Grimm Audio LS1





Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: Munich High End Show 2013

Νομίζω για ηχεία μιλάνε.....
τα Λιπίνσκια τι θα τα κάνς......να μου τα πετάξεις στα μούτρα να τα πουλήσω του Βλάση να τα βάλει στο i-phone στο παιδικό δωμάτιο
Mπα, δεν είναι πιουρίστικα πλέον....παίζω με 2 σαμπ σι εμ ες της Φοκαλ...βρώμισε το χαμηλό...καθότι πορτιντ (άτσα!).
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Re: Απάντηση: Re: Munich High End Show 2013

Aν μου πείς τι έχουν οι δυο άξονες , οριζόντιος και κατακόρυφος , θα σου πω . Πάντως όπως είναι μου θυμίζει τον τελευταίο παλμό της καρδιάς του νεκρού. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Προτιμώ τα ηχεία μου.
αν δεν ξερεις τι ειναι αυτη η μετρηση χωρις να ξερεις τους αξονες, μην ασχολεισαι Johny...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: Munich High End Show 2013

kai δε με λές Χατζηπωσελέν ΑΜΑ πάρω 1 τέθοιο τι θάχω στο ρακ?

1 μακ και 1πικαπ....αααα δεν παίζω!

Τσάμπα παπαγαλάκια γίναμε για την κωλομέτρικ και τώρα πρέπει να τη βάλουμε στο β΄σύστημα, κρεβατοκάμαρα καίτσ?

¨Η να την κρατησω για προ+βολιουμ??

Γρήγορα τα βάλιουμ!!

Που να ξέρω τι θα κάνεις ?

Σενάρια :

1) Εσύ θα παίζεις αναλογικά με converter την Metric για να έχεις και τα extraδάκια ...

2) Αφού κάνεις Α/Β το παραπάνω σενάριο τι σου αρέσει, πουλάς την Metric

3) Κρατάς την Metric για phono και ψηφιοποίηση βινυλλίων + τα extraδάκια ... ακούγωντάς την στο Digital In του LS1

4) Κρατάς τα Lipinski γιατί σου αρέσουν περισσότερο όπως είσαι και παίρνεις ακόμα μεγαλύτερα Sub,
να κάτσει καλά το δωμάτιο !
Κρατάς και τη Metric και τα Lipinski, σου φτιάχνω δύο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Sub και τα ρυθμίζουμε σωστά με τη Metric (σου εξήγησα τι σημαίνει αυτό), και αποκτάς ένα σύστημα με καλύτερο χαμηλό, ελαφρά καλύτερα μικροδυναμικά, καλύτερο αέρα στις υψηλές συχνότητες, σημαντικά μεγαλύτερη "ανάσα", αλλά και μικρότερη ακρίβεια, κάπως χειρότερα μεσοϋψηλά, ελαφρά κατώτερη χρονική συμπεριφορά, μεγαλύτερη ευαισθησία στην επιρροή του δωματίου στα μεσαία (στο χαμηλό αλλάζουν τα πράγματα όμως :wink:), και λιγότερο pin-point στερεοφωνική εικόνα ("θέα από μπαλκονόπορτα" αντί για "φυσαλίδα που μπαίνεις μέσα").

Και γλιτώνεις και κανα 10ρικο.

Και κρατάς και τα εξτραδάκια της Metric.

Και είσαι και πιο "macho look". :laugh:

Και "τη βγαίνεις" και στο Βλάση τον lover-boy. :biggrin:

Και χάνει και ο Χατζηστάμου το στοίχημα σχετικά με το crossάρισμα των Lipinski.

Αυτά.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Απάντηση: Munich High End Show 2013

Γι εξήγησε σε παρακαλώ ένα - ένα τα μειονεκτήματα...

1. μικρότερη ακρίβεια

2. κάπως χειρότερα μεσοϋψηλά

3. ελαφρά κατώτερη χρονική συμπεριφορά

4. μεγαλύτερη ευαισθησία στην επιρροή του δωματίου στα μεσαία

5. λιγότερο pin-point στερεοφωνική εικόνα
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Munich High End Show 2013

Γι εξήγησε σε παρακαλώ ένα - ένα τα μειονεκτήματα...

