Grimm Audio LS1


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.906
Απάντηση: Re: Grimm Audio LS1

μια λαμπιτσα γιατι δε βαλανε μεσα??

με βυνιλιο συνδεεται??
λαμπιτσα γιαννη μου, καλε μου φιλε, δε βαλαν μεσα, διοτι διανυουμε το σωτηριον ετος 2013, και σε λιγο το 2014. Αν ηταν πριν 100 χρονια, μονο λαμπιτσες θα ειχε μεσα, στο εγγυωμαι! Πλεον ομως, οι ορθοτερες λυσεις ενισχυσης και προενισχυσης, οπως και σταθεροποιησης και τροφοδοσιας, ειναι αλλες, παρα το γεγονος οτι οι λαμπατες συσκευες ακομα κυκλοφορουν στην αγορα, αυτο ειναι απολυτως ασχετο, καθως το μαρκετινγκ δεν εχει σχεση με αυτα τα θεματα, εχει σχεση μονο με την μεγιστοποιηση του κερδους και την αξιοποιηση του υπαρχοντος αγοραστικου κοινου.

για τους ιδιους λογους (ετος 2013 και τα συναφη), οχι, δεν συνδεεται (ετσι απλα) με πικαπ. φυσικα, ολα γινονται, εκτος απο του σπανου τα γενια, αν και διατηρω τις επιφυλαξεις μου και γι΄αυτο!
 

Μηνύματα
27.356
Reaction score
25.386
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Munich High End Show 2013

αν δεν ξερεις τι ειναι αυτη η μετρηση χωρις να ξερεις τους αξονες, μην ασχολεισαι Johny...
Thx will com.Nik.
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Απάντηση: Grimm Audio LS1

Ιδανικά θα είχες ένα συνδυασμό "τέρας" με Metric + DLCP μέσα στο ηχείο, αλλά εκεί ξεφεύγουμε όπως καταλαβαίνεις. :tongue:
Θα πρέπει να αρκεστούμε σε πιο "ταπεινές" λύσεις, όπως το να έχεις ένα το laptop σου ή ένα Shark να σου "στρώνει" τα ψηφία στον χώρο πριν αυτά φτάσουν στο LS1 - αν ο χώρος έχει θέμα.

Ακόμα πιο ιδανικά, φτιάχνεις τον χώρο ώστε να μη χρειάζεται παρά ελάχιστες παρεμβάσεις από το DSP.
Δεν μπήκε EQ για να μην κάνει ο καθένας ότι του κατέβει (αυτό που τρέμω με την Metric).

Όμως σαν ανοικτό σύστημα δεν αποκλείεται στο μέλλον να ενσωματώσει ας πούμε ένα ... convolusion software

για real time correction σε πραγματικό χρόνο :wink:
 



Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.851
Απάντηση: Re: Grimm Audio LS1

λαμπιτσα γιαννη μου, ..........οχι, δεν συνδεεται (ετσι απλα) με πικαπ. φυσικα, ολα γινονται, εκτος απο του σπανου τα γενια, αν και διατηρω τις επιφυλαξεις μου και γι΄αυτο!

Eίσαι σίγουρος?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Grimm Audio LS1

εντάξει...να είστε ευγενικοί και να μη με γιουχάρετε!...ξέρω οτι εδώ είναι topic ηχείων για δικάναλη ακρόαση...αλλά εγώ θα τολμήσω....πρόλογος πριν την ερώτηση...

και μόνο τα φράγκα που γλιτώνει απο όλα τα χαλιέντ μπιχλιμπιδια που αγοράζει ή προσπαθεί να αγοράσει ο ανυποψίαστος κοσμάκις ή και ο υποψιασμένος, (που απλά θέλει να διαφημίσει το πόσο πλούσιος είναι και μπορεί και αγοράζει σε σχέση με μένα το μπατήρι που δεν μπορώ), τότε ναι, συμφωνώ οτι είναι απόλυτη ευκαιρία το εν λόγω ηχοσύστημα (costas EAR)...και βέβαια σε σχέση πάντα με αυτό που αποδίδει στη πράξη...γιατί αλλιώς δεν θα είχε νόημα....

