hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Αν ειναι ευκολο οσοι παιζετε με rmx + windows 7+ virtual dj 6.χ.χ , μπορειτε να μου πειτε αν ολα πανε καλα? παιζουν χωρις προβληματα? λεπτομερειες του setup σας?
τι windows 7? 64 ή 32? ποιον driver βαλατε ? αυτον της 12 νοεμβριου του 2009? δυσκολευτηκατε?
κανατε αναγκαστικα και update firmware? μετα το Update firmware παιζει κανονικα στο παλιο σεταπ σας με windows xp και παλιοτερη version virtual dj (px 5.x.x )?
συμβουλες εγκαταστασης? συβουλες ή κατι που πρεπει να προσεξω στη επικειμενη αγορα μου λαπτοπ?
με τα ελληνικα ολα καλα? ή πρεπει να κανουμε τα παλια κολπα με την registry ή να κατεβασουμε "ειδικα" skins?
εχω virtual dj 5 σε xp σε ενα sony vaio και ειμαι πολυ ευχαριστημενος , αλλα ειναι καιρος να αγορασω καινουργιο λαπτοπ , με καινουργια windows φυσικα και ψαχνω δοκιμασμενες λυσεις , γιατι τα χρειαζομαι για επαγγελματικους λογους.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ! :102:
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Σε laptop toshiba με win7 32bit GR (δεν χρειάζεται 64bit), 2GB ram intel core2duo 7500 και καρτα γραφικών ati...
version 6.0.6 NYE εγινε κανονικά firmware update απο μόνο του και παίζει αψογα.
Μόνο να προσέξεις να βάλεις μονωτική στη γείωση της μπρίζας.
ισχύει για ολα τα φορητά, για να μην υπάρχει βομβος στα ηχεία...
Τα Ελληνικά παίζουν αψογα χωρίς πρόβλημα.
Αγόρασε ενα γρήγορο λαπτοπ με καλή καρτα γραφικών, εαν χρησιμοποιείς video και τουλάχιστον 4GB Ram.
Ολα τα υπόλοιπα θα ερθουν μόνα τους...:109:

Hardware Information - Hercules DJ Series Control Panel
----------------------------------------------------------------------------------------
Control Panel Version = 2.0.5.1
Expecting Driver Version:
BULK: 4.6.6.0
ASIO: 4.5.9.0
MIDI: 4.3.4.0
API Version: 2.0.18.7
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

ωραιος! επειδη πολλες προσφορες που μου αρεσουν εχουν 64αρια windows 7 . εχεις καθολου εμπειρια ή feedback απο φιλους σου επαγγελματιες (*) ? δουλευει σωστα ή παιζουν ασυμβατοτες?

* λεω επαγγελματιες (αν και καθε αποψη ειναι ειλικρινα καλοδεχουμενη) αλλα εννοω γενικα χρηστες που κανουν πληρη χρηση των λειτουργιων του vdj
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

δεν είμαι επαγγελματίας... :109: ερασιτέχνης dj pal είμαι...
Πάντως με αλλους φίλους οι απόψεις είναι διφορούμενες.
Η επίσημη Hercules λέει ότι τα υποστηρίζει :

Minimum configuration
PC minimum requirements
  • 1GHz CPU or higher / 512MB RAM
  • MS Windows XP / Vista / 7 (32/64-bit)
http://www.hercules.com/us/DJ-Music/bdd/p/62/dj-console-rmx/

δές και ενα κολπακι κάποιου φίλου για να δουλεψει στα 64bit.
http://www.virtualdj.com/forums/118...ules_RMX_With_Window_7_64_Bit_-_No_Sound.html
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Να σας ρωτησω και γω κατι για το rmx.
Ειμαι κατοχος πλεον και δεν μπορω να δω Ελληνικα στο Vitrual dj.
Υπαρχει καποιο κολπο που δεν ξερω ή θα πρεπει να μετονομασω τα αρχεια σε greeklish????

Και κατι υποκειμενικο...
Επειδη ειχα διαβασει καπου οτι αναφεροταν σαν μειονεκτημα του RMX ο ηχος του (μαλιστα γιαυτο δισταζα να το παρω αλλα το βρηκα μεταχειρισμενο σε καλη τιμη και ετσι το πηρα) καναμε μια δοκιμη με καρυφαια καρτα ηχου και βρηκαμε το ηχο του εξαιρετικα κοντα στην καρτα.
Με λιγα λογια τουλαχιστον πολυ καλος ηχος.

