Hi End - Μαθήματα κοινής λογικής από τους κατασκευαστές...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
-----Original Message-----
From: Kelly Kawakami [mailto:[email protected]]
Sent: Wednesday, August 02, 2006 3:45 AM
To: Tsarouxas Nikos
Cc: NJ Laios
Subject: Re: Power cords...

Dear Nikos,

Thank you for your interest in Accuphase product.
When we design products, we always take much, much consideration in selecting devices and parts, of course including a power cable.
You do not need to think about any modification on our products. Please play it as it is and please concentrate only to listening to music.
Please come in contact with your local distributor for anything about Accuphase.

Regards,
KELLY

----- Original Message -----
From: Tsarouxas Nikos
To: [email protected]
Sent: Tuesday, August 01, 2006 11:15 PM
Subject: Power cords...

Dear sir,
I have a simple question about your models A-60 and C-2400 witch I intend to buy.
Do I have to purchase a better (or a certain) power cable, in order to get the maximum out of the amplifiers?

Regards
Nikos Tsarouchas
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
-----Original Message-----
From: Shane kea [mailto:[email protected]]
Sent: Tuesday, August 01, 2006 6:01 PM
To: Tsarouxas Nikos
Subject: RE: Power cords...

The unit will come with the appropriate power cord so no additional cord is needed to obtain any performance enhancement.

Best Regards,
Shane Kea
Technical Support
B&W Group USA
B&W / Rotel / Classe / I-Command

From: Tsarouxas Nikos [mailto:[email protected]]
Sent: Tuesday, August 01, 2006 10:27 AM
To: Shane kea
Subject: Power cords...

Dear sir,

I have a simple question about your model OMEGA witch I intend to buy.
Do I have to purchase a better (or a certain) power cable in order to get the maximum out of the amplifier?

Kind regards
Nikos Tsarouchas
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
-----Original Message-----
From: Esoteric_Info [mailto:[email protected]]
Sent: Tuesday, August 01, 2006 6:53 PM
To: Tsarouxas Nikos
Subject: Re: Power cable

Nikos,

The power cord supplied with your X-01 was selected for performance by the Engineers in Japan. As with all audiophile equipment, there are proponents of replacing all power cords with very expensive cords to improve openness. I personally don't feel this is necessary.

Best wishes,

Tim
ESOTERIC Support

>>> "Tsarouxas Nikos" <[email protected]> 08/01/06 12:58AM >>>
Hello,
I have a simple question about your model X 01 witch I intend to buy.
Do I have to purchase a better (or a certain) power cable in order to
get the maximum out of it?

Nikos Tsarouchas
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
-----Original Message-----
From: James Ludoviconi [mailto:[email protected]]
Sent: Tuesday, August 01, 2006 4:42 PM
To: Tsarouxas Nikos
Subject: RE: Power cable...

The amplifier is designed to be used with the power cord provided. Whether or not there would be an improvement with another power cord is not known to us, as we do not experiment with such devices here.

Best regards,

Jim Ludoviconi
Technical Support Manager
Krell Industries Inc.
203-298-4013 voice
203-891-2028 fax
[email protected]


From: Tsarouxas Nikos [mailto:[email protected]]
Sent: Tuesday, August 01, 2006 3:21 AM
To: Tech Support
Subject: Power cable...
Hello,
I have a simple question about your model FBI witch I intend to buy.
Do I have to purchase a better (or a certain) power cable in order to get the maximum out of the amplifier?

Nikos Tsarouchas
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Please play it as it is and please concentrate only to listening to music


