HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Εγω παντως θα προτιμουσα να εχει δικο της κοντρολ η διακοπτη στον τοιχο. Δε μπορω να φανταστω χειροτερο σεναριο απο το να χρειαζομαι να εχω το τηλεφωνο μαζι μου για να κλεισω τα φωτα. Να το εχω να φορτιζει και να μη μπορω να ανοιξω τα φωτα? Να μη μπορει κανεις αλλος να το δουλεψει?

Τωρα υπαρχουν κινεζικες λυσεις για διακοπτες και τηλεχειριστηρια, αλλα πριν 10 χρονια που ειχα κανει μια κατασκευη στην κρεβατοκαμαρα ειχα χρησιμοποιησει το διακοπτη Colourstyle DMX 512 της εταιρειας Mode Lighting, ο οποιος βεβαια ειναι ακριβος.

Εαν θελεις πολλες ζωνες και τα σχετικα, προτεινω κατι που το εχω προσωπικα και στο σπιτι, αλλα θελει iphone, ipad, etc. Ακριβη λυση αλλα ειναι πιο hi-end και βολευει εαν εχεις 5-10 ζωνες και θελεις να δημιουργεις διαφορα εφε με ενα κουμπι. Τα βεβαια οποια κουμπια μπορει να εχουν ακομα και φωτογραφια ως απεικονιση, κλπ.
Το application λεγεται Luminair και χρειαζεσαι εναν ArtNet DMX controller. Εγω εχω της Lightmouse για παραδειγμα.
ευχαριστώ για τις προτάσεις σου, αλλα οπως ειδες και στην φωτο ψαχνω κάτι σχετικά φτηνό.
αυτο που εχω τωρα ειναι κατι σποτακια απο το ΙΚΕΑ
το συστημα της OSRAM LIGHTIFY λογικα μπορει να κανει ζωνες κτλ και εχει κόστος 35€ το gateway και 30€ η κάθε RGB λάμπα.

εδω θα βρεις όλη την σειρά της

ο χειρισμος απο smartphone στο home cinema, θα με βολευε πολυ, οταν βλεπω ταινια εχω παντα το κινητο διπλα μου καθως ειναι το χειριστήριο για τον ενισχυτη μου.

σκεφτομαι να βάλω αυτό


αλλα επειδη ειναι όλο το δωμάτιο βαμμένο μαυρο (και το ταβανι, οπως φαινεται και στο προηγούμενο ποστ μου) δεν ξέρω αν θα τραβάει την προσοχή κατα την θεαση ταινιας και αν θα δείχνει ωραία στο μαυρο ταβανι.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Εγω παντως θα προτιμουσα να εχει δικο της κοντρολ η διακοπτη στον τοιχο. Δε μπορω να φανταστω χειροτερο σεναριο απο το να χρειαζομαι να εχω το τηλεφωνο μαζι μου για να κλεισω τα φωτα. Να το εχω να φορτιζει και να μη μπορω να ανοιξω τα φωτα? Να μη μπορει κανεις αλλος να το δουλεψει?
παρακάτω λεει οτι μπορεις να χρησιμοποιεις τον απλο διακόπτη καθως και το app.
αυτο μπορει να μας το επιβεβαιώσει ο φίλος Loggeo που εχει LIGHTIFY.

Can I switch LIGHTIFY components using the "normal" light switch?

Yes. When operating LIGHTIFY components using a normal light switch, the lamps behave as standard LED lamps. After switching on via the "off/on" network, they switch on at 100% again in warm white (2700 Kelvin). If lamps are switched on and off via the app, the lamps switch on in the previously selected mode.

Can I turn my light on and off also without using a smart device?

Yes, that is possible by using a light switch. Please note that you will not be able to control the light that is switched off with the smartdevice anymore. Full functionality is available only when the power is switched on.
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.668
Μηνύματα
2.869.584
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top