Ιδεα μου ή ετσι ειναι τα πραγματα?????
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

o ήχος του είναι πολύ καλός, γιατι λειτουργεί σαν εξωτερική καρτα ήχου με πολύ καλή ποιότητα.

Τα Ελληνικά στο Vdj 5? γιατι στο 6 έχουν λύσει αυτα τα προβλήματα.
Στο 5 υπάρχει κάποιο patch που λύνει το πρόβλημα των ελληνικών.

Περισσότερα εδώ :

http://www.virtualdj.com/forums/516..._953___954___940____954___945___953__Vdj.html
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Κατ αρχην χιλια ευχαριστω για την βοηθεια!!!!

Θα το πολεμησω τωρα που θα παω σπιτι και θα σας αναφερω τι καταφερα.

Οσο για τον ηχο ειπαμε.....το Internet ειναι γεματο απο γνωσεις αλλα και απο ανακριβειες .....ε σε τετοια επεσα και γω.
Μα ειπα και γω...τοσο χαμηλα στανταρ εχω!!!!!
Αφου ομως εχω και μια δευτερη γνωμη απο τον Πανο ,ιδια με την δικη μου, τοτε μπορω να το γραψω απεριφραστα.
Εχετε καθε λογο να μην το παρετε εκτος απο τον ηχο του!!!!!
 


Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

παιδια εχω μια τεραστια διαφωνια για τον ηχο της rmx.
παρ'ολο που ειμαι κι εγω ενας ευχαριστημενος χρηστης της rmx (επαγγελμ χρηση ) , δε θα το ελεγα οτι εχει καλο ηχο. Οποιος την εχει συνδεσει σε μεικτη θα εχει παρατηρησει το ποσο ασθενες output που εχει. Ασθενες output => υψηλοτερο θορυβο οπως πιθανον θα ξερετε.
τωρα περα απο την ενταση η οποια ειναι κατι βασικο , συχνοτικα δε μπορω να εκφερω αποψη αν εχει ή οχι καλο ηχο , και δε ξερω αν ειστε κι εσεις σιγουροι οτι κανατε "τιμιο¨" Α/Β τεστ. :)
Γενικα το μηχανημα την δουλεια του την κανει.Μετα απο χρονια θα την θυμομαστε και θα γελαμε καθως θα εχουν βγει πολυ ποιοτικοτερα μηχανηματα σε καθα τομεα, οπως αλλωστε γελαμε τωρα με την προυγουμενη εκδοση , η οποια ναι μεν την δουλεια της την εκανε, αλλα ηταν για τα jumbo, εντελλως παιχνιδι. Θα περιμενω παντως απο την επομενη εκδοση , καλυτερο ηχο και καλυτερα πληκτρα (με μικροτερη διαδρομη και καλυτερη αισθηση του ¨κλικ¨)
Πανος ευχαριστω πολυ για το κολπακι .
Θα αγορασω συντομα νεο λαπτοπ με windos 7 και θα κανω ενα review με οτι ειδα.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Φιλε μου το μηχανακι δοκιμαστηκε σε δωματιο σπιτιου με ενεργα Genelec.
Πουθενα δεν διαπιστωσαμε σε αυτες τιςς συνθηκες χαμηλη σταθμη.
Ο δε ηχος ηταν πολυ κοντα σε επαγγελματικη καρτα ηχου της M audio.
Ακομα δεν το εχω χρησιμοποιησει με τα δικα μου ενεργα ουτε με το μικτη μου και τον τελικο για να συμφωνησω ή να διαφωνησω μαζι σου.
Αν ειναι ετσι οπως τα λες να εισαι σιγουρος οτι θα ειμαι ο πρωτος που θα βγω να το πω.
Οπως και αν το ακουσω με κανενα Numark ή Vestax παλι θα πω τι ακουσα.
Οποιος εχει καποιο απο τα παραπανω ή το M audio καλο θα ηταν να βρεθουμε να τα ακουσουμε για να δωσουμε πληροφοριες στους φιλους που ενδιαφερονται.
Γιατι εγω προσωπικα αισθανθηκα οτι επαιρνα γουρουνι στο σακι!!!!
Πουθενα δεν μπορεσα να βρω πληροφορια σχετικη με το ποιο ακουγεται καλυτερα.
Ας το κανουμε εμεις τουλαχιστον
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

