How bit-perfect software can affect sound

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Μας έχει απασχολήσει αρκετά, έχουν δωθεί κάποιες εξηγήσεις.
Ας δούμε μία … αμφιλεγόμενη κατ'εμέ…
(διαβάστε και τα σχόλια, μέχρι το τελευταίο…)

Q&A with John Swenson. Part 3: How bit-perfect software can affect sound

http://www.audiostream.com/content/...-bit-perfect-software-can-affect-sound?page=1

The traditional Holy Grail of playback software has been to be “bit-perfect”. The software does nothing to change any bit of the samples on their way from file to DAC. There have been a lot of people making the assumption that if all the bits are the same, then different software players MUST all sound identical. This article will attempt to show how different bit-perfect players can sound different.

 
Last edited:

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Ok,σε δυο γραμμές έδωσε μια κάποια εξήγηση για την υπεροχή του Linux.(Στα αυτιά μου,τουλάχιστον.)

"Over the last several years there have been reports that lower latency programs sounded better. My take is NOT that the latency itself is important, but that code that is low latency tends to have small tight loops, and THIS decreases the cache misses."
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Υπεροχο θεμα. Φανταστικο αρθρο. Και just in time.
Τωρα τι λειτουργικο και τι player βαζουμε;
Φρεσκο φεεσκο πισι με i3 και με βλεψεις για καθαρα dedicated. Συνδεδεμενο στο οικιακο δικτυο καθαρα για ελεγχο απο κινητο.
Κοινως, επι της ουσιας;
 



Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Το jriver παπαλα δλδ;

Να αφησουμε και το foobar;

Και linux εξω;

Να βρουμε παρεα την αναφορα τελος παντων. Να χουμε να λεμε οτι το κομματακι transport το ξεχναμε. Εστω και αυτο.

Ps: σε ψαξιμο με εβαλες vet. Υπαρχει σχετικο thread για τους πειραματισμους μου (μας υποθετω);
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Παιδιά το χακιντος θέλει συγκεκριμένα σπεκς από πλευράς χαρντγουερ για να στηθεί σωστά.
Συνήθως αγοράζεται το χαρντγουερ με σκοπό να στηθεί χάκιντος
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Δεν υπάρχει λόγος Hackintosh.
Το jriver είναι εξαιρετικό και υπέρ αρκετό.
Καλύπτει κάθε ανάγκη, εκτός αυτήν της high end κοινότητας που απαιτεί Amarra, και καποιες σκ@τοκάρτες σαν την metric halo που παίζουν μονο σε mac.
(η alpha version του jriver για mac είναι αρκετά ασταθής ακομα...)
 



Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
....εκτός αυτήν της high end κοινότητας που απαιτεί Amarra, και καποιες σκ@τοκάρτες σαν την metric halo που παίζουν μονο σε mac.
Τι προβοκάτορας θεέ μου :rolleyes: :D:D:D
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Παίζω με Jriver και το θεωρώ αξιόλογο πλέιερ για αναπαραγωγή.... έχεις κάποιος δοκιμάσει το Jplay?
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Παίζω με Jriver και το θεωρώ αξιόλογο πλέιερ για αναπαραγωγή.... έχεις κάποιος δοκιμάσει το Jplay?
Εχω και το jriver και το foobar και το jriver+jplay και το foobar+jplay.Όλα και με ASIO και με WASAPI..
Και το fidelizer για όλα τα παραπάνω αν και καλύτερα είναι να κάνει κανείς την ίδια δουλειά που κάνει με το χέρι.
Επίσης,είχα και Mac pro το οποίο άντεξα για λίγο,ένιωθα φυλακή,οπότε δεν του έδωσα ευκαιρία και χρόνο για να δω.

Το jriver kai to jriver+ jplay και το foobar+jplay,έχουν πλάκα.Είναι ελκυστικά,οι τύποι που τα έχουν φτιάξει,ήξεραν πολύ καλά τι έκαναν.
Δεν θα εκπλησσόμουν καθόλου αν μάθαινα πως δεν παίζουν bit perfeft ή ότι έχουν κάποιο συνολικό φίλτρο.
Δίνουν την εντύπωση τονισμένων άκρων,ή μιας τέλος πάντων περίεργης καμπύλης.
Το foobar σωστά στημένο μου ακούγεται πιο σωστό.Άλλωστε έχει γύρω του μια κοινότητα κι ένα φόρουμ που οι λάτρεις των μετρήσεων θα ερωτεύονταν.
Αν έπρεπε να περιγράψω την διαφορά που αισθάνομαι,θα έλεγα πως τα δυο πρώτα μου ακούγονται σαν να έχουν ένα άγχος,δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω.

Η δική μου προτίμηση,είναι linux (mint)+fluxbox+jack+audacious.(Με alsa οδηγούς).
Το έχω στήσει και σε στικάκι,οπότε το έχω και μαζί μου και το δοκιμάζω όπου μπορώ.
Θα πρότεινα να του δώσετε μια ευκαιρία αν έχετε ασχοληθεί,έχετε τα μέσα και μπορείτε να διαθέσετε 1 ώρα για να το στήσετε.
Οκ,γκρινιάζει καμιά φορά μέχρι να ανοίξει,έχει λίγη φασαρία το στήσιμο,το περιβάλλον του fluxbox μου θυμίζει τον εφηβικό μου Amstrad,αλλά παρ' ολα αυτά,στα δικά μου αυτιά δεν συγκρίνεται με κανένα.

