Harbeth Monitor 40.2 40th Anniversary Edition Loudspeaker


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Για μενα ειπα οτι δεν κανουν για μουσικη.οχι γενικα οτι δεν κανουν για μουσικη. Προσωπικα δεν θα τα αγοραζα.
ΟΚ, να επαναδιατυπώσω την ερώτηση: Εάν για εσένα δεν κάνουν μουσική, τότε σε τι ακριβώς είναι πολύ καλά;
[DOUBLEPOST=1558693500][/DOUBLEPOST]
Παντα το ομικρον μου ξεγλυστρουσε Χαρη, παντα ομως, κι επειδη εκοψα τα κουλουρακια, τα βαζω μπολικα στα κειμενα:D
Κι επειδή τρως πολύ τόνο (το ψάρι) ξεχνάς να βάζεις τόνους (σημείο στίξης) στα posts σου;:p
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μπορείς να είσαι Βέβαιη ότι αν είχαν 500ευρώ δεν θα άρεσαν στο 95% απο αυτούς που αρέσουν τώρα αλλά και πάντα.
Κι ομως ...κι ενα usher των 300€ μικρουτσικο μου αρεσε, τι σημαινει αυτο; Κι απο πότε η ηχητικη ποιοτητα κρινεται απο τη γυαλισμενη λακκα και τη σαλονατη εμφανιση;
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ΟΚ, να επαναδιατυπώσω την ερώτηση: Εάν για εσένα δεν κάνουν μουσική, τότε σε τι ακριβώς είναι πολύ καλά;
[DOUBLEPOST=1558693500][/DOUBLEPOST]
Κι επειδή τρως πολύ τόνο (το ψάρι) ξεχνάς να βάζεις τόνους (σημείο στίξης) στα posts σου;:p
Δεν καταλαβαινω τι λες. Να με συμπαθας. Εξηγησα και πιο πανω.σε εμενα δεν αρεσουν. Ωστοσο σε καποιους αρεσει, σεβαστο. Εφοσον λοιπον αρεσει σε καποιον συντινεται μιας και εχει εξαιρετικη καμπινα,ποιοτικα μεγαφωνα και πετυχημενη σχεδιαση.
 


Μηνύματα
428
Reaction score
379
Ωπατις, το ριξαμε και στα ...αρχαιολογικα τωρα; :)
Κι αφου το ...επιζητας:
Οι γαρ πνέοντες μεγάλα τοις κρείσσους λόγους πικρώς φέρουσι των ελασσόνων ύπο
Ρε Βάγγο τρελαθήκατε μες στο μεσημέρι;
Είχαμε τον Bhutia που δεν πολυκαταλαβαίναμε,
τώρα έχουμε εσένα και τον Ear.
Στο τέλος δεν θα καταλαβαίνει κανείς κανένα και θα είμαστε όλοι ευτυχείς.
Πάντως εμένα οι ψαροκασέλες μου αρέσουν πολύ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Δεν καταλαβαινω τι λες. Να με συμπαθας
Σε συμπαθώ για αυτό θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω ξανά, αυτή τη φορά πιο περιγραφικά:

Έχεις ένα ζευγάρι ηχείων. Η κύρια και μοναδική "δουλειά" των ηχείων ποια είναι; Είναι να παίζουν μουσική, σωστά; Σωστά. Να παίζουν μουσική, τελεία. Πάμε τώρα:
Έχεις ένα ζευγάρι ηχείων ATC. Η δουλειά τους είναι να παίζουν μουσική, τελεία. Έρχεσαι και λες "Αυτό ζευγάρι ηχείων ATC είναι πολύ καλά ηχεία, αλλά για εμένα δεν κάνουν για μουσική". Οπότε, ρωτάω ξανά: Εάν για εσένα δεν κάνουν για μουσική (η μοναδική "δουλειά" που κάνουν, το ξεκαθαρίσαμε αυτό πιο πριν), τότε κι εφόσον για εσένα, τη μοναδική δουλειά την οποία κάνουν, ΔΕΝ την κάνουν, πού ακριβώς είναι "πολύ καλά";