έρχεται η ερώτηση...

εγώ τώρα που δεν μπορώ λόγο οικονομικών να έχω δυο χωριστά συστήματα, ένα για μουσική και ένα για ταινίες, θα μπορούσε να παίξει αυτό το ρόλο το συγκεκριμένο ηχοσύστημα?...με την προσθήκη έστω άλλου ενός για κεντρικό?...
και πόσο 8α μπορούσε να εμπλακεί με τα διάφορα συστήματα ισοστάθμισης χώρων, ώστε να μην χαλάσει το τελικό χαρμάνι για το οποίο αγόρασες το συγκεκριμένο ηχοσύστημα?...ή αποτελεί λύση αυστηρά για στέρεο καταστάσεις?...

απο τώρα λέω οτι απλά ρωτάω...χωρίς καμία προσπάθεια υποβιβασμού ή οτιδήποτε άλλο φανταστείς, του συγκεκριμένου αναπαραγωγέα μουσικής της Grimm...

απλά σκεφτόμενος τα ποσά που έχω δώσει να αλλάζω συσκευές στο πέρασμα των αιώνων (εντάξει κ@τούρα και λίγο :unsure:) και κάνοντας τη σούμα, σχεδόν πλησίασα το ποσό που ζητάνε τα συγκεκριμένα, μαζί με τα γούφερ τους....αν μπορούσε να παίξει και το ρόλο του σε ταινίες, θα ήμουν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος...μιας και ναι είμαι αμαρτωλός και θέλω να ακούω και να βλεπω από ένα σύστημα....και χαλιέντ ταινίες (παρόλα τα χρέπια που βγάζουν τώρα τελευταία) ή και "μαλτι τσανελ audio" βρε αδερφέ, (όπως θες πες το)...δε μπορώ να έχω δυο συστήματα...τέλος...

γίνεται ή μένουμε σε ένα διττό σύστημα που θα είναι όσο μπορεί καλό και στα δυο?...δε με ενδιαφέρει αν μέσα τα μηχανάκια έχουν λάμπες-led-"παγάκια"-αγωγούς κλπ κλπ...θέλω δηλαδή και μουσική και σινεμά?...μένω στις λύσεις που υπάρχουν...με χωριστές συσκευές, αναβαθμίσεις εν καιρό κλπ...ή κάνεις το σκ@τό σου παξιμάδι, φτιάνεις ένα τέτοιο σύστημα και αν είσαι νορμαλ άνθρωπος, αφήνεις τα του ήχου και παίζεις με άλλα πράγματα? (ναι...να πάει ο νου σας στο πονηρό)...

εντάξει...βασικη παραδοχή γενικά νομίζω είναι, οτι απο ένα σημεία και μετά, για μικρές διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα, και σε φροντισμένο πάντα χώρο, πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά....εντάξει...αλλά ένα "καλός ήχος", (όσο κι αν στο τελευταίο υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες, μη αντικειμενικοί-μετρήσιμοι κλπ κλπ), παραμένει περισσότερο σταθερός και σε γλιτώνει και απο ένα σωρο σκοτούρες (δλδ που θα βρω φράγκα να πάρω το τάδε μηχανάκι που θα δέσει καλύτερα με το τούδε ηχείο)...ντάκσι στην εικόνα να το συνεχίσουμε το άθλημα...αναβαθμίζεται απο hd, σε 3d-4k, κάποια στιγμή εικονική πραγματικότητα-οράματα κλπ κλπ...

πάντως αν οι Grimm βρήκαν λύση στο γρίφο "καλός ήχος" τότε βλέπω πολλούς άνεργους στο άθλημα...

σεντόνι έγραψα, αλλά είπαμε..μη με γιουχάρετε...να είστε ευγενικοί :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.906
Απάντηση: Grimm Audio LS1

Ναι. Δεν ενσωματώνει ισοσταθμιση ρια και μικροφωνικο προ. Έχει βέβαια αναλογική είσοδο, οπότε με ένα φόνο στειτζ είσαι οκ, αλλά δε το εμπεριέχει. Αν ήθελαν, θα ήταν πανεύκολο κ ανέξοδο να τα συμπεριλάβουν αυτά τα δύο.

