Home cinema professional (susano lx90)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι, όταν ρώτησα τον Τom για την γνώμη του σχετικά με επιλογή AV στη κατηγορία των 5000€ πάνω κάτω αν θεωρεί το DIRAC ή το ARC καλύτερο απάντησε ότι η Anthem κάνει εξαιρετική δουλειά. Ίσως υπάρχει μια πλάγια απάντηση εκεί.
 



susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι, όταν ρώτησα τον Τom για την γνώμη του σχετικά με επιλογή AV στη κατηγορία των 5000€ πάνω κάτω αν θεωρεί το DIRAC ή το ARC καλύτερο απάντησε ότι η Anthem κάνει εξαιρετική δουλειά. Ίσως υπάρχει μια πλάγια απάντηση εκεί.
Ίσως να εννοούσε όλο το πακέτο, η δεν ήθελε να αναφερθεί συγκεκριμένα για ευνόητους λόγους. Γιατί εκτός από το arc ο avm60 είναι ένα ποιοτικό και σοβαρό μηχανάκι.

Θα ήθελα Να αναφέρω με την ός τώρα εμπειρία πού έχω ( και δεν είναι θεωρητική, αλλά στην πράξει) εγώ προσωπικά δεν δίνω (πολυ) βάση στο πρόγραμμα ισοστθμιση με το χώρο πού έχω, έκανα παθητική ισοστθμιση και είναι σούπερ ακουστικά.
Καλό πρόγραμμα ισοστθμιση θα ενδιέφερε κάποιο πού παίζει σε σαλόνι η κάποιο χώρο με προβλήματα, τώρα , άν συμπεριλαμβάνεται ( Πολύ καλό πρόγραμμα ισοστθμιση, πολύ καλή περιποίηση χώρου, και τα ανάλογα μηχανήματα κ ηχεία) τότε έχουμε πετύχει το απόλυτο.
Οπότε προτιμότερο να κοιτάμε την ποιότητα ενός προενισχυτη Και όχι τόσο το πρόγραμμα ισοστθμιση, που σίγουρα αν υπάρχουν κ τα δύο είναι τοπ, βέβαια και το αντίθετό, αν δεν υπάρχει ούτε ποιότητα ούτε καλό πρόγραμμα ισοστθμιση, μην περιμένεις και πολλά.

Για να γίνω πιο κατανοητός τι θα προτιμούσατε? Τρινοβ με οντισι η marantz με το πρόγραμμα τής τρινοβ ;)
Εγώ προσωπικά τρινοβ και πάλι, ήμουν ο πρώτος που κατηγορούσε την marantz- denon και όχι για το οντισι άλλα για την ποιότητα τούς, είχα denon έχω ακούσει πολλά marantz και η απογοήτευση ήταν μεγάλη, δεν θα έπαιρνα ποτέ ξανά λόγο ποιότητα και όχι οντισι
Υ.Γ Η παλιοί μεγάλη τής denon πού ήταν αντίστοιχοι του susano , έπαιζαν καλά, γιατί ειχαν ποιότητα
Ααα και κάπου ειπώθηκε ότι Στον trinov χρεώνουν το πρόγραμμα και όχι την κατασκευή, είναι λάθος, καθαρά πληρώνεις την ποιότητα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Ίσως να εννοούσε όλο το πακέτο, η δεν ήθελε να αναφερθεί συγκεκριμένα για ευνόητους λόγους. Γιατί εκτός από το arc ο avm60 είναι ένα ποιοτικό και σοβαρό μηχανάκι.

Θα ήθελα Να αναφέρω με την ός τώρα εμπειρία πού έχω ( και δεν είναι θεωρητική, αλλά στην πράξει) εγώ προσωπικά δεν δίνω (πολυ) βάση στο πρόγραμμα ισοστθμιση με το χώρο πού έχω, έκανα παθητική ισοστθμιση και είναι σούπερ ακουστικά.
Καλό πρόγραμμα ισοστθμιση θα ενδιέφερε κάποιο πού παίζει σε σαλόνι η κάποιο χώρο με προβλήματα, τώρα , άν συμπεριλαμβάνεται ( Πολύ καλό πρόγραμμα ισοστθμιση, πολύ καλή περιποίηση χώρου, και τα ανάλογα μηχανήματα κ ηχεία) τότε έχουμε πετύχει το απόλυτο.
Οπότε προτιμότερο να κοιτάμε την ποιότητα ενός προενισχυτη Και όχι τόσο το πρόγραμμα ισοστθμιση, που σίγουρα αν υπάρχουν κ τα δύο είναι τοπ, βέβαια και το αντίθετό, αν δεν υπάρχει ούτε ποιότητα ούτε καλό πρόγραμμα ισοστθμιση, μην περιμένεις και πολλά.