Π.χ. για κάποιον "πολύ καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα ηχείο με εξαιρετικές μετρήσεις
Για κάποιον άλλο "πολύ καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα ακριβό ηχείο
Για κάποιον τρίτο "πολύ καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα μπλε ηχείο με ροζ ελεφαντάκια
Για κάποιον τέταρτο "πολύ καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα ηχείο το οποίο μπορεί να αγοράσει
Για κάποιον πέμπτο "πολύ΄καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα ηχείο το οποίο δεν μπορεί να αγοράσει
Για κάποιον έκτο΄"πολύ καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα ηχείο το οποίο να είναι ένας συνδυασμός των πιο πάνω
Για κάποιον έβδομο "πολύ καλο" ηχείο μπορεί να είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τα πιο πάνω
κτλ.

Οπότε, επανέρχομαι: Εφόσον εσύ δεν μπορείς να ακούσεις μουσική από τα ATC (αν ερμηνεύω σωστά το post σου), σε τι ακριβώς είναι πολύ καλά ηχεία για σένα;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μα το ειπε Γιωργη: "συστηνεται μιας και εχει εξαιρετικη καμπινα,ποιοτικα μεγαφωνα και πετυχημενη σχεδιαση.''. Αλλα δεν του αρεσει το ηχητικο αποτελεσμα - απλο!
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Εμένα με αγνοείς;
Δεν σε αγνοησα. Δεν σε προσεξα.

Τα atc scm 19 και τα scm 11. Με τον ενισχυτη της ιδιας εταιριας και με καποιους αλλους κατα καιρους σε φιλους απο εδω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Μα το ειπε Γιωργη: "συστηνεται μιας και εχει εξαιρετικη καμπινα,ποιοτικα μεγαφωνα και πετυχημενη σχεδιαση.''. Αλλα δεν του αρεσει το ηχητικο αποτελεσμα - απλο!
Ρε Λάκη, θα μας τρελάνεις; Δείξε μου στο πιο κάτω post πού γράφει αυτό που έγραψες ότι είπε...

Δεν ξερω για τα καινουργια....για τα παλια atc θα σου πω οτι για μενα δεν κανουν για μουσικη. Ειναι παρα παρα καλο ηχειο ναι αλλα δεν με καθηλωσαν ποτε.Το ιδιο ενιωσα και με τα ενεργα yamaha.

Τα χαμπερθ σιγουρα εχουν τα αρνητικα τους και δεν κανουν για μουσικες σκληρες. Ομως δεν ειναι τυχαιο που εχουν τους οπαδους τους και μαλιστα παρα πολλους φιλους που τα χουν χρονια και τους αρεσει αυτο το φουσκωμενο-χρωματισμενο μεσαιο. Εαν το ακουσει καποιος στο ειδος μουσικης που του αρεσει..και μεινει ευχαριστημενος ανετα μπορει να το κρατησει μεχρι να πεθανει.

Σιγουρα ομως δεν θα προτιμουσα το ακριβο της μοντελο γτ το θεωρω υπερεκτιμημενο και παιζει τρελο παιχνιδι μαρκετινγκ.

Επισης δεν συμφωνω στην λογικη του τυπου 'δεν εχει μπασο ομως με ενα σαμπ λυνεται το προβλημα'. Εγω ειμαι της λογικης πως δεν θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος με κατι. Οποτε βαση του μπατζετ σου παιρνεις οποιο σε ενοχλει λιγοτερο με τα αρνητικα που εχει.
Από αυτό το post ξεκίνησε η κουβέντα - για μένα.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Νομιζω απαντησα σε αυτο που ρωτας. Τωρα εαν καπου θες να ρωτησεις κατι πες μου....εαν και δεν καταλαβαινω γτ κολλησες.

