Home cinema (ragavelas)

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ας παρουσιάσω κι εγώ το χώρο/σύστημα μου.

Ηχεία: Klipsch rp-8000 (L R), rp-450c (C), rp-600 (S,SB)
Sub: 2x SVS pb-4000
AVR: Marantz sr7200
Τελικοί: 2x Crown xls1502
Media player: Zidoo Z9x
TV: LG 65SK8000PLB
Έχω και umik για ίου ίου ίου (ειδικά απο βδομάδα.... κάθε απόγευμα θα κάνω πέντεξι!)

Τον τελευταίο χρόνο ασχολούμαι μόνο με room treatment. Ο χώρος είναι ενιαίος σαλοκουζίνα. Έχει "απομονωσεί" με ηχοαπορροφητική κουρτίνα απο την κουζίνα. Στο ταβάνι και στον εμπρόσθιο τοίχο έχουν τοποθετηθεί μελαμίνες με διαχύτες κι απο πίσω αριθερμ και ορυκτοβάμβακας. Ομοίως και στο ταβάνι. Δεξιά κι αριστερά έχει κουρτίνες ηχοαπορροφητικές και ένα πάνελ απο αριθέρμ (φαίνεται στη φωτό). Από πίσω, όπως αναφέρθηκε, έχει κουρτίνα, ένα απορροφητικό πάνελ με ορυκτοβάμβακα και βιβλιοθήκη με τα βιβλία τοποθετημένα με λογική διαχύτη και από πίσω απο τα βιβλία, ορυκτοβάμβακας ή πετροβάμβακας ή αριθερμ.
Πάνω απο τη βιβλιοθήκη, στον κενό χώρο, έχει τοποθετηθεί πετρομάβαμβακας (βάθος περίπου τριάντα πόντους) κι απο μπροστά μελαμίνη.
Στις δύο γωνίες τοποθετήθηκαν αυτοσχέδιες μπασοπαγίδες. Μελαμίνη 0,8 cm κι απο πίσω πετροβάμβακας στη μία κι ορυκτοβάμβακας στην άλλη.

Γενικά, σε κάθε αλλαγή που έκανα στο χώρο έκανα τις ανάλογες μετρήσεις. Βελτίωση υπήρχε. Έχω ξαναποστάρει στο παρελθόν rt60 και σπεκτο. Απο βδομάδα σκοπεύω να κάτσω να ξανατρέχω οντισι και να μετρήσω.

Να τονίσω ότι μένω μόνος οπότε το σαλόνι είναι πρωτίστως χώρος Home Cinema και δευτερευόντως οτιδήποτε άλλο!

Aκολουθούν φωτογραφίες του χώρου:
IMG_20201105_145339.jpg

IMG_20201105_145349.jpg

IMG_20201105_145403.jpg

IMG_20201105_145413.jpg

IMG_20201105_145440.jpg

IMG_20201105_145451.jpg

IMG_20201105_145513.jpg

IMG_20201105_145521.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Συγχαρητήρια για το χώρο σου έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά από άποψη ακουστικής ΜΠΡΑΒΟ !!!
Ωραίο σύνολο ηχομηχανημάτων.
Μια διευκρίνηση έχω, δε πρέπει να έχεις τον Marantz sr-7200 αλλά μήπως τον 7012 ?
Ίσως να ήθελες και ένα καλύτερο έπιπλο για AV, τελικούς, κεντρικό κ.α.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Συγχαρητήρια για το χώρο σου έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά από άποψη ακουστικής ΜΠΡΑΒΟ !!!
Ωραίο σύνολο ηχομηχανημάτων.
Μια διευκρίνηση έχω, δε πρέπει να έχεις τον Marantz sr-7200 αλλά μήπως τον 7012 ?
Ίσως να ήθελες και ένα καλύτερο έπιπλο για AV, τελικούς, κεντρικό κ.α.
Ναι, εχεις δικιο... ευχαριστώ για την επισήμανση.

Το έπιπλο (ε δεν το λες κι έπιπλο!) ειναι απλά ένα Π ξύλινο, καλυμμένο με ένα ύφασμα μαύρο. Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ να βρω κάτι πιο όμορφο. Αλλά αφου δεν επηρεάζει στον ήχο, δε βαριεσαι.... :)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αφου εισαι μονος και εχεις δυνατοτητα, θα πρεπει περαν της ακουστικης φροντιδας χωρου να τοποθετησεις τα sub ετσι ωστε να παρεις το καλυτερο αποτελεσμα χωρις ισοσταθμιση.....μετα κανεις ισοσταθμιση..
Το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα ηχεια...
Μιας και εχεις umik θα το βρεις...
........αλλα και να μην ειχες το app κανει δουλεια, ειναι ομως πιο χρονοβορα διαδικασια...
 
Last edited:


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
@Nick Arvanitakis

Έχει μικρόφωνο, το λέει στο πρώτο post.

