High end και βασεις τοιχου γινεται;


Μηνύματα
284
Reaction score
63
Καλά, δεν είναι και όλα ρόδινα και στην Sonos.
Π.χ. η εφαρμογή τους δεν κάνει downsample ούτε αναπαραγωγή αρχείων π.χ. 88.2kHz 24bit... δεν υποστηρίζουν παρά μόνο DTS και όχι DTS-HD και DTS:X (το απλό, λαϊκό παλιό DTS πρόσφατα προστέθηκε μάλιστα με update...).
Είναι λίγο πολύ η Apple του "smart speakers" segment, έχουν καλό ήχο τα ηχεία τους, αλλά δεν είναι και η Θεά Αφροδίτη δίχως το παραμικρό πρόβλημα (βεβαίως μπροστά στην πλέμπα που κυκλοφορεί στην αγορά, ξεχωρίζει και ο μονόφθαλμος).
και εγω αυτο βλεπω οτι εισαγεται πολυ κακο IT με διαφορα θεματα. Η ιδεα του ασυρματου ηχειου ειναι καλη, αλλα και παλι παντρευεσαι ενα συστημα
 

TGD

Μηνύματα
6.906
Reaction score
7.002
Δεν θα θέλουν να πληρώσουν δικαιώματα στην DTS που έχει φτιάξει το PlayFi!
 


Μηνύματα
6.525
Reaction score
5.101
και εγω αυτο βλεπω οτι εισαγεται πολυ κακο IT με διαφορα θεματα. Η ιδεα του ασυρματου ηχειου ειναι καλη, αλλα και παλι παντρευεσαι ενα συστημα
Αν καλύπτει τις ανάγκες του κατόχου, και του προσφέρει καθημερινό χαμόγελο πού είναι το πρόβλημα;
Αν γουστάρεις αναβαθμίσεις και αλλοξοκωλιές με διάφορα παντρέματα ενισχυτών-ηχείων-πηγών άλλο καπέλο.
Εσύ κάτι είπες όμως ότι θες επιλογή endgame. Να σε θάψει είπες συγκεκριμένα.

Κακό IT; Χαχα
Το ακριβώς αντίθετο. Μηδέν προβλήματα. Ούτε κιχ!
Ξενοιάζεις με το καλημέρα.
Ισοστάθμιση με το κινητό σε 5 λεπτά και τέλος.
Παίζεις και μέσω Roon αν είσαι απαιτητικός. Αν και το native Sonos app είναι βράχος.
 

Μηνύματα
6.525
Reaction score
5.101
Θεσσαλονίκη υπάρχουν πουθενά στημένα τα sonos 5 σε στερεο κονφιγιουρέησον και τα kef lsx.να ριξω ενα αυτί;
Θενκς
Πάρε τον @Kotsidis John κι ελάτε μια βόλτα Χαλκιδική αυτή τη Δευτέρα απόγευμα/βράδυ που θα είμαι εκεί μόνος, να τα σπάσουμε.
Δύο Sonos Five σε στέρεο αλλά και σε home cinema ως surround με Arc μπροστά κι ένα Sonos Sub.
 

Μηνύματα
1.664
Reaction score
1.501
Αν θέλεις να καλύψεις όλα τα ενδεχόμενα χρειάζεσαι καλώδιο ηχείων, καλωδιο XLR και καλώδιο ρεύματος σε κάθε πιθανή θέση. Τα ηχείων και τα XLR θα ξεκινούν από τη θέση που υπολογίζεις ότι θα βάλεις τα μηχανήματα. Επίσης πρέπει να οδεύουν σε διαφορετικό σωλήνα από τα ρεύματος. Για τα ρεύματος, καλό είναι να τα έχεις όλα σε ίδια γραμμή και η γραμμή αυτή να δίνει και πρίζα στη θέση μηχανημάτων. Αλλά εκεί βγάλε και μια δυο έξτρα γραμμές αποκλειστικες.
Επειδή έτσι πάει μακρυά η βαλίτσα, προτείνω να πας σε συμβατικά ηχεία που θέλουν μόνο καλώδιο ηχείων.
Για να συνεισφέρουμε στη χωροθέτηση ανέβασε σχέδια.
 


Μηνύματα
284
Reaction score
63
Ενα ευχαριστω σε ολους για τις απαντησεις αλλα και για την ξεκαθαρη προθεση να βοηθησουνε.
 

