Hdmi συγκριτικο


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
είναι η πρώτη φορά που βλέπω διαφορές σε καλώδια hdmi
δεν έχω ήχο...προσπέρασα γρήγορα τις εικόνες....ελπίζω να εξηγεί κάποια πράγματα
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω με τη σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί είμαι μπερδεμένος με την αγορά καλωδίων.

Διάβασα αυτό, το οποίο ναι μεν τα λέει σωστά, δεν αναφέρει όμως το σημαντικό της ποιότητας των κολλήσεων των καλωδίων στους ακροδέκτες κλπ.


Ποιά η γνώμη σας και ποιές οι προτάσεις σας για καλώδια value for money χωρίς να φτάσω να δίνω τριψήφια νούμερα για καλώδια HDMI 1.0m - 2.0m.

Κοιτάζω κάποια braided Hama και Delock (τα καλύτερης ποιότητας που βγάζουν και κοντά στο 30άευρο) ή πάω σε AudioQuest Pearl 48 / Forest 48 με τα διπλά λεφτά και γιατί?

Θέλω καλώδια για τις εξής συνδέσεις:

- PS5 (4K/120Hz) σε Yamaha RX-A8A
- Media Center PC (4K/120Hz) σε Yamaha RX-A8A
- 4K/120Hz TV σε Yamaha RX-A8A μέσω eARC

Για αρχή, κάνω κάτι λάθος με τις συνδέσεις:

- Σύνδεση όλων των πηγών με τον Yamaha και μόνο του Yamaha με την TV μέσω του eARC, ή
- Σύνδεση όλων των πηγών με την TV και της TV μόνο με τον Yamaha μέσω του eARC?

Σε ποιά περίπτωση θα έχω το καλύτερο δυνατό ηχητικό σήμα και την καλύτερη δυνατή εικόνα με τις λιγότερες επεξεργασίες?

Σε ποιά περίπτωση παίζει ρόλο ένα ακριβό καλώδιο και γιατί?


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Η εκδοση του καλωδιου ισως να σου εδινε καποια διαφορα,οποτε παρε οτι ποιο νεο,για χρηματα μην ξεφραγκιαστεις κιολας για τοσο μικρη αποσταση.Εχω δει διαφορά στην εικονα απο καλωδιο σε καλωδιο αλλα μιλαμε για 15 μετρα οχι ενα δυο,και ηταν απο 1,4 σε 2.0 .Εγω θα εβαζα τις συσκευες απευθειας στην τηλεοραση και απο το arc θα κατεβαζα ηχο στον ενισχυτη αυτο για να μπορεις να ανοιγεις τον ενισχυτη οποτε θελεις εσυ η αλλες φορες να ακους μονο απο την τηλεόραση
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Η εκδοση του καλωδιου ισως να σου εδινε καποια διαφορα,οποτε παρε οτι ποιο νεο,για χρηματα μην ξεφραγκιαστεις κιολας για τοσο μικρη αποσταση.Εχω δει διαφορά στην εικονα απο καλωδιο σε καλωδιο αλλα μιλαμε για 15 μετρα οχι ενα δυο,και ηταν απο 1,4 σε 2.0 .Εγω θα εβαζα τις συσκευες απευθειας στην τηλεοραση και απο το arc θα κατεβαζα ηχο στον ενισχυτη αυτο για να μπορεις να ανοιγεις τον ενισχυτη οποτε θελεις εσυ η αλλες φορες να ακους μονο απο την τηλεόραση
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ένα αυτό, και το δεύτερο είναι ότι θα ήθελα να αποσυμφορήσω το HDMI board του AVR που είναι και το πρώτο point of failure στους AVR γενικά.

Eπομένως, λιγότερη δυνατή επεξεργασία (έστω ακόμη κι αν είναι 1:1 passthrough), λιγότερο ζόρισμα στο HDMI board κλπ και όπως προανέφερες, δεν χρειάζεται να ανοίγει πάντα ο AVR (ιδίως όταν τα θα πρέπει να ανοίγω ΚΑΙ τους 2 μονομπλοκ και τον προενισχυτή που οδηγούν τα μπροστινά ηχεία και χρησιμοποιώ ως ανεξάρτητο stereo σύστημα ή ως front channels στον AVR).
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ένα αυτό, και το δεύτερο είναι ότι θα ήθελα να αποσυμφορήσω το HDMI board του AVR που είναι και το πρώτο point of failure στους AVR γενικά.

