hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Βλεπω οτι η κονσολα μου εχει και xlr και trs εισοδους balanced αλλα δε βρισκω στερεο καλωδιο καρφι καρφι... ! θα το δοκιμασω μολις βρω. αλλα και να δουλεψει δε θα με βοηθησει σε συνδεση με μεικτες μαγαζιων καθως αυτες δεν εχουν balanced inputs.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Δεν ειναι balanced σιγουρα.....
Σε συμβουλευω αν δεν εχεις γνωσεις να μην φιαξεις το καλωδιο μονος σου ,γιατι πρεπει να ξερεις που θα συνδεσεις ποιο.
Αν μενεις προς παραλια μερια και δεν εχεις ανθρωπο να στα φιαξει, πες μου με pm να σε τακτοποιησω!!!
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

παιδιά σίγουρα δεν είναι balanced η έξοδος απο το RMX.

Ειναι όπως και τα RCA, απλώς με + 4db.
Ποιον ακριβώς μίκτη έχεις και σε ποιά είσοδο το βάζεις?:121:
Επίσης γιατι βάζεις την κονσόλα σε μίκτη και οχι απευθείας σε τελικό?
Το σήμα είναι ήδη προενισχυμένο και η έξοδος έχει μια συνθετη αντίσταση που πιθανώς να μην ταιριάζει με του μίκτη, γιαυτό πέφτει η εξοδος χαμηλα...

Πάντως σε εμένα δεν παρουσιαζει κανένα πρόβλημα...

Εκείνο που με στεναχωρεί με την κονσόλα είναι το μικρόφωνο της.
Απαιτεί οπωσδήποτε μικρόφωνο με αντίσταση <=100Ω , που σημαίνει αυτό οπωσδήποτε πυκνωτικό και όχι δυναμικό που είναι στα 600Ω... anyway...
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

μια στιγμη. mdvq, τι εννοεις να φτιαξω καλωδιο? ενα μονοφωνικο (tip και sleeve) 3/4 καρφι που καταληγει σε rca (ή σε καρφι παλι αναλκογα με την κονσολα) δε χρειαζομαι? συνδεθηκα με καρφι/rca θυληκο adaptora σε rca arseniko->rca arseniko -> rca θυληκο/καρφι adaptora. καταλαβαινεις τι περιγραφω ετσι?
Μαντευω ομως , (επειδη λες οτι αν δεν εχω γνωσεις να το φτιαξω , ν προσεξω κλπ κλπ) οτι κατι αλλο εννοεις. καποιο καλωδιο που ξεκιναει με trs στερεο καρφι που ειναι για Ballanced συνδεσεις? γενικα τα καλωδια δε θελουν γνωσεις για να τα φτιαξεις οταν ειναι ιδια και απο τις δυο ακρες! συνδεεις ιδιο με ιδιο... :)

