Harbeth Monitor 40.2 40th Anniversary Edition Loudspeaker



Μηνύματα
954
Reaction score
518
ΔΕΝ τριζουν καθολου!
Κι οποιος επιμενει οτι "τριζουν", ακομη και σε μεγαλη ενταση, δυο τινα συμβαινουν: ειτε δεν τα ακουσε ποτε κι απλως ακολουθει ανυποστατους ισχυρισμους που βασιζονται σε "φουσκωματα" διαγραμματων, ειτε τα δυσφημει επιτηδες. Αυτο δειχνει η προσωπικη μου εμπειρια ακροασης.
Σε καποιον που ειναι της φιλοσοφιας οτι τριζει του το λες προκαταβολικα για ευνοητους λογους.
 

A

AKARL

Guest
Κι έρχεται καλώς ή κακώς η περίσταση να εξηγήσει ο υποφαινόμενος την ΄΄ακαταλαβίστικη΄΄ φράση κάποιου...άλλου.
Προφανώς εννοεί ότι δεν κάνουν για ανέμελες οικιακές ακροάσεις ,αλλά θα ήταν ιδανικά για χώρους επισκόπησης και μίξης.
Αυτή, αγαπητέ Γκουρού, είναι μνιά πιθανή ερμηνεία. Είναι, όμως, η σωστή; Προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου.

Ο Αρθρηνιουολντστόκ έγραψε επί λέξει:

Δεν ξερω για τα καινουργια....για τα παλια atc θα σου πω οτι για μενα δεν κανουν για μουσικη.
Είναι φως φανάρι πως εννοεί ότι, κατά τη γνώμη του, τα παλιά ΑΤΣ δεν είναι κατάλληλα για την αναπαραγωγή μουσικών ιδιωμάτων τα οποία τυγχάνουν ευρείας λαϊκής αποδοχής και δημοφιλίας.

Συνεπώς, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι τα παλιά ΑΤΣ είναι κατάλληλα για την αναπαραγωγή μουσικών ιδιωμάτων τα οποία διακρίνονται για τη βαρβαρότητα και την καφρίλα που τα χαρακτηρίζουν και που, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ.

:lolsign::lol::cry::lol::lolsign:
 
Last edited by a moderator:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Θα έχει συμφέροντα!:p



Πότε ?
Τώρα ή πριν 30 χρόνια?
Προχθες, στο αλλο θεμα με την παραινεση του Μπουτία για σχετικο "πειραμα"- το εγραψα εξ αλλου.
Πριν απο 30 χρονια... σιγα μην θυμαμαθ ποια ειχα πριν απο 30 χρονια, εδω ξεχασα ποια ειχα περυσι πριν τα Χαρμπεθ:):):)



Audio spectrum s37 gold iii - θυμηθηκα;)
[DOUBLEPOST=1558713131][/DOUBLEPOST]
Σε καποιον που ειναι της φιλοσοφιας οτι τριζει του το λες προκαταβολικα για ευνοητους λογους.
Απο τη μερια μου δεν υπαρχει "ευνοητος" λογος - τριζουν δεν τριζουν. Απο τη μερια αυτων που τους ...τριζουν δεν ξερω.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Βανω το αλυσοπριονο - αμα ειναι και καλο το ξυλο βανω και τσι πασετες ...

Ετανα τα λες απο το πληχτρολογιο - αμα εισαι μπροστα σε (στο) κοριτσι μη ντα λες ... δα παθει κανα διαστρεμα το λαρυγγι σου ...

ετσα, ν' αρχινηξετε ολοι τα αρχαια ... δα συνεννοηθουμε θελει σιγουρα ...


:drinks:

παντως μρε κοπέλια, σε μεγαλα κεφια ειναι το φορουμ τελευταια ε ? μπραβο μπραβο !!!
εαν καποιος απαντουσε με τον ιδιο τροπο που απαντανε τοση ωρα θα ελεγε χρειαζονται ωρλ.....
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
εαν καποιος απαντουσε με τον ιδιο τροπο που απαντανε τοση ωρα θα ελεγε χρειαζονται ωρλ.....
Μισο λεπτο να κλεισω τη μπαλκονοπορτα γιατι μου φευγουνε οι δυο πρωτες οχταβες οξω ... :D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.405
Για το μονο πραγμα που ειμαι βεβαιη ειναι για την υπερποντια ηλιθιοτητα των χαιενταδων. Παντως στα 500, εγω θα τα αγοραζα τα κασονακια...
Ξανασκέψου το..
Θες κι ενισχυτικά, ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνεις διενισχυόμενα ομοαξονικά με 8" και σαμπ.
Μη πετάς τα λεφτά σου σε κομοδίνα...

