Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.


Μηνύματα
96
Reaction score
28
Εγώ έχω ακούσει ΙΕΜ απο Moondrop, Tinhifi, ΚΖ και Shozy τα οποία έχουν αρκτετα καλές κριτικές σε κάποια μοντέλα κάτω παο 100 ευρώ και τα συνιστώ.Το μεγάλο τους ατού πάντως είναι το μπάσο.
Δες reviews και διάλεξε.

Ρε παιδιά να ρωτήσω; Βλέπω σχεδόν και κάθε μέρα βγαίνει και άλλο ενα iem και yayy ας γιορτάσουμε. Απο οτι έχω δει είναι όλα κάπως V shape, η απλά παρα πολύ μπάσο η τσιριχτές ψηλές από οτι έχω δει κανένα δεν είναι ιδιαίτερο αλλά όλοι τα λένε καλά επειδή έχουν ξέρω γω 20€. αυτό είναι ίσως ενα rant για μια αλλη φορά, εγώ τώρα θέλω να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο φτηνό FLAT iem με καλες μεσαίες;
¨Εχει ακούσει κανείς τον ενισχυτή Schiir Vali με την λάμπα; Γενικά ότι έχω ακούσει από Schiit είναι σούπερ και τον ζαχαρώνω
 

jnk

Μηνύματα
99
Reaction score
84
¨Εχει ακούσει κανείς τον ενισχυτή Schiir Vali με την λάμπα; Γενικά ότι έχω ακούσει από Schiit είναι σούπερ και τον ζαχαρώνω
[/QUOTE]
Για τα λεφτά του, απλά εντυπωσιακός...Πολύ ήσυχος, διάφανος και λεπτομερής ήχος, μπορεί να οδηγήσει με σχετική ευκολία τα περισσότερα ακουστικά στην αγορά. Το μόνο "πρόβλημα" ακούει στο όνομα Magnius.. Τρανζιστορατος μεν, αλλά εξαιρετικός ήχος, πλήρως εξοπλισμένος και με διαφορά τιμής στα 50 δολαρια...
 

Μηνύματα
2.715
Reaction score
7.819
Η επόμενη μου αγορά σίγουρα.

 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
Η επόμενη μου αγορά σίγουρα.

Ενδιαφέρον
 

Μηνύματα
306
Reaction score
390
Με κλειστα ματια παρτε τα τα συνιστω ανεπιφυλακτα, δεν θελουν eq κουρδισμενα στην καμπυλη harman σχεδον τελεια, ελαφρια, με τρια καλωδια μεσα, παιζουν και χωρις ενισχυτη (αν και ο magni που πηρα τους εδωσε το κατι παραπανω),
τα Κ361 που ειναι πιο φθηνα ειναι πολυ κοντα με αυτα,
μονα μειονεκτηματα εμφανιση (υποκειμενικο ειναι αυτο , τα θεωρω ασχημα σε σχεση π.χ με τα "στρογγυλα" της ΑΚG ) και μετρια ποιοτητα κατασκευης (φθειρονται ευκολα τα μαλακα μερη μαξιλαρακια και τα καλωδια)
 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
Με κλειστα ματια παρτε τα τα συνιστω ανεπιφυλακτα, δεν θελουν eq κουρδισμενα στην καμπυλη harman σχεδον τελεια, ελαφρια, με τρια καλωδια μεσα, παιζουν και χωρις ενισχυτη (αν και ο magni που πηρα τους εδωσε το κατι παραπανω),
τα Κ361 που ειναι πιο φθηνα ειναι πολυ κοντα με αυτα,
μονα μειονεκτηματα εμφανιση (υποκειμενικο ειναι αυτο , τα θεωρω ασχημα σε σχεση π.χ με τα "στρογγυλα" της ΑΚG ) και μετρια ποιοτητα κατασκευης (φθειρονται ευκολα τα μαλακα μερη μαξιλαρακια και τα καλωδια)
Αμα δεν θέλουμε Harman?
 

