HTPC και σύνδεση HDMI

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Καλό είναι να αναφέρουμε τους τρόπους σύνδεσης του pc μας με το σύστημα με σκοπό την ποιοτικότερη απόδοση ως προς τον ήχο πρωτεύοντος αλλά και ως προς την εικόνα.

Έτσι τίθενται διάφορα ερωτήματα.

Α. Η πιο συνήθεις σύνδεση είναι μέσω hdmi στον av μας και σε συνέχεια από τον AV στο μέσον προβολής, πάλι μέσω hdmi.
Σε αυτήν την περίπτωση: Υπάρχει διαφορά στον ήχο αν προσθέσουμε ξεχωριστή κάρτα οθόνης ? Δηλαδή η έξοδος hdmi της κάρτας θα είναι καλύτερη (σε ήχο πάντα) από αυτήν του motherboard?

Επόμενες επιλογές παρακάτω για να μην μπερδευόμαστε!
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Απλά πράγματα, όχι. Η ποιότητα του ψηφιακού σήματος δεν εξαρτάται από την υλοποίηση της κάρτας γραφικών. Μόνο τυχόν θέματα ασυμβατότητας με drivers.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Έχω βάλει ξεχωριστή κάρτα για να πάρω HD AUDIO γιατί από την motherboard δεν έβγαινε λόγο παλαιότητας.

Δεν άκουσα καμία διαφορά στα μη HD audio formats.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ερώτηση:

Η Hdmi σύνδεση ως γνωστό μεταφέρει Εικόνα & Ήχο.
Εικόνα καλά, το καταλαβαίνω, λαμβάνει στοιχεία από την ίδια την κάρτα και όσο ποιο ποιοτικά είναι τα στοιχεία κατασκευής της τόσο καλύτερη ποιότητα θα παραδίδει. Σχετικά με τον ήχο τώρα... Παίρνει στοιχεία από την κάρτα ήχου του motherboard? Και αν έχομε πρόσθετη κάρτα ήχου, λαμβάνει (στοιχεία) από αυτήν, προσπερνώντας αυτήν του motherboard?

Δεν πιστεύω να πετάω....κοτσάνες!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ίσως, όμως δεν λύθηκαν οι απορίες μου.
Θα το πω αλλιώς.

Αν έχομε έξτρα κάρτα Ήχου: Η κάρτα ήχου δεν διαθέτει hdmi έξοδο παρά μόνο τις γνωστές ψηφιακές & αναλογικές εξόδους (οπτική rca κλπ).
Αν πάρουμε σήμα από την hdmi (αναγκαστικά) του motherboard για το home cinema μας, αυτή για ήχο θα διαχειρίζεται το κομμάτι του ήχου από αυτήν του moterboard ή από την εξωτερική?
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
αυτή για ήχο θα διαχειρίζεται το κομμάτι του ήχου από αυτήν του moterboard ή από την εξωτερική?
απο αυτήν του motherboard

δεν λύθηκαν οι απορίες μου.
αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η απορία σου
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Σε όποιο part του PC ενώσουμε το hdmi αυτό θα διαχειριστεί τον ήχο.

Αν είναι πάνω στη mobo το πιθανότερο να είναι μέσα από τα intel graphics που περιέχει και drivers για ήχο.

Αν είναι σε εξωτερική κάρτα γραφικών τότε αντίστοιχα της nvidia - ATI.

Όσες κάρτες ήχου και να έχεις θα δώσουν σήμα και θα κάνουν επεξεργασία μόνο από τις ενσωματωμένες εξόδους που διαθέτουν.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Η απορία μου μάλλον λύθηκε:

Αν διαθέτουμε εξωτερική κάρτα γραφικών, & πάρουμε σήμα μέσω της εξόδου hdmi της, αυτή διαχειρίζεται και την εικόνα (εννοείται) αλλά και τον ήχο με ΔΙΚΑ της για τον σκοπό αυτό στοιχεία. Σωστά?
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Η απορία μου μάλλον λύθηκε:

