HDMI 2.0 to ethernet

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
με έχει βάλει ένα φιλαράκι να του πουλήσω το προβόλι κ να πάω σε 4κ (μάλλον για optoma uhd35 )
μόνο που για να μπω στην διαδικασία αλλαγή πρέπει να αλλάξω τη καλωδίωση που έχω ήδη(μέσα από τοίχο-πάτωμα)...
κοινώς να πάρω κοφτάκι...να κόψω το παλιό βρωμοhdmi....να το τραβήξω....και να πάρω ατσαλίνα και να περάσω καινούριο

επειδή όμως πριν χρόνια όταν περνούσα καλώδια για ατμος είχα διαπιστώσει ότι ο πατωματζής ''έφαγε'' την γωνία που τσαλακώνει(τοίχος-πάτωμα) στο σπιράλ των ηχείων (άρα ίσως και σε εκείνο που περνά το hdmi) έχω την ανησυχία ότι καινούριο καλώδιο hdmi δεν θα περάσει ξανά από εκεί.....
κ επειδή δεν θέλω να μείνω με το κοφτάκι στο χέρι :biggrin:

κοιτάω για ethernet που να βγαίνει σε hdmi 2.0


αυτά πχ τα ανταπτοράκια...ή ότι άλλο
1620815037342.png

τα έχει δοκιμάσει κανένας?
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Για 2Κ υπαρχουν χρονια και δουλευουν κανονικά. Τα συγκεκριμένα δεν τα εχω δοκιμάσει αλλά ναι αυτη η λύση για 2Κ λειτουργεί κανονικ;a.
Για 4Κ ειναι ακριβα ακομη τα καλά αυτα δηλαδη που περνουν σήμα Gbt
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Προτιμότερο είναι να πάρεις καλώδιο οπτικής ίνας που αφαιρείται από το βύσμα του HDMI, το καναλιάζεις και μετά το φοράς πάλι και είσαι κομπλέ. Δεν είναι φθηνά βέβαια όπως τα ανταπτορακια που έχεις στη φωτό (υποθέτω) αλλά σίγουρα δουλεύουν όπως πρέπει
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Γενικά απόφυγε το hdmi over ethernet. Είχα μια λύση εδώ που δοκίμασα και δεν...
Μίλησα και με Lumagen, άστο καλύτερα.
Πάρε οπτική.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
το πρόβλημα είναι όταν λέμε οπτική....θα μπορέσει να κάνει γωνία 90 μοιρών ή θα ''σπάσει'' τίποτα?

υπάρχει κάνα δοκιμασμένο μοντέλο να δούμε?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
90 μοίρες καλύτερα όχι, κουρμπαριστή όμως αν έχεις περιθώρειο είσαι οκ.
Celerity είναι εγγύηση ( αλλά και φωτιά η τιμή ) [ έρχεται και με αφαιρούμενους ακροδέκτες ]
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Είμαι πολύ ικανοποιημένος απ' τη ruipro.
Πρόσφατα έβγαλε και hdmi 2.1 καλώδια.
Πόσα μέτρα ψάχνεις;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
90 μοίρες καλύτερα όχι, κουρμπαριστή όμως αν έχεις περιθώρειο είσαι οκ.
Celerity είναι εγγύηση ( αλλά και φωτιά η τιμή ) [ έρχεται και με αφαιρούμενους ακροδέκτες ]
πόσο δηλαδή?
με αγχώνετε :p

αν είναι να κοιτάξω τίποτα σε ασύρματο


Υ.Γ.
ίσως θα στρίψει 90 μοίρες....είναι το χειρότερο σενάριο
είναι η γωνία που κάνει το πάτωμα με τον τοίχο....που νομίζω ότι έγινε μλκία από τον πατωματζή και τσάκισε το καναλάκι για να τον βολέψει>:(
 







loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ναι αλλά έχει παρατηρηθεί ότι έχει και επιλεκτικότητα σε προβολικές μονάδες σε συνδιαμό με ενισχυτές.
Εκει που το δοκίμασες θυμαμαι οτι δουλεψε όταν άλλα δεν...
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Και τα active hybrid ( fiber + copper ) της Club3D έχουν που και που θέματα σε συνδυασμούς PJ ( κυρίως σε Optoma πανάθεμά τους ) + Denon/Marantz.

Το Celerity είναι βολικό επειδή είναι pure optical δεν έχει καθόλου χάλκινους οδηγούς (για το CEC π.χ., arc, κλπ), οπότε γλιτώνεις από πιθανό ground loop.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top