high end φυκια....

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.918
Reaction score
34.548
Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

Οπότε εάν ποτέ στην σπάσει καταλάθος θα σου πει......
Καλά πώς κάνεις έτσι για 50 euro.... να στα δώσω να πάρεις μια καινούρια

!!:137::143::142:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Πραγματικα ειναι ενα καλο συστημα και ψαγμενο οπως δειχνουν οι φωτο.Αν και δεν ειμαι φιλος της λαμπας(για πολλους λογους),και φιλος των ιδιοκατασκευων,αν δεν το ακουσω δεν μπορω να το αποριψω.Ειμαι ομως λατρης του βινυλιου,εχωντας στην κατοχη μου (το πουλησα πριν 4 περιπου χρονια)ενα πλατω linn lp12 lingo,με πρι πρι mark levinson με το εξωτερικο τροφοδοτικο.Ελπιζω να ειναι αυτο που θελει και συγκινει τον Κυριο Κογια.Καλες ακροασεις!Οσο για το συστημα του κωστα με τα τροποποιημενα Magnepan,ο Ν.Αρβανιτακης μου εχει πει τα καλυτερα,(και απο σταθμες και απο ηχητικη ποιοτητα)και ωφειλω να το σεβαστω γιατι ξερω τα ακουσματα του Νικ που ειναι σαν τα δικα μου περιπου.Νομιζω οτι το συστημα του Κωστα ειχε αναρτηθει σε καποιο περιοδικο του χωρου μας πριν απο καποια χρονια,σωστο?
 


Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Και γιά να πάψει η διχογνωμία,παρουσιάζεται κατ'αποκλειστικότητα το ... πραγματικό σύστημα του Ημίθεου:126::

http://www.uniquescoop.com/2009/12/worlds-largest-horn-subwoofer.html



Κοιτα να δεις τωρα!Αυτο εκ πρωτης οψεως μου κανει για Μινωικο ταφο,και το δευτερο σκελος μου κανει για εκθεση καταστηματος ,που εμπορευεται χονδρικη μηχανηματα στο Μαυροβουνι.Νομιζω δε ,οτι χρειαζεται τετοιους ταφους ο Κυριος Κογιας για να πεταει μεσα εμας και τα μηχανηματα μας!
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: high end φυκια....

.....
Το ίδιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα. Μπορεί κανείς να κατηγορήσει την Ferrari για τα υπερτιμημένα αυτοκίνητά της? Ποιός μπορεί να υπολογίσει, υποκειμενικά, την διαφορά σε αίσθηση από κάποιο αυτοκίνητο μεσαίας κατηγορίας? Ποιός μπορεί να κρίνει αυτόν που θα την αγοράσει, έστω για να την κοιτάζει?

Η κλίμακα μεταξύ σχέσης απόδοσης προς τιμή, ποτέ δεν ήταν γραμμική. Γιά όλα τα προιόντα. Για μικρές (υποκειμενικά) διαφορές, η τιμή ανεβαίνει δυσανάλογα.
Να που ξαφνικά βρισκόμαστε εντός θέματος...
Ποιος..??? ...εε, ποιός..?? :137:

Ποιος μπορεί να 'ακούσει' ένα ΗιΕΝΤ σύστημα ? ..όλοι ή μερικοί και ποιοι..??

Αυτό που θέλω να πω είναι τις διαφορές του Ηι-Φερραρι σε σχέση με τα άλλα μηχανήματα...ταα "μεσαίας κατηγορίας" όπως τα ονόμασες στο παράδειγμα σου.

Το ΗιΕντ είναι κάτι μετρήσιμο ή σταματά εκεί που γίνεται η "διαφορά" μη αντιληπτή ?
Δηλαδή όταν ακούς ένα μηχάνημα λες αμέσως... "ΑΥΤΟ! είναι ΗιΕντ" ή πρέπει να το βλέπεις κιόλας για να 'διαγνώσεις'..?
(π.χ. καλώδιο...
Καλά άμα σου πούνε ότι έχει μέσα χρυσό... σίγουρα θα διακρίνεις μια "ζεστάδα" στις φωνές 'ακούγοντας'...)


Νομίζω ότι θα συμφωνούμε ότι το ζητούμενο στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα είναι μέχρι εκεί που το "ακούμε", έτσι ...?
:126:
Τι να την κάνεις τη Φερράρι , άμα την οδηγείς στην Αθήνα..ή δεν ξέρεις πως..!!


Όταν λοιπόν ένα stereo :)-)) παίζει έτσι που ξεγελά ένα πολλαπλάσιο της αξίας του, είναι "audio"..το άλλο που δεν προσφέρει κάτι (ουσιαστικά) αντιληπτό είναι φύκι σε σχέση με το πρώτο.
....:611:



...και κάτι ακόμα
Πως γίνεται σχέση του αυτιού με την κόρνα ?
Το ένα είναι πηγή και άλλο το δέκτης..