1. μικρότερη ακρίβεια

2. κάπως χειρότερα μεσοϋψηλά

3. ελαφρά κατώτερη χρονική συμπεριφορά

4. μεγαλύτερη ευαισθησία στην επιρροή του δωματίου στα μεσαία

5. λιγότερο pin-point στερεοφωνική εικόνα

"Με δυο πινελιές" (που λέει κι ο Γεωργίου), γιατί το κάθε ένα από τα θέματα που ρωτάς είναι μεγάλο, έχουμε:



1. μικρότερη ακρίβεια

Η διάταξη τύπου "d' Appolito" που έχει το Lipinski έχει ηχητική υπογραφή.
Ο Χρήστος αρχικά αμφέβαλλε, λέγοντας πως μερικά από τα καλύτερα ηχεία στον κόσμο (π.χ. Wilson Alexandria) έχουν τέτοιου τύπου διάταξη μεγαφώνων.
Εγώ, (που ακούω μέσω pdf :roflmao:) του είπα πως μόλις ακούσει ένα ΣΩΣΤΟ ηχείο με την ενδεδειγμένη διάταξη μεγαφώνων, θα καταλάβει την ηχητική υπογραφή μιας διάταξης τύπου d' Appolito (ο geomiat ήταν μάρτυρας).
Ε, την άκουσε και κατάλαβε...
Αλλά αυτό προϋποθέτει ότι μπορείς και να ακούς και να καταλαβαίνεις τι ακούς.
Και εκτός από το να διαπιστώνεις το "Πώς", να είσαι υποψιασμένος και για το "Γιατί"...





2. κάπως χειρότερα μεσοϋψηλά

Το χαμηλής τάξης crossover των Lipinski κόβει με πιο αργό ρυθμό απ' όσο θα έπρεπε (σε μια "ιδανική" περίπτωση - δεδομένων των στόχων του, ο μπαρμπα-Αντρέας έχει κάνει πραγματικά έξοχη δουλειά) τα midwoofer, με αποτέλεσμα τα "μικροσπασίματά" τους (που αποσβένονται καλύτερα στα νεότερα μοντέλα) να "λερώνουν" τα μεσοϋψηλά.
Φυσικά, η "βρώμα" των Lipinski είναι "καθαριότητα κρύσταλλο" σε σχέση με τη συντριπτική πλειψηφία των άλλων ηχείων.




3. ελαφρά κατώτερη χρονική συμπεριφορά

Η χρονική συμπεριφορά των Lipinski είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, ειδικά on-axis.
Απλά, αυτή των Grimm είναι καλύτερη...
Ειδικά off-axis.

Need I say more?



Α, και μην πεταχτεί κανας ΜΑΚΑΚΑΣ και πει "Εγώ δεν ακούω off-axis"...
Σε ανηχοϊκό θάλαμο μένεις αγόρι μου;
:roflmao:




4. μεγαλύτερη ευαισθησία στην επιρροή του δωματίου στα μεσαία

Αντιγράφω από το site της Athens Pro Audio:

Μη σας ξεγελά το μοντέρνο “industrial” look του LS1• το σχήμα του ηχείου προέκυψε ως αποτέλεσμα εκτεταμένων ακουστικών και ψυχοακουστικών μελετών. Το μικρό σε όγκο (μόλις 14 λίτρα) κλειστό κουτί, είναι, σε αντίθεση με τη συντριπτική πλειοψηφία των ηχείων, πολύ πιο πλατύ απ’ ότι βαθύ ώστε να λειτουργεί σαν οιωνεί άπειρη μπάφλα σχεδόν μέχρι τα 250 Hz.

Μ’ αυτόν τον τρόπο, το ηχείο πάνω από τα 250Hz ακτινοβολεί με αρκετά σταθερή κατευθυντικότητα στον ημιχώρο 2π («στενεύοντας» φυσιολογικά και προοδευτικά την off-axis απόκρισή του στις υψηλές συχνότητες) ελαττώνοντας πολλές από τις αρνητικές επιδράσεις του χώρου ακρόασης (η Ψυχοακουστική μας λέει ότι κάτω από περίπου τα 300Hz το ανθρώπινο ακουστικό αισθητήριο δε μπορεί να διακρίνει ξεκάθαρα τον απευθείας ήχο από τις πρώτες ανακλάσεις ή το πεδίο αντηχήσεων), ενώ κάτω από τα 250Hz η ακτινοβολία του μετατρέπεται ομαλά σε παντοκατευθυντική.


«Η πολύ φαρδιά μπάφλα ‘’κόβει στο μισό’’ το χώρο στον οποίο ακτινοβολεί το ηχείο, υποδιπλασιάζοντας μ’ αυτόν τον τρόπο και τα προβλήματα προσαρμογής του στο δωμάτιο. Οι ημικυλινδρικές πλευρές περιορίζουν την περίθλαση, εκμηδενίζοντας μ’ αυτόν τον τρόπο την κλασσική ‘’κουτίλα’’.»


Η καμπίνα του LS1 αναρτάται από δύο ημικυλίνδρους που περιορίζουν την περίθλαση και λειτουργούν ως μια ακλόνητη βάση.



5. λιγότερο pin-point στερεοφωνική εικόνα

Συνδυασμός των 1,2,3,4.

Ε, άντε και κάτι ακόμα... :sneaky:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Munich High End Show 2013

Πάντως, το θέμα της "ανάσας" σε ένα ηχείο είναι, κατ 'εμέ τουλάχιστον, ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΕΣ.

