ground loop, αυτή η μάστιγα

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται, καθώς το πιο πιθανό είναι να έχει ήδη ένα τέτοιο τροφοδοτικό το Nuc. Τόσο το 5ης γενιάς, όσο και το 7ης, ήρθαν με τέτοιο τροφοδοτικό.
@kanakiani κάνε λίγο το κόπο και δείξε μας ( αν το έχεις εύκαιρο βέβαια ) το τροφοδοτικό με το οποίο ήρθε το δικό σου Nucάκι.
Το πέταξα τρελέ μου. Αφού πήρα μετά Linear.😀
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έκανα επεξεργασία λίγο πριν δω την απάντησή σου, ποιο μοντέλο σκέφτεσαι να πάρεις;
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774


sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Το δικό μου το NUC χρησιμοποιεί αυτό, χωρίς κανένα πρόβλημα .
IMG_3265.jpeg

Αλλά προσέχτε τα Watt

IMG_3266.jpeg
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Πιθανών να διορθωθεί με αλλαγή τροφοδοτικού pc. Χωρίς να είμαι σίγουρος και χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω, για κάποιο λόγο έχει εντυπωθεί στο μυαλό μου ότι πιθανών να φταίει αυτό. Αν έχεις κάποιο άλλο, κάνε δοκιμή.
Δοκίμασα με ένα δεύτερο απλό που μου βρίσκοταν, τα ίδια. Μέσα στην εβδομάδα θα δοκιμάσω ένα ψιλοκαλό να δούμε αν θα αλλάξει κάτι.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Μέσα στην εβδομάδα θα δοκιμάσω ένα ψιλοκαλό να δούμε αν θα αλλάξει κάτι.
Τα ίδια...

Των 40-50 ευρώ είναι και τα δύο τροφοδοτικά που έχω δοκιμάσει (Gigabyte & Thermaltake)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.685
Να πω και γω μια γνώμη; Επειδή τα κοιτούσα και για μένα.

Καλά και χρυσά τα NUC αλλά πουλάνε ακριβά το τομάρι τους.

Υπάρχουν εναλλακτικές όπως αυτή:

Στα 359€ τελική τιμή με μνήμη/δίσκο και έναν επεξεργαστή ανώτερο από τον i5-1135G7. Όχι από τον 1240 που πρότεινε ο Κόγιας, αλλά είναι και σχεδόν μισή τιμή με όλα μέσα.

Επιπλέον, είναι mobile επεξεργαστής με μικρότερη κατανάλωση και το BIOS σου δίνει και την επιλογή για undeclocking και έλεγχο του ανεμιστήρα, κάτι που το κάνει σχεδόν εντελώς αθόρυβο, αν ενδιαφέρει αυτό.

Δες εδώ το review του archimago.

Επίσης, αν απαιτείται περισσότερη δύναμη, η Beelink έχει και άλλα μοντέλα όπως αυτό με τον Ryzen 5600H που είναι σε προσφορά Black Friday στα 379€. Νομίζω η τιμή για τέτοιο εργαλείο είναι τρομερή.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν έχω ασχοληθεί με άλλες μάρκες ως προς αυτή τη κατηγορία υπολογιστών, αλλά απο το λίγο που έχω ψάξει ( και ψωνίσει τελικά ) , τα NUC υποστηρίζονται πολύ καλά στον τομέα των κουτιών με παθητική ψύξη. Με το κουτί της AKASA, με 7ης γενιάς i5, στραβώνω αν η θερμοκρασία του επεξεργαστή πλησιάσει τους 40 βαθμούς, ενώ είναι 100% αθόρυβο το μηχάνημα.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Υπάρχουν εναλλακτικές όπως αυτή:
Έπεσες σε ιντελάκια 😊 Και τα nuc mobile επεξεργαστές έχουν πάντως
Από περιέργεια όμως που τα βρίσκεις αυτά στις τιμές που λες; Στο σκρουτζ δε βλέπω κάτι σε νορμαλ τιμή

Έχω μια ερώτηση σε όσους έχουν nuc ή κάτι παρόμοιο: Οι drivers του τσιπ ήχου έρχονται με dolby/dts audio enhancements?

Πχ η μητρική της Asus που έχω τώρα έχει αυτό:

1669306586114.png
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.685
Από περιέργεια όμως που τα βρίσκεις αυτά στις τιμές που λες; Στο σκρουτζ δε βλέπω κάτι σε νορμαλ τιμή
Από το site τους απευθείας, στο link που έβαλα.

Έπεσες σε ιντελάκια 😊
Your loss :p

Συγκεκριμένα τον 4700u τον έχω και στο laptop μου και φυσάει (χωρίς να "φυσάει" όμως, πολύ σπάνια ανάβει ο ανεμιστήρας).
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Από το site τους απευθείας, στο link που έβαλα
Επειδή τα κοίταγα κι εγώ αυτές τις μέρες, έχεις κάνει παραγγελία από το site τους; Από πού έρχονται; Υπάρχει περίπτωση να παίξει τελωνείο;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.685
Επειδή τα κοίταγα κι εγώ αυτές τις μέρες, έχεις κάνει παραγγελία από το site τους; Από πού έρχονται; Υπάρχει περίπτωση να παίξει τελωνείο;
Το σκεφτόμουν αλλά δεν έχω κάνει. Ξέρω σίγουρα ότι έχουν ευρωπαϊκές αποθήκες, απλά δεν ξέρω αν τα έχουν όλα εκεί.

Ξέρω επίσης ότι απαντάνε άμεσα σε email οπότε στείλε να ρωτήσεις.

Θεωρώ ότι για παραγγελία από το "ευρωπαϊκό" site δεν θα είναι από Κίνα με τελωνεία κλπ χωρίς να γράφει τίποτα. Αλλά ρώτα.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Επανερχόμενος στο θέμα του thread, να αναφέρω ότι (χωρίς να πειράξω τίποτα από τον υπολογιστή) βάζοντας κάρτα ήχου με balanced εξόδους που είναι και usb powered μάλιστα (Motu M4) και χρησιμοποιώντας balanced καλώδια βέβαια για σύνδεση με τα monitors, ο ενοχλητικός θόρυβος από τον υπολογιστή εξαφανίστηκε (υπάρχει κάτι ελάχιστο που πρέπει να προσπαθήσω για να το ακούσω, που δεν είναι άξιο λόγου)
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top