Μηνύματα
306
Reaction score
390
Το φερνεις με eq , η πας σε αλλο μετα αναλογως τι θες, v-shaped? flat? bassy? clinical? bright? warm?
 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
Το φερνεις με eq , η πας σε αλλο μετα αναλογως τι θες, v-shaped? flat? bassy? clinical? bright? warm?
Flat, απλα είχα δει ότι το frequency response είναι αρκετά ίσιο σε πολλά γραφήματα
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
έχω δει τα παρακάτω σε μεταχειρισμένα BeyerDynamic DT770 Pro (80 Ohms) σε καλή τιμή.
Στον ενισχυτή (marantz PM6006) θα είναι οκ φαντάζομαι.
Στο κινητό λόγω 80Ohms θα ακούγονται έστω σε μεσαία ένταση ή θέλουν οπωσδήποτε ενισχυτή;
 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
έχω δει τα παρακάτω σε μεταχειρισμένα BeyerDynamic DT770 Pro (80 Ohms) σε καλή τιμή.
Στον ενισχυτή (marantz PM6006) θα είναι οκ φαντάζομαι.
Στο κινητό λόγω 80Ohms θα ακούγονται έστω σε μεσαία ένταση ή θέλουν οπωσδήποτε ενισχυτή;
Ναι, ειδικα για 80 ohm δεν νομιζω πως τρέχει πρόβλημα, εμένα το τηλ μου που έχει κάπως αδύναμο ενισχυτή οδηγούσε τα HD600 σε μεσαία ενταση που είναι 300 Ohm. Και η διάφορα σε ποιότητα δεν ηταν τεράστια σε σχέση με την ενίσχυση του RME ADI-2 που είναι εξαιρετικό μηχάνημα. (Που έχει και εξαιρετικό DAC επίσης οπότε είναι και αυτό.)
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Καλημέρα. Τι έγινε με τα Truthear x Crinacle ZERO που πήρατε;
Είναι τοσο καλά τελικά να τα πάρουμε;
Ναι, το έγραψα ότι τα πήρα.
Στην αρχή μου φάνηκαν πολύ μπασάτα και λίγο χειρότερα από τα Sennheiser ie-400, αλλά μετά από λίγες μέρες χρήσης είτε συνήθησα, είτε "έστρωσαν" (; ) δεν ξέρω. Καλά είναι για κάθε μέρα. Δεν έκανα A-B σύγκριση με τα 400.

ναι. Να τα πάρεις. για 40 ευρώ σίγουρα.
δεν κεντανε αλλά έχουν τεράστια σκηνή και μπάσο (μη σου πω και χαμηλο) για ψείρες.
ίσως η μεσαία είναι λίγο λεπτή σε σχέση με αυτά που έχω μάθει από τα sennheiser ie400 και η παραμόρφωση πιο μεγάλη, αλλά αυτή η ανοιχτωσια μετράει πολύ.
Χαχα, τα ίδια έχουμε;
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
έχω δει τα παρακάτω σε μεταχειρισμένα BeyerDynamic DT770 Pro (80 Ohms) σε καλή τιμή.
Στον ενισχυτή (marantz PM6006) θα είναι οκ φαντάζομαι.
Στο κινητό λόγω 80Ohms θα ακούγονται έστω σε μεσαία ένταση ή θέλουν οπωσδήποτε ενισχυτή;
Θα βρεις και στο thomann καινουργια beyer dynamic(770 και 880)σε πολυ καλη τιμη(περιπου 140€) γιατι αλλαζουν τα μοντελα,και καποια υπαρχουν και σε 32Ω .
 
Last edited:

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Καλημέρα κι από μένα!
Επειδή ο μόνος χρόνος για ακρόαση μουσικής περιορίζεται κατά τη διάρκεια δουλειάς από το σπίτι, προσανατολίζονται σε αγορά ακουστικών και μάλλον open back, γιατί δεν θέλω την απομόνωση. Άλλωστε δεν θα ενοχλώ και κανένα!

Έχω τα truthear zero και μου αρέσει ο ήχος τους, οπότε κοιτάζω για κάτι κοντά στη harman η και με λίγο μπάσο.
Δεν θέλω έντονα πρίμα.
Θα ακούω Spotify/tidal από pc, οπότε μπορώ να κάνω eq και να φτιάξω μικρόδιαφορες, δεν είναι απόλυτος στην καμπύλη.
Θα ήθελα ομως να έχουν μεγάλη σκηνή και να είναι ξεκούραστα/μαλακά, καθώς φοράω και γυαλιά και θα είναι πολύωρη η χρήση.

Έχω καταλήξει σε αυτά και θα ήθελα τις απόψεις σας.

