HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Σε 3 εβδομάδες θα είναι διαθέσιμος στην Ελλάδα ο ΝΕΟΣ δορυφορικός Δέκτης PVR HD , HUMAX iCord HD 160GB.




Αυτά τα στοιχεία λέχθηκαν απο τα χείλη του επίσημου αντιπροσώπου της HUMAX στην Ελλάδα http://www.majar.gr/ .

Ο συγκεκριμένος δέκτης θα είναι απο ότι φαίνεται αυτό που ίσως πολλοί περίμεναν απο τον Dreambox 8000.

Κατα τη διάρκεια της Εκθεσης Hi-End που τελειωσε σήμερα, ενημερωθήκαμε για την έλευση του νέου δέκτη ο οποίος φαίνεται να έχει πολλά ατού...

Να τα δούμε :
  • Recording two channels while watching a live TV or Play-back
  • Time shifted recording for 2 hours
  • Integrated 250 or 320GB HDD (στην Ελλάδα ο 160 GB)
  • Video decoding: MPEG-2 MP@HL and MPEG-4 AVC/H.264 HP@L4
  • DVB-S & DVB-S2 support
  • Supports 1080i, 720p, 576i video resolution
  • Audio decoding: Dolby AC-3 (Dolby Digital)
  • AV File transfer by USB 2.0 port (Two USB 2.0 HOST & one Device)
  • Dotmatrix display
  • HDMI with HDCP output
  • Component output
  • 2 SCART
  • Optical Dolby Digital Output
  • 2 Common Interfaces
  • 7 days EPG and SONY TVTV EPG
Θα παρατηρήσατε επίσης ότι ο δέκτης είναι εφοδιασμένος με θύρα USB 2 (πιθανόν για χρήση εξωτερικού σκληρού δίσκου) αλλά και με θύρα ETHERNET και νομίζω ότι αυτό λέει πολλά...

Περιμένουμε εναγωνίως την έλευση του δέκτη για τέστ. Η τιμή του θα κυμαίνεται στα 500 ευρώ περίπου.

Μήπως ήρθε η ώρα για ενα ΝΕΟ POWER BUY ???? :cool_4:
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Πριν από ένα μήνα που έψαχνα για HD pvr τους είχα ρωτήσει, μου λέγανε τότε ότι δεν ξέρανε καν αν και πότε θα τον φέρουνε,και ότι θα τον δοκιμάσουνε πρώτα να δουν αν τους κάνει ("γιατί αν δεν περάσει τα test μας δεν θα τον φέρουμε") και άλλα τέτοια ωραία πομπώδη....
Τώρα λένε ότι θα τον φέρουνε με τον 160Gb δίσκο και όχι με τον 250Gb (η διαφορά στην τιμή των δυο δίσκων είναι πόσο;; 10-20 ευρώ;;;)
Άσε που ψάχνοντας λίγο βλέπεις ότι η διαφορά τους είναι.... 3 ευρώ(;;;):


Θα μου επιτρέψεις Πάνο να είμαι λίγο επιφυλακτικός ....
Μια φορά την πάτησα με την Humax και επί μήνες νόμιζα ότι το σήμα του euro1080 δεν είναι αρκετά δυνατό και αυτό έφταιγε για τα σπασίματα που έιχα στην εικόνα του ενώ από την πρώτη στιγμή έφταιγε η πλακέτα του HD2000 που ήταν προβληματική (και αυτό ανακαλύφθηκε την δεύτερη φορά που τον έστειλα στην αντιπροσωπεία για επισκευή - την πρώτη φορά τον είχαν βγάλει ΟΚ!)....
Ο HD2000 έχει μια usb υποδοχή που ένα χρόνο μετά και μετά από τόσες αναβαθμίσεις (έφτασε την v1.00.13 )δεν μπορεί να χρησιμοποηθεί για τίποτα...
Λέτε το Lan του icord να δουλεύει (ή να μπορεί να κάνει κάτι χρήσιμο;;);;;
Χώρια που για patch στο firmware απλά δεν υπάρχει περίπτωση, αν υπήρχε θα είχε ήδη γίνει στους HD1000 και HD2000....
Ας δοκιμαστεί πρώτα και μετά βλέπουμε τι ψάρια πιάνει...