Και φώτο. (Εκτός περιβάλλοντος fluxbox,εκεί ούτε στιγμιότυπο δεν σε αφήνει να πάρεις.)
Στιγμιότυπο από 2013-12-20.jpg
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Το jriver kai to jriver+ jplay και το foobar+jplay,έχουν πλάκα.Είναι ελκυστικά,οι τύποι που τα έχουν φτιάξει,ήξεραν πολύ καλά τι έκαναν.
Δεν θα εκπλησσόμουν καθόλου αν μάθαινα πως δεν παίζουν bit perfeft ή ότι έχουν κάποιο συνολικό φίλτρο.
Δίνουν την εντύπωση τονισμένων άκρων,ή μιας τέλος πάντων περίεργης καμπύλης.
Για να μην αφήνουμε κάποα πράγματα να "αιωρούνται" και το jriver και το foobar σωστά σεταρισμένα παίζουν αποδεδειγμένα bit perfect.
Αυτός είναι και ο λόγος του παρόντος νήματος.... οι διαφορές σε bitperfect players.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Η δική μου προτίμηση,είναι linux (mint)+fluxbox+jack+audacious.(Με alsa οδηγούς).
Το έχω στήσει και σε στικάκι,οπότε το έχω και μαζί μου και το δοκιμάζω όπου μπορώ.
Θα πρότεινα να του δώσετε μια ευκαιρία αν έχετε ασχοληθεί,έχετε τα μέσα και μπορείτε να διαθέσετε 1 ώρα για να το στήσετε.
Οκ,γκρινιάζει καμιά φορά μέχρι να ανοίξει,έχει λίγη φασαρία το στήσιμο,το περιβάλλον του fluxbox μου θυμίζει τον εφηβικό μου Amstrad,αλλά παρ' ολα αυτά,στα δικά μου αυτιά δεν συγκρίνεται με κανένα.

Και φώτο. (Εκτός περιβάλλοντος fluxbox,εκεί ούτε στιγμιότυπο δεν σε αφήνει να πάρεις.) View attachment 30891
Το έχω παρακολουθήσει...
όταν βρώ το κουράγιο και τον χρονο....
(μάλλον όταν βγουν οι οδηγοί για την κάρτα μου...)
Ευχαριστούμε για την περιγραφή!
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Για να μην αφήνουμε κάποα πράγματα να "αιωρούνται" και το jriver και το foobar σωστά σεταρισμένα παίζουν αποδεδειγμένα bit perfect.
Αυτός είναι και ο λόγος του παρόντος νήματος.... οι διαφορές σε bitperfect players.
Νικόλα μου,δεν το υπονόησα,απλώς λέω πως δεν θα με εξέπληττε σύμφωνα με αυτό που ακούω.
Έχω μια μικρή ιδέα του πως λειτουργούν και τα δύο στο πλαίσιο διαχείρισης των δεδομένων και το foobar το κάνει με πιο απλό τρόπο και με πλήρη τεκμηρίωση,πράγμα που το jriver δεν προσφέρει.
Φυσικά είναι εμπορικό πρόγραμμα,εννοείται πως οι κατασκευαστές δεν θα το έβγαζαν στην φόρα...
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Το έχω παρακολουθήσει...
όταν βρώ το κουράγιο και τον χρονο....
(μάλλον όταν βγουν οι οδηγοί για την κάρτα μου...)
Ευχαριστούμε για την περιγραφή!
Ποια είναι η κάρτα σου;
(Ρωτάω γιατί στο linux δεν χρειάζεται εγκατάσταση οδηγών όπως στα άλλα OS,αν η υλοποίηση της USB της κάρτας είναι από τις επικρατούσες (CM 6331 πχ.),φυσικά και θα δουλεύει,δεν χρειάζεται κάτι άλλο.)
(Παρακαλώ,να 'σαι καλά.)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Αφού βλέπω υπάρχει ενδιαφέρον, ορίστε καλοί μου φίλοι…

Media Player Q&A: Q4 What makes one media player sound different from another?

http://www.audiostream.com/content/...akes-one-media-player-sound-different-another

Jonathan Reichbach, President, Sonic Studio (Amarra)

Most can agree that each software application sounds different. Each has a different "fingerprint" with regards to how they interact with the hardware and software in the computer and how it sounds. For great sound we find that the quality of the audio processing for gain, dither, and EQ all contribute to a different sound. Another determining factor is how the data (music) is read from the disk drive and processed. As Amarra uses the dedicated SSE we are able to optimize every aspect to fine tune your sound. Apple's Core Audio is much more general purpose and this comes with certain tradeoffs that can effect sound quality.

Damien Plisson, Founder, Audirvana, (Audirvana Plus)

The audio signal path can be very different, with different level of optimizations. Not all include full optimized path down to the kernel CoreAudio implementation itself. The computer activity synchronous to the audio signal needs to be tightly controlled, especially for the purity of the bass frequencies.

Και πολλοί άλλοι…..
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ….

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.691
Μηνύματα
2.870.049
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top