HP EliteDesk 800 G3 Mini PC i5 -6500 8GB 128 GB SSD



Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
αναλόγως του τι θες να κάνεις όσον αφορά specs,
όσον αφορά hardware μια χαρά είναι, αν σε καλύπτουν οι θέσεις για δίσκους και η επεκτασιμότητα γενικότερα
έχω ένα ίδιο με 16 gb RAM που τρέχει 3-4 VMs σε Proxmox
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.802
Τον επεξεργαστή τον είχα, επαρκεστατος είναι. Σίγουρα πρόκειται για τον 6500 και όχι κάποια χαμηλής κατανάλωσης εκδοχή του;
 




Μηνύματα
206
Reaction score
94
Απ'όσο βλέπω στα specs, έβγαινε τόσο με τον i5-6500 όσο και με τον i5 6500T ο οποίος έχει χαμηλότερο χρονισμό, επομένως θα πρέπει να γίνει σαφής ποια εκδοχή του μηχανήματος είναι.
Το πρώτο είναι και φτάνει μέχρι 3500.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Άρα είναι 14άρι ultrabook. Πολύ όμορφο μηχανάκι - και πολύ φορητό. Αν ούτως ή άλλως είναι καμπάδικο στη μεταφορά, το ίδιο θα είναι και αυτός ο elitedesk (πρέπει να μεταφέρεται και το τροφοδοτικό). Πέραν αυτού, τόσο συχνό βάλε-βγάλε θα την εμφανίσει τη βλάβη. Καλύτερα πάρτε δύο, και κρατήστε το Fujitsu για τη βεράντα με τον καφέ.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Υπάρχουν κάποια καλά κομμάτια intel nuc στο ebay αν το ψάξεις προσεκτικά ( με αποστολείς απο Ευρώπη ). Μπορείς δηλαδή να βρεις 7ης γενιάς, αν και βλέπω αρκετά καλές τιμές και σε πιο πρόσφατα μηχανήματα, π.χ. 10ης γενιάς, με ραμ και δίσκο. Το καλό με τα (intel) nuc είναι ότι έχουν πολύ μικρό μέγεθος και είναι αρκετά ελαφριά και όσα έχω δοκιμάσει ( ένα τέταρτης γενιάς και δύο 7ης γενιάς ) δεν με απογοήτευσαν.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Άρα είναι 14άρι ultrabook. Πολύ όμορφο μηχανάκι - και πολύ φορητό. Αν ούτως ή άλλως είναι καμπάδικο στη μεταφορά, το ίδιο θα είναι και αυτός ο elitedesk (πρέπει να μεταφέρεται και το τροφοδοτικό). Πέραν αυτού, τόσο συχνό βάλε-βγάλε θα την εμφανίσει τη βλάβη. Καλύτερα πάρτε δύο, και κρατήστε το Fujitsu για τη βεράντα με τον καφέ.

Θα εμφανίσει βλάβη γιατί θα μένει χωρίς παροχή ρεύματος για κάποιες ώρες? Αυτό δεν συμβαίνει σε ένα λάπτοπ επειδή έχει την μπαταρία? Ρωτάω γιατί κάνω το ίδιο με ένα nuc που πηγαινοφέρνω στην δουλειά (έχω κάποιο πρόγραμμα με δικτυακό κλειδί εκεί) και δεν θα ήθελα να μου μείνει στο χέρι καμιά μέρα.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Άρα είναι 14άρι ultrabook. Πολύ όμορφο μηχανάκι - και πολύ φορητό. Αν ούτως ή άλλως είναι καμπάδικο στη μεταφορά, το ίδιο θα είναι και αυτός ο elitedesk (πρέπει να μεταφέρεται και το τροφοδοτικό). Πέραν αυτού, τόσο συχνό βάλε-βγάλε θα την εμφανίσει τη βλάβη. Καλύτερα πάρτε δύο, και κρατήστε το Fujitsu για τη βεράντα με τον καφέ.
Να σας εξηγήσω τι ακριβώς με απασχολεί; Επειδή ο υπηρεσιακός μου υπολογιστής δε με ικανοποιούσε στη νέα μου δουλειά, αποφάσισα να χρησιμοποιώ το προσωπικό μου λάπτοπ, το οποίο έχω συνδεδεμένο με 27ρα εξωτερική ορθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι. Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας το άφηνα στο γραφείο και το Σαββατοκύριακο το έπαιρνα στο σπίτι, για να μην το κουβαλάω συνεχώς. Προσπαθούσα να κρατώ αντίγραφα από τα αρχεία μου, όσο μπορούσα να είμαι συνεπής. Όμως σταδιακά χρειαζόταν να εργάζομαι και από το σπίτι σε κάποια αρχεία, όμως επειδή με εξυπηρετούσε η συγκεκριμένη λογική οργάνωσης των αρχείων στο λάπτοπ και τα προγράμματα και το υπηρεσιακό μου email, αναγκάστηκα να μεταφέρω διαρκώς το λάπτοπ ανάμεσα στο σπίτι και το γραφείο. Αυτό μου δημιουργούσε για διάφορους λόγους μια δυσκολία. Σκέφτηκα λοιπόν να μιμηθώ ένα συγγενικό μου πρόσωπο, που αντί για λάπτοπ χρησιμοποιεί μεταφερόμενο ένα mini pc και κάνει πιο εύκολα τη δουλειά του, μεταφέροντας μόνο την μονάδα κι έχοντας δύο σετ οθόνης και πληκτρολογίου στη δουλειά και στο σπίτι.
Λογικά το βάρος δεν διαφέρει πολύ, όμως οι διαστάσεις είναι σαφώς μεγαλύτερες κι αυτό είναι το θέμα που με απασχολεί όσον αφορά στην φορητότητα.
Τώρα, ένας συνάδελφος το διαχειρίζεται ως εξής το πρόβλημα. Έχει εγκατεστημένο στον σταθερό το anydesk και εργάζεται από το σπίτι στα αρχεία του υπηρεσιακού υπολογιστή που χρειάζεται, όταν τα χρειάζεται. Μπορεί να είναι αυτή η λύση;
Και μια τελευταία ερώτηση ως προς την απάντησή σας να έχω δύο minipc. Δεν είναι ακριβή λύση, θα ήθελα όμως να ρωτήσω, πώς θα μπορούσα να έχω ακριβώς τα ίδια αρχεία και στα δύο μηχανήματα και μάιστα να επικειροποιούνται διαρκώς οι αλλαγές και στα δύο;
Σας ευχαριστώ και με συγχωρείτε για την μακρηγορία μου!