Αυτές τις ημέρες δοκιμάζω τον Ferguson HF8000 και περιμένω και τον Hivion HD9090X ultima (ο οποίος είναι ακριβώς ο ίδιος με τον πρώτο αλλά μπορεί επίσης να κάνει και εγγραφή σε Usb δίσκο ή flash!)
Ο Ferguson είναι απίστευτα γρήγορος σε zapping (για την ακρίβεια ΑΚΑΡΙΑΙΟΣ!), είτε πρόκειται για FTA, είτε για κλειδωμένο , είτε για HD είτε για SD, είναι σταθερότατος, έχει και channel editor και φυσικά patch με όλα τα καλούδια... ;-)
Η τιμή του Hivion (που είναι και usb pvr) είναι γύρω στα 360ευρώ,ενώ του πιο απλού ferguson γύρω στα 300ευρώ...
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Κι εγώ συμφωνώ στη μη ύπαρξη power buy αφού και ο δικός μου Humax 2000 είναι κλεισμένος στο κουτί του λόγω των συνεχών κολλημάτων με τη NOVA.
Άσε που τρέξαμε τότε να τον αγοράσουμε πρώτοι και τον χρυσοπληρώσαμε.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Αυτές τις ημέρες δοκιμάζω τον Ferguson HF8000 και περιμένω και τον Hivion HD9090X ultima (ο οποίος είναι ακριβώς ο ίδιος με τον πρώτο αλλά μπορεί επίσης να κάνει και εγγραφή σε Usb δίσκο ή flash!)
Ο Ferguson είναι απίστευτα γρήγορος σε zapping (για την ακρίβεια ΑΚΑΡΙΑΙΟΣ!), είτε πρόκειται για FTA, είτε για κλειδωμένο , είτε για HD είτε για SD, είναι σταθερότατος, έχει και channel editor και φυσικά patch με όλα τα καλούδια... ;-)
Η τιμή του Hivion (που είναι και usb pvr) είναι γύρω στα 360ευρώ,ενώ του πιο απλού ferguson γύρω στα 300ευρώ...
ΜΗΝ ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για τον Hivion! Ενδιαφέρομαι, αλλά η πληροφόρησή μου έχει πολλά κενά στις βασικές του δυνατότητες.
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Από συγκριτικό που διάβασα ο humax θεωρείται κάτω του μετρίου ...

Νομίζω πως θα περιμένω να γίνει πρώτα ένα review , μετά θα περιμένω την άποψη του deliol , και μετά θα αγοράσω κάτι ...
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Γιατι δεν κανουμε λιγο υπομονη για τον Cuberevo HD και τους παρομοιους του που θα σκασουν σε λιγο στην αγορα?
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ EARLY ADOPTERS!!!....
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ:ΟΠΟΙΟΣ ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΣΚΟΝΤΑΦΤΕΙ...

2006 ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙ 37" ΣΤΑ 1950Ε (ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ) ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 1000...
ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ HUΜΑΧ HD2000 ΣΤΑ 500Ε ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 300???
ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ KISS DP-600 (400Ε???) ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΔΙΝΩ ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.....

ΑΣΕ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Η ΑΓΟΡΑ... ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΛΙΓΟΙ ΜΗΝΕΣ....
ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ....
 

Μηνύματα
905
Reaction score
2
Ακουσα απο τον αντιπροσωπο στην εκθεση, οτι ισχυει ακομη η προσφορα του Euro 1080, οτι δηλ. δινουν μαζι με δεκτη HD και συνδρομη δωρεαν μεχρι το 2010 στο καναλι euro 1080 HD.
Ισχυει ?
Το εχει δοκιμασει κανεις ?
 

Μηνύματα
1.119
Reaction score
1
Οι 2 HD δέκτες με σκληρό που κυκλοφόρησαν πρόσφατα στην Γερμανία (Topfield TF 7700HDPVR και Technisat HD S2) είναι προς το παρόν γεμάτοι bugs (είναι εκατοντάδες τα σχετικά ποστς στα γερμανικά φόρα hifi-forum.de & forum.digitalfernsehen.de), γι αυτό και οι ενδιαφερόμενοι περιμένουν με ...αγωνία και την έλευση του iCord, να δούμε τι παίζει και μ αυτόν...
To μόνο σίγουρο είναι πως το Lan του iCord στην αρχή δεν θα δουλεύει και θα ενεργοποιηθεί με soft. update αρχές του 2008 ( πηγή γι αυτά είναι το σάιτ της humax-digital)

Στην αναμονή λοιπόν, με αυτούς τους δέκτες μάθαμε πιά.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Οπως έγραψα και πιο πάνω :

Περιμένουμε εναγωνίως την έλευση του δέκτη για τέστ. Η τιμή του θα κυμαίνεται στα 500 ευρώ περίπου.

Μήπως ήρθε η ώρα για ενα ΝΕΟ POWER BUY ???? :cool_4:
νομίζω ότι καταλάβατε ότι η πρόταση για power buy δεν είναι παρα ενα "σχήμα λόγου" για ενα φρέσκο προιόν, δείχνοντας την τάση πρός την νέα τεχνολογία (ίσως και τον καταναλωτισμό μας...).