Έχω και umik για ίου ίου ίου (ειδικά απο βδομάδα.... κάθε απόγευμα θα κάνω πέντεξι!)
Γενικά, σε κάθε αλλαγή που έκανα στο χώρο έκανα τις ανάλογες μετρήσεις. Βελτίωση υπήρχε. Έχω ξαναποστάρει στο παρελθόν rt60 και σπεκτο.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ta subs έκαναν πολλές βόλτες γύρω γύρω το σαλόνι πριν καταλήξουν στις δύο γωνίες. Δυο μέρες τα πήγαινα βόλτες! Όπως και τα ηχεία, και μπρος πίσω τα πήγαινα και δεξια αριστερα (toe in) πριν καταλήξω στις θέσεις. Τα πίσω σαραουντ θα τα ήθελα λιγο πιο κλειστά αλλά υπάρχει ο περιορισμός του δωματίου. Οι αποστάσεις ειναι 2,80 απο τα μπροστινά (ισόπλευρο τρίγωνο) και 2,20 απο τα σαραουντ.

Ξέχασα (στο πρώτο ποστ) να ευχαριστήσω το φόρουμ και τους συμφορουμίτες οι οποίοι με βοήθησαν και με προσωπικά μνμ αλλά και σε ερωτήσεις μου σε διάφορα threads!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
............. πετροβάμβακας στη μία κι ορυκτοβάμβακας στην άλλη.
Πολύ ωραία τα έφτιαξες όλα, συγχαρητήρια.
Αν ήταν και πιο σκούρα πιστεύω θα ήταν πιο ωραίος ο χώρος.
Ποια η διαφορά των δύο υλικών που περιγράφεις;
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Καλή αρχή κλιπσάκια ;)

μια επισήμανση : τα μηχανήματα δημιουργούν πολλές δευτερεύουσες ηχητικές πηγές από το κεντρικό ηχείο και οι μετρήσεις θα είναι κουκουρουκου.

μπροστα από τα ηχεία δεν πρέπει να υπάρχει τπτ.

ή θα πάνε τέρμα πίσω τα μηχανήματα και το center λίγο πιο μπροστά , ώστε το ηχείο να είναι 1-2 εκ πιο μπροστά
ή να φτιαχτεί έπιπλο μεγαλύτερο ώστε τα μηχανήματα να είναι εκατερωθεν του ηχείου, εφόσον δεν ενοχλούνται τα front, τα οποία πάλι με τη σειρά τους πρέπει να είναι πιο μπροστά από το έπιπλο.
Φιλικά
Πολύ ωραία τα έφτιαξες όλα, συγχαρητήρια.
Αν ήταν και πιο σκούρα πιστεύω θα ήταν πιο ωραίος ο χώρος.
Ποια η διαφορά των δύο υλικών που περιγράφεις;
παρόμοια υλικά με παρόμοιες ιδιότητες, με πολλές επιλογές σε πάχη, βάρη και καλές τιμές γιαυτο που προσφέρουν.

Έχουν μεγάλη διαφορά με τον υαλοβάμβακα και το αριθερμ
το πρώτο είναι επιβλαβές και το αριθερμ ακριβότερο , λίγα πάχη και δεν βγαίνει σε μεγάλα βάρη ανα κυβικό μέτρο, αλλά υγιεινότερο.
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Πολύ ωραία τα έφτιαξες όλα, συγχαρητήρια.
Αν ήταν και πιο σκούρα πιστεύω θα ήταν πιο ωραίος ο χώρος.
Ποια η διαφορά των δύο υλικών που περιγράφεις;
Πιο βαρύ υλικό ο πετροβάμβακας, αν τον πάρεις σε φύλλα ειναι σχεδόν άκαμπτος, δεν μπορείς να τον τυλίξεις πχ, όπως έκανα με τον ορυκτοβάμβακα. Είχα δει και τα pdfs αναφορικά με την απορρόφηση που προσφέρουν, πλεονεκτεί ο πετροβάμβακας απο ότι θυμάμαι, ειδικά ο βαρύς, νομίζω όπως για τη δουλειά που τα ήθελα, δλδ το "μάζα ελατήριο" (για τις μπασοπαγίδες) όπως εχω διαβάσει και στο φόρουμ, καλύτερα μπορούν να δουλευτουν πιο αφράτα υλικά όπως τα δυο που χρησιμοποιησα.

Να πω και δυο λόγια για το πως έφτιαξα τις μπασοπαγίδες:
Αρχικά (κανα χρόνο πριν δλδ) είχα αγοράσει πετροβάμβακα (έχει σε διάφορες πυκνότητες, πηρα τον πιο βαρύ) και τον εκοβα σε τριγωνα, στοιβάζοντας τα το ενα παν στο άλλο. Έτσι προέκυψε η μία. Κόστισε αρκετά παραπάνω βέβαια και ήταν και μπελαλιδικη δουλειά. Στην άλλη πήρα ορυκτοβαμβακα φύλλα, τα τύλιγα και τα εβαζα στη γωνία. Πιο εύκολα, πιο γρήγορα, πιο καθαρά. Φαντάζομαι ότι επικεντρώνονται σε ελαφρώς διαφορετικές συχνότητες οι δυο μπασοπαγίδες.

