High definition sound formats

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Επειδή έχει γίνει μεγάλος ντόρος με τα νέα φορμά ήχου(ασυμπίεστα, μη απωλεστικά και απωλεστικά) ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση........:prof:


Τα νέα φορμά ήχου είναι τα εξής:


Dolby Digital Plus(απωλεστικό/6 έως 8 κανάλια ήχου):Περνάει από hdmi 1.3 και 1.4



Dolby TrueHD(μη απωλεστικό/6 έως 8 κανάλια ήχου):Περνάει από hdmi 1.3 και 1.4



DTS HD High Resolution Audio(απωλεστικό/6 έως 8 κανάλια ήχου):Περνάει από hdmi 1.3 και 1.4

DTS HD Master Audio(μη απωλεστικό/6 έως 8 κανάλια ήχου):Περνάει μόνο από hdmi 1.3 και 1.4

Εδώ βλέπετε αναλυτικά όλα τα DTS formats.




LPCM ή PCM(ασυμπίεστο/6 έως 8 κανάλια ήχου):περνάει από hdmi 1.1 ή νεότερης έκδοσης..........

Βέβαια αν τα players(blu-ray ή hd-dvd) έχουν ενσωματωμένους αποκωδικοποιητές για κάποια από τα παραπάνω φορμά μπορούν να τα εξάγουν από τις αναλογικές εξόδους τους(5.1 ή 7.1 ανάλογα με το player) κι έτσι αποφεύγουμε την αγορά νεότερων ενισχυτών με υποδοχές hdmi(οποιασδήποτε έκδοσης).............παρόλα αυτά αν κάποιος διαθέτει ενισχυτή με hdmi έκδοσης προγενέστερης της 1.3 αντί για τα Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS HD High Resolution Audio και DTS HD Master Audio θα λάβει ασυμπίεστο PCM.......οπότε μικρό το κακό.....τώρα από την οπτική έξοδο του player λαμβάνουμε τα παλιά Dolby Digital και DTS......με λίγα λόγια θα λάβουμε συμβατικό(και όχι HD) πολυκάναλο ήχο.......:happy_6:

Τώρα πώς καταλαβαίνουμε αν το player μπορεί να αποκωδικοποιήσει ή απλά να μεταφέρει(μέσω hdmi) τα νέα φορμά......για τα φορμά της Dolby είναι πιο εύκολο.........αν πάνω στο player αναγράφονται τα λογότυπα Dolby Digital Plus ή/και Dolby TrueHD τότε ή το player αποκωδικοποιεί τα νέα φορμά ή τα εξάγει από την hdmi........όσον αφορά τα φορμά της DTS η κατάσταση είναι λίγο περίπλοκη......όταν πάνω στο player αναγράφονται τα λογότυπα DTS HD High Resolution Audio ή/και DTS HD Master Audio σημαίνει ότι το player αποκωδικοποεί τα φορμά.......αλλά όταν γράφει DTS HD Digital out π.χ το Sony BDP-S500 σημαίνει ότι περνάει το DTS HD High Resolution Audio μόνο από την hdmi.......όταν πάλι γράφει DTS HD Advanched Digital out π.χ. τα Samsung BD-P1400 και Toshiba HD-EP35 σημαίνει ότι περνάει το DTS HD Master Audio(και το DTS HD High Resolution Audio φυσικά) πάλι μόνο από την hdmi............ελπίζω να σας βοήθησα.......:happy_4:

Υ.Γ.

Το thread θα παραμείνει κλειδωμένο και sticky.......απλά θα αναβαθμίζεται όποτε είναι απαραίτητο........αν έχετε απορίες μπορείτε να τις εκφράζετε σε νέα ή και υπάρχοντα threads.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: High definition sound formats

Το θέμα ανοίγεται για να ρωτάμε εδώ ούτως ώστε να είναι συγκεντρωμένες οι πληροφορίες.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει τι διαφορές ακουστικές θα καταλάβει μεταξύ DTS και DTS-HD; ή γενικότερα μεταξύ απλού και HD κωδικοποίησης ήχου; Ειδικά στην περίπτωση που το Setup είναι 3.0 ή 5.0 ή 5.1 το πολύ (αν αυτό παίζει ρόλο).
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: High definition sound formats

Αυτή και εάν είναι ερώτηση!!!!! :119:
 


Μηνύματα
886
Reaction score
22
Απάντηση: High definition sound formats

Εχω εναν παλιοτερο ενισχυτή.Τον Pioneer VSA AX10.
Για player εχω το Panasonic BDT500 το οποίο έχω συνδέσει με τον ενισχυτή μέσω των αναλογικών εξόδων, για να εχω και τα νεα φορμά.

