Home cinema η εξέλιξη

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Γεια σου ankokdog
Είδα ότι έχεις αλλάζει τρία subwoofer το SVS pb2000, το SVS pb3000 και τώρα έχεις Arendal.
Μπορείς να που αναφέρεις τις ηχητικές διάφορες που εντόπισες γιατί με ενδιαφέρει.
Σε ευχαριστώ.
Πριν το pb2000 έχουν περάσει κάποια crystal audio. Τα αφήνουμε αυτά και πάμε στα πιο σοβαρά.

Svs pb 2000 - PB 13 ultra όχι 3000.
Τώρα τα arendal

Ta svs δεν το αμφισβητεί κανείς ότι είναι πολύ καλά sub, απλά δεν έκατσαν καλά στο χώρο μου.
Βέβαια από τη μία και τα 2 ήταν ported σε σχέση με τα sealed arendal
Κάθε φορά είχα ένα sub (svs) γιατί έχουν το χειρότερο waf, τα arendal είναι 2.

Όμως ποτέ δεν κατάφερα να svs να μαζέψω τα mode που είχαν ούτε σε μία θέση.

Όταν έβαλα και άκουσα πρώτη φορά τα arendal έπαθα σοκ. Μόνο όταν ακούσεις κάτι καλύτερο μπορείς να πεις Ναι υπάρχει διαφορά ακόμη και εκεί χαμηλά σε αυτές τις συχνότητες.

Είναι τρομερά γρήγορα και παίζουν σε μεγάλες εντάσεις με πολύ μικρότερη παραμόρφωση και ασυμπίεστα.

Το impact που τρως είναι αλλού. Τα svs τα νιώθεις ότι είναι πιο βαριά για πολύ πολύ χαμηλά ίσως από 20 και κάτω.

Σε μουσική δεν τα ευχαριστήθηκα ποτέ. ίσως αν είχα δοκιμάσει sealed να ήταν διαφορετικά, αλλά σου περιγράφω την δική μου εμπειρία.
Όσον αφορά για την αναβάθμιση της εικόνας, οι 82-άρες τηλεοράσεις ξεκινάνε από τα 1500 ευρώ.
η tv είναι η εύκολη λύση. Ο projector πέρα από την όλη εγκατάσταση που θα πρέπει να γίνει, θέλει οπωσδήποτε καλιμπραρισμα .
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλορίζικο το κεντρικό και καλοάκουστο. Γενικώς το σαλόνι έχει γίνει πολύ ωραίο.

Μπορεί να το έχεις ξαναγράψει αλλά δεν το θυμάμαι: η εμπειρία που περιγράφεις για τα sub είναι σύγκριση 1 svs- 1 arendal στην ίδια θέση;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλορίζικο το κεντρικό και καλοάκουστο. Γενικώς το σαλόνι έχει γίνει πολύ ωραίο.

Μπορεί να το έχεις ξαναγράψει αλλά δεν το θυμάμαι: η εμπειρία που περιγράφεις για τα sub είναι σύγκριση 1 svs- 1 arendal στην ίδια θέση;
έχει γίνει και αυτή η σύγκριση να μετρήσω μόνο το ένα σε σχέση με ενα svs.
η απόκριση ήταν κοντά με το pb 13 σε sealed mode.

αλλά όπως ξέρεις δεν είναι μόνο η απόκριση που κάνει την διαφορά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
η tv είναι η εύκολη λύση. Ο projector πέρα από την όλη εγκατάσταση που θα πρέπει να γίνει, θέλει οπωσδήποτε καλιμπραρισμα .
Και η τηλεόραση θέλει. Πολύ σημαντικό για σωστή εικόνα. Απλά ο προτζέκτορας θέλει φράγκα και μελέτη ακόμα και στην τοποθέτηση. Η cine αίσθηση όμως που σου δίνει είναι μέρα με τη νύχτα. Ακόμα και με 85αρα TV.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
να το σκίσεις στο gaming
όλη μέρα παιχνίδια παίζω..... :p :p :p :p το τελευταίο που θυμάμαι να έπαιξα ήταν το underground όταν σπούδαζα.

Δεν είμαι των games καθόλου. Φαντάσου κονσόλα δεν έχω αγοράσει ΠΟΤΕ.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Και η τηλεόραση θέλει. Πολύ σημαντικό για σωστή εικόνα. Απλά ο προτζέκτορας θέλει φράγκα και μελέτη ακόμα και στην τοποθέτηση. Η cine αίσθηση όμως που σου δίνει είναι μέρα με τη νύχτα. Ακόμα και με 85αρα TV.
σε τόσες inch 80 plus και σε καλό μοντέλο tv να πας θέλει φράγκα. Δεν είναι εκεί το κώλυμα μου.

Απλά ότι για να γίνει σωστή εγκατάσταση projector πρέπει να αδειάσει το σαλόνι και να μπει συνεργείο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
όλη μέρα παιχνίδια παίζω..... :p :p :p :p το τελευταίο που θυμάμαι να έπαιξα ήταν το underground όταν σπούδαζα.

Δεν είμαι των games καθόλου. Φαντάσου κονσόλα δεν έχω αγοράσει ΠΟΤΕ.
ΦΤΟΥ ΣΟΥ ΡΕΙ! σε λυπάμαι....
για τον πιτσιρικά θα αγωνιστώ τότες :laugh:
σε τόσες inch 80 plus και σε καλό μοντέλο tv να πας θέλει φράγκα. Δεν είναι εκεί το κώλυμα μου.

