Ht σε καθιστικο

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εδω ειμαι 5.2 η επομενη κινηση ειναι ηχοπερατη ''μαλλον''... (ειναι ηδη στημενη) ελπιζω να ειναι endgame ...ελπιζω...
Η ολη ιστορια εχει να κανει με μονιμη γκρινια για τα ηχεια , μετατοπισεις μερικα εκατοστουλια και φασαριες χωρις λογο σπιτι...ενα δικιο το εχει βεβαια...οποτε η λυση της ηχοπερατης μοιαζει μονοδρομος αλλα ευκολα δεν ειναι τα πραματα καθολου .
Σκοπος ειναι να εχω τους λιγοτερους συμβιβασμους στα σημεια που εμενα δεν αποτελουν προτεραιοτητες...και να εχω γαληνη εντος οικειας.
Πριν τηνς αλλαγη οθονης πισω απο την βαμμενη, υπηρχε παχος αριθερμ 10 εκατοστων, σε ολη την επιφανεια της αρα και τελαρο περιμετρικα απο μελαμινη .Οποτε αυτο που θα επρεπε να κανω ειναι να τοποθετησω ηχεια αντε λιγο ποιο βαθεια για να βγουν και τα απαιτουμενα λιτρα.
Ελα ομως που τα κουτια που κατασκευαστηκαν δεν της αρεσαν τα ηθελε οπως ηταν πριν...κοψε ραψε επεσα σε λιτρα και ισως οχι πλατη...
Παω για 10εκατοστα βαθος τα λιτρα γυρω στα 50.

1604839379450.png

αυτη ειναι η απωλεια της αποκριση του ηχοπερατου.

1604839484326.png

Η πρασινη ειναι η αποκριση του φουλρειντς αφιλτρου, η κοκκινη,μπλε με φιλτρα...
Το πανι θα κανει δηλαδη την μεγαλυτερη δουλεια των φιλτρων και το οτι μαζεψει eq...
IMG_20201108_133526.jpg

Τα ερωτηματικα που προκειπτουν ειναι τα εξης.
Η αποσταση ακροασης πλεον θα αυξηθει στα ~4.5 μετρα απο τα ~3.3 μετρα.
Το μεγαφωνο παιζει σε καμπινα 80 λιτρων μπας ρεφλεξ θα παει αποσταση ~1.2 απο τοιχο σε 50 λιτρα κλειστη; τοιχο.
Παιζω ηδη με σαμπ που μπορουν να κοπουν και υψηλοτερα ειναι 18ιντσα pa.
Θα χρειαστει και δευτερο μεγαφωνο στην ιδια καμπινα;
Παντα μπορω να δοκιμασω και μετα να προχωρησω σε τρυπες κλπ αλλα μηπως ειναι μονοδρομος κιαλλο ενα μεγαφωνο;
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Η σκεψη μου ειναι ενα ιδιο μεγαφωνο στην ιδια καμπινα, και να χρησιμοποιησω το πηνειο που ηδη εχει για να κανει ριξει σταθμη πανω απο τα 400 hz χωρις την αντισταση για να εχω 1ης ταξεως φιλτρο στο μεγαφωνο αυτο βοηθωνας μαζι με το γκειν του τοιχου να ερεθει πολυ κοντα σαν αποκριση μειωνοντας την χρηση eq, αυξανοντας επισης την απολαβη ισχυος και βοηθωντας την συνολικη ευαισθησια λογω αυξησης αποστασης και ηχοπερατου....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ηχοπερατη ε ;
.......ζηλευω..

"δεν της αρεσαν"
ρε τι τραβαμε !!!!!

μονο με την ηχοπερατη που θαχεις θα ακους τελεια... :party:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εδω λοιπον βαζω μεγαφωνο ιδιο ή σχεδον ιδιο ή αλλο 8ιντσο ποιο αμιγως bass woofer.
1)https://www.visaton.de/en/products/fullrange-systems/bg-20-8-ohm
Εδω βλεπουμε ποσο κοντα στα χαραχτηριστικα ειναι τα μεγαφωνα, ποιο κοντα πεθαινεις...
ή
2)https://www.bax-shop.co.uk/8-inch-speakers/beyma-8br40-studio-bass-speaker
Στην 1)περιπτωση μπορω να παιξω στα ιδια 50 λιτρα και τα δυο μεγαφωνα
2) θελει ξεχωριστο κουτι; μπορω να παιζω 20 λιτρα το φουλ, και 30 λιτρα το γουφερ; κλειστα;
κανω αλλο ενα ξεχωριστο κουτι για το γουφερ ή αφηνω αυτο για το γουφερ και κανω ενα μκροτερο για το φουλρειντσ;