Για να γίνω πιο κατανοητός τι θα προτιμούσατε? Τρινοβ με οντισι η marantz με το πρόγραμμα τής τρινοβ ;)
Εγώ προσωπικά τρινοβ και πάλι, ήμουν ο πρώτος που κατηγορούσε την marantz- denon και όχι για το οντισι άλλα για την ποιότητα τούς, είχα denon έχω ακούσει πολλά marantz και η απογοήτευση ήταν μεγάλη, δεν θα έπαιρνα ποτέ ξανά λόγο ποιότητα και όχι οντισι
Υ.Γ Η παλιοί μεγάλη τής denon πού ήταν αντίστοιχοι του susano , έπαιζαν καλά, γιατί ειχαν ποιότητα
Ααα και κάπου ειπώθηκε ότι Στον trinov χρεώνουν το πρόγραμμα και όχι την κατασκευή, είναι λάθος, καθαρά πληρώνεις την ποιότητα
Και εγώ κάπως έτσι σκέφτομαι για αυτό και του έκανα την ερώτηση.
Δηλαδή στο σενάριο ότι το DIRAC είναι καλύτερο από το ARC (δεν το λέω υποτιμητικά, σενάριο είναι, δεν με ενδιαφέρει το 1ο 2ο), επειδή ξέρω τους Anthem και δεν ξέρω τους Arcam & NAD, θα προτιμούσα τον AVM60 πχ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Για να γίνω πιο κατανοητός τι θα προτιμούσατε? Τρινοβ με οντισι η marantz με το πρόγραμμα τής τρινοβ ;)
Πολυ δύσκολη ερώτηση. Marantz 8805 με Trinnov software για μένα παρακαλώ.

Δηλαδή στο σενάριο ότι το DIRAC είναι καλύτερο από το ARC (δεν το λέω υποτιμητικά, σενάριο είναι, δεν με ενδιαφέρει το 1ο 2ο), επειδή ξέρω τους Anthem και δεν ξέρω τους Arcam & NAD, θα προτιμούσα τον AVM60 πχ.
Απο τους prepro της κατηγορίας γύρω απο τα 5000€, θα διάλεγα Arcam, Nad, Anthem με αυτη τη σειρά, εκτός εάν κάποτε :gotcha: η Emotiva βάλει Dirac.
Αλλά μάλλον δεν εχει και πολυ νόημα, είναι όλα πολύ καλά μηχανάκια.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Πολυ δύσκολη ερώτηση. Marantz 8805 με Trinnov software για μένα παρακαλώ.
Σκέψου το......... δλδ θες να μού πεις αν έφερνες ένα 8805 στο χώρο σού και έκανες ΆΒ με τον τρινοβ με κλειστά οντισι κ της τρινοβ, θα παίζανε το ίδιο και δεν θα έβλεπες διαφορά? :roflmao:
Περιμένω να ανακαλέσεις :lolsign:
Δοκιμασμένο, anthem avm60 k marantz 8802 σε ταινίες με κλειστά ARC k odyssey, η διαφορά χαοτική και απλά επιβεβαιώθηκα για άλλη μία φορά, δες κ από τον Μιχάλη τι είπε για τον 758, πως λέγεται δεν θυμάμαι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Σκέψου το......... δλδ θες να μού πεις αν έφερνες ένα 8805 στο χώρο σού και έκανες ΆΒ με τον τρινοβ με κλειστά οντισι κ της τρινοβ, θα παίζανε το ίδιο και δεν θα έβλεπες διαφορά? :roflmao:
Περιμένω να ανακαλέσει :lolsign:
Δοκιμασμένο, anthem avm60 k marantz 8802 σε ταινίες με κλειστά ARC k odyssey, η διαφορά χαοτική και απλά επιβεβαιώθηκα για άλλη μία φορά, δες κ από τον Μιχάλη τι είπε για τον 758, πως λέγεται δεν θυμάμαι
Δύσκολο το προβλημα σου λεω, δύσκολο.
Δεν θα ανακαλέσω, ειδικά για το software της Trinnov. Αν ηταν για Dirac, θα το θυσίαζα.

Ειναι πολύ σωστός ο προβληματισμός που βάζεις πάντως. :thumbsup:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Τη ξύνεστε βρε. :lolsign:

Αφού η Trinnov δεν πρόκειται ούτε στο κοντινό μέλλον να δώσει license του software σε άλλους. Είναι από πολύ επίσημη πηγή λέμε. Ιn House.

O @Dimifoot ξέρει.

Οπότε όσοι περιμένουν TRINNOV ισοστάθμιση σε άλλη εταιρία μπορούν να το ξεχάσουν, το υπογράφω.

8-)
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Τη ξύνεστε βρε. :lolsign:

Αφού η Trinnov δεν πρόκειται ούτε στο κοντινό μέλλον να δώσει license του software σε άλλους. Είναι από πολύ επίσημη πηγή λέμε. Ιn House.

