HOME CINEMA ΜΕ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΑ ΗΧΕΙΑ Η ΜΗΠΩΣ ΟΧΙ

Μηνύματα
19
Reaction score
4
Καλησπερα...βρεθηκε στην κατοχη μου ενας προενισχυτης (onkyo pr 5508) και μιας και μπορω να διαθεσω χαμηλο budget σκεφτομαι για αρχη να τον χρησιμοποιησω με δυο ενεργα ηχεια (behringer b2031a) και ενα sub για χρηση ταινιων αλλα και μουσικης επισης...o χωρος μου ειναι περιπου 50τ.μ...αξιζει η επενδυση μελλοντικα σε αγορα καλυτερων και περισσοτερων ενεργων ηχειων η καλυτερη λυση θα ειναι ο δυσκολος δρομος με τελικο και παθητικα ηχεια? σημα απο pc με απλη εξοδο hdmi στον προενισχυτη θα ειναι..ευχαριστω
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.659
50τμ χώρος ακρόασης ?
Και η επιθυμητή ή αναγκαία απόσταση ακρόασης ?
 



Μηνύματα
19
Reaction score
4
Η ρύθμιση απόστασης των ηχείων που έχει ο προ παίζει κάποιο ρόλο με τα συγκεκριμένα ηχεία? Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω και ενα κεντρικό πάλι από την οικονομική κατηγορία ενεργών ηχείων (krk rokit 7 g4) και να τοποθετηθεί ξάπλα οριζόντια στο τραπέζι.
 

Μηνύματα
1.841
Reaction score
3.432
Προχώρα με λίγο καλύτερα ενεργά αφού θα πας σιγά σιγά.
Αρκετοί έχουν παραπονεθεί για τα συγκεκριμένα που έχουν θεματακια με τους τελικούς τους.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
4
Με τα behringer η με τα krk
Επίσης το ιδανικό είναι τα ενεργα ηχεία που αποτελούν το home cinema να είναι ίδιας εταιρείας ή μπορουν να μπουν και διαφορετικά και αυτό το λέω λόγο διαφορετικού χαρακτήρα που ίσως έχει το κάθε ένα οπότε και ο ήχος να μην είναι σωστός ή ίδιος
 
Last edited:






Μηνύματα
958
Reaction score
2.426

Αυτες ειναι μερικες επιλογες μεχρι 500 ευρω το ζευγαρι σε 8 ιντσες.
Η σειρα ειναι εντελως τυχαια.
Στη θεση σου δεν θα επελεγα τιποτα μικροτερο απο 8 ιντσες γουφερ,εκτος εαν θελεις να ξεκινησεις πιο οικονομικα σε 5-6 ιντσες τα οποια στη συνεχεια θα γινουν δορυφοροι και θα αγορασεις μπροστινα πιο μεγαλα.
 


Μηνύματα
19
Reaction score
4
οκ...επισης για αυτα τα τετραγωνικα ποιο ειναι το ιδανικο μεγεθος/watt οσων αφορα το sub? αυτο που εχω τωρα ειναι απο ενα παλιο συστημα sony 5.1
 

Μηνύματα
19
Reaction score
4
σε περιπτωση που αλλαξω και το γουφερ καποια στιγμη σε τι εξοδους απο τον προενισχυτη θα βαλω το καινουριο?(στα pre-out ισως?) μιας και παρατηρω πως τα περισσοτερα sub εχουν εισοδο R.C.A( κοκκινο/ασπρο)...το sony που εχω τωρα εχει μια μονo εισοδο Line in οπου και ειναι συνδεδεμενο στην μια μονη εξοδο του προενισχυτη με την ενδειξη subwoofer..

Κοιταζω αυτο.... https://advance-acoustic.com/en/hifi-loudspeakers/active-subwoofer/25-sub-200

Και πιο κατω ειναι η πισω οψη του προενισχυτη με τις εξοδους
 

Attachments

Last edited:



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Ένα sub, ένα καλώδιο αφού τα subs είναι mono. Αναφέρεται στα manuals ή και το backplate ποιό θα συνδέσεις, συνήθως το left.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top