προς πανο:
στο σπιτι εχω μια mackie vlz , και συνδεθηκα με την εισοδο line ωστε να μπορω να κανω σωστη συγκριση με τα vu meters σε solo. μπορω να συνδεθω και με rca σε εισοδο tape in , αλλα και στα Mono καναλια με καρφι balanced kai unbalanced καθως και με xlr balanced /unbalanced.
η συνθετη αντισταση δε γινεται να μην ειναι ενταξει στην προσαρμογη του σε Line καναλι , και εισοδο κονσολας dj , τοτε γιατι φτιαχτηκε για τι ειδους εισοδους? οτι ομως z και να εχει σημασια εχει οτι στην ιδια εισοδο ειτε απο την εξοδο των rca ειτε απο την +4db δεν ειχε διαφορα. το λεω με σιγουρια.
βρε μηπως να ειναι balanced . πρεπει να φτιαξω καλωδιο για να το δοκιμασω μηπως ειναι balanced. βρε λετε? :)
ερωτηση . σε μεικτη για dj, περιπου που το εχεις το knob του gain? ανεφερε ποσοστο της αποστασης min - max. μιλαμε ομως να χτυπανε τα ledakia του vu λιγο πριν τα κοκκινα max. εμενα κοντευει το 80% . Καλα , και η προηγουμενη hercules ετσι ηταν. φυσικα μπορει να μη φταιει αποκλειστικα το hardware για αυτο αφου το software παιζει τεραστιο λογο στην δυναμικη περιοχη και στο signal to noise ratio αφου ενω φυσιολογικα (εξ'ορισμου) ειναι 96 db λογω φιλτρων και διαφορων αλλων αλγοριθμων του software ειναι δυνατον να φτασει πολυυυυυ χαμηλοτερα. χαρακτηριστικα χαμηλοτερα. Απο την αλλη παλι εστω και με χαμηλο dynamic range η line εξοδος εχει να κανει με την σταθμη σε βολτ του σηματος , και πιστευω οτι θα μπορουσαν να βαλουν προενισχυτες με λιγο πιο hot εξοδο. Και ξερετε γιατι θα ηταν καλυτερα ? γιατι ανεβαζοντας το Gain απο τον μεικτη αναγκαστικα ενισχυεις και τον εχωτερικο του θορυβο. Πιθανον να σας μοιαζει λεπτομερεια , αλλα υπαρχει! και υπο προυποθεσεις ακουγεται!
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

λένε τα χαρακτηριστικά της rmx :

4 AUDIO OUTPUTS
  • 4 x 1/4 jack mono connectors (Outputs 1, 2, 3, 4)
    • Play the mix at +4dBu on outputs 1-2 and the preview on outputs 3-4 with VirtualDJ 5 DJC to connect DJ Console Rmx to a PA system.
  • 4 RCA connectors (Outputs 1, 2, 3, 4)
    • Play the mix at -10dBv on outputs 1-2 and the preview on outputs 3-4 with VirtualDJ 5 DJC to connect DJ Console Rmx to a hi-fi system.
    • Connect the Ό" jack outputs to a PA system to play the mix for the audience while simultaneously connecting the RCA outputs to the audio line input on another computer to broadcast the mix online.
    • Play Deck A on outputs 1-2 and Deck B on outputs 3-4 (with VirtualDJ 5 Pro or another application) and export the mix to an external mixer.
Δεν λέει πουθενα για balanced...
τωρα για τα υπόλοιπα, δεν χρησιμοποιώ την rmx σε εξοδο για κονσόλα, παρόλο που έχω μια δεκαεξακάναλη αυτοενισχυόμενη , όμως για αλλο σκοπό.
Τη χρησιμοποιώ απ'ευθείας σε PC με τα RCA ή στον τελικό με τα καρφιά. Συζήθως η Ζ (η σύνθετη αντίσταση δλδ) μιας line εξόδου είναι 100ΚΩ, εαν λοιπόν για κάποιο λόγο βάλεις μια είσοδο που να δέχεται μικρότερη ή μεγαλύτερη σύνθετη αντίσταση, υπάρχει ενδεχόμενο να δημιουργεί αρνητική εξισσορόπηση στο σήμα (line) με αποτέλεσμα την πτώση του, ή φυσικά εαν χρησιμοποιείς μεγάλο μήκος καλωδίου ή κακής ποιότητας , με αποτέλεσμα να λειτουργεί ώς αντίσταση.

Είναι σαν να βάζεις μια αντίσταση σε σειρά και να ρίχνεις το σήμα...


