Home cinema η εξέλιξη

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Μπορώ να σου πω ότι με madvr την τερματίζει για πλάκα την gpu ακόμη και σε 1080.
Post automatically merged:



Ε που και που παίζουμε και κανα game με το γιό μου.

Είμαι πράσινος οπότε στη καλύτερη θα σου ελεγα για 1050 με λιγο παραπάνω


καλα πες μου τώρα οτι δεν κανει και η καρτα και οτι πρεπει να παρω αλλη :fuckyou:
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Βρε συ δεν παίζω παιχνίδια, σίγουρα δεν είσαι υπερβολικός με την 1050?
Ούτε πασιέντζα λέμε.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Βρε συ δεν παίζω παιχνίδια, σίγουρα δεν είσαι υπερβολικός με την 1050?
Ούτε πασιέντζα λέμε.
Τι να σου πω, οτιδήποτε κάτω από 1050 την βάζω σε pc για περισσότερες εξόδους όχι για επιδώσεις. κυρίος στις τελευταίες γενιές επεξεργαστών οι επιδώσεις είναι άμεσα συγκρίσιμες με μικρά μοντέλα

όλο και κάπου θα σκάσει αυτές τις μέρες 1050 με 100-110 euro αλλιώς σε γειτονικό forum γίνεται πανικός θα βρεις όσες θες.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αυτό λέω, δεν θέλω επιδοσεις αλλά να κανουμε την δουλειά μου αγόγγιστα, άνετα.
Επιπλέον έχω 2 οθόνες και θα πρέπει να παίζει ένα hdmi και ένα dvi (στην χειρότερη)
Αλλιώς 2 hdmi.

Φαντάσου με την 3850 είμαι άνετος, οριακά.
Μονο για το γαμωτο σκέφτομαι την 1030
 







daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Στείλε και με το νέο κέις καλέ....:party:

Υ.Γ. Το ίδιο μικρότερο αδελφάκι της corsair σε λευκό το είχα κάνει δοκιμή πέρυσι για μένα....
δεν βόλευε για να χώσω τον κλώνο lab gruppen γαμώti :(
από τα πιο εύκολα-άνετα κέις για σαλόνια8-)
Post automatically merged:

Επιμένω ότι ειναι αχρείαστη για Led 65" και 1080p αλλά εφόσον γουστάρεις, μαζί σου.

Καρτούλα θα μου προτείνεις?
Εγώ δεν βλέπω ταινίες απο το always on 24/7/365 PC μου. Έχω players γι αυτό.

Browsing, Υoutube, iptv stream και σερβίρισμα ταινιών κάνει στο τοπικό δίκτυο.

ΥΓ: Έκανες post όσο έγραφα οπότε αφού θες gaming πάω πάσο, δλδ μια 1030 δεν με καλύπτει?
σε αυτή την κατηγορία τιμής (1050)...πας σε 570 και άσε τον ''πράσινο'' να χτυπιέται:p:biggrin:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
σε αυτή την κατηγορία τιμής (1050)...πας σε 570 και άσε τον ''πράσινο'' να χτυπιέται:p:biggrin:
να θα έχεις και τοστιέρα μαζί, δύο σε ένα :focus:
Post automatically merged:

Υ.Γ. Το ίδιο μικρότερο αδελφάκι της corsair σε λευκό το είχα κάνει δοκιμή πέρυσι για μένα....
δεν βόλευε για να χώσω τον κλώνο lab gruppen γαμώti :(
από τα πιο εύκολα-άνετα κέις για σαλόνια8-)
με το bitfenix πέρασα μια πενταετία και βόλευε στο παλιό έπιπλο. με αυτό το case έκατσαν όλα άψογα και έχω και αρκετά πιο χαμηλά temps γενικά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
να θα έχεις και τοστιέρα μαζί, δύο σε ένα :focus:
μη γίνεσαι dimifoot μαρή :lol: :lol:
εφόσον έχει 50% παραπάνω επιδόσεις...λογικό είναι να ανεβάζει και παραπάνω...σε φυσιολογικές τιμές πάντα(κάνα 70άρι πιάνει κλάιν)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
:o :o :o :o >:(

Είχα μήνει σε μια κουβέντα σου ότι η rx5700xt ανέβαζε 100+ και μιας και δεν εχω ιδιαίτερη συμπάθεια στην amd πάω στις safe υλοποιήσεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
:o :o :o :o >:(

Είχα μήνει σε μια κουβέντα σου ότι η rx5700xt ανέβαζε 100+ και μιας και δεν εχω ιδιαίτερη συμπάθεια στην amd πάω στις safe υλοποιήσεις.
107 για την ακρίβεια :biggrin: :roflmao:
δεν συγκρίνεται με τους 70 της 570....καμία σχέση
άλλωστε κατά την AMD είναι φυσιολογικό.....:laugh:

πάντως οι νέες παρτίδες 5700 που βγήκαν με φαν και όχι μπλόουερ οι θερμοκρασίες έχουν πέσει αρκετά
 
Last edited:

Μηνύματα
38
Reaction score
38
Καλησπέρα!