- Αφιερωμένο εξαιρετικά, όχι στον ριβιούερ, στον καθρέπτη ΜΟΥ... :(
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Δεν θα είχα καθόλου αμφιβολία για τις απαντήσεις αν θα έμπαινα σε αυτή την διαδικασία.
Φυσικά όλες οι απαντήσεις τον κατασκευαστών από κάποιον κολλημένο reviewer η μη, μπορούν πολύ εύκολα επιχειρηματολογώντας να κατηγορηθούν σαν αναξιόπιστες. Πώς μπορείς να πείσεις κάποιoν που ορκίζεται ότι ασκούσε για το αντίθετο? Είναι σαν να ρίχνεις αυγά στον τοίχο….
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εδώ θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Το θέμα δεν είναι αν ακούσανε διαφορετικά πράγματα από εμάς. Το θέμα είναι η συνολική αντιμετώπιση των πραγμάτων, η οποία σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις διακρίνεται από εξαιρετική μετριοπάθεια αλλά και σεβασμό στις προτιμήσεις μας. Μπορεί να φαίνεται ξεκάθαρα ότι κανείς τους δεν συμφωνεί με την ουσία του ερωτήματός μου, αλλά κανένας δεν με είπε και μ@λάκα. :wink:

Γι αυτό και κανένας δεν σπρώχνει τον υποψήφιο αγοραστή εκεί που τον σπρώχνει ο ριβιούερ. Σε προσωπικό επίπεδο μπορεί να κάνει ότι θέλει...

ΑΥΤΟ είναι μέτρο, κοινή λογική και το hi end έχει μπόλικο παρόλο που το κρατάμε μυστικό...
 

Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.099
Ακομα με τους reviewers ασχολειστε ρε παιδια??? Aυτοι τη δουλεια τους κανουνε. Μη τα ξαναπαρετε αυτα τα περιοδικα, να δουμε... θα εχουν δουλεια;
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Όχι με τους reviewers, κυρίως με τους φίλους τους που τους υπερασπίζονται αμέτι-μουχαμέτι :lol:
 

Μηνύματα
385
Reaction score
7
Οι απαντήσεις και η αντιμετώπιση ήταν αναμενόμενα.
Αν ρωτούσε κάποιος τη Mercedes την BMW ή την AUDI πχ :
"Πρέπει να αλλάξω εξάτμιση στο αυτοκίνητο ή να τοποθετήσω κάποια άλλη συγκεκριμένη για να έχω το μέγιστο της απόδοσής του ? " πάλι οι ίδιες απαντήσεις θα δίνονταν.

Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν after market εξάτμισεις πχ που δίνουν καλύτερα
αποτελέσματα από την μανίσια, αλλά ούτε ότι αυτό έχει πράγματι ουσία.

Η σύγκριση του hi-fi με το αυτοκίνητο έχει βέβαια κάποιες μεγάλες διαφορές, πχ. για να αλλάξεις εξάτμιση
πρέπει να πας στο συνεργείο. Επίσης δεν έχει εύκολο βάλε-βγάλε (να δώ πως ήταν πρίν ??).

Ειδικά για τα καλώδια στο hi-fi η ευκολία που προσφέρουν για "tuning" χωρίς επεμβάσεις και χωρίς
μετατροπές έχει κάνει αυτή την αγορά (των καλωδίων) να γιγαντωθεί.
Αν έπρεπε να το "κολλάς" με κόλληση πχ δεν θα το δοκίμαζε ούτε το 1/10 των ανθρώπων που
το κάνουν τώρα. Περισσότερο παιχνίδι είναι παρά ουσία.
Από την άλλη ποιος είπε πως οι hi-endάδες ή ακόμα και οι μουσικόφιλοι δεν θέλουν ένα παιχνίδι ?

Και το κάθε παιχνίδι που μπορεί να δημιουργήσει μια μεγάλη αγορά γύρω του ευδοκιμεί.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα υλικά. Αν πχ αλλάξεις κάποιο υλικό σε ένα μηχάνημα θα παίξει σίγουρα
διαφορετικά αλλά όχι απαραίτητα καλύτερα. Ακόμα και λίγο καλύτερα να παίξει πάλι όμως δεν θα ήταν
εκεί η ουσία. (Εδώ όμως έχουμε το κόλλα-ξεκόλλα που απαιτεί κάποια ειδίκευση και μπορεί να κάνει
και ζημιά, γι αυτό οι diyers ειναι αρκετά λιγότεροι)

Από την άλλη ουσία θα μπορούσε να έχει οτιδήποτε μας ευχαριστεί τόσο ώστε να θέλουμε να το πληρώνουμε.
Μέχρι να το μετανοιώσουμε.

