High definition sound formats

I

iMAX 3D

Guest
Θα με ενδιέφερε κι εμένα μια απάντηση, σ' αυτό που ρωτάς! Έχω τον ίδιο ενισχυτή και θέλω να κάνω ίδια σύνδεση, από το ps3.

Μήπως το καλώδιό σου, το HDMI, δεν είναι 1.3 ή 1.4;
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει τι διαφορές ακουστικές θα καταλάβει μεταξύ DTS και DTS-HD; ή γενικότερα μεταξύ απλού και HD κωδικοποίησης ήχου; Ειδικά στην περίπτωση που το Setup είναι 3.0 ή 5.0 ή 5.1 το πολύ (αν αυτό παίζει ρόλο).
Στο δικό μου 5.1 set-up (Yamaha DSP-AZ1 / Toshiba HD-XE1 / Audio Spectrum Athena TLS (main speakers) / Audio Spectrum Artemis TLS (surround) / ιδιοκατασκευή για κεντρικό / YAMAHA YST-SW800 subwoofer) η διαφορά μεταξύ των απλών Dolby Digital / DTS των DVD με τα Dolby True HD και DTS HD Master Audio των HD-DVD με αποκωδικοποίηση από το player και συνδεδεμένο αναλογικά με τον ενισχυτή, είναι παραπάνω από εμφανής. Πολύ καθαρός ο ήχος των διαλόγων και των soundtracks. Θα έλεγα πεντακάθαρος και πολύ πιο αληθοφανής.

Αν είχα ενισχυτή με HDMI όπου την αποκωδικοποίηση των HD φορμά θα την έκανε ο ενισχυτής και όχι το
player δεν ξέρω αν η διαφορά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη (υποθέτω ναι αν ο ενισχυτής θα ήταν ένα σχετικά ακριβό μοντέλο)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
DTS-HR αυτό είναι καινούριο forma ήχου? ή πρόσθετα του DTS-HD-MA? αυτά διάβασα στο AVSForum! Η ταινία που το έχει είναι ''The Finest Hours. 2016''

The end decoder capability for DTS-MA is dependent upon the selected audio DSP and its headroom capacity.. To process/decode DTS-MA, @ its highest native input specs provided the audio source material is of high enough quality..

The DSP decoder must have enough internal resources including calculation engine & memory.
Unfortunately..
All of the AVRs with HDMI 1.3 level of compliance to date..
That include on-board HD audio codecs selling for <$1499 suffer from these issues..
This is why certain brands such as Denon, Pioneer/Elite, Onkyo, Yamaha are using 2 or 3 separate audio DSP processors.
One should keep in mind that the audio DSP circuit needs the capacity not only to decode the digital audio stream..
Plus..
It needs to run its bass manager, room EQ and other post-processing modes..

Think about much like the SD audio decoding capabilities of certain AVRs 1 or 2 years back, certain digital audio streams might have been encoded @ 96kHz..
But the DSP only had enough resources & bandwidth to process @ 48kHz..
Thus the stream is downsampled to 48kHz..
To the listener..
Often there is no indication of this downsampling step..

Going foward..
Once the studios/content providers start to supply hi-res DTS-MA encoded (w/extension) source material then the silicon providers such as TI, Cirrus Logic. Freescale (Motorola), Analog Devices will significantly up the power of their DSPs by going to higher clock rates, more memory in a single, thinner micron package. But this will not start to show up into AVRs until next year..
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ως HR εννοεί High Resolution ο ποιητής;
Θα έχει fixed bitrate και όχι variable όπως είναι τώρα;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν ανατρέξετε στο πρώτο post του παρόντος thread, θα δείτε πως αναφέρονται τα HR.
Έχουν ίδιο encoding frequency, 96KHz, με τα MA.

Το thread που παρέθεσε ο Ηλίας είναι του 2007.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Άρα ήρθε η ώρα για το χαη ραζολούσιο; έχουμε πλέον τους απαραίτητους επεξεργαστές με ικανή ισχύ να τα κάνουν αυτά;
Και αν τους έχουμε, δεν άργησε λιγουλάκι;
Λογικά δε θα τους έχουμε γιατί θα θέλει CPU επόμενης γενιάς. Πετάχτετα όλα και πάρτε καινούργια. Ούτε dolby atmos και dolby Patmos και ντιτιε-σεξ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τους έχουμε εδώ και χρόνια.
 




MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Θα ήθελα να συμπληρώσω αλλά δεν πρόλαβα, ότι το BLUE RAY player παίζει κανονικότατα! Οι πιο γνώστες πιθανόν να ξέρουν κάτι! επίσης σε καμία άλλη ταινία δεν έχω δει αυτό το forma! και έχω περισσότερες απο αρκετές! (τώρα θα μου πείς τι ψάχνεις ρε φίλε!) οκ! έχετε δίκιο, απλή περιέργεια, πώς μια ταινία του 2016, έχει υποδεέστερο ήχο του DTS-HD MA! (την είδα, γιατί παίζει ο καινούριος Κερκ, και ήθελα να τον δω τον πιτσιρίκο και σε άλλη ταινία!)

ΥΓ. Τελικά ήταν καλός, το ίδιο και η ταινία, που είναι πραγματική ιστορία!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Οι πιο γνώστες πιθανόν να ξέρουν κάτι! επίσης σε καμία άλλη ταινία δεν έχω δει αυτό το forma! και έχω περισσότερες απο αρκετές!
H πρώτη (ελληνική) έκδοση του Gladiator είχε βγει με DTS HR, και είχαν φάει κράξιμο γι' αυτό. Το ίδιο είχε συμβεί και με το Slumdog Millionaire, που εκτός από DTS HR είχαν κάνει το κάδρο 16:9 αντί του κανονικού 2.35:1.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top