Το πιο επιβλαβές φυσικά κι ειναι ο πετροβάμβακας, η μπασοπαγίδα βέβαια κλείνει ερμητικά, οπότε δεν υπάρχει θέμα. Όπως επίσης και ο χώρος πάνω απο την βιβλιοθήκη όπου έχει μπει πετροβάμβακας. Ο ορυκτοβάμβακας απο ότι διάβασα ειναι οικολογικός για αυτό και έβαλα σε συνδυασμό με το αριθέρμ, επισης οικολογικό.

Επέλεξα να βάλω δυο υλικά καθότι από ότι διάβασα και πάλι στο φόρουμ είναι γενικά καλύτερο απο ένα, λόγω διαφορετικών καμπυλών ηχοαπορρόφησης.

To φύλλο αριθέρμ (120*60) κοστίζει 7 ευρώ αν θυμάμαι καλά
Το φύλλο ορυκτοβάμβακα (135*60) κοστίζει 2,80

Σε κάποιο ράφι έβαλα κάτι ρετάλια πετροβάμβακα, και μάλλον θα τα βγάλω καθότι το σκέφτομαι ότι έχει υλικό εν δυνάμει καρκινογόνο αν το αναπνέεις....

Οσον αφορά το χρώμα, δίκιο έχεις, αλλά όπως έχω γράψει, δεν επηρεάζει τον ήχο!!!! και επίσης βαρίομουν απίστευτα να τα βάψω, ήθελα απλά να τα τοποθετήσω και να τελειώνω!
Καλή αρχή κλιπσάκια ;)

μια επισήμανση : τα μηχανήματα δημιουργούν πολλές δευτερεύουσες ηχητικές πηγές από το κεντρικό ηχείο και οι μετρήσεις θα είναι κουκουρουκου.

μπροστα από τα ηχεία δεν πρέπει να υπάρχει τπτ.
Έχεις ένα δίκιο.... σε μεγάλες εντάσεις θυμάμαι η λαμαρίνα του ζιντου να ακούγεται.... Να λοιπόν με τι θα ασχοληθώ στην καραντίνα, με την τοποθέτηση των μηχανημάτων!

Ευχαριστώ για την επισήμανση!

Να πω φυσικά ότι οι παρατηρήσεις/υποδείξεις ειναι καλοδεχούμενες, ακόμα και το κράξιμο αν έχω κάνει μ@λ@κίες!
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Έτρεξα λοιπον το οντισι, και άρχισα μετά τα ίου ίου με το rew. Στο σημείο κρος είχα θέμα, βύθιση (και τώρα και παλιά). Είτε το μετακινούσα προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Σήμερα μου ήρθε φλασιά, να πάω απο το app των subs και να βάλω κι εκει κροςς, στα ιδια hz με τον AVR αλλα με όσο γίνεται μεγαλύτερη αποκοπη (24 db). Το πρόβλημα φαινεται να λύνεται, είτε το κροςς τοποθετηθεί στα 400,60,80,100 hz...
Αυτό που έκανα ειναι κακό/μ@λ@κία;

Οι μετρήσεις, δείχνουν καλές, χωρίς την βύθιση που υπήρχε.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Για να δεις τα αποτελεσματα σε μια θεση ακροασης κανε μετρηση με το audyssey γυρω απο την θεση που θελεις με μικρες αποστασεις απο κεντρικο σημειο 10-20cm και μετα κανε επαληθευση με rew πριν και μετα με average των μετρησεων..
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ωραίος!!
Αν δε βαριέσαι γράψε για την κατασκευή στο ταβάνι!!! :drinks:
Ο σκελετός ειναι απο καδρονάκι 4,5*4,5. Ένα "καδρο" 3,60*2,40 και ένα καδρονάκι στη μέση του 2,40 gia na μπορουν να βιδωθούν οι μελαμίνες και για να μπορώ να βιδώσω την όλη κατασκευή και στη μέση. Απο κάτω μελαμίνη 0,8 cm, δυο κομμάτια 3,60*1,20. Έχει βιδωθεί με 12 βίδες (10mm) (τέσσερις σε κάθε καδρόνι 3,60) στο ταβάνι. Η απόσταση απο το ταβάνι είναι 9 πόντοι, έχουν μπει κομμάτια καδρονιού για αποστάτες. Στο κενό έχει μπει αριθερμ παπλωμα και ορυκτοβάμβακας.
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Παλιές πρέπει κάπου να υπάρχουν... Παλιά είχα 0,5+ παντού. Το κακό ειναι ότι ειναι μεγάλος χώρος, έχει άλλο τόσο πίσω απο την κουρτίνα. Δεν ξέρω αν την κάνω διπλή μήπως υπάρξει περαιτέρω βελτίωση, αλλά ειναι κι ακριβή...
 

Attachments





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top