1. πως καταλαβατε οτι δεν ηταν χαμηλη η σταθμη? εγω το καταλαβα βαζοντας στην θεση της rmx στον μεικτη ενα επαγγελματικο cd player . αν βαλεις οικιακο cd player η σταθμη ειναι χαμηλοτερη . Δες εδω γιατι:
"The most common nominal level for consumer audio equipment is -10 dBV, and the most common nominal level for professional equipment is 4 dBu. By convention, nominal levels are always written with an explicit sign symbol. Thus 4 dBu is written as +4 dBu."
http://en.wikipedia.org/wiki/Line_level

2. ενταξει , κι εγω εχω "επαγγελματικη m-audio" , σε εναν mackie μεικτη ηχου και alesis monitor , αλλα να σου πω την αληθεια παρολη την εντατικη ενασχοληση μου με τον ηχο δε μπορω να ξεχωρισω αν οι διαφορες αναμεσα σε ενα ipod ,μιας maudio, μιας ac97 των 10 ευρω και της rmx ειναι της φαντασιας μου ή υπαρκτες (καλα σιγουρα υπαρχουν διαφορες), και φυσικα δεν ειναι ευκολο να βγαλω νικητη. Πρεπει να κανω σοβαρο Α/Β τεστ στο ιδιο κομματι, με ακριβως ιδια ενταση , και ισως αναγκαια να ηταν και η υπαρξη και ειδικων οργανων. Θελω να πω δεν ειναι κατι ευκολο να σχηματισεις αποψη με απλη ακροαση. Πολυ ευκολα σε γελουν τα αυτια σου. Αν δεν εισαι εκπαιδευμενος σε αυτα τα πραματα, μια απλη διαφορα εντασης μπορεις να την εκλαβεις σαν καλυτερη ποιοτητα , και ακομη χειροτερα μπορει να ακουσεις λογω χρωματισμου (συχνοτικου) της συσκευης +1 db αυξηση στα μπασα και να το εκλαβεις ως καλυτερη ποιοτητα.
Ελπιζω να μη με παρεξηγησεις , δε προσπαθω να κανω τον εξυπνακια, και χαιρομαι που βλεπεις κι εσυ με σκεπτικισμο το θεμα , και μακαρι να μπορεσουμε καποια στιγμη να μαθουμε την πραγματικοτητα.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

τα χαρακτηριστικά της RMX είναι τα εξής :
2 stereo outputs
4 x 1/4'' jack mono out (+4dBu) for pro gear
4 RCA mono out (-10dBv) for standard gear
αρα ακολουθεί τα standards και στις δυο περιπτώσεις, στην πρώτη περίπτωση για pro συσκευές και στη δευτερη για consumer.
Εαν λοιπόν συνδέσεις την RMX στα +4db για να οδηγήσεις τελικό pro ή αυτοενισχυόμενο, δεν θα έχεις πρόβλημα με την στάθμη.

Αλλά όμως σαφώς δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το output level στην ποιότητα, αλλά περισσότερο οι τελεστικοί ενισχυτές που χρησιμοποιεί στην έξοδο, το chipset για την επεξεργασία του ήχου και το φάσμα των συχνοτήτων που καλύπτει χωρίς να παραμορφωνει.

Παιδιά δεν είμαι υπέρμαχος της RMX , διαθέτω και το iDJ2 της Numark, αλλά μπορώ να πώ ότι ο ήχος που βγάζει μου αρέσει αρκετά.
Και μην ξεχνάτε, ο τελικός ήχος είναι και συνάρτηση των drivers και του λειτουργικού. Στα Win7 με τους τελευταίους driver επαιζε ακόμη καλύτερα...
Ολα παιζουν ρόλο στο PC DJing.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

