Hifi rack 2 θέσεων

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

Ξεκινάω ένα εγχείρημα να φτιάξω ένα ραk 2 θέσεων με προοπτική και για τρίτη ή και τέταρτη.
Τα υλικά είναι κοντρα πλακέ Α ποιότητας από φλαμουριά 35χιλ πάχος. Και ανοξίδοτες 304 ντίζες 14χιλ με παξιμάδια και ροδέλες.
Αφού κόπηκαν 2 ράφια σε διάσταση 45 χ 55 και 2 ντίζες του μέτρου στη μέση ώστε να γίνου τα βασικά στηρίγματα του ρακ ανοίχτηκαν 4 τρύπες στις γωνίες 14χιλ όσο και το πάχος της ντίζας σε απόσταση 3εκ από κάθε άκρη. Έπειτα τα έτριψα για αρχή με 150αρι γυαλόχαρτο και έπειτα με 220 σύμφωνα με τα νερά του ξύλου. Περάστηκε το πρώτο χέρι άχρωμο βερνίκι νερού vernilak. Αφου στέγνωσε τρίφτηκε ξανά με 220. Περάστηκε μετά άλλα 2 χέρια βερνίκι.

Σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες με τη μέχρι τώρα πορεία.
20180706_095400.jpg
20180706_095414.jpg
20180706_095421.jpg
received_10216786202067826.jpeg
received_10216788465924421.jpeg
 


Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Θέλω να πάω σε κάποιο τορναδορο να μου φτιάξει 4 κωνικα πόδια. Απλά σκέφτομαι αν θα είναι μεταλλικά ή να τα κάνω σε 3d printer. Με τα μεταλλικά φοβάμαι για τα πλακάκια.
 

Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Θέλω να πάω σε κάποιο τορναδορο να μου φτιάξει 4 κωνικα πόδια. Απλά σκέφτομαι αν θα είναι μεταλλικά ή να τα κάνω σε 3d printer. Με τα μεταλλικά φοβάμαι για τα πλακάκια.
Μεταλλικά θα τα κανείς και από κάτω στρογγυλά πατάκια για να πατάνε οι μύτες και το πλακάκι δεν θα πάθει τπτ.Επιπλεον αν θέλεις βάζεις και τσόχακια από κάτω από τα πατάκια.
Μπορείς να βρεις και εδώ έτοιμα :
http://www.odes.gr/shop/vaseis/vase...stone-counter-spikes-silver-temaxio-timi.html
 


Μηνύματα
1.673
Reaction score
1.513
Ψάξτο και στο Ebay.
Μεταλλικά υποθέτω. Τι άλλη εναλλακτική εχεις; Μην ξεχνάς πως θα τρώνε όλο το βάρος.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Ψάξτο και στο Ebay.
Μεταλλικά υποθέτω. Τι άλλη εναλλακτική εχεις; Μην ξεχνάς πως θα τρώνε όλο το βάρος.
Ναι πράγματι από μόνο του είναι γύρο στα 13 κιλά και βάλε τους 2 ενισχυτές αλλά 50 κιλά. Δε θα αντέξουν τα πλαστικά. Δε νομίζω να βρώ έτοιμο με το ίδιο σπείρωμα της ντίζας.
 

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Ναι πράγματι από μόνο του είναι γύρο στα 13 κιλά και βάλε τους 2 ενισχυτές αλλά 50 κιλά. Δε θα αντέξουν τα πλαστικά.
Μπορείς να βαλβάλ λαστιχενλα ποδαράκια για καρεκλες. Κάτω από το ρακ μπορείς να βαλεις ένα κομμάτι αφρωδες υλικό σαν το auralex και να παταει πάνω εκει.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Μπορείς να βαλβάλ λαστιχενλα ποδαράκια για καρεκλες. Κάτω από το ρακ μπορείς να βαλεις ένα κομμάτι αφρωδες υλικό σαν το auralex και να παταει πάνω εκει.
Με όλα αυτά όμως δε χάνεις και καλα ολα τα πλεονεκτήματα του προσφέρόυν τα μυτερά μεταλλικά ποδαράκια? Για τον ίδιο λόγο δεν έχω βάλει και στις κολώνες τα καρφιά που περιέχονται.
 