ΙΜΗΟ παντως, το LS1 δεν έχει λόγο ύπαρξης σκέτο, μόνο με το LS1S θα έπρεπε να κυκλοφορεί. Διότι σκέτο, δεν τιμά τον λόγο σχεδίασής του και ύπαρξής του, την πιστή αναπαραγωγή. Επίσης, μόνο η προ έκδοση θα έπρεπε να κυκλοφορεί, η οποία είναι το ίδιο προϊόν σε ...μαύρο χρώμα. Και σημαντικά φτηνότερο.

Αλλά εντάξει, χιούμορ κάνουν οι άνθρωποι...
Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Απάντηση: Grimm Audio LS1

εντάξει...να είστε ευγενικοί και να μη με γιουχάρετε!...ξέρω οτι εδώ είναι topic ηχείων για δικάναλη ακρόαση...αλλά εγώ θα τολμήσω....πρόλογος πριν την ερώτηση...

και μόνο τα φράγκα που γλιτώνει απο όλα τα χαλιέντ μπιχλιμπιδια που αγοράζει ή προσπαθεί να αγοράσει ο ανυποψίαστος κοσμάκις ή και ο υποψιασμένος, (που απλά θέλει να διαφημίσει το πόσο πλούσιος είναι και μπορεί και αγοράζει σε σχέση με μένα το μπατήρι που δεν μπορώ), τότε ναι, συμφωνώ οτι είναι απόλυτη ευκαιρία το εν λόγω ηχοσύστημα (costas EAR)...και βέβαια σε σχέση πάντα με αυτό που αποδίδει στη πράξη...γιατί αλλιώς δεν θα είχε νόημα....

έρχεται η ερώτηση...

εγώ τώρα που δεν μπορώ λόγο οικονομικών να έχω δυο χωριστά συστήματα, ένα για μουσική και ένα για ταινίες, θα μπορούσε να παίξει αυτό το ρόλο το συγκεκριμένο ηχοσύστημα?...με την προσθήκη έστω άλλου ενός για κεντρικό?...
και πόσο 8α μπορούσε να εμπλακεί με τα διάφορα συστήματα ισοστάθμισης χώρων, ώστε να μην χαλάσει το τελικό χαρμάνι για το οποίο αγόρασες το συγκεκριμένο ηχοσύστημα?...ή αποτελεί λύση αυστηρά για στέρεο καταστάσεις?...

απο τώρα λέω οτι απλά ρωτάω...χωρίς καμία προσπάθεια υποβιβασμού ή οτιδήποτε άλλο φανταστείς, του συγκεκριμένου αναπαραγωγέα μουσικής της Grimm...

απλά σκεφτόμενος τα ποσά που έχω δώσει να αλλάζω συσκευές στο πέρασμα των αιώνων (εντάξει κ@τούρα και λίγο :unsure:) και κάνοντας τη σούμα, σχεδόν πλησίασα το ποσό που ζητάνε τα συγκεκριμένα, μαζί με τα γούφερ τους....αν μπορούσε να παίξει και το ρόλο του σε ταινίες, θα ήμουν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος...μιας και ναι είμαι αμαρτωλός και θέλω να ακούω και να βλεπω από ένα σύστημα....και χαλιέντ ταινίες (παρόλα τα χρέπια που βγάζουν τώρα τελευταία) ή και "μαλτι τσανελ audio" βρε αδερφέ, (όπως θες πες το)...δε μπορώ να έχω δυο συστήματα...τέλος...