Απλά ότι για να γίνει σωστή εγκατάσταση projector πρέπει να αδειάσει το σαλόνι και να μπει συνεργείο.
Σιγά μη σκάψεις και την πλάκα:roflmao:

μια χαρά μπορείς να το βολέψεις...τα χέρια σου πιάνουν:party:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
ΦΤΟΥ ΣΟΥ ΡΕΙ! σε λυπάμαι....
για τον πιτσιρικά θα αγωνιστώ τότες :laugh:
ΕΓΩ δεν παίζω, ο αδερφός μου πχ έχει Συλλογή ΟΛΕΣ τις κονσόλες που υπάρχουν και κάνει και επισκευές σπασίματα τα πάντα, πωρωμένος. ¨ένα μικρόβιο το έχει περάσει στο μικρό. .... :headbang:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
ΕΓΩ δεν παίζω, ο αδερφός μου πχ έχει Συλλογή ΟΛΕΣ τις κονσόλες που υπάρχουν και κάνει και επισκευές σπασίματα τα πάντα, πωρωμένος. ¨ένα μικρόβιο το έχει περάσει στο μικρό. .... :headbang:
πρόσεχε μόνο μην ακούσεις πολυκάναλο από game και δεν ξεκολλάς εσύ μετά :laugh: :lol:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Τώρα όλη μέρα μιλάει για ένα The last of us....... :headbang:
μπράβο το καμάρι μου....άνθρωπος σωστός....όχι σαν τον γέρο του :party: :laugh:

υ.γ. ειλικρινά τέτοια games αν τα βάλεις να παίξουν στο σαλόνι...1 ωρίτσα όχι παραπάνω.....θα ξεχάσεις και τα τεστ με τις ταινίες :dance2:
Με τι θα οδηγήσεις το θεριό;
Θα του σερμπουνισεις 200/300 ;:bigboss:
μπα....θα αγοράσει ξανά τον crown:laugh:
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Με τι θα οδηγήσεις το θεριό;
Θα του σερμπουνισεις 200/300 ;:bigboss:
είναι ήδη πάνω. Προς το παρόν πάμε με αυτόν. αφού δεν άλλαξα ¨όλα'' τα ηχεία τώρα πολύ πιθανό να πάω σε rf 7 μπροστά, τότε ίσως φέρω και ένα τρικάναλο βαρβάτο για την τριάδα. και ο sherbourn πάει στα υπόλοιπα.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
ακόμα δεν έχει παίξει... :p
οπ σορρυ μαν,,, με γειες ... συνηθεια...εψαχνα μετρησεις και δεν ειδα το νεο αποκτημα
βαλε και τις προηγουμενες...αμα θυμηθεις...
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Πριν το pb2000 έχουν περάσει κάποια crystal audio. Τα αφήνουμε αυτά και πάμε στα πιο σοβαρά.

Svs pb 2000 - PB 13 ultra όχι 3000.
Τώρα τα arendal

Ta svs δεν το αμφισβητεί κανείς ότι είναι πολύ καλά sub, απλά δεν έκατσαν καλά στο χώρο μου.
Βέβαια από τη μία και τα 2 ήταν ported σε σχέση με τα sealed arendal
Κάθε φορά είχα ένα sub (svs) γιατί έχουν το χειρότερο waf, τα arendal είναι 2.

Όμως ποτέ δεν κατάφερα να svs να μαζέψω τα mode που είχαν ούτε σε μία θέση.

Όταν έβαλα και άκουσα πρώτη φορά τα arendal έπαθα σοκ. Μόνο όταν ακούσεις κάτι καλύτερο μπορείς να πεις Ναι υπάρχει διαφορά ακόμη και εκεί χαμηλά σε αυτές τις συχνότητες.

Είναι τρομερά γρήγορα και παίζουν σε μεγάλες εντάσεις με πολύ μικρότερη παραμόρφωση και ασυμπίεστα.

Το impact που τρως είναι αλλού. Τα svs τα νιώθεις ότι είναι πιο βαριά για πολύ πολύ χαμηλά ίσως από 20 και κάτω.

Σε μουσική δεν τα ευχαριστήθηκα ποτέ. ίσως αν είχα δοκιμάσει sealed να ήταν διαφορετικά, αλλά σου περιγράφω την δική μου εμπειρία.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου ήταν διαφωτιστικές.
Sorry για το pb 13 έχεις δίκιο, απλώς μου έχει κολλήσει το pb3000 γιατί αυτό κοιτάω να πάρω, η το sb3000 που έχει πάρει και βραβείο EISA.
Έχω αλλάξει και εγώ κάποια subwoofers ξεκίνησα με ένα Υamaha yst-sw320 το sw800 μετά, ένα JBL L8400P και τώρα έχω ένα Velodyne SPL ultra 1000 αλλά τι ψάχνω ακόμα μάλλον χρειάζομαι ένα subwoofer με πιο μεγάλες ίντσες.
Ένα μειονέκτημα είναι ότι δε μπορώ να βάλω δύο για να δέσει ο ήχος λόγο χώρου.
Όλα τα woofer στη μάπα................. έχω πωρωθεί :o :o :o :o :o

View attachment 171159


ακόμα δεν έχει παίξει... :p
Μου έχουν πεταχτεί τα 👀 με τα woofer στη σειρά .... love it
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top