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Με όλα αυτά όμως δε χάνεις και καλα ολα τα πλεονεκτήματα του προσφέρόυν τα μυτερά μεταλλικά ποδαράκια? Για τον ίδιο λόγο δεν έχω βάλει και στις κολώνες τα καρφιά που περιέχονται.
Για ομορφιά και στυλ τα βάζουμε αυτά. Θεωρητικά αν είναι εντελως μυτερη η άκρη θα πρέπει να κάνει δουλειά. Πρακτικα αυτό που σου λέω μάλλον θα είναι καλύτερο. Ωστοσο θα σου προπρότε να στείλεις ένα μήνυμα στον Μελιδη που είναι η δουλειά του και θα ξερει να σε καθοδηγήσει.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Μεταλλικά θα τα κανείς και από κάτω στρογγυλά πατάκια για να πατάνε οι μύτες και το πλακάκι δεν θα πάθει τπτ.Επιπλεον αν θέλεις βάζεις και τσόχακια από κάτω από τα πατάκια.
Μπορείς να βρεις και εδώ έτοιμα :
http://www.odes.gr/shop/vaseis/vase...stone-counter-spikes-silver-temaxio-timi.html
Πολύ όμορφα σίγουρα θα τα χρησιμοποιήσω
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Αυτό το set είναι ιδανικό. Ούτε τορναδόρος. 4 ανοξείδωτες μούφες με φ14 σπείρωμα και έτοιμο.

http://www.leroymerlin.es/fp/420108_acero/acero-suki-international-gmbh-acero


http://www.odes.gr/shop/vaseis/vase...-pcs-spike-m8-silver-set-4-temaxion-timi.html
[DOUBLEPOST=1530910929][/DOUBLEPOST]Ανεβαίνει βέβαια το κόστος για diy αλλά αξιζει γιατί βγαίνει κάτι στιβαρό πρακτικό και ανάλογα τα γούστα όμορφο.

Τα ξύλα ήταν δώρο από φίλο μαραγκό. Τα ανοξείδωτα 30ευρώ. 15 βερνίκι γυαλόχαρτο. Και άλλα 20 οι ακιδες σύνολο 65ευρώ.
 

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Αυτό το set είναι ιδανικό. Ούτε τορναδόρος. 4 ανοξείδωτες μούφες με φ14 σπείρωμα και έτοιμο.

http://www.leroymerlin.es/fp/420108_acero/acero-suki-international-gmbh-acero


http://www.odes.gr/shop/vaseis/vase...-pcs-spike-m8-silver-set-4-temaxion-timi.html
[DOUBLEPOST=1530910929][/DOUBLEPOST]Ανεβαίνει βέβαια το κόστος για diy αλλά αξιζει γιατί βγαίνει κάτι στιβαρό πρακτικό και ανάλογα τα γούστα όμορφο.

Τα ξύλα ήταν δώρο από φίλο μαραγκό. Τα ανοξείδωτα 30ευρώ. 15 βερνίκι γυαλόχαρτο. Και άλλα 20 οι ακιδες σύνολο 65ευρώ.
Αν το κάνεις έτσι ενημέρωσε μας. Με ενδιαφέρει το τελικο αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Αν το κάνεις έτσι ενημέρωσε μας. Με ενδιαφέρει το τελικο αποτελεσμα.
Απο τρίτη γιατι κάνουμε μια τριήμερη απόδραση καi με το καλό θα το εγκαινίασώ με τον sr7012
 


Μηνύματα
6.910
Reaction score
5.786
Σηκωσε το πανω ραφι ποιο πανω και βαλε τυφλα παξιμαδια,ωστε να μην εξεχουν τοσο πολυ στο πανω μερος οι ντιζες.

Item-3897.jpg


Aναμεσα σε ροδελα και ξυλο βαλε λαστιχενια ροδελα.

images.jpg


flexye.gif


hqdefault.jpg


Παρε και πλαστικο σωληνα υδρευσης,ριχτου ενα βαψιμο με σπρευ στο χρωμα που θελεις,ωστε να καλυψεις την ασχημια απο τις ντιζες.