Μηνύματα
284
Reaction score
63
Εβαλα τα σχεδια εδω
Τα παιδιά θα μεγαλώσουν αγαπητέ, θα ξαναφτιάξεις νέο σπίτι??
Θέλω να σου πω ότι η ερωτησή σου είναι νεφελώδης.
Για κάποιον λίγα τετραγωνικά είναι τα 10, για άλλον τα 40 κοκ..
Το θέμα σου λοιπόν για να απαντηθεί θα πρέπει να περιλαμβάνει μπατζετ, σχέδιο χώρου υποτυπώδες, τι εννοείς βάσεις τοίχου(σταθερές, τηλεσκοπικές), τι εννοείς χαιεντ ηχεία, ποια θάναι η πηγή ήχου σου, τι προσδοκάς κλπ κλπ.
Ξανοίξου λοιπόν!!
 

Μηνύματα
284
Reaction score
63
Έχει λόγο ύπαρξης γιατί του τέθηκε το ερώτημα από τον αρχιτέκτονα/ηλεκτρολόγο τι καλώδια να περαστούν στον τοίχο για ηχεία.

Εγώ του απάντησα ότι πρίζες ψηλά αρκούν, ακόμα και για σοβαρές επιλογές ηχείων αν κάνει στο μέλλον, με συγκεκριμένα παραδείγματα.

Άλλος μπορεί να έχει άλλη άποψη. Ας την καταθέσει. Τα ευφυολογήματα με 10 emoticons δεν βοηθάνε κανέναν.
ναι ευχαριστω. ΘΑ με ενδιεφερε να δω και ποιες αλλες εταιρεις χτιζουνε τετοια ασυρματα συστήματα. Θα ηθελα τα ηχεια μου να ειναι της κατηγοριας 2.000 - 3000 (μου εστειλες ηδη καποιες προσφορες, μου φανηκαν λιγο μικρα τα ηχεια βεβαια)
 

Μηνύματα
6.525
Reaction score
5.101
Μικρά στο μάτι!

Η τεχνολογία έχει προχωρήσει.
Δεν θα το πιστεύεις ότι τέτοιο μπάσο βγαίνει από δύο πχ Devialet Phantom ΙΙ στα 2600€. Χωρίς σαμπ.

Δυστυχώς δεν υπάρχει τόση ποικιλία που ίσως φαντάζεσαι σε αυτό το είδος ηχείων.
Μετρημένα κουκιά είναι.
Αν δεν πας σε Sonos, πας σε Devialet.
 

Μηνύματα
284
Reaction score
63
Μικρά στο μάτι!

Η τεχνολογία έχει προχωρήσει.
Δεν θα το πιστεύεις ότι τέτοιο μπάσο βγαίνει από δύο πχ Devialet Phantom ΙΙ στα 2600€. Χωρίς σαμπ.

Δυστυχώς δεν υπάρχει τόση ποικιλία που ίσως φαντάζεσαι σε αυτό το είδος ηχείων.
Μετρημένα κουκιά είναι.
Αν δεν πας σε Sonos, πας σε Devialet.
ναι ευχαριστω πολυ, υπαρχουν μαγαζια στα βορεια προαστεια που μπορω να ζητησω να τα ακουσω;
 




Μηνύματα
6.525
Reaction score
5.101
Στο ranking της γνωστής DXOΜark πάντως μεταξύ μονών ασύρματων ηχείων, μεταξύ Sonos Five, Devialet Phantom II - 98dB και Cabasse Pearl Akoya, το Five ήταν αυτό που συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία.


Κάτι μου λέει ότι η αρχική μου πρόταση για δύο Sonos Five + Sonos Sub στα 2.000 Ευρώ θα παίξει καλύτερα από ζεύγος Phantom II - 98dB και ζεύγος Akoya στα 3.000 Ευρώ.
 