Τωρα σίγουρα η balanced εξοδος εαν υπήρχε θα ήταν καλύτερη σε απόδοση, αλλά αφού δεν έχει ή τουλάχιστον δεν το αναφέρει πουθενά?
Πάντως περισσότερα τεχνικά στοιχεία δεν μπόρεσα να βρώ για την RMX, ούτε τι τάση βγάζει στην έξοδο, ούτε τι συνθετη αντίσταση έχει, ούτε εαν είναι balanced... γενικώς έχει λίγα στοιχεία.
Εσύ δλδ, αναγκάζεσαι να έχεις στο max την rmx και στο 80% το ποτενσιόμετρο της mackie για να βγάλεις ικανή έξοδο?
φαντάζομαι updates έκανες?
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

update δεν εκανα και ουτε θα κανω , γιατι αυτη τη στιγμη που μιλαμε δουλευει αψογα και φοβαμαι να πειραξω οτιδηποτε (ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις χε χε).
Σχετ με το καλωδιο αυτα που λες ειναι σωστα , αλλα το τεστ των δυο εξοδων το εκανα με το ιδιο καλωδιο (απλα στην περιπτωση του υποτιθεμενου +4 εβαλα δυο ανταπτορες).
Παντως πρεπει να εχεις πολυ πολυ κακο καλωδιο ή τεραστιο (τοσο τεραστιο που πρεπει να το φτιαξει μονος σου ) για να πεσει τοσο πολυ η ισχυς λογω αντιστασης . αλλα να εισαι σιγουρος οτι θα το καταλαβεις και απο τον θορυβο που θα μαζεψει το καλωδο στην διαδρομη , μπορει να πιασεις και cb απο taxi, ή και ραδιοφωνο... χα χα.
Πιθανον να κανω εγω κατι λαθος , δε ξερω , αλλα μεχρι στιγμης να ειστε σιγουροι οτι δεν ειναι η ιδεα μου οτι η σταθμη ειναι χαμηλη.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

πάντως το update , ειδικά στο firmware, είναι must...
Λύνει αρκετά προβλήματα, αλλά και πάλι ...it's up to you.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

μια στιγμη. mdvq, τι εννοεις να φτιαξω καλωδιο?
Εννοω αν δεν σου αρεσουν οι ανταπτορες ή αν θελεις να χρησιμοποιησεις ενα καλυτερο καλωδιο απο τα χυμα που ειναι ετοιμα
(εγω εχω φιαξει Βelden και Monster με βυσματα Νeutrik)

Κοιτα εσυ συνδεεις "περιεργα " τη rmx γιαυτο δεν μπορουμε να βρουμε κοινα σημεια αναφορας.
Εγω πχ θα (ακομα ΔΕΝ το εχω κανει) στελνω το σημα της rmx:
α) σε δυο ενεργα ηχεια που εχω (αρα χρειαζομαι ενα καλωδιο απο 1/4 jack σε xlr που εχουν σαν εισοδους τα ενεργα)
β) στον μικτη μου (Vestax) που ειναι τετρακαναλος και εκει θα συδεω το δυο cdp και την rmx για να παιζω οποια πηγη γουσταρω(αρα εκει χρειαζομαι ενα rca σε rca)
και γ) στον τελικο (Peavey) κατευθειαν (αρα χρειαζομαι ή 1/4 ή rca σε xlr)

Ολα αυτα εχω βρει ενα τυπο και μου τα φιαχνει, γιατι συνδεση με συνδεση εχει τα κολπα της οπως και τα καλωδια και τα συρματα που εχουν μεσα (τα Kimber θελουν και αυτα το κολπο τους).

Τωρα για πεστε μου ωρε παλληκαρια, τι λαθος εχω κανει και δεν μπορω να συρω τραγουδια απο ενα φακελο που εχω, για παραδειγμα, στην επιφανεια εργασιας στην λιστα του virtual dj (εκει που εχει το ονομα τραγουδιου καλλιτεχνη κλπ).
Εχει κανα κολπο που πρεπει να ενεργοποιησω στους φακελους (οπως εκανα και τωρα μου δειχνει και Ελληνικα)??????
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Πιθανον να κανω εγω κατι λαθος , δε ξερω , αλλα μεχρι στιγμης να ειστε σιγουροι οτι δεν ειναι η ιδεα μου οτι η σταθμη ειναι χαμηλη.
Σημερα φιλε Groody αξιωθηκα να συνδεσω την κονσολα στο στερεοφωνικο του σπιτιου και τι λες να διαπιστωσα?????