O @Dimifoot ξέρει.

Οπότε όσοι περιμένουν TRINNOV ισοστάθμιση σε άλλη εταιρία μπορούν να το ξεχάσουν, το υπογράφω.

8-)
Βρε δεν περιμένουμε να γίνει, θεωρητική συζήτηση κάνουμε, και αυτό πού θέλω να πω είναι ότι έρχεται δεύρο το πρόγραμμα και πρώτη η ποιότητα, η τρινοβ τα συνδύασε και τα δύο και γι'αυτό είναι στην κορυφή.
Υ.Γ Αλέξη αν ψάξεις θα δεις ειμαι από τούς πρώτους πού αναφέρθηκε σε τρινοβ, άλλο αν δεν θα μπορέσω να πάρω ποτέ (Πότε μην λες ποτέ) :lolsign: :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.536
Δοκιμασμένο, anthem avm60 k marantz 8802 σε ταινίες με κλειστά ARC k odyssey, η διαφορά χαοτική και απλά επιβεβαιώθηκα για άλλη μία φορά
Αυτό που λες, δείχνει χειρότερη ποιότητα στα αναλογικά κυκλώματα και στα Ντακ της συσκευής της μαραντζ, σε σχέση με την αντίστοιχη της ανθεμ.

Ε, δε το'ξερες από πριν ότι ισχύει;

Για όνομα...

Επίσης έχει και χειρότερη ισοστάθμιση η συσκευή της μαραντζ, κατά γενική παραδοχή, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

Και ναι, εκτιμώ πως η τρινοβ διαθέτει ακόμα καλύτερη ποιότητα στα αναλογικά στάδια και στα Ντακ. Τα δε περιθώρια gain στα στάδια εξόδου του τρινοβ, δείχνουν πρακτικά ατελείωτα. Οδηγούν και τανκς. Εντελώς επαγγελματικών προδιαγραφών.
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.247
Πολυ δύσκολη ερώτηση. Marantz 8805 με Trinnov software για μένα παρακαλώ.


Απο τους prepro της κατηγορίας γύρω απο τα 5000€, θα διάλεγα Arcam, Nad, Anthem με αυτη τη σειρά, εκτός εάν κάποτε :gotcha: η Emotiva βάλει Dirac.
Αλλά μάλλον δεν εχει και πολυ νόημα, είναι όλα πολύ καλά μηχανάκια.
[/QUOTΕ

Η anthem είναι πολύ πιο σοβαρή ποιοτικά από τις άλλες δύο που είναι κινέζικα φασόν.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Για αυτό άλλωστε ζητάει και 3000 για τον MRX720 ή 4000 για τον AVM60 και 4500 για τον MRX1120.

Είπαμε, Yamaha, Marantz, Pioneer καλά είναι για αυτό που ζητάνε αλλά Αnthem δεν είναι. Στοχεύουν σε άλλες κατηγορίες και αυτό δεν είναι κακό. Όπως και η Anthem δεν σκέφτηκε τον αγοραστή με budget $1000 όταν σχεδίασε τους νέους MRX. Δεν είναι αυτός ο στόχος της. Έχει στόχο και το δηλώνει με την τιμή και την ποιότητα.
Δεν γίνεται να αυξάνονται συνέχεια τα απαιτούμενα που ένας ΑV πρέπει να καταφέρει να κάνει, είτε σε κανάλια, είτε σε δειγματοληψίες, είτε σε in/outs, είτε σε νέα πρωτόκολλα, είτε σε Streaming services και ο κατάλογος μόνο θα ανεβαίνει, να τα κάνει καλά και φθηνά. Πάντα θα υπάρχει η τιμή και ένας συμβιβασμός, ανάλογα.
Και βέβαια υπάρχουν μηχανήματα που δεν λένε μια και ζητάνε παπάδες. Η Αnthem όμως δεν είναι σε αυτή την κατηγορία αποδεδειγμένα.
Και υπάρχουν και μυαλά από πίσω καθώς δεν πάει όποιος και όποιος να φτιάξει δικό του calibration software από το μηδέν και μάλιστα με τέτοια επιτυχία.
 
Last edited:

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
θα σου έφερνα τον AVP A1HD για συγκριτικό αλλά 27 κιλά δεν σηκώνονται εύκολα.
Αυτός με τον susano θα ήταν καλό συγκριτικό :) , θα σού έφερνα τον susano αλλά ακόμα χειρότερα να φέρω τον susano 35.5 κιλά :roflmao:
Με τον anthem δεν έχει ελπίδες ο avp a1hd, συγκρινα τον susano και έχασε ηρωικά :biggrin:
Post automatically merged:

Για αυτό άλλωστε ζητάει και 3000 για τον MRX720 ή 4000 για τον AVM60 και 4500 για τον MRX1120.

