HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Μετακομιζω και απο το 11μ2 σαλονι παω σε κανονικο σπιτι με σαλονι 35μ2.
Εχω ενισχυτη DENON AVR 1804 και θα ηθελα να μου προτεινεται καποια ηχεια δαπεδου που να κουμπωνουν αριστα με τον DENON για να παω να ακουσω. Το οικονομικο μου περιθωριο ειναι στα 400€.
Παρακαλω βοηθηστε γιατι οι επιλογες για ακροαση ειναι πολλες ενω ο χρονος εξαιρετικα λίγος!!
 



tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

κοιτα κι αυτο:



MISSION MV-8

Τεχνικά χαρακτηριστικά

...Ισχύς: 25-200 Watts RMS
...Ευαισθησία SPL/[email protected]: 89 dB
...Αντίσταση: 8 Οhms
...Απόκριση συχνοτήτων: +3dB 44 Hz-20000 Hz
...Διαστάσεις Υ-Π-Β: 915X188X290 mm
...Βάρος: 6,45 Kg
...Φινίρισμα: Black-Silver-Rosewood

Τιμή ζεύγους: 349 €
 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

Ευχαριστώ για την βοηθεια σας...
Σε ενα κενο απο τα τρεχαματα μου, ακουσα τα warfadale vardus 400 τα οποια μου φανηκαν λιγο "βαβουριαρικα" δηλ με πολυ ενταση και λιγοτερη καθαροτητα στον ηχο τους...οτι πρεπει για παρτυ σε ταρατσα!!!
Μπορειτε παρακαλω να μου πειτε αν και αυτα ειναι σε αυτη την κατηγορια ή είναι λιγο πιο "ακουστικα"?
Να σημειωσω οτι τωρα ασχολουμαι με ηχεια περαν των ηχειων για Η/Υ και θα ηθελα να παρω κατι το οποιο θα ειναι value for money.
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

τα Vardus δεν ειναι προσανατολισμενα στην ποιοτητα. Ολα αυτα που εχουν προταθει εδω ειναι value for money
 

Μηνύματα
307
Reaction score
1
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

Dali Concept 6, αν μπορείς να ξεφύγεις λίγο στην τιμή, άκουσέ τα αν μπορείς και πες μου εντυπώσεις.
 


Μηνύματα
31
Reaction score
2
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

αυριο Σαββατο θα αφιερωσω το πρωινο μου στις προτασεις σας. Με την πρωτη ευκαιρια εχετε τις εντυπωσεις μου...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!!
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

Μπορείς να ακούσεις και τα THX-T3 της Crystal Audio. Βέβαια το ζευγαράκι δεν έχει μάλλον αρκετό μπάσο για ρεαλιστική Stereo απόλαυση. Εγώ τα παίζω με το THX-12SUB της ίδιας εταιρείας, κροσαρισμένο στα 80Hz. Απ' ότι μου είπαν στο περίπτερο της Crystal στην πρόσφατη HiEnd έκθεση, σε λίγο καιρό θα έχουν στημένο και το studio τους στα Βριλήσσια όπου θα μπορούμε να πηγαίνουμε για ακρόαση σε ένα σωστά σεταρισμένο χώρο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

εχεις κοψει το σαμπ στους 80? και τον ενισχυτη?
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

Το SUB ελεύθερο (νομίζω φτάνει μέχρι τα 200Hz) και από τον ενισχυτή crossover στα 80Hz.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

Στην κατηγορια τιμης που αναφερεσαι δες σε χαρακτηριστικα και τιμη και ακουσε τα ROISTER EMPHASIS 25. Παρα πολυ καλο ηχειο θα ελεγα πολυ πανω ο ηχος του απο την τιμη του. Σε piano black πανε γυρω στα 430 (καταλογος) ενω οι αλλοι χρωματισμοι στα 380. Για οτι αλλο εδω ειμαστε...
 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

λοιπον....υστερα απο ακροαση εχω καταληξει στα roister emphasis 25 και στα dali concept 6.
Το ερωτημα μου τωρα ειναι ποια απο τα 2 είναι καλυτερα για να τα κουμπωσω πανω στον Denon AVR 1804 που εχω ήδη?
Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους σας διοτι με βγαλατε απο μεγαλο μπελα και τρεξιμο για ακροασεις !!!!
και παλι ευχαριστω πολυ!!!
 


Μηνύματα
307
Reaction score
1
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

Εμένα μου φάνηκαν καλύτερα τα Dali, και ας είχα πάθει με την εμφάνιση των Roister. Όμως μου άρεσαν τόσο πολύ τα Dali που αποφάσισα να το παραβλέψω. Όντως μην το συζητάς, πάρε κανά 2 cd που σου αρέσουν και άκουσε τα κάπου. Προσπάθησε ειδικά τα Roister όταν τα ακούς να έχουν απόσταση από τον πίσω τοίχο.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

παιδια μαλλον δεν εγινα σαφης...μου αρεσουν και τα 2 παρα πολυ αλλα ρωταω ποιο απο τα 2 κουμπωνει καλυτερα με τον ενισχυτη που εχω (Denon AVR 1804) απο πλευρας χαρακτηριστικων?
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

Τα χαρακτηριστηκά τους είναι παραπλήσια οπότε και τα δύο θα τα οδηγεί μια χαρά ο Denon. Το θέμα είναι ποιά σού αρέσουν.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: HXEIA ΔΑΠΕΔΟΥ

λοιπον....υστερα απο ακροαση εχω καταληξει στα roister emphasis 25 και στα dali concept 6.
Το ερωτημα μου τωρα ειναι ποια απο τα 2 είναι καλυτερα για να τα κουμπωσω πανω στον Denon AVR 1804 που εχω ήδη?
Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους σας διοτι με βγαλατε απο μεγαλο μπελα και τρεξιμο για ακροασεις !!!!
και παλι ευχαριστω πολυ!!!
Δηλαδή φίλε gtourna θα αγοράσεις κάποιο ζευγάρι χωρίς καν να το ακούσεις;;; Καμιά άποψη κανενός από το forum δε μπορεί να αντικαταστήσει ή έστω και να υποκαταστήσει την ακρόαση των ηχείων.

Όσο για το "κούμπωμα" των ηχείων με τον ενισχυτή, για τέτοια ηχεία που δεν αποτελούν δύσκολο φορτίο, δεν τίθεται θέμα ταιριάσματος με τον ενισχυτή (σε επίπεδο κατασκευαστή/μάρκας). Δηλαδή να στο πω με ποσοστά, κατά τη γνώμη μου, αν το ηχείο συνεισφέρει στο 40% του ηχητικού αποτελέσματος, ο χώρος στο 30%, η σωστή ρύθμιση του ενισχυτή στο 20%, τότε όλα τ' άλλα (καλώδια, μάρκα ενισχυτή, μάρκα CD/DVD/Blu-ray) συνεισφέρουν μόνο το υπόλοιπο 10% (κι αυτό πλουσιοπάροχα!!).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.737
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top