Το νοημα του μνματος μου ηταν πως τα χαμπερθ δεν αρεσουν σε ολους...οπως δεν αρεσουν σε ολους τα atc. Οι καμπινες επιτηδες ειναι σχεδιασμενες να τριζουν και δεν εγινε εν αγνοια.
 

C

chrispo

Guest
..το ότι κάποιος θα αγόραζε μια Ferrari, δε σημαίνει ότι οι Porsche ,οι Lamborghini , ή οι Lotus, Mercedes..κ.ο.κ, δεν είναι καλά sportcars .:wink:
Όλα επιτελούν τον ίδιο σκοπό, απλά με ¨λίγο ¨ διαφορετικό τρόπο και σαφώς άλλο feeling.
Για το δρόμο , όλα καλά είναι ...αν τα ρίξεις όμως στην πίστα, το λόγο εκεί τον έχουν τα χρονόμετρα.
 
Last edited by a moderator:



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Γιωργο ρωτησες:
Μπορείς να εξηγήσεις λίγο καλύτερα το παραπάνω; Εάν τα παλιά ATC είναι πάρα πολύ καλά ηχεία αλλά δεν κάνουν για μουσική, τότε σε τι ακριβώς είναι πάρα πολύ καλα;
Απαντησε:
Για μενα ειπα οτι δεν κανουν για μουσικη.οχι γενικα οτι δεν κανουν για μουσικη. Προσωπικα δεν θα τα αγοραζα.
Ξαναρωτας:
ΟΚ, να επαναδιατυπώσω την ερώτηση: Εάν για εσένα δεν κάνουν μουσική, τότε σε τι ακριβώς είναι πολύ καλά;
[DOUBLEPOST=1558693500][/DOUBLEPOST]
Κι επειδή τρως πολύ τόνο (το ψάρι) ξεχνάς να βάζεις τόνους (σημείο στίξης) στα posts σου;:p
Ξανααπανταει με αυτα που παρεθεσα και σε ...τρελανα:)
Δεν καταλαβαινω τι λες. Να με συμπαθας. Εξηγησα και πιο πανω.σε εμενα δεν αρεσουν. Ωστοσο σε καποιους αρεσει, σεβαστο. Εφοσον λοιπον αρεσει σε καποιον συντινεται μιας και εχει εξαιρετικη καμπινα,ποιοτικα μεγαφωνα και πετυχημενη σχεδιαση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε συμπαθώ για αυτό θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω ξανά, αυτή τη φορά πιο περιγραφικά:

Έχεις ένα ζευγάρι ηχείων. Η κύρια και μοναδική "δουλειά" των ηχείων ποια είναι; Είναι να παίζουν μουσική, σωστά; Σωστά. Να παίζουν μουσική, τελεία. Πάμε τώρα:
Έχεις ένα ζευγάρι ηχείων ATC. Η δουλειά τους είναι να παίζουν μουσική, τελεία. Έρχεσαι και λες "Αυτό ζευγάρι ηχείων ATC είναι πολύ καλά ηχεία, αλλά για εμένα δεν κάνουν για μουσική". Οπότε, ρωτάω ξανά: Εάν για εσένα δεν κάνουν για μουσική (η μοναδική "δουλειά" που κάνουν, το ξεκαθαρίσαμε αυτό πιο πριν), τότε κι εφόσον για εσένα, τη μοναδική δουλειά την οποία κάνουν, ΔΕΝ την κάνουν, πού ακριβώς είναι "πολύ καλά";

Π.χ. για κάποιον "πολύ καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα ηχείο με εξαιρετικές μετρήσεις
Για κάποιον άλλο "πολύ καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα ακριβό ηχείο
Για κάποιον τρίτο "πολύ καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα μπλε ηχείο με ροζ ελεφαντάκια
Για κάποιον τέταρτο "πολύ καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα ηχείο το οποίο μπορεί να αγοράσει
Για κάποιον πέμπτο "πολύ΄καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα ηχείο το οποίο δεν μπορεί να αγοράσει
Για κάποιον έκτο΄"πολύ καλό" ηχείο μπορεί να είναι ένα ηχείο το οποίο να είναι ένας συνδυασμός των πιο πάνω
Για κάποιον έβδομο "πολύ καλο" ηχείο μπορεί να είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τα πιο πάνω
κτλ.

