίας αντηχησεων πίσω από τα ηχεία; Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο μειονέκτημα πέρα από τη δυσκολία κατασκευής και την ανάγκη για low shelving.
Και να η απάντηση που έδωσε o Thomas Barefoot, ένας πολύ αξιόλογος σχεδιαστής ηχείων (δείτε π.χ. αυτά) στο gearslutz, το 2004:

"I hear what you're saying, but I AM trying to point out what is what is technically and sonically better. Just because there's a "best known method", doesn't mean it can't be improved upon. And I think there is a very good reason why freestanders dominate. In my opinion, the majority of great speaker design innovations over the past decade or so have come from hi-fi manufacturers (certainly B&W is on the top of that list). And of course, the consumer market dictates freestanding speakers. So, Mastering Engineers looking for the very best sounding speakers are naturally going to gravitate towards these products.

In this case, however, some of the baby was thrown out with the bathwater. Old school monitors are out and the new school is in. The new school by virtue of their heritage happen to be freestanding, so soffit mounting must not sound as good... right? Well, I'm saying "not right". Yes, the newer generation of hi-fi type monitors sound much better than the old style soffited monitors, but this doesn't mean that soffits were the problem. The pro speaker designs themselves were the problem (and in many cases still are).
...
No matter how you cut it, soffit mounting results in the fewest compromises."
 


Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.851
Ε, δεν λέει και τίποτε φοβερό....παραπάνω...δεν τα έχει ξαναπεί βέβαια....ότι καλύτερο μέτρησε ποτέ....μετράει τώρα αυτο???σιγά τα ηχεία:biggrin:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.864
Ειναι ο,τι καλυτερο εχει μετρησει και ο,τι καλυτερο εχει ακουσει. Σιγα τα ωα..
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ποιό καλό παιδί θα το ποστάρει και δίπλα μπας και καταλάβουν μερικοί πόσο κουφοί είναι...
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Τεχνολογία Ncore έχουν.
Δεν τα μαρτυράει και όλα ο πονηρός :rolleyes:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Πάντως είναι απορίας άξιον το πόσο διαφορετικές και διαμετρικά αντίθετες γνώμες ακούστηκαν .
Κάποιοι είναι παντελώς κουφοί η ιδιοτελείς σε βαθμό βλακείας .
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.512
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top