Προσωπικά δεν διακρίνω αισθητές διαφορές μεταξύ των νέων φορμά και του απλού DTS με επεξεργασία THX Ultra 2 π.χ. μια κι εχω τη δυνατότητα να το αλλάζω κατά τη διάρκεια παρακολούθησης.Ισως ενα κλικ πιο καθαρά τα νεα φορμά, αλλά μπορεί να είναι και ψυχολογικό λόγω του "νέου" του φορμά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Ευχαριστώ φίλε Johnkok.

Βρέθηκε στα χέρια μου ένας πιο παλιός Pioneer VSX-D522 στον οποίο δίνω τον ήχο από την ψηφιακή έξοδο του appstreamer και την εικόνα κατευθείαν στην τηλεόραση με hdmi.
Αναγνωρίζει τον είσοδο του ήχου ως DTS και οδηγεί μια τριάδα παλιά ηχεία JVC.
Εκανα την ερώτηση γιατί αναρωτιέμαι τι παραπάνω θα πάρω αν πάω στα νέα φορμά από ήχο...γιατί την εικόνα σε HD την έχω (απευθείας στην τηλεόραση ή αργότερα στον προβολέα).
Αν βάλω και άλλα δύο ηχεία πίσω και πάω σε διάταξη 5.0 αντιλαμβάνομαι ότι θα έχω τα surround εφφέ, τα οποία όμως τα δίνει και το απλό DTS. Μήπως το απο εκεί και πέρα έχει να κάνει κυρίως και με διάταξη περισσότερων ηχείων; τα οποία όμως δεν πρόκειται ποτέ να βάλω στο χώρο μου γιατί ....δεν έχω τόσο χώρο!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Re: High definition sound formats

melina;1581157/ said:
Εκανα την ερώτηση γιατί αναρωτιέμαι τι παραπάνω θα πάρω αν πάω στα νέα φορμά από ήχο
Mείνε όπως είσαι.
Αν αποφασίσεις να αλλάξεις όλον τον εξοπλισμό,και βασικά τα ηχεία,τότε το ξανασυζητάμε.
Γιατί;
Διότι τα νέα φορμά είναι ικανά για μεγαλύτερη δυναμική περιοχή,πράγμα που δεν ξέρεις αν θα είναι ωφέλιμο με το υπάρχων set-up,ενώ στον ψυχολογικό παράγοντα έχουν παρατηρηθεί οι παρακάτω ατάκες:
1)Έχω βαθύτερο μπάσο.
(Λάθος.Είτε σε lossless είτε σε lossy δεν αλλάζει κάτι στην έκταση των χαμηλών συχνοτήτων)

2)Είναι καθαρότερες οι φωνές
(Π@π@ριες Μαρίτσα μου.Απλά ο μηχανικός ήχου έκανε κάτι διαφορετικό στην μίξη)

3)Παίζει πιο δυνατά
:)204:.Είναι άλλα τα levels βρεεεεεεεε!!)


και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή..
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
Απάντηση: Re: High definition sound formats

οσον αφορα τον Αχ10,ουτε ο σουζανος μπορει να τον φτασει σε ρευματα
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Απάντηση: High definition sound formats

Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω και γω τώρα.
Ο σουζάνος απλά δεν πιάνεται.







Να λέμε οτι θέμε , αλλά να μην λέμε και βλακείες ε?
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: High definition sound formats

Εχω εναν παλιοτερο ενισχυτή.Τον Pioneer VSA AX10.
Για player εχω το Panasonic BDT500 το οποίο έχω συνδέσει με τον ενισχυτή μέσω των αναλογικών εξόδων, για να εχω και τα νεα φορμά.

Προσωπικά δεν διακρίνω αισθητές διαφορές μεταξύ των νέων φορμά και του απλού DTS με επεξεργασία THX Ultra 2 π.χ. μια κι εχω τη δυνατότητα να το αλλάζω κατά τη διάρκεια παρακολούθησης.Ισως ενα κλικ πιο καθαρά τα νεα φορμά, αλλά μπορεί να είναι και ψυχολογικό λόγω του "νέου" του φορμά.
Για να είναι σωστή η σύγκριση, θα έπρεπε την αποκωδικοποίηση και ψηφιοαναλογική μετατροπή στα hd format να την κάνει ο AX10. Άλλο DAC το Panasonic, άλλο στάδιο εξόδου και πάει λέγοντας.... .