Οπότε, επανέρχομαι: Εφόσον εσύ δεν μπορείς να ακούσεις μουσική από τα ATC (αν ερμηνεύω σωστά το post σου), σε τι ακριβώς είναι πολύ καλά ηχεία για σένα;
Κι έρχεται καλώς ή κακώς η περίσταση να εξηγήσει ο υποφαινόμενος την ΄΄ακαταλαβίστικη΄΄ φράση κάποιου...άλλου.

Προφανώς εννοεί ότι δεν κάνουν για ανέμελες οικιακές ακροάσεις ,αλλά θα ήταν ιδανικά για χώρους επισκόπησης και μίξης.
Όχι mastering,λόγω περιορισμένου μεγέθους κι ενδεδειγμένης απόστασης κατά την ακρόαση.

Το δε studio monitor Yamaha NS10 άφησε εποχή ακριβώς επειδή είχε υποδειγματική απόσβεση στο θεμελιώδη του συντονισμό,η οποία επέτρεπε να επεκτείνεται ακολούθως το κάτω όριο απόκρισης με την τοποθέτηση πάνω σε ακλόνητα όρια -όπως κονσόλες - χωρίς να μειωνόταν στο ελάχιστο η ευκρίνεια και γραμμική απόδοση στις ανώτερες οκτάβες.

Γι αυτό εξάλλου έγινε και ονομαστό και χρησιμοποιήθηκε επί μακρόν σε μίξεις ροκ παραγωγών:Επειδή διευκόλυνε για τους μηχανικούς ήχου μια ξεκάθαρη επισκόπηση και διαχωρισμό κατά τη μίξη ανάμεσα στις κρούσεις από μπάσο τύμπανο και τις νότες από ηλεκτρικό μπάσο.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
.......

Το νοημα του μνματος μου ηταν πως τα χαμπερθ δεν αρεσουν σε ολους...οπως δεν αρεσουν σε ολους τα atc. Οι καμπινες επιτηδες ειναι σχεδιασμενες να τριζουν και δεν εγινε εν αγνοια.
ΔΕΝ τριζουν καθολου!
Κι οποιος επιμενει οτι "τριζουν", ακομη και σε μεγαλη ενταση, δυο τινα συμβαινουν: ειτε δεν τα ακουσε ποτε κι απλως ακολουθει ανυποστατους ισχυρισμους που βασιζονται σε "φουσκωματα" διαγραμματων, ειτε τα δυσφημει επιτηδες. Αυτο δειχνει η προσωπικη μου εμπειρια ακροασης.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Παντως στα 500, εγω θα τα αγοραζα τα κασονακια...
Βανω το αλυσοπριονο - αμα ειναι και καλο το ξυλο βανω και τσι πασετες ...
Έχεις κάνει ψωμάκια?
Ετανα τα λες απο το πληχτρολογιο - αμα εισαι μπροστα σε (στο) κοριτσι μη ντα λες ... δα παθει κανα διαστρεμα το λαρυγγι σου ...
τῷ ὄντι...
ετσα, ν' αρχινηξετε ολοι τα αρχαια ... δα συνεννοηθουμε θελει σιγουρα ...


:drinks:

παντως μρε κοπέλια, σε μεγαλα κεφια ειναι το φορουμ τελευταια ε ? μπραβο μπραβο !!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.623
Μηνύματα
2.868.437
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top