4826rack2.jpg
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Σηκωσε το πανω ραφι ποιο πανω και βαλε τυφλα παξιμαδια,ωστε να μην εξεχουν τοσο πολυ στο πανω μερος οι ντιζες.

View attachment 100678

Aναμεσα σε ροδελα και ξυλο βαλε λαστιχενια ροδελα.

View attachment 100679

View attachment 100680

View attachment 100681

Παρε και πλαστικο σωληνα υδρευσης,ριχτου ενα βαψιμο με σπρευ στο χρωμα που θελεις,ωστε να καλυψεις την ασχημια απο τις ντιζες.

View attachment 100682
Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες. Τις λαστιχένιες ροδέλες όλως και τα τυφλά παξιμάδια α τα χρησιμοποιησω. Οι ντίζες να σου πώ την αλήθεια τις πείρα ανοξείδωτες και σχετικα χοντρές γιατι μου αρέσει να φένονται.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
αμα εχεις ποτηροτρυπανο φτιαξε μονος σου ποδαρακια.....
κλασεις καλυτερα απο ακιδες...............
αυτο ειναι μειλ που εφτιαξα σε καποιον .


{Καλημέρα και πάλι.

Αν σε ενοχλώ πες μου να σταματήσω τα μηνύματα. Τα νέαα μου είναι εξαιρετικά όσον αφορά στα ποδαράκια ( αντικραδασμικά)

Αυτά με τις τρείς μπίλιες έχουν πλέον κατοχυρωθεί κάτω από το Dac αντικαθιστώντας πολύ ακριβότερα επώνυμα προιόντα.

Η τεράστια όμως αποκάλυψη είναι κάτω από τον τελικό (electrocompaniet) αφού προηγουμένως κόλλησα (αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης) κάτω από τις ξύλινες ροδέλες (βάσεις) λεπτούς δίσκους ανθρακόνημα πάχους από 1-3mm (τώρα πειραματίζομαι με τα πάχη). Χαρακτηριστική και μεγάλη η βελτίωση στην εικόνα.

Τέλος δοκίμασα κι κάτω από stage με αντίστοιχα αποτελέσματα.



Χρήστος}



......αν εχεις εργαλει φτιαξτα μονος σου
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
αμα εχεις ποτηροτρυπανο φτιαξε μονος σου ποδαρακια.....
κλασεις καλυτερα απο ακιδες...............
αυτο ειναι μειλ που εφτιαξα σε καποιον .


{Καλημέρα και πάλι.

Αν σε ενοχλώ πες μου να σταματήσω τα μηνύματα. Τα νέαα μου είναι εξαιρετικά όσον αφορά στα ποδαράκια ( αντικραδασμικά)

Αυτά με τις τρείς μπίλιες έχουν πλέον κατοχυρωθεί κάτω από το Dac αντικαθιστώντας πολύ ακριβότερα επώνυμα προιόντα.

Η τεράστια όμως αποκάλυψη είναι κάτω από τον τελικό (electrocompaniet) αφού προηγουμένως κόλλησα (αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης) κάτω από τις ξύλινες ροδέλες (βάσεις) λεπτούς δίσκους ανθρακόνημα πάχους από 1-3mm (τώρα πειραματίζομαι με τα πάχη). Χαρακτηριστική και μεγάλη η βελτίωση στην εικόνα.

Τέλος δοκίμασα κι κάτω από stage με αντίστοιχα αποτελέσματα.



Χρήστος}



......αν εχεις εργαλει φτιαξτα μονος σου
Έχω αλλά δε κατάλαβα τι ακριβώς να κάνω? Να φτιάξω στρογγυλά ποδαράκια (να παρω το κομμάτι που μένει μες στο ποτηροτρύπανο) από ξύλο και ανάμεσά τους να βάλω λάστιχο? Και αυτά να τα βάλω κάτω στα ποδια του ρακ ή κάτω από κάθε μηχάνημα?
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.804
Μηνύματα
2.876.728
Members
37.951
Νεότερο μέλος
Bobiras123
Top