ΔΕΝ τριζουν καθολου!
Κι οποιος επιμενει οτι "τριζουν", ακομη και σε μεγαλη ενταση, δυο τινα συμβαινουν: ειτε δεν τα ακουσε ποτε κι απλως ακολουθει ανυποστατους ισχυρισμους που βασιζονται σε "φουσκωματα" διαγραμματων, ειτε τα δυσφημει επιτηδες. Αυτο δειχνει η προσωπικη μου εμπειρια ακροασης.
Η έτσι κι αλλιώς αμφισβητήσιμη δήθεν αξία της προσωπικής σου εμπειρίας ακρόασης είναι αντιστροφως ανάλογη του βαθμού τριγμού του τοιχώματος των ηχείων σου και του μεγέθους πανοράματος του τριγώνου ακρόασής σου.

Συνεπώς, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι
Είχε (και συνεχίζει να έχει) δίκιο ο υποφαινόμενος για την αξία της άποψης.

Μισο λεπτο να κλεισω τη μπαλκονοπορτα γιατι μου φευγουνε
Άσε ανοιχτά να φύγουν τουλάχιστον οι κούφιες, είναι ύπουλες..
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ξανασκέψου το..
Θες κι ενισχυτικά, ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνεις διενισχυόμενα ομοαξονικά με 8" και σαμπ.
Μη πετάς τα λεφτά σου σε κομοδίνα...


Η έτσι κι αλλιώς αμφισβητήσιμη δήθεν αξία της προσωπικής σου εμπειρίας ακρόασης είναι αντιστροφως ανάλογη του βαθμού τριγμού του τοιχώματος των ηχείων σου και του μεγέθους πανοράματος του τριγώνου ακρόασής σου.


Είχε (και συνεχίζει να έχει) δίκιο ο υποφαινόμενος για την αξία της άποψης.


Άσε ανοιχτά να φύγουν τουλάχιστον οι κούφιες, είναι ύπουλες..
Δεν πειραζει αγαπητε, οι αποψεις σου εχουν την σοβαροτητα του γραπτου σου λογου ετσι κι αλλιως...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.405
Δεν πειραζει αγαπητε, οι αποψεις σου εχουν την σοβαροτητα του γραπτου σου λογου ετσι κι αλλιως...
Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν γνωρίζεις τις "απόψεις" μου, ενώ εγώ (δυστυχώς) γνωρίζω τις δικές σου. :p

Βέβαια εσύ δεν δέχεσαι ούτε τις βασικές αρχές, ούτε τις εμπεριστατωμενες θέσεις του τουλ, τι να συζητήσουμε άλλο, δε ξέρω, μόνο χαβαλέ.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν γνωρίζεις τις "απόψεις" μου, ενώ εγώ (δυστυχώς) γνωρίζω τις δικές σου. :p

Βέβαια εσύ δεν δέχεσαι ούτε τις βασικές αρχές, ούτε τις εμπεριστατωμενες θέσεις του τουλ, τι να συζητήσουμε άλλο, δε ξέρω, μόνο χαβαλέ.
Ξερω αυτες που καταθετεις εδω - δεν ισχυουν; Νομιζεις οτι εισαι ο μονος "ορθοτομών" (εβαλα τονο, το προσεξες;;)) εδω μεσα, ωστοσο υπαρχει καποιος που αρνειται την επιστημη; Το να εκφραζεις προσωπικη εμπειρια επι ψευδοεπιστημονικων "τριξιματων" , ειναι αρνηση και ασχετοσυνη ή προσπαθεια αποδειξης ενος λαθους;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ετανα τα λες απο το πληχτρολογιο - αμα εισαι μπροστα σε (στο) κοριτσι μη ντα λες ... δα παθει κανα διαστρεμα το λαρυγγι σου ...
Σε κορίτσια δεν τα λέω ρε.. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν πειραζει αγαπητε, οι αποψεις σου εχουν την σοβαροτητα του γραπτου σου λογου ετσι κι αλλιως...
Πλην όμως τα επίμονα γραπτά του παρακίνησαν κάποιους να συμπληρώσουν τα setup τους με sub και ισοστάθμιση...Έστω και αν αμφισβητείς τη σοβαρότητα του λόγου,η σοβαρότητα του σκοπού και του αποτελέσματος...μετράει.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Κι έρχεται καλώς ή κακώς η περίσταση να εξηγήσει ο υποφαινόμενος την ΄΄ακαταλαβίστικη΄΄ φράση κάποιου...άλλου.

Προφανώς εννοεί ότι δεν κάνουν για ανέμελες οικιακές ακροάσεις ,αλλά θα ήταν ιδανικά για χώρους επισκόπησης και μίξης.
Όχι mastering,λόγω περιορισμένου μεγέθους κι ενδεδειγμένης απόστασης κατά την ακρόαση.