γίνεται ή μένουμε σε ένα διττό σύστημα που θα είναι όσο μπορεί καλό και στα δυο?...δε με ενδιαφέρει αν μέσα τα μηχανάκια έχουν λάμπες-led-"παγάκια"-αγωγούς κλπ κλπ...θέλω δηλαδή και μουσική και σινεμά?...μένω στις λύσεις που υπάρχουν...με χωριστές συσκευές, αναβαθμίσεις εν καιρό κλπ...ή κάνεις το σκ@τό σου παξιμάδι, φτιάνεις ένα τέτοιο σύστημα και αν είσαι νορμαλ άνθρωπος, αφήνεις τα του ήχου και παίζεις με άλλα πράγματα? (ναι...να πάει ο νου σας στο πονηρό)...

εντάξει...βασικη παραδοχή γενικά νομίζω είναι, οτι απο ένα σημεία και μετά, για μικρές διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα, και σε φροντισμένο πάντα χώρο, πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά....εντάξει...αλλά ένα "καλός ήχος", (όσο κι αν στο τελευταίο υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες, μη αντικειμενικοί-μετρήσιμοι κλπ κλπ), παραμένει περισσότερο σταθερός και σε γλιτώνει και απο ένα σωρο σκοτούρες (δλδ που θα βρω φράγκα να πάρω το τάδε μηχανάκι που θα δέσει καλύτερα με το τούδε ηχείο)...ντάκσι στην εικόνα να το συνεχίσουμε το άθλημα...αναβαθμίζεται απο hd, σε 3d-4k, κάποια στιγμή εικονική πραγματικότητα-οράματα κλπ κλπ...

πάντως αν οι Grimm βρήκαν λύση στο γρίφο "καλός ήχος" τότε βλέπω πολλούς άνεργους στο άθλημα...

σεντόνι έγραψα, αλλά είπαμε..μη με γιουχάρετε...να είστε ευγενικοί :biggrin:
Πολύ καλά τα λές !!!
Κι εμένα μου λένε οτι δεν είμαι δικάναλος....
ρε ουστ....
τα πάντα όλα
 

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.851
Απάντηση: Grimm Audio LS1

Ναι. Δεν ενσωματώνει ισοσταθμιση ρια και μικροφωνικο προ. Έχει βέβαια αναλογική είσοδο, οπότε με ένα φόνο στειτζ είσαι οκ, αλλά δε το εμπεριέχει. Αν ήθελαν, θα ήταν πανεύκολο κ ανέξοδο να τα συμπεριλάβουν αυτά τα δύο.

ΙΜΗΟ παντως, το LS1 δεν έχει λόγο ύπαρξης σκέτο, μόνο με το LS1S θα έπρεπε να κυκλοφορεί. Επίσης, μόνο η προ έκδοση θα έπρεπε να κυκλοφορεί, η οποία είναι το ίδιο προϊόν σε ...μαύρο χρώμα. Και σημαντικά φτηνότερο.

Αλλά εντάξει, χιούμορ κάνουν οι άνθρωποι...
Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Οκ, ότι θέλεις κάνεις με το όχημα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.906
Απάντηση: Grimm Audio LS1

Στο άθλημα θα έπρεπε να είναι πολλοί άνεργοι εδώ και χρόνια. Κι όμως, η μ@λακια καλά κρατεί. Μην ελπίζεις σε θαύματα...

Σούπερ θα είναι σε πολυκάναλο, ακόμα και με 3 μπροστά θα είσαι σε πελάγη ευτυχίας! Φυσικά, η αυτόματη ισοσταθμιση των τυπικών av ενισχυτων, προσβάλλει το συγκεκριμένο προϊόν. Οπότε θα χρειάζεται ρύθμιση από μάστορα, χαντ μειντ, ξεχνάς τα αυτοματοποιημένα κολοκύθια.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.229
Reaction score
11.517
Απάντηση: Grimm Audio LS1

Αν ακούσεις τα ηχεία σου δίπλα στα Grimm θα τα βάλεις αμέσως για καυσόξυλα :smile:
Και εσυ αυτό έκανες με τα δικά σου?
Όχι γιατί τα δικά μου παίζουν :smile:


Τεκμηριωμενος διαλογος απο την πλευρα του επαγγελματια...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Grimm Audio LS1

Υπάρχει humor και ιεροσυλία.......:whistling:
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Απάντηση: Grimm Audio LS1