Αυτό βεβαίως δεν μπορεί να γίνει.
 

Μηνύματα
886
Reaction score
22
Απάντηση: High definition sound formats

Σωστό.Γι' αυτό λεω "προσωπικά".

Με το δικό μου δεδομένο σεταπ, είναι τα αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
Εχω μπλεξει λιγο κ θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να βοηθησει λιγο...
εχω εναν yamaha rxv3900 k ενα bluray lg bd420 τα εχω συνδεσει με hdmi kδεν μπορω να παρω dtshdmaster οπως κ dolby digital hd απο bluray κ απο dvd δισκακια, περνω μονο pcm στην οθονητου av κ ηχο απο ολα τα ηχεια (5.1) μονο με τα dsp του yamaha.
Δοκιμασα συνδεση με οπτικη κ πηρα dolby digital k dts αλλα οχι hd k masterhd αντιστοιχα κ εχοντας αφησει την hdmi συνδεση ως ειχε (blurau av k tv μεσω hdmi out tou av , στο menu ηχου του lg εχω επιλεξει bitstream k oxi stereo k multichannel pcm
Aν δεν σας εχω μπερδεψει αρκετα θα ηθελα καποια γνωμη φταιει ο av ? (hdmi1.3 k υποστηριζει τα format αυτα λεει η yamaha) φταιει το lg? (κ αυτο υποστηριζει αυτα τα format) φταιει οτι δεν εχει το lg coaxial ? (καποιος μου ειπε κ αυτο ..δεν ξερω μπορει να εχει δικιο..) η τελικα χρειαζεται εντελως νεος av κ καλυτερα εξοπλισμενο bluray η ολα αυτα ειναι υπερβολικα κ τα απλα dts k dolbydigital δεν εχουν μεγαλες ηχητικες διαφορες απο τα νεα formats?
Αντε λοιπον οποιος ξερει κ μπορει ας βοηθησει κ καλη ανασταση σε ολους μας...
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Ασχετοσύνες σου είπαν. Απo coaxial δεν περνάνε hd formats.
Από hdmi, μόνο. Ξανακοίταξε τις ρυθμίσεις του ενισχυτή και του Player.
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
ευχαριστω κατ αρχην για την γρηγορη απαντηση στο μενου του ενισχυτη τι θα επρεπε να προσεξω? στο μενου του player οι επιλογες ειναι 2καναλο κ πολυκαναλο pcm ,bitstream κ επανακωδικοποιηση dts μονο με την οπτικη ινα κ επιλογη bitstream στο player πηρα dts k dolby digital ! με συνδεση hdmi επαιρνα μονο straight pcm...μπερδεμα?
 

Μηνύματα
110
Reaction score
8
Και ο ενισχυτης σου και το player υποστηριζουν hd.ελπιζω να βαζεις να δεις blue ray και οχι απλο dvd
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν βάζεις blu-ray ( :D ) πρέπει η ρύθμιση εξόδου του player να είναι bitstream απο HDMI (και το PCM όμως είναι το ίδιο αρχείο υψηλής ανάλυσης αποκωδικοποιημένο στο player αντί για τον ενισχυτή) ή κάποια ρύθμιση του Yamaha. Με το auto δοκίμασες στον Yamaha;
 
Last edited:

Μηνύματα
150
Reaction score
66
Το ιδιο συμβαινει με τα blueray (βλεπε gravity rush avengers ολοκαινουργια με hdformats )οπως κ με dvd με παλαιοτερα αλλα οχι hdformats.Ελπιζω να απαντησα στον nikos.s.
zizik κοιτα στο auto του yamaha κ μονο με συνδεση hdmi εχω ενα pcm straight στην οθονη του av. to ιδιο κ με οπτικη αλλα τουλαχιστον εκει επιλεγεις αντι για auto optical/coax k εχειs εστω ενα dts straight k dolbydigital!
Στο lg εχω επιλεξει bitstream me hdmi.Παντως στο διαδυκτιο εχω δει στο google εικονες του rxv3900 me οθονη dts hd master αρα η εγω κανω κατι λαθος η καποιο θεμα εχει καποιο απο τα 2 μηχανηματα να προσθεσω οτι oi hdmi του yamaha πρεπει να ειναι οκ λειτουργουν κ οι hdmithrought oταν ειναι σβηστος
αν και αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι σχετικο με το προβλημα
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top