Οτι απλα εχεις απολυτο δικιο ως προς την σταθμη!!!!!
Εινα αισθητα πιο χαμηλη και απο τα τρια cd που εχω πανω στον προενισχυτη μου.
Απο ηχο ομως καλη ητανε με μια μικρη προσοχη που χρειαζεται σε δυο σημεια ...ή μαλλον τρια:
1ον)πρεπει απαραιτητα να παιζει σε Asio mode γιατι το αλλο δεν.....
2ον)θελει πολυ προσεκτικη ρυθμιση των gains γιατι λιιιιιγο παραπανω και νατην η παραμορφωση (και μιλαμε για παραμορφωση οχι αστεια!!!)
3ον) οταν το ανοιγεις θα πρεπει ΠΑΝΤΑ να ξαναριθμιζεις τα gains χειροκινητα γιατι αυτα πανε μονα τους στην μεση και παιζει σιγα.

Οσο για το προβλημα που εχω με τις λιστες, απλα την πατησα γιατι η εκδοση που εχω ειναι limited και δεν το κανει....χρειαζομαι την pro .

Εσεις παλληκαρια ποια εχετε????
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

πάντως το update , ειδικά στο firmware, είναι must...
Λύνει αρκετά προβλήματα, αλλά και πάλι ...it's up to you.
Πανο πως την κανεις την αναβαθμιση???
Πας απο το εικονιδιο της κονσολας και του ζητας να βρει την πιο καινουργια ή υπαρχει και τιποτα καλυτερο?????
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

τα gains μπορεις να τα ρυθμισεις αν θες να ειναι συνεχει στο 0 ή να θυμαται την τελευταια φορα που επαιξες καποιο κομματι σε τι Gain το εβαλες . auto , auto+remember. προσοχη λιγο με αυτα.
Εγω κανω κατι ανορθοδοξο αλλα με βολευει πλεον πολυ. Αντι του σωστου , δηλαδη του να κανονιζω απο το gain το επομενο τραγουδι ωστε να καταλαβαινω και στα ακουστικα οτι η σταθμες των δυο κομματιων ειναι ιδιες (οπως κανουμε οταν παιζουμε με τα cd) το εχω βαλει να παει το gain στο 0 , και την δουλεια την κανω με τα faders της rmx. και πως καταλαβαινω την σταθμη απο τα κομματια? απο το γραφημα. ειναι λιγο παπατζιλικι αλλα την βγαζω ξεκουραστα , και πιστεψτε με λειτουργει. Το εχω συνηθισει τοσο πολυ που το πετυχαινω καλα .Δεν ειναι η σωστη διαδικασια παντως , αν καποιος θελει να ειναι σιγουρος με τα αυτια του οτι το επομενο κομματι θα εχει την σωστη ενταση σε σχεση με το τρέχων.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Πανο πως την κανεις την αναβαθμιση???
Πας απο το εικονιδιο της κονσολας και του ζητας να βρει την πιο καινουργια ή υπαρχει και τιποτα καλυτερο?????
Υπάρχει ενα εικονίδιο κάτω δεξιά που λέει DJ, (τουλάχιστον στα Windows 7) εαν το κάνεις δεξί κλίκ, σου βγάζει και την επιλογή
"Check for updates"...
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: hercules rmx + windows 7 +virtual dj 6.X.X

Υπάρχει ενα εικονίδιο κάτω δεξιά που λέει DJ, (τουλάχιστον στα Windows 7) εαν το κάνεις δεξί κλίκ, σου βγάζει και την επιλογή
"Check for updates"...
Ok το ιδιο κανω και γω.
Οποτε ειμαι και φρεσκος φρεσκος:135:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.803
Μηνύματα
2.876.714
Members
37.950
Νεότερο μέλος
Bobiras123
Top