Eπομένως, λιγότερη δυνατή επεξεργασία (έστω ακόμη κι αν είναι 1:1 passthrough), λιγότερο ζόρισμα στο HDMI board κλπ και όπως προανέφερες, δεν χρειάζεται να ανοίγει πάντα ο AVR (ιδίως όταν τα θα πρέπει να ανοίγω ΚΑΙ τους 2 μονομπλοκ και τον προενισχυτή που οδηγούν τα μπροστινά ηχεία και χρησιμοποιώ ως ανεξάρτητο stereo σύστημα ή ως front channels στον AVR).
Σχετικα με το board ειμαι παθων με onkyo προενισχυτη και απο οσο εχω μιλησει με φιλους και τεχνικους ειναι θεμα γενιάς chip μαλλον ,και υποτίθεται οτι στα τελευταιας γενιας ειναι καλυτερα τα πραγματα και βαζουν και καποιας μορφης ψυξη.Ευχομαι να μην το παθεις ,ουτε εσυ ουτε κανενας.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Για το καλώδιο ακόμη είμαι μπερδεμένος.
Κυρίως για την ποιότητα των επαφών και των κολλήσεων στα βύσματα γιατί το HDMI είναι ένα ευπαθές βύσμα (σε σχέση με ένα 3 επαφών XLR ή 2 επαφών RCA ή 1 επαφής banana).
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Ναι, είναι αλήθεια ότι θα ήθελα το HDMI να βιδώνει. Όμως αυτό έχουμε κι με αυτό πορευόμαστε. Κάτι έχουν οι μηχανικοί με τα βύσματα εικόνας -θυμάμαι και την τραγική κατάσταση με το SCART.

Για ένα-δυο μέτρα μην σκας, όλα θα δουλέψουν. Δες να έχουν πιστοποίηση (τουλάχιστον να έχουν κανονικά το λογότυπο HDMI στη συσκευασία κι όχι απλώς HDMI βύσματα). Και να είναι αρκούντως εύκαμπτα. Αν είναι πολύ σκληρά θα σε δυσκολέψουν στη δρομολόγηση πίσω από τα μηχανήματα. Αν είναι πολύ λεπτά μπορεί να τα τσακίσεις σε μια άτυχη στιγμή. Οπότε θες κάτι εύκαμπτο, αλλά με επαρκή προστασία απ' έξω. Mου έχει χαλάσει ένα καλώδιο 10μετρο σιγά-σιγά, ενώ απλώς κρέμονταν από το ταβάνι στον προβολέα!

Εγώ έχω ένα HDMI Pearl και πολλά Oelbach "χύμα" (δεν θυμάμαι το μοντέλο, αλλά δεν είχε συσκευασία, ήταν bulk σε πολύ σκούρο γκρι). Το Oelbach (γύρω στο 20άρικο το μέτρο) είναι πολύ πιο εύκαμπτο, το Pearl (γύρω στο 30άρι το μέτρο) πρέπει να γυρίσει απαλά-απαλά. Έχω κι ένα ακριβότερο Oelbach "πλακέ" που φάινεται ιδιαίτερα ανθεκτικό, αλλά ήταν τόσο δύσκαμπτο που συνταξιοδοτήθηκε.

Για το δεκάμετρο, υπάρχει ένα λευκό αγορασμένο από το e-shop (νομίζω ότι είνaι Hama) που αντικατέστησε το χοντρό και δύσκαμπτο Clicktronic (αυτό που τσάκισε). Το παλιό μου είχε κοστίσει 70 ευρώ, το νέο κανά 20άρι-25άρι.

Όντως το Pearl φαίνεται να έχει πολύ πιο καλό βύσμα, αλλά... Ήμουν στη δουλειά, όπου μια τηλεόραση είναι βιδωμένη στον τοίχο σε μια σταθερή βάση που δεν αφήνει σχεδόν καθόλου κενό. Προσπαθούσα να βγάλω το καλώδιο χωρίς να ξεκρεμάσω την τηλεόραση. Τράβηξα το βύσμα υπό γωνία και τι έγινε; Αντί να χαλάσει το καλώδιο, ξήλωσε το θηλυκό HDMI από την πλάτη της τηλεόρασης!
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Ευχαριστώ για τις συμβουλές όλων σας.

Καταλήγω στο εξής:

- Καλώδιο eARC από TV σε RX-A8A: Audioquest Forest 48 2.0m.
- Από πηγές σε TV (Mediacenter PC, PS5 κλπ), καλώδια Ultra High Speed Certified HDMI όπως Belkin, Hama, Delock κλπ, εκτός αν βάλω εκεί AudioQuest Pearl 48.

Για την ώρα το καλύτερο καλώδιό μου είναι το Belkin Ultra High Speed HDMI 2.1 (2.0m) το οποίο κοστίζει όσο ένα Pearl 48 τουλάχιστον, αλλά σίγουρα είναι εύκαμπτο, τα βύσματα στο κούμπωσε-ξεκούμπωσε είναι πολύ εντάξει, κάνοντας καλή επαφή και χωρίς να ζορίζουν τις συσκευές.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top