Το να πείσεις κάποιον ότι θα ευχαριστιόταν το ίδιο κι εκείνος με τις επιλογές σου είναι το ίδιο δύσκολο
όσο να πείσει ο κάποιος εσένα ότι δεν πρέπει να ευχαριστιέσαι με τις επιλογές σου.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Πολύ ωραία η προσέγγιση του Μπάμπη και συμφωνώ απόλυτα με τα παιχνίδια μας. Κι εγώ έτσι τα βλέπω. Βεβαίως αν αγοράσει κάποιος ferrari και πάει να αλλάξει εξάτμιση θα τον πάρουνε στο ψιλό, αλλά περί ορέξεως.

- Το θέμα γίνεται λίγο πιο σοβαρό όμως όταν ο γκαραζιέρης (ή ο κατά συνθήκην δοκιμαστής της ferrari) βρει βήμα για να ισχυριστεί ότι βρήκε την μαγική εξάτμιση για την ιταλική αυτοκινητοβιομηχανία ή αρχίσει να λέει ότι όσο καλύτερο αμάξι έχετε τόσο πιο μάπα εξάτμιση φοράει και καλά θα κάνετε να την αλλάξετε οπότε και τόσο πιο πολύ ανάγκη με έχετε... :lol:
 

Μηνύματα
363
Reaction score
47
Μπάμπης Θ. said:
Οι απαντήσεις και η αντιμετώπιση ήταν αναμενόμενα.
Αν ρωτούσε κάποιος τη Mercedes την BMW ή την AUDI πχ :
"Πρέπει να αλλάξω εξάτμιση στο αυτοκίνητο ή να τοποθετήσω κάποια άλλη συγκεκριμένη για να έχω το μέγιστο της απόδοσής του ? " πάλι οι ίδιες απαντήσεις θα δίνονταν.

Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν after market εξάτμισεις πχ που δίνουν καλύτερα
αποτελέσματα από την μανίσια, αλλά ούτε ότι αυτό έχει πράγματι ουσία.

Η σύγκριση του hi-fi με το αυτοκίνητο έχει βέβαια κάποιες μεγάλες διαφορές, πχ. για να αλλάξεις εξάτμιση
πρέπει να πας στο συνεργείο. Επίσης δεν έχει εύκολο βάλε-βγάλε (να δώ πως ήταν πρίν ??).

Ειδικά για τα καλώδια στο hi-fi η ευκολία που προσφέρουν για "tuning" χωρίς επεμβάσεις και χωρίς
μετατροπές έχει κάνει αυτή την αγορά (των καλωδίων) να γιγαντωθεί.
KOENIG sports-exhaust για FERRARI ENZO! 4850€ (έχει και φίλτρα, αναρτήσεις, φρένα, κλπ)
KOENIG-stabilizer bars front and rear, by adjusting individually front- and rear axle, optimum handling can be reached, stabilized driving also attop-speed € 3.450,–installation and adjustment € 600,– για LAMBORGHINI DIABLO!

Υπάρχουν και άλλοι παλαβοί εκτός απο εμάς...
Το οτι βάζουν απλά καλώδια εμφανισιακά δεν σημαίνει οτι είναι μάπα. Αλλά το ίδιο ισχύει και στο εσωτερικό των μηχανημάτων - προς τι η έκπληξη; Σάμπως έχουν τους ακριβότερους πυκνωτές ή αντιστάσεις; Οχι βέβαια, και ας μιλάμε για ΠΟΛΥ ακριβά μηχανήματα; Παίζει ρόλο; Αλλάζοντάς κάποια απο αυτά το μηχάνημα θα παίξει καλύτερα; Εγω πάντως το χέρι μου στη φωτιά ΔΕΝ το βάζω. Εχουμε να κάνουμε με συνέργεια συνόλου.
Ενα παράδειγμα θα σας πω: όταν στο μαγαζί βάζω να ακούσω ένα νεο μηχάνημα το κάνω ΠΑΝΤΑ με το εργοστασιακό καλώδιο. Και όταν σε ένα demo κάτι δεν μου πάει καλά στον ήχο κάνω το ίδιο...
Στο σπίτι μου όμως (αλλά και στο μαγαζί σε κάποια που τα έχω καιρό και το έχω διπλο-τσεκάρει) ΔΕΝ εχω τα εργοστασιακά!

