High end και βασεις τοιχου γινεται;

Μηνύματα
284
Reaction score
63
Καλησπερα,
πρεπει να βαλω τα ηχεια με (οποιες βασεις μου πειτε) στον τοιχο.
Μπαινουν πιο high end ηχεια στον τοιχο; Μεχρι ποσα χρηματα θα αξιζε να παω σε τετοιες λυσεις;

Σχεδιαζουμε το νεο μας σπιτι και ο αρχιτεκτονας με ρωτησε τι μεγεθος θα μπορουσα να βαλω με βασεις στον τοιχο.
Εχω μικρα παιδια και λιγο χωρο και θελω να αποφυγω το πατωμα.
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
3.997
Reaction score
3.828
Τα παιδιά θα μεγαλώσουν αγαπητέ, θα ξαναφτιάξεις νέο σπίτι??
Θέλω να σου πω ότι η ερωτησή σου είναι νεφελώδης.
Για κάποιον λίγα τετραγωνικά είναι τα 10, για άλλον τα 40 κοκ..
Το θέμα σου λοιπόν για να απαντηθεί θα πρέπει να περιλαμβάνει μπατζετ, σχέδιο χώρου υποτυπώδες, τι εννοείς βάσεις τοίχου(σταθερές, τηλεσκοπικές), τι εννοείς χαιεντ ηχεία, ποια θάναι η πηγή ήχου σου, τι προσδοκάς κλπ κλπ.
Ξανοίξου λοιπόν!!
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλησπερα,
πρεπει να βαλω τα ηχεια με (οποιες βασεις μου πειτε) στον τοιχο.
Μπαινουν πιο high end ηχεια στον τοιχο; Μεχρι ποσα χρηματα θα αξιζε να παω σε τετοιες λυσεις;

Σχεδιαζουμε το νεο μας σπιτι και ο αρχιτεκτονας με ρωτησε τι μεγεθος θα μπορουσα να βαλω με βασεις στον τοιχο.
Εχω μικρα παιδια και λιγο χωρο και θελω να αποφυγω το πατωμα.
Ευχαριστω
Μια χαρά βάζεις hi-end ηχεία στον τοίχο.
Και μεγάλα και μικρά .
Αρκει να είναι τα σωστά :p
BEC34CEB-AE21-48D5-AB5C-DD9A8A3BBA02.jpeg
967C873E-BD7A-4F9C-9296-0AC72C4BDD09.jpeg
 

Μηνύματα
6.524
Reaction score
5.101
Δύο Sonos Five και ένα Sonos Sub.

Όλα στον τοίχο. Μηδέν καλώδια, πουθενά μηχανήματα.




 

Μηνύματα
284
Reaction score
63
Τα παιδιά θα μεγαλώσουν αγαπητέ, θα ξαναφτιάξεις νέο σπίτι??
Θέλω να σου πω ότι η ερωτησή σου είναι νεφελώδης.
Για κάποιον λίγα τετραγωνικά είναι τα 10, για άλλον τα 40 κοκ..
Το θέμα σου λοιπόν για να απαντηθεί θα πρέπει να περιλαμβάνει μπατζετ, σχέδιο χώρου υποτυπώδες, τι εννοείς βάσεις τοίχου(σταθερές, τηλεσκοπικές), τι εννοείς χαιεντ ηχεία, ποια θάναι η πηγή ήχου σου, τι προσδοκάς κλπ κλπ.
Ξανοίξου λοιπόν!!
Ναι φτιαχνω σπιτι. Στην παρουσα φαση δεν εχω χρηματα για high eng συστημα. Με ρωτησε ομως ο αρχιτεκτονας ηλεκτρολογος που θα βαλω τα ηχεια και τι παροχες να φτιαξουνε. Το σαλονι μας ειναι περιπου 25 τετραγωνικα. Εχουμε μικρα παιδια και θα συνεχισουμε να εχουμε μικρα παιδια οπως φαινεται. Θα ηθελα ηχεια που να μπαινουνε σε βασεις στο τοιχο. Υποθετω οτι τοτε μιλαμε για ηχειας βιβλιοθηκης;

High end ηχεια εννοω κοντα στις 2000 ευρω. Ειμαι οκ για ενεργα.
Οι πηγες μου θα ειμαι βινυλιο,cd και streamer.
Μπορω να στειλω και σχεδια χωρου αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα σας βοηθησουν σε κατι.
 

Μηνύματα
6.524
Reaction score
5.101
2000 βγαίνει η λύση των Sonos Five + Sub.

