HC με ραμμένες τσέπες

Μηνύματα
56
Reaction score
67
1ο post, καλώς σας βρήκα, θα χαρώ πολύ να ακούσω τις συμβουλές σας.
Θα κάνω μια μικρή παρουσίαση του χώρου μου και των μηχανημάτων που χρησιμοποιώ, δεν ζητώ την επιείκεια σας γιατί πέρα από μεράκι που θεωρώ ότι διαθέτω, θεωρώ επίσης ότι είμαι ιδιαίτερα άσχετος. Συνυπολογίζοντας πάντα το περιορισμένο budget προσπάθησα για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και ελπίζω με τις συμβουλές σας να γίνει ακόμη καλύτερο.

Χώρος: 3μ x 3μ δωμάτιο διαμερίσματος - ξύλινο πάτωμα - μοκέτα - κουρτίνα (συνήθως ανοικτή και έτσι πήρα και τις μετρήσεις)
Πάμε στα μηχανήματα:
Ενισχυτής: Marantz SR7011 (αγορασμένος από συνφορουμήτη big thnx)
Πηγή ταινιών: nVidia Shield TV Pro (Plex - Netflix)
Πηγή μουσικής: SMSL M100 MKII DAC ή Heos (Tidal - Youtube - Flac)
Projector: BenQ W1070
Πανί: 120" custom print σε kapafix
Main speakers: Wharfedale Diamond 9.5
Center: Wharfedale Diamond 9.CS
Sub: Kef C4 (αγορασμένος από συνφορουμήτη big thnx)
Heights: Wharfedale Diamond 10.2
Surround: Wharfedale Diamond 9.0
Surround Back: Wharfedale WH-2

 

Attachments

  • 499,8 KB Προβολές: 0
  • 500,2 KB Προβολές: 0
  • 710,6 KB Προβολές: 0
  • 149,4 KB Προβολές: 0
  • 150,8 KB Προβολές: 0
  • 152,7 KB Προβολές: 0
  • 153,2 KB Προβολές: 0
  • 152 KB Προβολές: 0
  • 154,5 KB Προβολές: 0
  • 154,6 KB Προβολές: 0
  • 152,2 KB Προβολές: 0
  • 152,5 KB Προβολές: 0
  • 142,5 KB Προβολές: 0

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.494
Θα έβαζα ενα πάνελ απορροφητικό να καλύπτει το καλοριφέρ στο δεξί ηχείο, και θα έβγαζα τα back surrounds και θα τα έκανα οροφής.
Και θα έψαχνα για δεύτερο σαμπ μην πάω φυλακή.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.865
Reaction score
77.466
+1 για την τράμπα back surrounds με ατμος....

++ για μένα θα έφερνα τα ηχεία πιο κοντά στη θέση ακρόασης....όλη την 3άδα
και το κεντρικό σε βάση....δεν χρειάζεται να βρίσκεται ακριβώς κάτω από την οθόνη
είναι αρκετά μικρό και πολύ μακριά για να σου προσφέρει αυτό που πρέπει....εκτός και αν έχεις όρεξη για αλλαγές-αγορές :biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.865
Reaction score
77.466
ερώτηση.....

έχεις ακούσεις το σύστημα με ισοστάθμιση σε όλο το φάσμα (δεν σου άρεσε) και επέλεξες μέχρι την Σρέντιγκερ ?
 



Μηνύματα
56
Reaction score
67
ίσα ίσα...κάνει καραμπάμ ότι έχει από Τουλ αυτή η καμπύλη....
Σιγά μην το έκανα ηθελημένα, επαναλαμβάνω την ασχετοσύνη μου, day one έβαλα το Audyssey MultEQ και με ελάχιστο παιχνίδι άφησα αυτό που βλέπετε αλλά έκανα ένα cut στα 800hz από εκεί και πάνω δεν πειράζει τίποτα.
Επίσης με τον 7011 δεν μπορώ να πάω σε 11.1; μόνο 9.1 μπορώ να έχω; γιατί με ψήνει να σηκώσω στο ταβάνι 2 atmos αλλά μου αρέσουν και τα back, έχουν δώσει ωραίο γέμισμα στον surround ήχο μου. Για 2ο sub είμαι όντως σε αναζήτηση, τι να περιμένω ως αλλαγή στον ήχο; Τα front θέλω κι εγώ να τα φέρω ακόμη πιο μπροστά αλλά ήδη δεν ανοίγει η πόρτα :)
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Θα έβαζα ενα πάνελ απορροφητικό να καλύπτει το καλοριφέρ στο δεξί ηχείο, και θα έβγαζα τα back surrounds και θα τα έκανα οροφής.
Και θα έψαχνα για δεύτερο σαμπ μην πάω φυλακή.
Το 2ο sub πως πιστεύεις θα επηρεάσει τον ήχο μου; είναι και μικρό το δωμάτιο και γεμίζει αρκετά ο χώρος, αυτό που με ενοχλεί περισσότερο και ψάχνω για ένα δεύτερο είναι ότι αντιλαμβάνομαι τον προορισμό των μπάσων από τα δεξιά και θα ήθελα να το ισορροπήσω. Οι γείτονες είναι εκπαιδευμένοι :p
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Μπήκε και το 2ο sub, όχι ακριβώς όπως στην εικόνα, τα ίσιωσα και τα έφερα ένα κλικ μπροστά από τα main. Πρώτες εντυπώσεις και με εκ νέου καλιμπράρισμα απόλαυση στις ταινίες αλλά πάω για έξωση, τσιριχτά λίγο τα πρίμα μου στην μουσική, βελτιώνεται πολύ η κατάσταση όταν ακούω στο flat το audyssey.