Και στις δυο περιπτωσεις δε με απασχολουν συχνοτητες κατω απο 80hz-100hz .
Kαι στις δυο , φιλτρο 6db/oct στα 400hz.
To οτι θα εχω μια φασικη αποκλιση λογω φιλτρου μηπως αυτο θα επιδεινωθει με το βαρυτερο γουφερ;
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
IMG_20201112_223533.jpg τα δυο φουλ ρειντσ μεγαφωνα ιδιο υλικο κωνου,διαφορετικο σασι διαφορα σε γουιζερ, ολα υπερ του ακριβοτερου grandient ...
bg20 vs ax08.jpg

bg20 κοκκινη,ax-08 πρασινη σκετα μεγαφωνα σε καμπινα 50 λιτρων στο ενα μετρο στη μεση δωματιου.
bg20 woven vs axo8 woven.jpg

bg20 πρασινη,ax-08 κοκκινη με το ηχοπερατο μπροστα.
bg 20 no vs woven.jpg

εδω τοbg20με το ηχοπερατο μπροστα του
axo8 no vs woven.jpg

και εδω το ax08 με και χωρις ηχοπερατο τοποθετηση στα 2 εκατοστα απο το μεγαφωνο περιπου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Βλεπουμε οτι κοβει παρα πολυ, τα φιλτρα που ηδη χρησιμοποιω για να τιθασευτει ο ΄'φωνακλαδικος΄' χαραχτηρας δε θα χρησιμοποιηθουν , ηρθε και εδεσε καλα δηλαδη με κοστος ομως να κοψει παρα πολυ τις ανωτερες υψηλες κανοντας ουσιαστικα ανενεργο πανω απο τα 6κ.
Ειπαμε συμβιβασμος εδω εγινε στον ηχο, εαν δουλευτει καλα θα εξαλειφθουν τα μειονεκτηματα ,κατι που δε μπορει να γινει απο την πλευρα της εικονας...
Οποτε η εχουμε την περιπτωση eq που ουτως αλλως θα γινει αλλα σε ποσο επιθετικη μορφη....οταν οδηγεισαι σε ακραιες επιλογες εχεις δυσαρεστα αποτελεσματα εχει δειξει η εμπειρια.
Η χρηση τουιτερ που ουτως η αλλως χρησιμοποιουν παρα πολλοι οπως και εγω , εδω δειχνει επιβεβλημενη.
Το θεμα ειναι εαν αρκει ενα απλο τουιτερ οπως χρησιμοποιω η θελει κατι με πολυ μεγαλυτερη ευαισθησια , και σιγουρα κοψιμο ποιο χαμηλα σε σχεση με τα 15κ και 6db/0ct που χρησιμοποιουσα πριν...αρκετα για την ωρα, επομενα στον τοιχο στημενα απο την θεση ακροασης και την οθονη μπροστα...
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τουιτερ υψηλής ευαισθησίας υπάρχουν; να αναπαράγουν δηλ εξίσου μεχρι 15khz?
Προτασεις δέκτες....
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το πρόβλημα με τα σπεκς είναι ότι δεν φαίνεται η απόκριση συχνότητας όλα αυτά υποβοηθουνται
από τη χοάνη που τους δεινει μέχρι 10khz Μαξ και μετά βουτάνε απότομα.... Επισης είναι κομπρεσσιον ντραιβερς που ζητούμενο είναι το Μαξ σπλ και απολαβή ισχύος και όχι η εκτεταμένη απόκριση συχνότητας...Ίσως η λύση να είναι διπλα τουιτερς...
Τον αέρα ψάχνω να γεμίσω που λείπει από τα φουλ ρειντσ και χαντακωνει το ηχοπερατο...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μια περίπτωση είναι ριμπον έχουν όμως μεγάλη αποκλιση στον κάθετο άξονα οπότε θες μεγάλο σε ύψος και πολύ κοντινή απόσταση από το μεγάφωνο έτσι όπως θα "κοπεί"
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Παρακαλω οποιες προτασεις να συνοδευονται απο μετρησεις και οχι μονο τις εργοστασιακες.
Λοιπον την ποιο ΄'ασφαλη'' λυση θεωρω το sb29rdc-c000-4 της SB Acoustics.(ή sb29rdac-c00-4)

