HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Μηνύματα
452
Reaction score
2
Δεδομένου ότι ο Dreambox 8000 δε φαίνεται κάπου στον ορίζοντα, βρίσκομαι σε δίλημμα μεταξύ iCord 320gb και Technisat Digicorder 500gb. Μου αρέσει η δυνατότητα πολλαπλής εγγραφής καναλιών του πρώτου, αλλά με δελεάζουν και τα επιπλέον 180gb του δεύτερου.Άραγε ο δίσκος στο Humax να μπορεί να αλλαχθεί με άλλο μεγαλύτερο; Άποψη κάποιου που να έχει δει και τους δυο υπάρχει; Στη θέση μου, ποιον θα προτιμούσατε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
445
γεια σας!!τον εχω και εγω τον δεκτη περιπου ενα μηνα και τα αξιζει τα λεφτα του!!επειδη εχω και το sky hd box εχει τα ιδια αλλα για ολα τα πακετα!η εικονα απο premiere kai digitalb εκπληκτικη αλλα nova μεσω hdmi οχι τοσο καλη και βλεπω μεσω scart!!!με μοντουλες δουλευει γρηγορα οταν βαζω diablo δουλευει καλυτερα στο πανω slot και μονο του!το μονο που δεν εχω καταφερει ειναι να γρψω σε εξωτερικο σκληρο!τον εκανα fat 32 που μου ζητησε,τον βλεπει κανονικα αλλα δεν δινει επιλογη να γραψω στον εξωτερικο και αποθηκευει στον εσωτερικο!εαν ξερει κανεις ας βοηθησει!
ΥΓ1 καμια σχεση με τον humax 2000 ουτε σε εικονα ουτε και σε bugs
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Η λήψη του δέκτη σε σχέση με άλλους είναι σε καλά επίπεδα?
σε αυτό είναι το ίδιο με πόλους άλλους δεκτες, το σήμα είναι πλασματικό,αν βάλω στο ίδιο κανάλι τον 5400 θα μου δείξει ακριβώς το σήμα, είναι πιο εβεστιτος λίγο από τον dm7020.
modula conax πεζή τέλεια, από δοκιμη που έκανα με κάρτα digialb.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
...η εικονα απο premiere kai digitalb εκπληκτικη αλλα nova μεσω hdmi οχι τοσο καλη και βλεπω μεσω scart!!!...........................................
….Μας λες ότι η εικόνα SD, μέσω HDMI δεν είναι τόσο καλή όσο από SCART RGB? Χειροτερη πως? Ευκρίνεια, βάθος χρωμάτων…τι?
Zois_gr μπορείς σε παρακαλώ να το ελέγχεις και εσύ αυτό που λέει ο φίλος aimar?
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Re: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

….Μας λες ότι η εικόνα SD, μέσω HDMI δεν είναι τόσο καλή όσο από SCART RGB? Χειροτερη πως? Ευκρίνεια, βάθος χρωμάτων…τι?
Zois_gr μπορείς σε παρακαλώ να το ελέγχεις και εσύ αυτό που λέει ο φίλος aimar?
θα πω σε έναν φίλο να μου φέρι έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο με usb (αυτό εννοεί ο φίλος) και θα δοκιμάσω. μπορεί να είναι κάποιο πρόβλημα αυτό αλλα υποστήριξη ο δεκτης έχει ,όπως όλα τα HUMAX μέχρι τώρα !

πάντως αυτό που αναφέρει ότι μέσο hdmi είναι χειρότερο το sd παρα με scart δεν ισχύ, το upscaling τον sd καναλιών που κάνει ο icore είναι εκπληκτικό σε σύγκριση με πόλους δεκτες που έχω δοκιμάσει !!
 