Για την ESOTERIC: βγάζει ένα καταπληκτικό και ακριβό καλώδιο ρεύματος σε συνεργασία με την ACROLINK. Βελτιώνει ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ το Χ-03 αλλά και το Χ-01. Κάνει 2.000€. Θα το έλεγε ο άνθρωπος αυτό στην ερώτηση "σκεφτομαι να το αγοράσω...". Εσείς τί λέτε; Είπαμε είναι τίμιοι αλλά αν σου πεί Νίκο οτι το player των 11.000€ μπορεί να παίξει ακόμα καλύτερα αν δώσεις 2000€ στο καλώδιο θα το(ν) έστελνες στο διάολο. Ο μέγα-μάγκας της Esoteric όταν ήταν εδώ όμως μας είπε οτι κάνει διαφορά, αλλά δεν λέγονται αυτά παιδιά. Ας τα ανακαλύπτει καθένας μόνος του...
Σαν επαγγελματίας η πρακτική μου είναι η εξής: αγοράστε τα μηχανήματα και όταν έρθουν και στρώσουν λίγο με τα δικά τους σας δίνω (ή πάω κι εγώ) 2-3 καλώδια (ηχείων, ic, ρεύματος) για να δούμε τι ταιριάζει και μέχρι που και πόσο υπάρχει διαφορά προς το καλύτερο.
Οτι δουλεύει το κρατάτε και ότι όχι το παίρνω πίσω.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μάνο συμφωνούμε ρε φίλε και την συμπεριφορά σου σαν επαγγελματία πραγματικά την επικροτώ. Αν έλεγες όμως σε όλους ότι 100% το μηχανάκι σου θα παίξει καλύτερα αν βάλoυμε κι αυτήν την καλωδιούμπα, θα ήσουν για δέσιμο. :lol:

Γι αυτό και θεωρώ μέγιστη μ@λ@κία την στάση του ριβιούερ που βγάζει νόμους περί συμπεριφοράς καλών συσκευών και καλωδίων ή κάποιων φίλων μας που τελικά χάνουν το δάσος και ακολουθούν περισσότερο τις υπερβολές από την ουσία.

Προσπαθώ να πείσω όσους μπαινοβγαίνουν στην ρημάδα την κατηγορία, ότι το hi end δεν ισοδυναμεί σώνει και καλά με υπερβολές ή δοξασίες αλλά με επί της ουσίας καλά μηχανήματα και την μαγεία της σωστής αναπαραγωγής, κάτι που ναι, τις περισσότερες φορές κοστίζει – δυστυχώς - πολύ ακριβά. Δεν δαγκώνουν οι χαϊεντάδες, δεν είναι μουρλοί, ελάτε να δείτε και μόνοι σας. Όχι να ξεκινάμε ανάποδα όμως και να μιλάμε πρώτα για 5 ψήφια νούμερα και μετά για ήχο.
 

Μηνύματα
385
Reaction score
7
Μουρλοί είναι αλλά αυτό δεν είναι ούτε κρυφό, ούτε ντροπή -πλέον-, ούτε λόγος να το λέμε διαρκώς.. :lol:

(Και τον εαυτό μου βάζω μέσα, μην παρεξηγηθεί κανείς.)
 




V

VaD

Guest
Έχουσιν γνώσην οι φύλακες , απ' αυτούς δεν ξέρω ποιός θα μας φυλάξει (θου κύριε..)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν ξέρω τι λέτε. Εγώ είμαι ερωτευμένος με την Kelly από την accuphase. Θα της ζητήσω να μου στείλει και μια φωτογραφία της. :lol: :lol:

- Τώρα που το σκέφτομαι, πάντα είχα μια αδυναμία στις σχιστομάτες... :roll:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top