Home cinema η εξέλιξη




Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Σε ευχαριστώ πολύ αν και σε έχασα λίγο.... :idk:
Πολυ ωραια τακτοποιημενα .Απο τα λιγα που εχω δει στο φορουμ ! Ηρθε η ωρα να κανεις τις απαραιτητες διορθωσεις στη περιγραφη των μηχανηματων , στο τελος των μυνηματων σου !
Περιμενουμε review με τον καινουριο τελικο.
Σε τι σταθμες ακους συνηθως ?
Με την προσθηκη των σαμπς ανεβαζεις ενταση το ιδιο οπως πριν την αγορα τους?
 

P

PMC

Guest
Σε ευχαριστώ πολύ αν και σε έχασα λίγο.... :idk:

Έχω πάρει το ίδιο καλώδιο που έχεις για εθερνετ . Αυτό το μαύρο με τις άσπρες ρίγες . Έχω την εντύπωση ότι για εθερνετ ήταν λίγο ακριβό....:)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Όχι. Αυτό είναι hdmi της audioquest. Ethernet καλωδιάκι cat6. οτιδήποτε άλλο είναι υπερβολή για τις ταχύτητες που μπορούμε να έχουμε σε οικιακό δίκτυο.
Για τα xlr καλώδια mogami και βύσματα neutrik.
Αν πιάνουν λίγο τα χέρια με 18 euro έχεις ποιοτικότατο 2μετρο καλώδιο.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.648
Έφυγαν και τα τελευταία rca. Πλέον τα πάντα με xlr και ήρθε η απόλυτη ηρεμία. Ούτε φυσήματα ούτε ground loop.
Όταν τα λέγαμε εξ'αρχής κάποιοι κάποιοι, ήμασταν "υπερβολικοί". :lol:

Άντε, τακτοποιήθηκες κι εσύ. Ωραία!
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Όταν τα λέγαμε εξ'αρχής κάποιοι κάποιοι, ήμασταν "υπερβολικοί". :lol:

Άντε, τακτοποιήθηκες κι εσύ. Ωραία!
εγώ μπορεί να έχω ένα πνεύμα αντιλογίας αλλά είναι καθαρά πάνω στο κομμάτι audyssey.

Έχω βρεθεί σε αρκετά σαλόνια - cinema room με διαφορετικά setup από audyssey - ypao - dirac.
Αρχίζω και διακρίνω σε μεγάλο βαθμό τα πλεονεκτήματα και τα προτερήματα σε κάθε ένα από αυτά.
Διαβάζω και ψάχνομαι καθημερινά, τα βάζω κάτω τα ζυγίζω και πράττω ανάλογα.

όσο είναι δυνατό για τυπικό σαλόνι προσπαθώ να ακολουθήσω τους κανόνες και όπως βλέπεις το κάνω, βέβαια με κάποια όρια γιατί δεν είμαι και μόνος μου......

βέβαια μετά έρχεται και το preference και όχι μόνο.

Πρόσφατα έκανα ακουόγραμμα και μου λύθηκαν πολλές απορίες. Οπότε πιστεύω ο κάθε ένας από μας που ψάχνεται με λεπτομέρειες θα Πρέπει να κάνει για να ξέρει τι ακούει.

όποιος και να έχει έρθει στο χώρο μου έχει θεωρήσει ότι έχω παραπάνω μπάσο από το νορμάλ, αλλά εμένα πάντα μου λείπει, θέλω κι άλλο !!!!!

και έρχονται οι μετρήσεις και επιβεβαιώνουν ότι δεν είμαι παράλογος απλά λίγο βαρήκοος χαμηλά.,

Από τα 250hz και κάτω στο ένα αυτί -5 db στο άλλο -10db.
και από τα 3000hz και πάνω ακούω πολύ πολύ καλύτερα περίπου +10db με κλίση προς τα πάνω, δλδ στα 8000 +15db σε σχέση με τα φυσιολογικά επίπεδα.

Δλδ η ακοή μου είναι το αντίθετο από το target curve που φτιάχνουμε με μια κλίση 20hz-20khz 10db.

Οπότε πιστεύω ότι όταν ρυθμίζουμε ένα σύστημα πρέπει να μπαίνει και αυτό στο παιχνίδι γιατί στη τελική το τι ακούμε εμείς είναι το θέμα και όχι η θεωρία.
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ήθελα λίγο να ακούσω και να δω τα κομμάτια και τις ταινίες που έχω σαν δικό μου reference για να γράψω ένα μικρό review πάνω στον sherbourn και να κάνω μια σύγκριση σε σχέση με τους crown.

Το θετικό είναι ότι υπάρχει θετικό αποτέλεσμα. έχουμε να συγκρίνουμε ένα θηρίο AB με μονομπλοκ κανάλια και ένα τοροειδή ανά κανάλι ισχύος 200 - 300w (8-4ohm) με ένα D σχεδόν με διπλάσια ισχύ.