Μηνύματα
2.457
Reaction score
1.716
Τα sonos είναι ένα κλειστό οικοσύστημα α΄λα apple.
Αυτό σήμερα δε μας λέει κάτι εφόσον εξυπηρετεί τις ανάγκες του χρήστη.
Ψάχνοντας λίγο για την εταιρία βλέπω ότι με τα χρόνια σταματάει σιγά-σιγά τα features που δίνει εξ'αρχής, πχ να παίζει από κινητό την itunes library αλλά μόνο από υπολογιστή και στο τέλος δίνει ένα 30% έκπτωση για να πάρεις καινούργιο μοντέλο....Ισχύει?
Αυτό το planed obsolence μου τη σπάει απίστευτα και...γενικά.
Απο την άλλη υπάρχουν άλλα wireless ηχεία (με όχι τόσο καλό software integration) όπως πχ τα KEF lsx τα οποία σου δίνουν τη δυνατότητα να βάλεις ένα σαμπ τρίτου κατασκευαστή (πχ SVS) και να πάρεις ένα σίγουρα οικονομικότερο και ίσως "καλύτερο" αποτέλεσμα.
Κάτι που περιπλέκει παραπάνω το θέμα είναι ότι σε διαδικτυακά ρηβιούς συγκρίνουν το stereo pair των sonos five όχι με τα lsx αλλά με τα LS50II wireless....
Τι φάση?

@flash: Ευελπιστώ ότι θα καταφέρω να σκάσω μύτη για να στήσω αυτί σε κάποια φάση, απλά το καθυστερώ γιατί είμαι ιδιαίτερα παρορμητικός σε αυτά τα θέματα και με...προφυλάσσω!
:)
 

Μηνύματα
6.525
Reaction score
5.101
Κάποια 15ετίας ηχεία που αδυνατούν λόγω hardware να υποστηρίξουν hires εξακολουθούν να λειτουργούν με την S1 έκδοση του app.
H νέα S2 έκδοση του app δεν περιλαμβάνει τα παλιά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα παλιά σταματούν να παίζουν, απλά πρέπει να τα ελέγχεις με το παλιό app.
Δηλαδή έχεις δύο εκδόσεις του app ταυτόχρονα στο κινητό.
Αν θες να τα κάνεις όλα μια οικογένεια και να τα ελέγχεις από μια έκδοση του app, σου δίνει η εταιρία έκπτωση -30% στα νέα μοντέλα.
Μακάρι να έδιναν και άλλοι κατασκευαστές, π.χ. computer, tv, av receivers, dac κτλ. -30% για αναβάθμιση προϊόντων 15ετίας!

Στα KEF προσθέτεις σαμπ τρίτου κατασκευαστή και μετά πώς κάνεις ισοστάθμιση;
Στα Sonos με το κινητό σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος κουνώντας το κινητό στον χώρο.

Τα KEF μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα και ως μέρος του home cinema;
Τα Sonos Five τα έχω ως surround.

Μultiroom; Μόνο με Roon στα KEF; Υπάρχει μεγάλη γκάμα διαφορετικών μοντέλων που να ανήκουν στην ίδια οικογένεια;
Με τα Sonos, μέχρι και ηχείο με μπαταρία υπάρχει, το Move, και βγαίνω στην αυλή, με τα μέσα ηχεία να παίζουν ή διακόπτοντάς τα, ή αυξομειώνοντας την ένταση των μεν και των δε, αυξομειώνοντας την ένταση του σαμπ ή ακυρώνοντάς το. Όλα μέσω του Sonos app, άμεσα, ακαριαία, χωρίς να κάνει κιχ το σύστημα. Και με το app σταθερό σαν βράχος.

Το γεγονός ότι είναι κλειστό σύστημα το Sonos το καθιστά πιο εύχρηστο και διαχειρίσιμο.

Διαβάζω παράπονα για τα Devialet Phantom να χάνεται η επικοινωνία μεταξύ αριστερού και δεξιού ηχείου, να χάνεται η σύνδεση, κολλήματα κτλ. και φρικάρω. Αυτά είναι άγνωστα στη Sonos.
 

Μηνύματα
1.664
Reaction score
1.501
Παίδες, εγώ έχω σοβαρότατη αμφιβολία για το κατά πόσο είναι εύστοχο σε άνθρωπο που τώρα φτιάχνει το σπίτι του να προτείνουμε ασύρματα ηχεία. Αφενός όλο και κάπου θα χωλαίνει σε βάθος χρόνου η υποστήριξη και είναι κρίμα να παντρεύεται ο άνθρωπος μια εταιρία και αφετέρου αφού υπάρχει ηλεκτρολόγος και μπορεί να τραβήξει καλωδιώσεις γιατί να μην το κάνει και να ξεμπερδεύει? Να μπορεί να αλλάξει ηχεία ή πηγή ή οτιδήποτε θεωρεί ότι "γέρασε" ή δεν τον καλύπτει?
 
  • Like
Reactions: TGD


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.503
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top