Υ.Γ.
(προς όλους)
"Άμα πληρώσω κάτι παραπάνω θα ακούω και τα 40ΚΗΖ από το μηχανημά σας" ??
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: high end φυκια....

Να προσθέσω οτι υπάρχει και η μερίδα που δεν "κατηγορεί" την αποτυχία που αγόρασε για να μπορέσει να την ξεφορτωθεί αργότερα στις αγγελίες.

Και το χειρότερο η μερίδα που αγοράζει μηχανήματα ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ.

Μηχανήματα που ποτέ δεν στήθηκαν σωστά ή που έβγαλαν στο φως τις αδυναμίες του υπόλοιπου συστήματος και έτσι κατηγορήθηκαν αναλόγως.

Αν πχ δεν έχεις στα χέρια σου έναν τελικό της προκοπής πως θα αξιολογήσεις το πανάκριβο ηχείο που θα συνδέσεις?

Σίγουρα θα παίξει χειρότερα απο "τα παλιά της πλάκας" και θα ψάχνεις να βρεις που πήγαν τα λεφτά σου.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: high end φυκια....

Δεν κατηγορώ τις αγγελίες.

Ολο μου το σύστημα προέρχεται απο εκεί.

Ακόμα και τα καλώδια.

Και μπορώ να πω μετα βεβαιότητας οτι παίζει καταπληκτικά και μου στοίχισε το 1/5 της αρχικής τιμής.
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.184
Reaction score
20.839
Απάντηση: high end φυκια....

Καλά τέκνον μου! Συγχωρεμένος!
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Κύριε antkots, πόσους δίσκους έχεις αλήθεια . . ?
:137:
Eχω γυρω στα 1200 βινυλια και αλλα τοσα cds,αλλα εδω και χρονια γραφω σε ενα sony cdr 33
παρα πολλα μουσικα θεματα απο δανεικα δισκακια η δισκους φιλων.
 


Μηνύματα
503
Reaction score
2
Αν ο Κόγιας έχει αυτό το σύστημα κάντε με ban:138:

Ίσως να έχει το δεύτερο σύστημα.

Δυστυχώς το παραμύθι που πουλάν πολλοί σε αυτόν τον χώρο είναι μεγάλο και δυστυχως γίνονται και πιστευτοί!!!!

Κωστάκη γιά εσένα το λέω
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Κωστάκη γιά εσένα το λέω
αρνούμαι να πιστεψω οτι έχει λάμπες.Καλά για βινύλιο δέν το συζητώ...

...λάμπες,βινύλιο και μονόδρομο?ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ?????
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: high end φυκια....

αρνούμαι να πιστεψω οτι έχει λάμπες.Καλά για βινύλιο δέν το συζητώ...

...λάμπες,βινύλιο και μονόδρομο?ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ?????
Και την μυγα που εχει οταν ακουει τα μηχανηματα...τζζζζ.....τζζζζζ....ζζζζζζζζζζζ.

γιατι δεν παιρνει μια μυγοσκοτωστρα....:112::116:

Ειδατε τι κανουν τα βολιοτικα τσιπουραδικα:137:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Απάντηση: high end φυκια....Ο ΄΄Τάφος του Ινδού΄΄

Άκρα του τάφου σιωπή...:612:



αρνούμαι να πιστεψω οτι έχει λάμπες.Καλά για βινύλιο δέν το συζητώ...
...λάμπες,βινύλιο και μονόδρομο?ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ?????
Θα μπορούσε να τα κρατάει με σκοπό να υπερνικά συνειδητά τον...πειρασμό να τ'ακούσει...:126:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....Ο ΄΄Τάφος του Ινδού΄΄

Άκρα του τάφου σιωπή...:612:




Θα μπορούσε να τα κρατάει με σκοπό να υπερνικά συνειδητά τον...πειρασμό να τ'ακούσει...:126:
Αυτο το μεγαφωνακι στην κασα,ειναι για να επικοινωνει ο πεθαμενος με τον εξω κοσμο?:142:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.883
Reaction score
127.314
Απάντηση: Re: high end φυκια....

αρνούμαι να πιστεψω οτι έχει λάμπες.Καλά για βινύλιο δέν το συζητώ...
ε ρε και νά'ξερες πόσο λάθος κάνεις.

αλλά: αυτό είναι άσχετο.

βλέπω πως ακόμα και τώρα δε γίνεται να καταλάβεις ότι το τι ξέρει κάπχιος δεν έχει σχέση με το πόσα μαλλιά έχει στο κεφάλι του, το χρώμα σώβρακο φοράει και τι μάρκας είναι οι κάλτσες του (το τι στέρεο έχει είναι η τελευταία τρούπα του ζουρνά στην παραπάνω πρόταση...)

για ακόμα μια φορά (θα το χρησιμοποιώ συχνά από δω και πέρα, σας προειδοποιώ) αφιερώνω το αγαπημένο μου πόστ και σε σένα, αφού αρνείσαι να πιστέψεις...:138:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.020
Μηνύματα
2.885.478
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top