με το που κούμπωσαν όλα τα ηχεία και τα xlr και έβαλα τα πρώτα κομμάτια χωρίς να έχω αλλάξει κάτι σε ρυθμίσεις αμέσως καταλαβαίνεις ένα πιο ζεστό και ξεκούραστο άκουσμα, με μεγάλη λεπτομέρεια.

Δεν είμαι του στιλ να λέω για αέρινες ψηλές και σκοτεινές φωνές και όλα αυτά τα χαιεντιδικα.

Οι κόρνες των klipsch μαλάκωσαν πολύ με ότι αυτό συνεπάγεται στο πιο ξεκούραστο άκουσμα σε μεγάλες εντάσεις.

μου έκανε εντύπωση πως τα trim σε όλα τα κανάλια τα έβγαλε o marantz μετά την ισοστάθμιση τερματισμένα στο -12.

αυτό πρέπει να έχει να κάνει με την ευαισθησία η οποία όσο και να φαίνεται παράξενο ακόμα και στα xlr είναι μόλις 1.1v

Αρκετά καλύτερο snr σε σχέση με τους crown το οποίο δίνει και μεγαλύτερο δυναμικό εύρος το οποίο κάνει όλα τα κανάλια πιο ευδιάκριτα.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. ίσως στο μέλλον να τον δοκιμάσω και bridge 3 x 400 για την μπροστά τριάδα.

Οπότε τελικά είναι μόνο θέμα watt ή όχι για να έχουμε σωστή οδήγηση των ηχείων.?
Και οι υπόλοιποι που βλέπουν μαζί σου τι φταίνε; :p
Ανάλογα. Αν είναι ταινία που την βλέπω πρώτη φορά δεν κάνω συμβιβασμούς. όταν έχω καλεσμένους για χαλαρή μουσικούλα τι να κάνω και εγώ υποχωρώ και ρίχνω μερικά db. :drinks:
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μερικές απορίες:
1. Με τα rca υπήρχε αισθητό φύσημα στα ηχεία;
2. Πόσο είναι το gain με rca και πόσο με balanced;
3. Όταν άλλαξες από rca σε balanced υπήρξε αντιληπτή διαφορά στη ένταση;
4. Ομοιότητες / διαφορές από τους αντίστοιχους emotiva xpa;
5. Γιατί διάλεξες αυτόν και όχι ένα emotiva;
6. Ποιες οι διάφορες μεταξύ 250 βατ από ΑΒ και 250 βατ από class D;
Αυτά τα λίγα για τώρα... :)
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
ήθελα λίγο να ακούσω και να δω τα κομμάτια και τις ταινίες που έχω σαν δικό μου reference για να γράψω ένα μικρό review πάνω στον sherbourn και να κάνω μια σύγκριση σε σχέση με τους crown.

Το θετικό είναι ότι υπάρχει θετικό αποτέλεσμα. έχουμε να συγκρίνουμε ένα θηρίο AB με μονομπλοκ κανάλια και ένα τοροειδή ανά κανάλι ισχύος 200 - 300w (8-4ohm) με ένα D σχεδόν με διπλάσια ισχύ.

με το που κούμπωσαν όλα τα ηχεία και τα xlr και έβαλα τα πρώτα κομμάτια χωρίς να έχω αλλάξει κάτι σε ρυθμίσεις αμέσως καταλαβαίνεις ένα πιο ζεστό και ξεκούραστο άκουσμα, με μεγάλη λεπτομέρεια.

Δεν είμαι του στιλ να λέω για αέρινες ψηλές και σκοτεινές φωνές και όλα αυτά τα χαιεντιδικα.

Οι κόρνες των klipsch μαλάκωσαν πολύ με ότι αυτό συνεπάγεται στο πιο ξεκούραστο άκουσμα σε μεγάλες εντάσεις.

μου έκανε εντύπωση πως τα trim σε όλα τα κανάλια τα έβγαλε o marantz μετά την ισοστάθμιση τερματισμένα στο -12.

αυτό πρέπει να έχει να κάνει με την ευαισθησία η οποία όσο και να φαίνεται παράξενο ακόμα και στα xlr είναι μόλις 1.1v

Αρκετά καλύτερο snr σε σχέση με τους crown το οποίο δίνει και μεγαλύτερο δυναμικό εύρος το οποίο κάνει όλα τα κανάλια πιο ευδιάκριτα.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. ίσως στο μέλλον να τον δοκιμάσω και bridge 3 x 400 για την μπροστά τριάδα.

Οπότε τελικά είναι μόνο θέμα watt ή όχι για να έχουμε σωστή οδήγηση των ηχείων.?