Αν διαθέτουμε εξωτερική κάρτα γραφικών, & πάρουμε σήμα μέσω της εξόδου hdmi της, αυτή διαχειρίζεται και την εικόνα (εννοείται) αλλά και τον ήχο με ΔΙΚΑ της για τον σκοπό αυτό στοιχεία. Σωστά?
Ακριβώς αυτό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Πάμε λοιπόν για κάρτα.....!:)
Ο υπολογιστής για αυτόν και μόνο τον σκοπό είναι ο dell 3010:
Σχόλιο 2020-03-29 130510.jpg



Όπως βλέπετε υπάρχουν 2 θέσεις (15), η μία είναι ήδη κατειλημμένη με κάρτα ήχου, μένει λοιπόν μία θέση low profile .

H dell προτείνει:
Video type: Integrated Intel HD graphics 2000 Discrete • AMD Radeon HD 6350 • AMD Radeon HD 6450

Ποια η γνώμη σας για επιλογή? Υπάρχει δηλαδή κάτι καλύτερο από τις παραπάνω?
 
Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
H 6350 και η 6450 ειναι αρχαιες καρτες για τα σημερινα δεδομενα...
Εαν θες το pc αυτο για χρηση htpc , θες κατι ποιο νεο. Εγω πχ παιζω mkv αρχεια 6-8gb max, και μια Gt730 low profile με υπερκαλυπτει..
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Το μηχάνημα αυτό με καλύπτει προσωπικά.
Σαν htpc (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) χρησιμοποιείται αποκλειστικά για εκτέλεση μουσικών αρχείων, βόλτα στο internet , spotify .

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.
Φαντάζομαι μία 1030 που αναφέρετε παραπάνω να είναι συμβατή με τις προδιαγραφές του παραπάνω pc....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
H 6350 και η 6450 ειναι αρχαιες καρτες για τα σημερινα δεδομενα...
Εαν θες το pc αυτο για χρηση htpc , θες κατι ποιο νεο. Εγω πχ παιζω mkv αρχεια 6-8gb max, και μια Gt730 low profile με υπερκαλυπτει..
Συγνώμη δεν κατάλαβα σωστά, θεώρησα ότι έκανες αναφορά για αλλαγή pc., γιαυτό έγραψα και τα παραπάνω.
Στα υπ όψη και η δική σου πρόταση!
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Συγνώμη δεν κατάλαβα σωστά, θεώρησα ότι έκανες αναφορά για αλλαγή pc., γιαυτό έγραψα και τα παραπάνω.
Στα υπ όψη και η δική σου πρόταση!
Οk φιλε.. αρα θες να βαλεις καρτα γραφικων αλλη, για ποιο λογο? για βελτιωση του ηχου?
δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ρωτας..
Η ενσωματωμενη καρτα γραφικων του Pc Που εδειξες ειναι πολυ ψοφια για αναπαραγωγη αρχειων video κτλ.
Αν σε καλυπτει απο θεμα αναπαραγωγης βιντεο και αν η συνδεσμολογια στο ηχοσυστημα σου ειναι μεσω hdmi, και θες απλα να δοκιμασεις αν εχει διαφορες στον ηχο, ΜΗΝ δωσεις χρηματα για καλη καρτα τυπου gtx1050.
Βρες μια χαμηλου προφιλ GT710 η GT730 με το ΠΟΛΥ 30-40ε και εισαι κομπλε. Τουλαχιστον να παιζει ανετα και τα win10,,
Ποιο δυνατη καρτα γραφικων να σκεφτεις μονο αν θες καλυτερη αναπαραγωγη αρχειων βιντεο, και κυριως μεγαλων αρχειων,
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Με απλά λόγια, οπουδήποτε κάρτα γραφικών δεν θα βελτιώσει τον ψηφιακό ήχο. Ούτε την ποιότητα της εικόνας.
η εικόνα θα βελτιωθεί αν χρησιμοποιηθούν κάποια φίλτρα στον player τα οποία εκμεταλλεύονται την κάρτα γραφικών
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top