Ένας από τους ελάχιστους που δίνουν σημασία στους γραφικούς PDF-lovers του AVSite (και που ξέρει τι ακούει): http://athensproaudio.gr/

Τον είχαμε ζαλίσει με τον Ζαπάντη, και τελικά τον καταφέραμε. :p
Απ'όσο μαθαίνω, δε χρειάστηκε και πολύ προσπάθεια μόλις τα άκουσε.
Να που τα ταξίδια σε εκθέσεις μπορεί να είναι χρήσιμα τελικά!
.
Τα παραλές , το παρακολουθώ απο το 2008 σε εκθέσεις αλλά ... δεν ήταν 100 % έτοιμο.

Τώρα πλέον είναι.

Και είναι και ένα παράδειγμα πόσο καιρό χρειάζεται για να πας απο το 90% στο 100 % μιας ιδέας.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Grimm Audio LS1

Τα παραλές , το παρακολουθώ απο το 2008 σε εκθέσεις αλλά ... δεν ήταν 100 % έτοιμο.
Το μοντέλο του 2008 έχει αρκετές διαφορές με το τωρινό. Αλλά ήταν ήδη επαναστατικό σχεδιαστικά.
Και εννοείται είναι πολύ καλά και τα υπόλοιπα προϊόντα (clock + A/D).

Μη νομίζεις, βέβαια, ότι και το τωρινό δε θα σταματήσει να εξελίσσεται. Το LS1 που ακούς τώρα θα είναι ακόμα καλύτερο το 2015 (και δεν εννοώ μόνο σε software)... Έχει το συνήθειο να βγάζει στη "ζούλα" αλλαγές όταν βελτιώσει κάτι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.906
Απάντηση: Grimm Audio LS1

το ρολογάκι πάντως της γκριμ, εγώ το λιμπίζομαι...

ξερογλύφομαι σου λέω!!!

σλουρπ σλουρπ....
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Grimm Audio LS1

και γω παραδέχομαι οτι τα μαύρα LS1 είναι μιααααα χαρά!!!....

προς το παρόν (και το κοντινό μέλλον) βέβαια, δε μπορώ ούτε "απ έξω" να περάσω...τες πα....
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Grimm Audio LS1

Το μοντέλο του 2008 έχει αρκετές διαφορές με το τωρινό. Αλλά ήταν ήδη επαναστατικό σχεδιαστικά.
Και εννοείται είναι πολύ καλά και τα υπόλοιπα προϊόντα (clock + A/D).

Μη νομίζεις, βέβαια, ότι και το τωρινό δε θα σταματήσει να εξελίσσεται. Το LS1 που ακούς τώρα θα είναι ακόμα καλύτερο το 2015 (και δεν εννοώ μόνο σε software)... Έχει το συνήθειο να βγάζει στη "ζούλα" αλλαγές όταν βελτιώσει κάτι.
Επαναστατικό ήταν και έπαιζε καλά αλλά όχι όπως έπρεπε για να κάνει την διαφορά, χωρίς αμφιβολία.

Το κούρδισμα και το fine tuning πήρε 3-4 χρόνια λεπτομερούς εργασίας και feedback απο ακροατές !

¨Εφτιαξαν δικό τους μικρόφωνο μετρήσεων στο τέλος για να δούν τι γίνεται και γιατί είχαν κάποια "θέματα"

στο fine tuning.

Τώρα πλέον είναι "δύσκολο" το επόμενο βήμα, ότι και να αλλάξουν πρέπει να ρίξουν πάλι δουλειά. Δεν είναι πως βγήκε ένα καλύτερο ... tweeter ας πούμε το βάλαμε επάνω και έγινε καλύτερο το ηχείο.

Επίσης σε αυτό το project η τελική υλοποίηση είναι πιο πολύ του Grimm.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Grimm Audio LS1

¨Εφτιαξαν δικό τους μικρόφωνο μετρήσεων στο τέλος για να δούν τι γίνεται και γιατί είχαν κάποια "θέματα"

στο fine tuning.
..... έλεος ρε ChrisHat. :eek:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.671
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top