Υ.Γ. Το παραπάνω ερώτημα του συμφορουμίτη tanto με απασχολεί κι εμένα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Θα εμφανίσει βλάβη γιατί θα μένει χωρίς παροχή ρεύματος για κάποιες ώρες? Αυτό δεν συμβαίνει σε ένα λάπτοπ επειδή έχει την μπαταρία? Ρωτάω γιατί κάνω το ίδιο με ένα nuc που πηγαινοφέρνω στην δουλειά (έχω κάποιο πρόγραμμα με δικτυακό κλειδί εκεί) και δεν θα ήθελα να μου μείνει στο χέρι καμιά μέρα.
Υ.Γ. Το παραπάνω ερώτημα του συμφορουμίτη tanto με απασχολεί κι εμένα.
Εννοώ την πρόκληση μηχανικής βλάβης από το βάλε - βγάλε, σπάσιμο κόλλησης, υποχώρηση της βάσης του βύσματος, ακόμη και βλάβης της ίδιας της υποδοχής, δηλαδή βλάβη στις υποδοχές usb και hdmi. Και άντε, να πεις ότι για το ποντίκι και το πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς τις "απέναντι" θύρες, αυτές που ευρίσκονται στην πλευρά απέναντι αυτής που φιλοξενεί τις θύρες εικόνας και δικτύου, που σε πάρα πολλά μοντέλα είναι μονταρισμένες σε χωριστή πλακέτα, η οποία επικοινωνεί εσωτερικά μέσω καλωδιοταινίας. Αν χαλάσουν, τις αγνοείς. Η hdmi όμως είναι σχεδόν πάντοτε κολλημένη πάνω στη μητρική πλακέτα, και είναι μία, όπως επίσης και η θύρα φόρτισης.

Υπό το βάρος αυτής της δυναμικής κύπτει και η θύρα DisplayPort με παράλληλη φόρτιση σε μορφή USB-C, (που για λόγους marketing δεν απαντά παρά μόνον σε σχετικά λίγα μοντέλα, μέσης και άνω τιμής, και το ίδιο ισχύει και για τις οθόνες).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
πώς θα μπορούσα να έχω ακριβώς τα ίδια αρχεία και στα δύο μηχανήματα και μάιστα να επικειροποιούνται διαρκώς οι αλλαγές και στα δύο;
Έχετε λογαριασμό Microsoft;
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Εννοώ την πρόκληση μηχανικής βλάβης από το βάλε - βγάλε, σπάσιμο κόλλησης, υποχώρηση της βάσης του βύσματος, ακόμη και βλάβης της ίδιας της υποδοχής, δηλαδή βλάβη στις υποδοχές usb και hdmi. Και άντε, να πεις ότι για το ποντίκι και το πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς τις "απέναντι" θύρες, αυτές που ευρίσκονται στην πλευρά απέναντι αυτής που φιλοξενεί τις θύρες εικόνας και δικτύου, που σε πάρα πολλά μοντέλα είναι μονταρισμένες σε χωριστή πλακέτα, η οποία επικοινωνεί εσωτερικά μέσω καλωδιοταινίας. Αν χαλάσουν, τις αγνοείς. Η hdmi όμως είναι σχεδόν πάντοτε κολλημένη πάνω στη μητρική πλακέτα, και είναι μία, όπως επίσης και η θύρα φόρτισης.
Εχεις δίκιο,θέλει μεγάλη προσοχή η αποσύνδεση των καλωδίων.....ειδικά αν είσαι βιασικός όταν φεύγεις.
 



kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.794
Reaction score
8.041
Η λύση είναι 2 PC και όλα online/στο cloud. Έτσι δουλεύω και εγώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν είναι λύση η μεταφορά των υπολογιστών. Συν το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι και φωτιά να πάρει ένα PC τα έχεις στο άλλο.
Και τα 2 να πάρουν φωτιά τα έχεις στο cloud.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.143
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top