Εξάλλου όπως είπα ΠΡΩΤΑ για τέστ και κατόπιν κρίνουμε αναλόγως. :smoking:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Ακουσα απο τον αντιπροσωπο στην εκθεση, οτι ισχυει ακομη η προσφορα του Euro 1080, οτι δηλ. δινουν μαζι με δεκτη HD και συνδρομη δωρεαν μεχρι το 2010 στο καναλι euro 1080 HD.
Ισχυει ?
Το εχει δοκιμασει κανεις ?
Ισχύει!
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

και εγώ το ίδιο... κανένα πρόβλημα με τον 2000
 

Μηνύματα
354
Reaction score
0
des te kai edo
http://www.itgate.co.kr Μιλάμε για δέκτες πολύ καλής ποιότητας με καλά images enigma, support όλα τα emu. Απο τιμή βέβαια θα σας πω.
Αντίστοιχος με dm600 με ακόμα μεγαλύτερη μνήμη με usb2.0 που μπορείς να του βάλεις σκληρό δίσκο οποιονδήποτε και να τον κάνεις εύκολα PVR και εικόνα πολύ καλή κάνει μόνο περίπου 170€ όταν για dm600 θέλεις σχεδόν τα διπλά
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

φίλε george664, ο Ηumax που αναφέρουμε είναι ναι μεν PVR, αλλά το βασικότερο HD ,δηλαδή υψηλής ανάλυσης DVB-S2, MPEG-4 AVC/H.264 HP@L4 , με έξοδο HDMI και μπορεί να γράφει to δορυφορικό υλικό Υψηλής ανάλυσης που λαμβάνει. Αυτή είναι σημαντική διαφορά ώς πρός την ποιότητα της εικόνας.
 


Μηνύματα
35
Reaction score
0
Re: Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Κι εγώ συμφωνώ στη μη ύπαρξη power buy αφού και ο δικός μου Humax 2000 είναι κλεισμένος στο κουτί του λόγω των συνεχών κολλημάτων με τη NOVA.
Άσε που τρέξαμε τότε να τον αγοράσουμε πρώτοι και τον χρυσοπληρώσαμε.
εγω παντως τον αναβαθμσα τον δικο μου κσι πσιζρι μισ χσρα γοβα και ευρο 1080 σωκρατη στον αγοραζω 100 ευρω !! δεν εχει προβλημα παντως για δες το καλλιτερα το θεμα με το ζωο που εχεις μπλεξει !!!

δανος
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Ισχύει!
κοιτα χρηστο τιμες στο φθηνο καταστημα Media Markt στο Μαρούσι http://www.mediamarkt.gr/catalogues/maroussi/2.pdf
Ο δέκτης humax hd 2000 2ci με κάρτα euro 1080 και irdeto module έχει 469 ευρώ.
εδώ ομως http://www.msg-shop.gr/product.asp?id=5789 έχει 420 ευρώ
ελληνικής αντιπροσωπείας www.majar.gr και έρχετε με κάρτα συνδρομής και irdeto module.


δανος
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Pedia den ksero an paratirisate afta pou grafi o deliol giati simfono apolita,ston pangozmio protathlima podosferou ixa ton humax2000 kai mia karta euro1080 kai me tin voithia tou deliol katafera na doulepsi i karta meso trex .
omos i ikona itane poli xalia.idika stis grigores kinisis .den ksero an simera meso anavathmisis exi gini kati kalitero ala epidi dokimasa kai ton paceHD pou ine enas poli ftinos dektis tis katigorias HD dekton meso t-rex i ikona ine ekpliktiki kamia sxesi me ton 2000. mou kani entiposi pantos pou kapia pedia lene oti den exoune provlima (den antileo ta legomenatous) me ton Humax2000.
eno me tin skystarHD an kataferoune kai to alt dvb progdvb kai dvbviewer (aftos evgale neo 3.9.1 den ton exo dokimasi akoma)kai ta ftiaksoune na miothi to cpu tha ine akoma kalitera ta pragmata se theasi HD doriforikis !!
ego perimeno to icore na do poso kalos tha ine ,kai ton AB IPBox 9000HD !!
gia ton dm8000 sxedon ton exo ksexasi !!
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Ελπίζω να μην έχει το ίδιο πρόβλημα στον τηλεχειρισμό με το
Humax PVR-9100.
Αυξάνοντας την ένταση ήχου στον ενισχυτή, αλλάζει κανάλια το Humax "happy_1"
( PVR-9100 με Yamaha RX-V2700 )
Και δεν είναι πρόβλημα του ενισχυτή αυτό.
Ελπίζω να έχει σοβαρευτεί η Humax πλέον...


Επίσης δεν έχω καλή εμπειρία απο το Ελληνικό Support (στα τέλη 2006).
Μετά απο επικοινωνία μέσω e-mail με την Majar, καταλήξαμε στα παρακάτω:

"πηγαίνετε να αναβαθμίσετε το PVR-9100 γιατί έχει παλιό software...
και πηγαίνετε να αναβαθμίσετε και το Irdetto CAM..."

Στην ερώτηση, "που να τα αναβαθμίσω;" δεν πήρα καμμία απάντηση....
:bravo:


Κρίμα γιατί σαν μηχάνημα είναι πάρα πολύ καλό και πλέον φοβάμαι να ξαναπάρω προϊόνHumax...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.849
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top