ναι, οντως πανο εχεις δικιο, αν βαλεις balanced συνδεση me ton τελικο ολα μια χαρα (οπως ακριβως οταν συνδεεις εναν μεικτη balanced με τον τελικο του), ΑΛΛΑ η συνδεση rca , η συνδεση δηλαδη σαν ενα cd player στον μεικτη , ειναι ΠΟΛΥ χαμηλη.
σε ολους τους μεικτες που συνδεω την rmx αναγκαζομαι και εχω το gain σχεδον στο 80% της διαδρομης του , κατι που κανενα cd player δεν το κανει.
Δεν νομιζω οτι χρησιμοποιει κανεις την rmx κατευθειαν στον τελικο. Εγω μια φορα το εκανα οταν ανακαλυψα οτι ο μεικτης εκει που επαιζα δεν ειχε την τροφοδοσια , και ηταν αδυνατο να βρουμε εγκαιρως μια. Επισης να αναφερω οτι η +4dbu μου εχει χρησιμευσει σε μαγαζι οπου καθομουν 50 μετρα μακρια απο την κονσολα και συνδεθηκα μια χαρα balanced στις balanced εισοδους της κονσολας ηχου (εισοδους που ξαναλεω οι συνηθεις μεικτες για dj δεν εχουν και γιαυτο συνδεομαστε με rca) χωρις θορυβους κλπ σαν να ειχα συδεθει μεσω di.
Οι περισσοτεροι ομως χρησιμοποιουμε την rmx σαν cd player με rca στον μεικτη και γιαυτο τα παραπονα μου για το χαμηλο Gain.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Οχι βρε αδερφε....γιατι να νομιζω οτι μου κανεις τον εξυπνο.
Τις εμπειριες σου καταθετεις και πολυ καλα κανεις.
Το ιδιο κανω και γω φιλε μου.
Απλα ειμαι και γω χρονια στο κουρμπετι και τα γραφω και λιγο απλοποιημενα.
Με λιγα λογια (και ειδικα για την χρηση που προοριζεται το μηχανακι) αν για να καταλαβεις διαφορες απο κατι καλο, πρεπει να στησεις "αυτι" και να χρησιμοποιησεις "κολπα" παει να πει οτι ΔΕΝ υπαρχουν ιδιαιτερως ακουστες διαφορες!!!!

Αρα παιζει τουλαχιστον καλα.

Οσο για τις χαμηλες εντασεις ...θα σε μαλωσω.
Φιαχνεις (νομιζω υπαρχουν και ανταπτορες) ενα καλωδιο απο 1/4 jack σε rca και καθαρισες
Οι 1/4 εξοδοι ΔΕΝ ειναι balance οποτε παιρνεις μονοφωνικο 1/4 jack και εισαι και με 4db plus.
Θα παω μεσα στην εβδομαδα να φιαξω για μενα.
Αν θες λεπτομερεις στειλε pm.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Σχεδον οk με τα Ελληνικα (μερικα ακομα μου τα βγαζει κινεζικα)
Τα καταφερα κιολας , να τα δειχνει και μεγαλυτερα!!
Υπαρχει κανενα κολπο να συρεις δυο τρια τραγουδια πχ απο το φακελο dance που υπαρχει (ας πουμε) στην επιφανια εργασιας κατευθειαν μεσα στο χωρο που εχει για να βλεπεις το τραγουδι το καλλιτεχνη το χρονο κλπ?????
Να το βαλεις στο player κατευθειαν γινεται,το αλλο δεν μπορω να το κανω.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

wow!!! νιωθω τοσο φαουλ ! οντως δεν ειναι balanced , και πραγματι τοσο καιρο αν ειχα κανει ενα καλωδιο απο καρφι σε rca (αλλωστε εχω... ) θα ημουν οκ. Οσο για το παραδειγμα που σας ειπα με το μαγαζι οπου απειχα 50+ μετρα , μιλησα με τον φιλο μου τον ηχοληπτη και μου ειχε βαλει.. di! xa xa! απο την +4 με καρφι σε di.

σχετ με την ερωτηση σου , εμενα οταν σερνεις κομματι απο φακελο το βαζει κανονικα στην δεξια λιστα, οπου βλεπεις ολα τα στοιχεια που αναφερεις καλλιτεχν, χρονος κλπ
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Το 5 ή το 6 εχεις????
 


Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Μηπως επειδη το δικο μου ειναι limited edition δεν κανει αυτη την λειτουργεια.
Ειναι που σημαντικη,γιατι σε αυτη την στηλη μπορεις να βαζεις τα 10-12 επομενα τραγουδια που εχεις στο προγραμμα αου και να εισαι παντα ετοιμος.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

ρε παιδες το δoκιμασα μολις τωρα αυτο που λεγαμε. με mono trs παιζει ακριβως στην ιδια σταθμη με τα rca. Μηπως τελικα ειναι οντως balanced και γιαυτο δινει +4db ? πρεπει να κανω πατεντα καλωδιο απο την μια στερεο καρφι trs και απο την αλλη xlr για να το καρφωσω στις Balanced εισοδους της κονσολας μου. ετσι και εχω ξεχασει κανενα phantom power ανοιχτο λετε να ανατιναχτω? :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.808
Μηνύματα
2.876.821
Members
37.952
Νεότερο μέλος
dion10
Top