Καμία συμβουλή όπως βλέπετε τις κυματομορφές, την διόρθωση και τα crossover? Να κόψω τo crossover από τα sub στα 120hz? Το LFE το έχω στα 120 έτσι κι αλλιώς. Να κάνω cut του φίλτρου στα 1k στα main speakers; θα ρίξει λογικά λίγο τα πρίμα;
 

Attachments


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Front Left και Right, όχι μόνο δε θέλουν σήκωμα μετά τα 1000 Hz, αλλά μη σου πω ότι θέλουν και λίγο πτώση. Για αρχή κάνε αυτό που λες σε αυτά τα 2 κανάλια.

Να κάνω cut του φίλτρου στα 1k στα main speakers
Και μετά θα συζητήσουμε για το χειριστήριο που φαίνεται!8-)
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Βγαλε αυτα τα διαχυτακια ειναι ακυρα εκει και φτιαξε ενα πανελακι για αποροφηση πισω απο τον καναπε εστω λεπτο πενταρι παχους θα σε βοηθησει πολυ στις υψηλες.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Front Left και Right, όχι μόνο δε θέλουν σήκωμα μετά τα 1000 Hz, αλλά μη σου πω ότι θέλουν και λίγο πτώση. Για αρχή κάνε αυτό που λες σε αυτά τα 2 κανάλια.

Και μετά θα συζητήσουμε για το χειριστήριο που φαίνεται!8-)
Έφαγαν κόψιμο στα 400hz τα μπροστινά και έστρωσαν τα πρίμα, γύρισα σε reference με -15db για μουσική.
Το χειριστήριο πατέντα σου άρεσε; :p μια ζωή σταύρωνα τα χέρια για να παίξω στα ουφάδικα και το είχα άχτι να φτιάξω ένα ανάποδο με τα buttons αριστερά :gamer:
Μια καμπυλη φτιάξε και είσαι οκ..

Ακούς με deq?
Καμπύλη κατηφόρα από τα μπάσα προς στα πρίμα; Το φοβήθηκα γιατί δεν έχω γνώση να την φτιάξω.

Δεν ακούω με deq. Μουσική κυρίως από το heos, tidal και flac από τον Plex και στο auto τον Marantz, δεν το γουστάρω το pure direct, τον θέλω πιο χρωματισμένο τον ήχο
Βγαλε αυτα τα διαχυτακια ειναι ακυρα εκει και φτιαξε ενα πανελακι για αποροφηση πισω απο τον καναπε εστω λεπτο πενταρι παχους θα σε βοηθησει πολυ στις υψηλες.
Οι διαχύτες πίσω από την θέση ακρόασης δεν μπαίνουν κανονικά; Πρέπει να έχω κάποια κομμάτια ακόμη από panel απορρόφησης, της πλάκας μεν αλλά θα δοκιμάσω, είναι ήδη πνιγμένο πάντως το δωμάτιο δεν νομίζω να τρώω τόσες ανακλάσεις ποια από πίσω από τον καναπέ.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Δοκίμασε το deq... Έχει ρύθμιση για 0-5-10-15

Χωρις να δώσεις κάποια καμπυλη, δλδ όπως τα βγάζει το audyssey
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Μια καμπυλη φτιάξε και είσαι οκ..

Ακούς με deq?
Άκυρο deq εννοείς το Dyanamic EQ; Ναι είναι η απάντηση στο reference και -15 μου ταίριαξε καλύτερα για τα 80s που έχω λιώσει 8-), δεν είχα καταλάβει την συντομογραφία του deq... είναι και πρωί χωρίς καφέ :idk:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Ωραία.. Με deq και μια διόρθωση στην καμπυλη από 200 η 250 hz (σε μείον db) και πανω θα είσαι οκ... Λίγο λίγο διόρθωση να κάνεις όμως.
 



Μηνύματα
56
Reaction score
67
Γίνανε αλλαγούλες στον χώρο, έφυγαν τα diamond 9.5 και μπήκαν στην θέση τους προσωρινά αυτά τα υπέροχα μικράκια acoustic energy aegis one, κάλυψα και αυτόν τον τενεκέ καλοριφέρ που είχα στα δεξιά και σταμάτησε να κάνει σαν τεράστιο διαπασών. Μπήκε και αυτό το κόσμημα στο κέντρο που με έκανε να καταλάβω τι τρύπα είχα μέχρι τώρα στο κέντρο με το μικρό wf 9.cs. Θέλω τώρα τα acoustic energy να τα βάλω ως πλαϊνά surround και να ανεβάσω ταβάνι τα Diamond 9.0 που έχω τώρα πλαϊνά. Το θέμα μου είναι τι παίρνουμε για Main μέχρι 300€? Έχω βρει κάτι B&W 602 S3 με 200€, αξίζουν μετά από μια 20ετία ακόμη ή να πάω σε κάτι πιο σύγχρονο dali spektor 2 , kef q350; Ααα... μπήκε και ένα dac στον marantz το schiit modi 3 και όλη η μουσική πλέον περνάει από εκεί προερχόμενη από το shield - plex, tidal, youtube.
1641977026075.jpg
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.983
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top