Είπαμε, Yamaha, Marantz, Pioneer καλά είναι για αυτό που ζητάνε αλλά Αnthem δεν είναι. Στοχεύουν σε άλλες κατηγορίες και αυτό δεν είναι κακό. Όπως και η Anthem δεν σκέφτηκε τον αγοραστή με budget $1000 όταν σχεδίασε τους νέους MRX. Δεν είναι αυτός ο στόχος της. Έχει στόχο και το δηλώνει με την τιμή και την ποιότητα.
Δεν γίνεται να αυξάνονται συνέχεια τα απαιτούμενα που ένας ΑV πρέπει να καταφέρει να κάνει, είτε σε κανάλια, είτε σε δειγματοληψίες, είτε σε in/outs, είτε σε νέα πρωτόκολλα, είτε σε Streaming services και ο κατάλογος μόνο θα ανεβαίνει, να τα κάνει καλά και φθηνά. Πάντα θα υπάρχει η τιμή και ένας συμβιβασμός, ανάλογα.
Και βέβαια υπάρχουν μηχανήματα που δεν λένε μια και ζητάνε παπάδες. Η Αnthem όμως δεν είναι σε αυτή την κατηγορία αποδεδειγμένα.
Και υπάρχουν και μυαλά από πίσω καθώς δεν πάει όποιος και όποιος να φτιάξει δικό του calibration software από το μηδέν και μάλιστα με τέτοια επιτυχία.
Σωστός :hi:
Post automatically merged:

Και ναι, εκτιμώ πως η τρινοβ διαθέτει ακόμα καλύτερη ποιότητα στα αναλογικά στάδια και στα Ντακ. Τα δε περιθώρια gain στα στάδια εξόδου του τρινοβ, δείχνουν πρακτικά ατελείωτα. Οδηγούν και τανκς. Εντελώς επαγγελματικών προδιαγραφών
Αυτά πες στον ντιμιφουτ που θέλει μαραντζ με ισοστθμιση τρινοβ κ όχι τρινοβ :lolsign: :laugh:
 



susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Ναι ρε αλλά ο susano είναι ολοκληρωμένος ενώ ο avp είναι πρεπρο.
Ναι σωστά , είναι πολύ βαριά Και τα δύο για μετακινήσεις, σού στέλνω τον ανθεμ :lolsign:
Post automatically merged:

:hi: ο poa εργαλείο όχι αστεία! Δεν βγαίνουν πλέον ξανά τέτοια θηρία!
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Για αυτό άλλωστε ζητάει και 3000 για τον MRX720 ή 4000 για τον AVM60 και 4500 για τον MRX1120.

Είπαμε, Yamaha, Marantz, Pioneer καλά είναι για αυτό που ζητάνε αλλά Αnthem δεν είναι. Στοχεύουν σε άλλες κατηγορίες και αυτό δεν είναι κακό. Όπως και η Anthem δεν σκέφτηκε τον αγοραστή με budget $1000 όταν σχεδίασε τους νέους MRX. Δεν είναι αυτός ο στόχος της. Έχει στόχο και το δηλώνει με την τιμή και την ποιότητα.
Δεν γίνεται να αυξάνονται συνέχεια τα απαιτούμενα που ένας ΑV πρέπει να καταφέρει να κάνει, είτε σε κανάλια, είτε σε δειγματοληψίες, είτε σε in/outs, είτε σε νέα πρωτόκολλα, είτε σε Streaming services και ο κατάλογος μόνο θα ανεβαίνει, να τα κάνει καλά και φθηνά. Πάντα θα υπάρχει η τιμή και ένας συμβιβασμός, ανάλογα.
Και βέβαια υπάρχουν μηχανήματα που δεν λένε μια και ζητάνε παπάδες. Η Αnthem όμως δεν είναι σε αυτή την κατηγορία αποδεδειγμένα.
Και υπάρχουν και μυαλά από πίσω καθώς δεν πάει όποιος και όποιος να φτιάξει δικό του calibration software από το μηδέν και μάλιστα με τέτοια επιτυχία.
Αλέξη έχεις δει τι διαφορά έχει ακόμα και το μικρότερο παλιό μοντέλο που έχουμε εμείς σε σχέση με τον Κινέζο.
Η προενισχυση του είναι φοβερή σε σχέση με κινέζικα ίδιας κατηγοριας και χρονολογίας.Για το ενισχυτικο του δεν ξέρω δεν το έχω λειτουργήσει.
Παίζει καλά από μόνος του και με arc off ακόμα .
Δυστηχως για μας.
Πολλά τα 4000χιλιαρικα του προ για μας (προς το παρών) αλλά φαντάσου πως θα παίζει .
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.532
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top