Μηνύματα
146
Reaction score
445
Re: Απάντηση: Re: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

εννοω οτι δεν εχει ευκρινεια sta ellhnika kanalia οπως κανει upscaling το playstasion 3 η το sky hd box!!φταιει και η νοβα σε αυτο!στα ελευθερα [γερμανικα,ιταλικα,αγγλικα,ισπανικα]ειναι πολυ καλη στα ορια του hd!συγνωμη που δεν το διευκρινισα
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
1
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Μπραβο Ζωη!!!!Πολυ καλος ο δεκτης μεσα και πανεμορφος εξωτερικα , αυτο που με χαλασε ειναι η μη λειτουργια του ethernet εξαρχης κατι που βεβαια θα διορθωθει στην πορεια αλλα αφου βγαζεις που βγαζεις τον δεκτη, τον εχεις και ακριβα,γιατι να περιμενεις την "υποστηριξη" να σου λυσει τα χερια;Βαλτο αμεσως το ρημαδι να δουλευει.......

ΥΓ Ζωη αυτο το κουμπακι στην πισω πλευρα που εχει ο icord για επιλογη "componet"το εχει και ο hivion;
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Μπραβο Ζωη!!!!Πολυ καλος ο δεκτης μεσα και πανεμορφος εξωτερικα , αυτο που με χαλασε ειναι η μη λειτουργια του ethernet εξαρχης κατι που βεβαια θα διορθωθει στην πορεια αλλα αφου βγαζεις που βγαζεις τον δεκτη, τον εχεις και ακριβα,γιατι να περιμενεις την "υποστηριξη" να σου λυσει τα χερια;Βαλτο αμεσως το ρημαδι να δουλευει.......

ΥΓ Ζωη αυτο το κουμπακι στην πισω πλευρα που εχει ο icord για επιλογη "componet"το εχει και ο hivion;
όχι ο hivion δεν το έχει !!
πολλά που έχει ο i core δεν τα έχει ο hivion.
:136::136::136:
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Το κουμπάκι RBG/YUV, στον Humax έτσι επιλέγεις τι θα κάνει η έξοδος Compnent. Στον Hivion δεν χρειάζεται κουμπάκι, γιατί RGB δίνει μέσω του Scart και την επιλογή την κάνεις μέσω του software... Αν επιλέξεις έξοδο RBG από το Scart , απενεργοποιεί την component έξοδο, αν επιλέξεις CVBS (composite) από το Scart , τότε ενεργοποιήται η Component έξοδος...
Με άλλα λόγια και στους δυο δέκτες δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα RGB και YUV έξοδο!

Στον Hivion όμως έχεις και πολλά "άλλα" κόλπα που δεν τα έχει (και πρόκειται να αποκτήσει!) ο icord ... :126:

Δύσκολη η επιλογή....
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
1
Απάντηση: Re: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Το κουμπάκι RBG/YUV, στον Humax έτσι επιλέγεις τι θα κάνει η έξοδος Compnent. Στον Hivion δεν χρειάζεται κουμπάκι, γιατί RGB δίνει μέσω του Scart και την επιλογή την κάνεις μέσω του software... Αν επιλέξεις έξοδο RBG από το Scart , απενεργοποιεί την component έξοδο, αν επιλέξεις CVBS (composite) από το Scart , τότε ενεργοποιήται η Component έξοδος...
Με άλλα λόγια και στους δυο δέκτες δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα RGB και YUV έξοδο!

Στον Hivion όμως έχεις και πολλά "άλλα" κόλπα που δεν τα έχει (και πρόκειται να αποκτήσει!) ο icord ... :126:

Δύσκολη η επιλογή....
Ωραια, Αντωνη μπορεις να μας πεις αν μπορεις να εχεις componet και hdmi μαζι;

Ακομα αν απενεργοποιειται η hdmi με καποιο τροπο...

ΥΓ Ξερω οτι ειναι offtopic ολο αυτο αλλα μην ανοιγω thread για μια ερωτησουλα....