Τις πηγές σου και τα φυσικά μέσα αποθήκευσης πούλα τα όλα ή βάλτα σε ένα δωμάτιο να τα βλέπεις και να θυμάσαι τα παλιά. Παιδιά είπαμε. Δεν θέλουμε ηχοσύστημα παλαιού τύπου, ούτε ρακ, ούτε μηχανήματα, ούτε καλώδια.

Το streaming γίνεται κατευθείαν στα ηχεία στα Sonos. Δεν χρειάζεσαι ούτε το streamer.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Θα ήταν καλύτερα να βγάλεις από την ζωή σου αυτές τις δύο λέξεις (hi end).
Κάνε ένα ψαχτηρι στο φόρουμ,
διάβασε έχει άπειρο υλικό.
Μετα θα γίνουν όλα πιο απλά.

Κατά εμέ είσαι αποπροσανατολισμενος στέκεσαι πολύ στις λέξεις και χάνεις το ρεζουμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Χαϊ ενδ ήταν κάτι καλώδια, που ήταν σα τα άλλα τα καλώδια τα απλά, αλλά κατουρημενα, φήμες λένε ότι τα κατουρησε παρθένα ετών 40 κάτω από το αυγουστιάτικο φεγγάρι, κι έτσι έγιναν χαϊ ενδ.

2.000€ το μέτρο.
Αν θες φιλαράκι.
Αυτό είναι το χαϊ ενδ.
Δεν είναι για όποιον κι όποιον.



ΥΓ. Πάρε σονος. Μπες δες τι είναι, τι προσφέρουν.
 

Μηνύματα
6.524
Reaction score
5.101
Τίποτα δεν χρειάζεται να διαβάσει.

Πρίζες στα σωστά σημεία να βάλει ο ηλεκτρολόγος για δυο ηχεία και τελείωσε με το καλημέρα επιλέγοντας Sonos. Και για τώρα και για το μέλλον.
Άντε για το μέλλον ας τραβήξει και δυο πρίζες πίσω για surround αν βάλει αργότερα.

Μια χαρά υπάρχει αυτό που θέλει ο φίλος. Εμείς οι υπόλοιποι στραβά αρμενίζουμε και τρώμε τις σάρκες μας.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.024
Reaction score
20.403
High end σημαίνει τρία πράγματα, κατά σειρά προτεραιότητας:

1. Υψηλή τιμή
2. Πολυτέλεια
3. Αρέσκεια, ανεξαρτήτως απόδοσης.

Αν κατασκευάσετε βάσεις στον τοίχο, είναι προτιμητέο να τις κάνετε τις να χωρούν σχετικά μεγάλο ηχείο, με 10ιντσο γούφερ, και ό,τι ήθελε προκύψει.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Προσωπικά εάν έφτιαχνα σπίτι από την αρχή η έκανα ανακαίνιση ,δεν θα πήγαινα σε κάτι άλλο από εντοιχιζόμενα ηχεία.
Τέλος, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα
π.χ
 

Μηνύματα
3.997
Reaction score
3.828
Ναι φτιαχνω σπιτι. Στην παρουσα φαση δεν εχω χρηματα για high eng συστημα. Με ρωτησε ομως ο αρχιτεκτονας ηλεκτρολογος που θα βαλω τα ηχεια και τι παροχες να φτιαξουνε. Το σαλονι μας ειναι περιπου 25 τετραγωνικα. Εχουμε μικρα παιδια και θα συνεχισουμε να εχουμε μικρα παιδια οπως φαινεται. Θα ηθελα ηχεια που να μπαινουνε σε βασεις στο τοιχο. Υποθετω οτι τοτε μιλαμε για ηχειας βιβλιοθηκης;

High end ηχεια εννοω κοντα στις 2000 ευρω. Ειμαι οκ για ενεργα.
Οι πηγες μου θα ειμαι βινυλιο,cd και streamer.
Μπορω να στειλω και σχεδια χωρου αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα σας βοηθησουν σε κατι.
Οκ, να ξέρεις ότι οι βέλτιστες λύσεις για το χώρο σου είναι το ζητούμενο και όχι αυτό που θεωρείς χάι εντ.
Επομένως έχεις ήδη τις απαντήσεις και αυτό που απομένει είναι να ορίσεις ένα τρίγωνο ακρόασης ιδανικά ισοπλευρο.
 


Μηνύματα
6.524
Reaction score
5.101
Tι σκ,,,α ειναι αυτό το sonos

...αυτό που απομένει είναι να ορίσεις ένα τρίγωνο ακρόασης ιδανικά ισοπλευρο.
Δεν χρειάζεται να ορίσει τρίγωνο ακρόασης και να καρφώνεται σε μια καρέκλα για να απολαύσει τα Sonos Five.
 