Ανάλογα. Αν είναι ταινία που την βλέπω πρώτη φορά δεν κάνω συμβιβασμούς. όταν έχω καλεσμένους για χαλαρή μουσικούλα τι να κάνω και εγώ υποχωρώ και ρίχνω μερικά db. :drinks:
Δεν κάνει συμβιβασμούς όντος μετα απο 1 ώρα ταινία ανάλογα το αρχείο εμένα ποναγανε τα αυτιά μου τελικά βγήκε σωστός που έλεγα ότι έχεις κουφωση..και θες να μας χαλάσεις...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μερικές απορίες:
1. Με τα rca υπήρχε αισθητό φύσημα στα ηχεία;
2. Πόσο είναι το gain με rca και πόσο με balanced;
3. Όταν άλλαξες από rca σε balanced υπήρξε αντιληπτή διαφορά στη ένταση;
4. Ομοιότητες / διαφορές από τους αντίστοιχους emotiva xpa;
5. Γιατί διάλεξες αυτόν και όχι ένα emotiva;
6. Ποιες οι διάφορες μεταξύ 250 βατ από ΑΒ και 250 βατ από class D;
Αυτά τα λίγα για τώρα... :)
1. Δεν είναι μόνο αν υπάρχει φύσημα, αλλά αν αυτό είναι και καθαρό.
Ναι βελτιώθηκε αισθητά, και γλίτωσα και από ground loop λόγο του pc.

2. Εξαρτάτε το sensitivity.
Εγώ άλλαξα και τελικό οπότε δε μπορώ να σου πώ.
αυτό που μπορώ να πώ είναι ότι με τους crown με xlr στο 1.4 τα trim ήταν -10 -11
με το sherbourn όλα τα τερμάτισε -12

3. το ίσιο με το 2

4. δεν ξέρω δεν έχω δει πουθενά σε κανένα γνωστό μου emotiva αν και οι sherbourn είναι στην ουσία η προσπάθεια της emotiva να μπει σε οικιακούς χώρους.

Sherbourn is Emotiva's experiment of expanding their offerings of AV preamps, AV receivers and multi-channel amps into the custom installation market.


5. Γιατί τον βρήκα σε πολύ καλή τιμή και σε άψογη κατάσταση

6. Κάποιος πιο ιδικός - ηλεκτρονικός -μηχανικός μπορεί να εξηγήσει.
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Για να ακριβολογούμε , δεν υπάρχει θέμα , φυσήματος , σε ενισχυτές. Παρά μόνο θέμα ταιριάσματος ενισχυτών μεγαφώνων. Ετσι να βγάλει σπυριά ο ear. Και φυσικά δεν είναι σίγουρο ότι η σύνδεση xlr θα το ακυρώσει , αν και συνήθως το κάνει σε κάποιο βαθμό. Βασικά δεν το ακυρώνει , απλά μειώνει τον θόρυβο.
Το ότι σου τερμάτισε τα level όλα στο -12 , σημαίνει ότι πρέπει να ξανατρέξεις audyssey, και μάλλιστα με μειωμένα gains των ενισχυτών , όσο μπορείς , για να πλησιάσει το κόψιμο στα 0db, από πλευράς Marantz.
ΟΙ διαφορές από rca σε xlr , εισόδους , και άρα το ανάλογο gain , δεν είναι πάντα ακουστές , και ας είναι 3db επάνω το xlr.
Διαφορές στα 250w δεν υπάρχουν , και μην λέτε χαζά. Τα 250 είναι 250 , τέλος.
Αν δεν είναι μιλάμε για παπατζιλίκια.
Τ α 250 ή 500 ή 1000 , από όπου και αν βγούν , πρέπει να είναι τα ίδια. Αντε με μικρές -ελάχιστες διαφορές.
Αν δεν είναι κάποιος κοροϊδεύει.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το ότι σου τερμάτισε τα level όλα στο -12 , σημαίνει ότι πρέπει να ξανατρέξεις audyssey, και μάλλιστα με μειωμένα gains των ενισχυτών , όσο μπορείς , για να πλησιάσει το κόψιμο στα 0db, από πλευράς Marantz.
Να τα βγάλει κοντά στο 0 ιδικά τα klipsch δεν υπάρχει περίπτωση.

Πως θα μειώσω τα gain σε τελικό ο οποίος δεν έχει volume?

Δεν χρειάζεται να ξανατρέξω τίποτα, απλά πρέπει να κάνω ένα level match όπως και έκανα.

Απλά είναι αδύνατον στο 0 στο χώρο μου με τα συγκεκριμένα ενισχυτικά και ηχεία να έχω 75 db.

Το ρύθμισα στα 82 και 86 το sub λογο target curve με μεγάλη κλίση.
επ καλέ...τι κινητικότητα είναι αυτή εδώ?
με γειες Νάσο!!:party:
Thanks. !!! Άλλα 4 κανάλια έμειναν....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top