Συνεπώς, με δεδομένο ότι είχα τα λεφτά αλλά και το χώρο που "ζητούσαν" ηχεία με "ανάσα", θα προτιμούσα ένα ζευγάρι Lipinski L-707A Signature με ένα ζευγάρι L-150 Subwoofer από ένα συνδυασμό Grimm LS1 - LS1s.



Από την άλλη, μεταξύ Lipinski L-707A Grand και Grimm LS1 - LS1s, ψηφίζω Grimm.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: Munich High End Show 2013

Εννοεί αυτή την μέτρηση η οποία είναι αναφοράς και την έχουν μόνο τα Quad



σημαντικότατη μέτρηση για ηχείο.

Η αλήθεια είναι πως παίζουν λίγο σαν πάνελ (!), δεν αισθάνεσαι πως ακούς κουτί αλλά

έχουν και το τσαγανό και τον έλεγχο χαμηλά κλειστών ηχείων.

Aν μου πείς τι έχουν οι δυο άξονες , οριζόντιος και κατακόρυφος , θα σου πω . Πάντως όπως είναι μου θυμίζει τον τελευταίο παλμό της καρδιάς του νεκρού. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Προτιμώ τα ηχεία μου.

Step response είναι Γιαννάκη...

Για ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:




Βέβαια, η μονάδα Manger έχει μερικά άλλα σημαντικά "προβληματάκια"...

http://www.troelsgravesen.dk/Manger.htm



Παρεμπιπτόντως, Johnny Boy σ' ευχαριστώ που για μια φορά ακόμα απέδειξες πως δεν υπάρχει θεός...:wink:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Munich High End Show 2013

Signature & sub γιατί ;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.609
Απάντηση: Re: Munich High End Show 2013

Step response είναι Γιαννάκη...

Για ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:




Βέβαια, η μονάδα Manger έχει μερικά άλλα σημαντικά "προβληματάκια"...

http://www.troelsgravesen.dk/Manger.htm



Παρεμπιπτόντως, Johnny Boy σ' ευχαριστώ που για μια φορά ακόμα απέδειξες πως δεν υπάρχει θεός...:wink:
Άλεξ, συνεχίστε το εδώ πληζ. Θενκς...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Munich High End Show 2013

Άσε με να κοιμηθώ λίγο ρε Ημίθεε...

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες κοιμάμαι κατά μέσο όρο 4.5 ώρες την ημέρα...
 


ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Munich High End Show 2013

Aν μου πείς τι έχουν οι δυο άξονες , οριζόντιος και κατακόρυφος , θα σου πω . Πάντως όπως είναι μου θυμίζει τον τελευταίο παλμό της καρδιάς του νεκρού. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Προτιμώ τα ηχεία μου.
Αν ακούσεις τα ηχεία σου δίπλα στα Grimm θα τα βάλεις αμέσως για καυσόξυλα :smile:
 


ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Munich High End Show 2013

Signature & sub γιατί ;
Γιατί επειδή είναι κλειστά δεν βγάζουν τον ... αέρα να κουνάει το έδαφος που θέλουν κάποιοι ...
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Munich High End Show 2013

Κρατάς και τη Metric και τα Lipinski, σου φτιάχνω δύο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Sub και τα ρυθμίζουμε σωστά με τη Metric (σου εξήγησα τι σημαίνει αυτό), και αποκτάς ένα σύστημα με καλύτερο χαμηλό, ελαφρά καλύτερα μικροδυναμικά, καλύτερο αέρα στις υψηλές συχνότητες, σημαντικά μεγαλύτερη "ανάσα", αλλά και μικρότερη ακρίβεια, κάπως χειρότερα μεσοϋψηλά, ελαφρά κατώτερη χρονική συμπεριφορά, μεγαλύτερη ευαισθησία στην επιρροή του δωματίου στα μεσαία (στο χαμηλό αλλάζουν τα πράγματα όμως :wink:), και λιγότερο pin-point στερεοφωνική εικόνα ("θέα από μπαλκονόπορτα" αντί για "φυσαλίδα που μπαίνεις μέσα").

Και γλιτώνεις και κανα 10ρικο.

Και κρατάς και τα εξτραδάκια της Metric.

Και είσαι και πιο "macho look". :laugh:

Και "τη βγαίνεις" και στο Βλάση τον lover-boy. :biggrin:

Και χάνει και ο Χατζηστάμου το στοίχημα σχετικά με το crossάρισμα των Lipinski.

Αυτά.
Θα το κερδίσω γιατί ... για να χάσω πρέπει να το ρυθμίσω εγώ :smile:

Αλλά θα σας αφήσω να ταλαιπωριέστε ...
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Munich High End Show 2013

Τhe brothers Grimm, εχουν καμια σχεση?:biggrin:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.197
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top