1. Hifiman he400se h h400i
2. Sennheiser Hd599
3. Sennheiser hd560s
4. Philips shp9500/9600
5. Akg k612 pro η τα νεοτερα

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.798
Reaction score
2.221
«Δεν θέλω έντονα πρίμα.
Θα ακούω Spotify/tidal από pc, οπότε μπορώ να κάνω eq και να φτιάξω μικρόδιαφορες, δεν είναι απόλυτος στην καμπύλη.
Θα ήθελα ομως να έχουν μεγάλη σκηνή και να είναι ξεκούραστα/μαλακά, καθώς φοράω και γυαλιά και θα είναι πολύωρη η χρήση.»

Τότε δες κι αυτά :
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
«Δεν θέλω έντονα πρίμα.
Θα ακούω Spotify/tidal από pc, οπότε μπορώ να κάνω eq και να φτιάξω μικρόδιαφορες, δεν είναι απόλυτος στην καμπύλη.
Θα ήθελα ομως να έχουν μεγάλη σκηνή και να είναι ξεκούραστα/μαλακά, καθώς φοράω και γυαλιά και θα είναι πολύωρη η χρήση.»

Τότε δες κι αυτά :
Ευχαριστώ πολυ, αλλά αυτό είναι κλειστό, έτσι? Δεν θα ηθελα αυτή την αίσθηση του κλειστού ακουστικού.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
87
Τα ανοιχτά δεν χάνουν λίγο σε χαμηλές?

Δεν έτυχε να ακούσω μέχρι τώρα ανοιχτά για να έχω άποψη.
 


Μηνύματα
215
Reaction score
258
Μα ποσο θα ήθελα να πάω σε ενα canjam!
Καλημέρα κι από μένα!
Επειδή ο μόνος χρόνος για ακρόαση μουσικής περιορίζεται κατά τη διάρκεια δουλειάς από το σπίτι, προσανατολίζονται σε αγορά ακουστικών και μάλλον open back, γιατί δεν θέλω την απομόνωση. Άλλωστε δεν θα ενοχλώ και κανένα!

Έχω τα truthear zero και μου αρέσει ο ήχος τους, οπότε κοιτάζω για κάτι κοντά στη harman η και με λίγο μπάσο.
Δεν θέλω έντονα πρίμα.
Θα ακούω Spotify/tidal από pc, οπότε μπορώ να κάνω eq και να φτιάξω μικρόδιαφορες, δεν είναι απόλυτος στην καμπύλη.
Θα ήθελα ομως να έχουν μεγάλη σκηνή και να είναι ξεκούραστα/μαλακά, καθώς φοράω και γυαλιά και θα είναι πολύωρη η χρήση.

Έχω καταλήξει σε αυτά και θα ήθελα τις απόψεις σας.

1. Hifiman he400se h h400i
2. Sennheiser Hd599
3. Sennheiser hd560s
4. Philips shp9500/9600
5. Akg k612 pro η τα νεοτερα

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ.
Τα he400se τα 400i λενε οχι τωρα τι να σου πω, τα he400se εχω. ειναι καλη φαση αλλα θέλουν ενισχυτή για να λαμψουν, και είναι πολυ βολικά με μικρό κλαμπ, οχι σαν τα περισότερα sennheiser. Επίσης τα 560S εχουν τσιμπιμενα πριμα αλλιώς καλα φαίνονται, αλλα γενικά τα sennheiser ναι μεν τα αγαπώ, αλλα ούτε μεγάλη σκηνή εχουν, ούτε μαλακά είναι, δηλαδή για χρήση με γυαλιά ειναι πολυ πόνος
«Δεν θέλω έντονα πρίμα.
Θα ακούω Spotify/tidal από pc, οπότε μπορώ να κάνω eq και να φτιάξω μικρόδιαφορες, δεν είναι απόλυτος στην καμπύλη.
Θα ήθελα ομως να έχουν μεγάλη σκηνή και να είναι ξεκούραστα/μαλακά, καθώς φοράω και γυαλιά και θα είναι πολύωρη η χρήση.»

Τότε δες κι αυτά :
Ο κύριος νομίζω είπε οτι θέλει λίγο μπάσο, για τα neo δεν ξέρω αλλα τα 99 δεν έχουν " λίγο " μπασο, φιλε δημητρη μην φανταστεις και τρομερά πολυ μπασο που σου κουδούνιζει το κεφάλι αλλα ειναι αρκετά "ζεστά" με αρκετο μπάσο. Αλλιώς πραγματικά γιατί οχι, και ελαφριά, και μικρό κλαμπ, και ομορφα είναι, ο ήχος είναι οκ, κομπλε, για κλειστού τύπου αρκετά μεγάλη σκηνή...
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.579
Μηνύματα
2.864.908
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top