Το δε studio monitor Yamaha NS10 άφησε εποχή ακριβώς επειδή είχε υποδειγματική απόσβεση στο θεμελιώδη του συντονισμό,η οποία επέτρεπε να επεκτείνεται ακολούθως το κάτω όριο απόκρισης με την τοποθέτηση πάνω σε ακλόνητα όρια -όπως κονσόλες - χωρίς να μειωνόταν στο ελάχιστο η ευκρίνεια και γραμμική απόδοση στις ανώτερες οκτάβες.

Γι αυτό εξάλλου έγινε και ονομαστό και χρησιμοποιήθηκε επί μακρόν σε μίξεις ροκ παραγωγών:Επειδή διευκόλυνε για τους μηχανικούς ήχου μια ξεκάθαρη επισκόπηση και διαχωρισμό κατά τη μίξη ανάμεσα στις κρούσεις από μπάσο τύμπανο και τις νότες από ηλεκτρικό μπάσο.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα έχει γράψει ο Δρ.Τουλ αναλυτικά για το Yamaha. Οι μηχανικοί της Yamaha έφτιαξαν ένα ηχείο που ενώ μέτραγε χειρότερα σε σχέση με άλλα ανταγωνιστικά (απόκριση συχνότητας), ακουγόταν τελικά καλύτερα (λόγω καλύτερης απόκρισης ηχητικής στάθμης) σε πραγματικό χώρο (με τις συνηθισμένες αντανακλάσεις). Έτσι, ακουγόταν πιο "οικεία" σε σχέση με αυτό που θα άκουγε ο μέσος μουσικόφιλος στο πραγματικό του σπίτι του. Όχι στην σπηλιά του Μπάτμαν :) Και μάλιστα, ενώ ήταν μικρό σε μέγεθος, ακουγόταν καλύτερα σε μεγαλύτερη απόσταση απ ότι θα αναμενόταν αρκεί να είχε την κάποια υποβοήθηση από "τοιχωματικό όριο" :D
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
στο πραγματικό του σπίτι του. Όχι στην σπηλιά του Μπάτμαν
Αυτή η βλακεία κάποτε πρέπει να σταματήσει. Δεν χρειάζεται να γίνει έτσι ένα σπίτι για να παίζει καλά. Και ζωντανό παράδειγμα από την πρόσφατη επίσκεψή μου σε σαλόνι με ATC 50 και διακριτική αλλά ουσιαστική φροντίδα που έπαιζε καταπληκτικά.
Για ξεκολλήστε το μυαλό σας ορισμένοι.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Αυτή η βλακεία κάποτε πρέπει να σταματήσει. Δεν χρειάζεται να γίνει έτσι ένα σπίτι για να παίζει καλά. Και ζωντανό παράδειγμα από την πρόσφατη επίσκεψή μου σε σαλόνι με ATC 50 και διακριτική αλλά ουσιαστική φροντίδα που έπαιζε καταπληκτικά.
Για ξεκολλήστε το μυαλό σας ορισμένοι.
Αν το λες εσύ, θα ξεκολλήσουμε

Μπορείς όμως να καταλάβεις ότι η "διακριτική φροντιδα" που άκουσες δεν συναντάται ούτε στο χιλιοστό των υπολοίπων σπιτιών. Εκεί, το ταπεινό Γιαμαχα μπορεί να ακουστεί πιο ευχάριστα. Όπως ίσως και κάποιο καυσόξυλο, καμία ψαροκασελα κτλ. Θα σου πρότεινα πάντως να πας και στο σπίτι του φίλου με τα Χαρμπεθ και μια που εισαι ανοικτό μυαλό να γράψεις τι άκουσες.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Αυτή η βλακεία κάποτε πρέπει να σταματήσει. Δεν χρειάζεται να γίνει έτσι ένα σπίτι για να παίζει καλά. Και ζωντανό παράδειγμα από την πρόσφατη επίσκεψή μου σε σαλόνι με ATC 50 και διακριτική αλλά ουσιαστική φροντίδα που έπαιζε καταπληκτικά.
Για ξεκολλήστε το μυαλό σας ορισμένοι.
Εγκρινω και επαυξανω,με στοχευμενες επιλογες λογικου κοστους και waf
Eυτυχως υπαρχουν γνωστες στο χομπι μας,που αφιλοκερδως η εστω με το αντιστοιχο τιμημα μπορουν να βοηθησουν προς αυτη την κατευθυνση,ουσιαστικα
Δεν "'παιζει"'να εχουμε ανηχοικους θαλαμους,τα στουντιο οφειλουν να εχουν,αν εχουν.............
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.638
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top