Ύστερα από μια σύντομη επίσκεψη στο σπίτι του Νασου ήθελα να παραθέσω τις εντυπώσεις μου.

Πρέπει να ενημερώσω ότι δεν έχω γνώση η μεγάλη εμπειρία επί του θέματος οπότε θα αναφερω οτι μου εκανε εντυπωση και την αντικειμενικη αποψη μου χωρις να σημαινει οτι ειμαι σωστος βασει οποιονδηποτε σχετικων προτυπων η κανονων.

Την μεγαλυτερη εντυπωση μου εκαναν τα arendal που ειναι απιστευτα γρηγορα και με φοβερο ελεγχο κ ακριβεια!
Η ρύθμιση του Νάσου μου άφησε παρα πολυ καλή εντυπωση και τα ηχεία με τα σαμπ έδεναν πολύ καλά χρονικά και στο δικό μου (ισως οχι εμπειρο) αυτι ακουγόταν σαν ενα.
Τα klipsch ήταν χαμηλωμένα στις ψηλές και μπορέσαμε να ακούσουμε έως και reference στάθμες χωρίς να με ενοχλήσουν ιδιαίτερα οι κόρνες.

Σε μουσική (beat) που δοκιμασαμε η αίσθηση ήταν αντίστοιχη με club απλα με πολυ καλυτερο καθαρο και ενιαιο μπασο!!

Στο Οne από Metalica (στη μέση περίπου του κομματιού) εχει ενα σημειο με γρηγορα ντραμς που ειχαν απόλυτη διαύγεια και έλεγχο και νομίζω είναι ενδεικτικό της ταχύτητας των arendal.

Δυστυχώς δεν είχαμε αρκετό χρόνο αλλά λογικά στην επόμενη επίσκεψη θα μπορέσω να ακούσω περισσότερο τα arendal μιας και σκέφτομαι να προσθέσω και εγώ στο σύστημα μου.

Ηταν η πρωτη φορα που ακουγα klipsch με crown. Οντας κατοχος klipsch (KL 650) συγκρίνοντας με τα δικά μου σκέφτηκα οτι ο ήχος του AB ενισχυτή (parasound 5250) ίσως ειναι πιο μαλακός/γλυκος αλλά επειδή αυτό μπορεί να οφείλεται και σε οτιδήποτε άλλο στην αλυσίδα του συστήματος γι'αυτό και θα ήθελα μια άμεση σύγκριση για να εχω εμπεριστατωμενη εμπειρια. Θα προσπαθήσω να πάω τον ενισχυτή μου στη Σύρο την επόμενη φορά να το δοκιμάσουμε.

Σε 2 σκηνές απο ταινίες που προλάβαμε να ακούσουμε, το μπάσο ήταν γρήγορο και πολυ δυνατό ακόμα και στα χαμηλά που θεωρητικά δεν είναι το δυνατό σημείο των arendal αν δεν κάνω λάθος!!
Παρολαυτά όπως είπα και στον Νάσο εγώ θα ήθελα κι άλλο σαμπ στον χώρο!
Αν ημουν στη θεση του θα δοκίμαζα αν ήταν δυνατόν να συνδυάσω και ισως με ενα svs το οποίο αν δεν μπορούσε να ταιριάξει καλά στην μουσική να επαιζε μόνο στο home cinema (Φανταζομαι με διαφορετικα σαμπ η ρυθμιση θα ειναι δύσκολη αλλά αν δεν τα καταφερνε ο ιδιος, ο κατάλληλος άνθρωπος θα τα καταφερνε).
Βέβαια επειδή ολα είναι σχετικά, η αίσθηση αυτη μπορεί να οφείλεται στο οτι καθόμασταν σε καρέκλες και οχι καναπέ (λόγω αλλαγης του σαλονιού λογω Χριστουγεννιάτικου δέντρου) οποτε εχανα την αίσθηση του χαμηλού και ισως γιαυτό να ένιωθα οτι θα ήθελα και περισσότερη ενεργεια στο χώρο.

Ενδεικτικά αναφέρω για το πόσο δυνατά παίζουν τα arendal οτι ετριζαν οι μπαλκονόπορτες!!!

Εντύπωση επίσης μου έκανε ποσο δυνατά ήταν τα στάσιμα κυριώς στα διπλανά δωμάτια αλλα και στον κάτω όροφο!!