http://www.troelsgravesen.dk/SBA-tweeters.htm με λογικο κοστος στα ~40-50 ευρω.
2.83volt input--->~ 94 db πανω απο τα 8khz οπου το χρειαζομαι δηλαδη...
Αν το καλοσκεφτει καποιος ειναι επισης εξαιρετικη περιπτωση για ηχοπερατα υφασματα οπως αυτο που ερχεται να δεσει ακριβως με την φασματικη ποσοστωση μειωσης db ...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
IMG_20201122_143349.jpg ολα στον τοιχο μετρησεις μετα αυτοματης ισοσταθμισης και οθονης εμπρος. 3αδα μπλε και πρασινη μονο το αριστερο.Για χαμηλα θελει δουλεια χειροκινητα αφου δεν μπορει να δουλεψει σωστα το αυτοματο ....
Μια στα γρηγορα που εβαλα ποιο πολυ διαλογους και λεπτομεριες εντος σκηνης σε ταινια ειναι αλλου ...αφου ο προσδιορισμος της κατευθυνσης δεν φαινεται στις μετρησεις....
audissey 3.jpg
 

Attachments


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Η σκεψη μου ειναι ενα ιδιο μεγαφωνο στην ιδια καμπινα, και να χρησιμοποιησω το πηνειο που ηδη εχει για να κανει ριξει σταθμη πανω απο τα 400 hz χωρις την αντισταση για να εχω 1ης ταξεως φιλτρο στο μεγαφωνο αυτο βοηθωνας μαζι με το γκειν του τοιχου να ερεθει πολυ κοντα σαν αποκριση μειωνοντας την χρηση eq, αυξανοντας επισης την απολαβη ισχυος και βοηθωντας την συνολικη ευαισθησια λογω αυξησης αποστασης και ηχοπερατου....
Στην ουσια το ενα φουλ-ρειντζ παιζει μεχρι 400ΗΖ, με 1ης ταξης κρος, και τα τουητερ απο 10-15ΚΗΖ και πανω.
Δηλαδη ειναι σχεδιαση 2,5 δρομων συν τα σαμπ?
Τα 18'' ποια ειναι?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πολύ σωστά 2.5 δρόμων.
Το ένα είναι diy η νεώτερη εκδοχή του παλαιού μονου 18ιντσου pa breflex. Έχω σχετικό νήμα εδώ .
Πλεον διπλού κλειστού 18ιντσων pa. Δεύτερη οκτάβα,και erth mkv 15inch ,για πρώτη.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αμα δεν ηθελα πολλα θα τα απλωνα στο χωρο για ομοιογενεια, φλωριστικα πραματα ...)) :laugh: εαν προσεξεις ζευγος μεν αλλα δεν τα εχω βαλει γωνια ....μεσα στη μαυριλα τι να προσεξεις θα μου πεις...
Εδω πλεον ολα πισω τεζα τοιχο γηπεδο εγινε! ολο χαρουλες η δικια μου...😻

IMG_20201127_130806.jpg IMG_20201127_130920.jpg IMG_20201127_131020.jpg
Στην τελευταια φαινεται οσο , το παχος συνολικα 15εκατοστα λιγο ποιο εξω απο το δοκαρι .
Οτι μαυρο κουτι πλυν ηχειων ειναι χελμχολτζ εξω και πισω απο οθονη, συν μια μεμβρανης που τοποθετηθηκε μεταξυ των δυο κουτιων χελ, κατω απο τα κυρια ηχεια l,r. στη φωτο του #14.
Τα φουλρειντσ ειναι ευκολια σε καστομ κατασκευες το ιδανικο που ημουν δηλ ετοιμος και δε θα χρειαζοταν τουιτερ, ειναι το 12ιτσο της fane 12-250tc...Λογω μεγαλης ελλειψης γενικα και περιορισμενου χωρου(βαθους στο χλιοστο ηρθαν) ειχα και τα μεγαφωνα, προχωρησα με αυτα...
Επισης το αλλο χαραχτηριστικο των φουλ ρειντσ ειναι η περιορισμενη διασπορα , ειναι πολυ κατευθυντικα, πλεονεκτημα σε χωρους οπως τον δικο μου...
Εδω μιλαμε για πολυκαναλο και τριγωνο ισοσκελες με μεγαλες πλευρες αρα και μικρη βαση αρα και λιγες μοιρες στην κορυφη αρα και ικανοποιητικη πολικη αποκριση με ΄΄ελαχιστη δυνατη επεμβαση του χωρου'';)
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top