Α και Ζωη αν μου το θυμισεις την Κυριακη πριν ερθω απο εκει ,να σου κραταω ενα εξ. σκληρο να δοκιμασεις αυτο που θες...
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Ναι, δεν βλέπω γιατί να μην έχεις component & hdmi ταυτόχρονα...
Η hdmi δεν απενεργοποιείται...
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

ο Γιάννης μάλλον κάνει την ερώτηση Αντώνη γιατί ο hivion που έχω εγώ δεν δουλεύει η hdmi και νομίζει μήπως την έχω απενεργοπιμενι.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

http://video.google.com/videoplay?docid=472126083551584650

ένα βίντεο -13 λεπτά- απο drdish που παρουσιάζει τον icord.

είναι βέβαια στα γερμανικά οπότε αν θα μπορούσε να βοηθήσει κανείς σε περίπτωση που λέει κάτι σημαντικό ..:203:
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

και για όσους έχουν πρόβλημα με τις εγγραφές στον σκληρό, ίσως αυτό να βοηθήσει ..

I got an interesting answer from a guy on the German icord forum explaing about using an external hard drive to record onto. Here is his helpful text:

To get back to your question:

I use the mentioned Trekstor datastation with 500GB and a Fujitsu Siemens external HD with 250 GB.
For this, I use a USB port duplicator, so I have 4 ports at the rear iCord USB port.
All three items have an external power supply. Specially the hard discs should have a external supply, as some members in this forum report problems while using the small 2.5" HD without. Looks like the USB port of the iCord doesn't supply enough power to run these.

The important point for copying files larger than 4 GB onto the external drive is to setup a EXT2 or EXT3 partition on the external HD. As the iCord is based on a Linux filesystem, it is def. needed.
Files smaller than 4 GB can be copied to a FAT32 partition as well. But all HD movies normally are bigger than 4 GB, so I recommend the EXT2/EXT3 partition.

I don't know if a Mac user can directly format the harddisc to this kind of partition, as I use a Windows PC.
In my case I downloaded the Ubuntu software from the internet, which is freeware. It comes as an *iso* file, so you can easily burn it as an image file on a bootable CD. This CD you load while booting the PC the next time, and it starts kind of an virtual Linux environment. Within this environment there is a program called Gparted, which allows to create and organize the existing partitions.

Before using Ubuntu I tried several other programs, which did not work in the way I wanted them to work. For example Partition Magic created a read-only partition...
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Να ρωτήσω κάτι για το διπλό tuner. Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα πιάτο-1 lnb και συνδέεται στο tuner 1 και το tuner 1 συνδέεται με καλώδιο loopthrough στο tuner 2. Για να γράψω ταυτόχρονα 2 κανάλια π.χ. από Nova πρέπει να είναι στο ίδιο transponder. Αυτό σημαίνει π.χ. ότι αν γράφω Supersport δεν μπορώ να βλέπω ταυτόχρονα MTV?

Αυτό για το σκληρό και το EXT2/EXT3 partition το είχα διαβάσει αλλά είναι λίγο μανίκι αν θες να διαχειρίζεσαι τα αρχεία μέσα από windows. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα που βλέπει linux partitions και να τα μεταφέρεις στην ουσία μέσω ftp (όπου η ταχύτητα είναι αρκετά μειωμένη). Αλλά από το τίποτα...
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Αν χρησιμοποιήσεις το Loopthrough με 1 Lnb, μπορείς να γράφεις στο 1ο tuner και στο δεύτερο να βλέπεις ΜΟΝΟ ότι βρίσκεται στην ίδια πόλωση (Horizontal ή Vertical), ανεξάρτητα από συχνότητα :126:
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

κάπου διάβασα αλλά δεν είμαι και σίγουρος οτι χρειάζεσαι διπλό lnb για να γράφεις απο έναν δορυφόρο και να βλέπεις απο άλλον ..

δεν είμαι και πολύ σχετικός, οπότε συγχωρήστε με αν είναι πατάτα αυτό που λέω.
 


Μηνύματα
18
Reaction score
0
Αν χρησιμοποιήσεις το Loopthrough με 1 Lnb, μπορείς να γράφεις στο 1ο tuner και στο δεύτερο να βλέπεις ΜΟΝΟ ότι βρίσκεται στην ίδια πόλωση (Horizontal ή Vertical), ανεξάρτητα από συχνότητα :126:
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.591
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top