Σε κάθε περίπτωση το σύστημα μου έκανε πολύ καλή εντυπωση και (χωρίς να έχω το αυτι να κρίνω) η ρύθμιση του Νάσου μου φάνηκε πάρα πολύ καλή!!

Νασο, αναμένω την επόμενη ακρόαση και ελπίζω να έχουμε περισσότερο χρόνο την επόμενη φορα!!
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ευχαριστώ Γιώργο για τα καλά σου λόγια.
Ελπίζω να βρεθούμε ξανά σύντομα είτε στο χώρο μου είτε στο δικό σου.

Μην ακούτε τι λέει για εμπειρία, ίσως είναι πιο έμπειρος από εμένα σε ακούσματα αλλά δεν ασχολείται με ρυθμίσεις και είναι από τους πρώτους νόμιμους με 4 σαλονάτα sub, οπότε για μένα μετράει πολύ η γνώμη του, μιας και στο νησί δεν υπάρχουν πολλά άτομα να ''κρίνουν " το σύστημα και τις ρυθμίσεις μου.

αν και έκανε στην απιστία του και από marantz πήγε σε nad :lolsign:


Ενδεικτικά αναφέρω για το πόσο δυνατά παίζουν τα arendal οτι ετριζαν οι μπαλκονόπορτες!!!
Πραγματικά έβαλα το umik αφού έφυγε και ακούγαμε 125db
Αν δεν ήταν διπλά τζάμια ιδικά στο Aquaman πιστεύω ότι θα είχε γίνει ζημιά. έχει κάποιες σκηνές εκεί που πιάνει την τρίαινα ( impulse ) που ένιωθες την πίεση που δημιουργείτε στο χώρο σε επικίνδυνο βαθμό.

Βέβαια επειδή ολα είναι σχετικά, η αίσθηση αυτη μπορεί να οφείλεται στο οτι καθόμασταν σε καρέκλες και οχι καναπέ (λόγω αλλαγης του σαλονιού λογω Χριστουγεννιάτικου δέντρου) οποτε εχανα την αίσθηση του χαμηλού και ισως γιαυτό να ένιωθα οτι θα ήθελα και περισσότερη ενεργεια στο χώρο.
Είχε ακούσει με διαφορετικό αρκετό setup και ρυθμίσεις το pb 13 και είχε εντυπωσιαστεί από το κούνημα του καναπέ και ίσως γιαυτό να σου έλειψε αυτή η αίσθηση λόγο της καρέκλας. Σε κάθε περίπτωση σε διαβεβαιώνω ότι είναι κατά 5db ποιο έντονο (μετρημένο) και ελπίζω να τα ξαναπούμε όταν θα είναι ο καναπές ξανά στη θέση του.

Η ρύθμιση του Νάσου μου άφησε παρα πολυ καλή εντυπωση και τα ηχεία με τα σαμπ έδεναν πολύ καλά χρονικά και στο δικό μου (ισως οχι εμπειρο) αυτι ακουγόταν σαν ενα.
Τα klipsch ήταν χαμηλωμένα στις ψηλές και μπορέσαμε να ακούσουμε έως και reference στάθμες χωρίς να με ενοχλήσουν ιδιαίτερα οι κόρνες.

Σε μουσική (beat) που δοκιμασαμε η αίσθηση ήταν αντίστοιχη με club απλα με πολυ καλυτερο καθαρο και ενιαιο μπασο!!
ήταν αυτό που μου έκανε εντύπωση με το πρώτο άκουσμά τους. clubisio μπάσο και την αίσθηση ότι τρίζουν τα μαλλιά σου από την ένταση.

Αν και ήρθες λέγοντάς μου να μη παίξω δυνατά τελικά ήταν αυτός που έλεγε δώσε και δώσε γιατί πιστεύω ότι παρά το τυπικό σαλονάτο rt60 έχω φέρει τα klipsch να παίζουν ξεκούραστα.
Post automatically merged:

περισσότερη ενεργεια στο χώρο.
μάλλον περισσότερο τρίξιμο στο ποπό, γιατί με περισσότερη ενέργεια μπορεί να φύγει κάνας σοβάς από τους τοίχους, όλα είναι θέμα καναπέ, ένας άλλος φίλος που ήταν μαζί τον ένιωσε καλά το καναπέ. o_O
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κάναμε και κάτι εποικοδομητικό,

Άμεση σύγκριση το ίδιο κομμάτι ανάμεσα σε youtube - spotify premium - tidal hifi

Πράγματι μεγάλη η διαφορά υπέρ του tidal αν και έχει λίγο πιο τονισμένα χαμηλά, τουλάχιστον στα κομμάτια που δοκιμάσαμε αυτό συμπεράναμε.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top