Μηνύματα
3.997
Reaction score
3.828



Δεν χρειάζεται να ορίσει τρίγωνο ακρόασης και να καρφώνεται σε μια καρέκλα για να απολαύσει τα Sonos Five.
Και αν δεν πάρει Sonos?
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Τότε θ πρέπει να δει λίγο μπροστά κ να αποφασίσει τι θέλει να κάνει κυρίως μελλοντικά.....για να μην χάση την ευκαιρία να εντοιχισει την οποία καλωδίωση που σε άλλη περίπτωση θα την έχει μια ζωή στα πόδια του.
 

Μηνύματα
6.524
Reaction score
5.101
Προσωπικά εάν έφτιαχνα σπίτι από την αρχή η έκανα ανακαίνιση ,δεν θα πήγαινα σε κάτι άλλο από εντοιχιζόμενα ηχεία.
Τέλος, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα
π.χ
Πες ότι παίρνει εντοιχιζόμενα:


Μπλέκει με διαχείριση καλωδίων και ξεφεύγει και από το μπάτζετ των 2000 ευρώ. Είναι και το σαμπ.

Κι αν στην πορεία των χρόνων θέλει να αναβαθμιστεί, τι γίνεται; Ξανασκάβει μεγαλύτερη τρύπα και με νέα δρομολόγηση εντοιχισμένων καλωδίων;

Ή πρέπει να προνοήσει να αφήσει εξαρχής μεγάλο κενό εντοίχισης μελλοντικού ηχείου;


Είναι μπελάς τα in-wall. Μπελάς στον σχεδιασμό, μπελάς και στην πορεία. Προσωπικά θα το έκανα μόνο αν είχα εξαρχής κανά 50άρικο στην τσέπη μόνο για τα ηχεία για σοβαρό πολυκάναλο σύστημα, και θα το ανέθετα σε εταιρία.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Δεν νομίζω ότι ο φίλος μας είναι διαθετημενος να μπει στα βαθιά.
Ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Μήπως να αφήσει τέσσερις σουκου σε κάθε γωνιά κ δεν ξέρω γω τι άλλο χρειάζεται για να τελειώνει γιατί βιάζεται να μπει ο σοβατζης :biggrin:
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Προσωπικά (επειδη κι εγω δεν ηθελα πολλα στο εδαφος) έχω πάρει τεσσερα Martin Logan Slim SLM, δύο Martin Logan Motion FX και ενα ιδιο αλλα XL (για κεντρικό) και πολλες φορες, ισως τις περισσοτερες, δεν ανοιγω το δικαναλο για να ακουσω μουσικη. Όλα κολλημένα στον τοίχο και εξαιρετικα σε απόδοση μουσικης και (εννοείται) ταινιων. Μπορει να μην εχουν την ιδια αποδοση με το δικάναλο (λογικο) αλλα αναλογα με το πως και τι εισαι συνηθισμένος να ακους, ακουγεται παρα πολύ ωραία. Εννοείται ότι έχω και δυο Sub!
Φθηνά δεν τα λές αλλα τα μεταξωτα βρακιά.......

 

Μηνύματα
6.524
Reaction score
5.101
Η καλύτερη καλωδίωση είναι αυτή που δεν υπάρχει. Να είναι όλα ασύρματα.
Σκέτα τα ηχεία και τίποτε άλλο. To streamer να είναι μέσα στα ηχεία. Εκεί είναι που κερδίζει η Sonos.

Ρεύμα να υπάρχει μόνο. Αναμονές, όχι απαραίτητα ορατές πρίζες.
Φωτογραφίες να βγάλει ο φίλος για τα πάντα, από που περνάνε τα καλώδια και με μέτρηση ακριβείας.
Να μπορεί εύκολα να κλέψει ρεύμα ο ηλεκτρολόγος και εκ των υστέρων αν σκάψει σε συγκεκριμένο σημείο.

Όσον αφορά την ομορφιά, το αόρατο καλώδιο είναι αυτό που κάνει τη διαφορά στο μάτι, παρά το αν είναι in-wall ή on-wall το ηχείο.

Δείτε μια tv με παροχή πίσω της τι όμορφα φαίνεται σαν κάδρο και δείτε μια tv που τρέχει το καλώδιό της στη γειτονική πρίζα ή πολύπριζο. Και αν αναγκαστικά μπει και ρακ και ράφια και δεν συμμαζεύεται, πάει περίπατο το στυλ.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top