Ideon Audio Absolute: O κορυφαίος ελληνικός DAC

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
...γιατί με " με μαλώνεις " Γιώργο ;
Γιά την ποσότητα ;
Όχι. Σε "μαλώνω" για το απόλυτο της άποψης. Δηλαδή, κάποιος ο οποίος έχει 2500 δίσκους, διαλεγμένους προσεκτικά για να ταιριάζουν στα ακούσματα του, τους έχει ακούσει όλους (ή, σχεδόν όλους), δεν έχει "καλή δισκοθήκη" επειδή δεν έχει 5000 δίσκους; Ο αριθμός είναι το κριτήριο της "καλής δισκοθήκης";

Αμ το άλλο; 1000 δίσκους έχει κι η κουτσή Μαρία; Ξέρεις πολλούς που ασχολούνται επιφανειακά με την ακρόαση μουσικής από δίσκους κι έχουν 1000 δίσκους; Μόνο έναν πρόχειρο υπολογισμό να κάνεις, για το κόστος αγοράς των 1000 δίσκων, μάλλον θα αναθεωρήσεις.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Γιώργο μου , επειδή εγώ έχω 10 καλά και δυνατά μελίσσια ....είμαι μελισσοκόμος ;
Και επειδή έχω και 50 ρίζες ελιές που τις προσέχω ....ειμαι ελαιοπαραγωγός ;
οχι .
-
Αυτός που το προσπαθεί - και καλά κάνει - και έχει 2500 επιλεγμένους δίσκους για τα ακούσματα του , έχει κάνει - γιά μένα - μια καλή αρχή .
Απο την στιγμή που υπάρχουν 100.000 διαφορετικοί δίσκοι στο άκουσμα του και από αυτούς ξεχωρίζουν οι 15.000 τίτλοι .....ε ναι για μένα έχει δρόμο πολύ ακόμα , γιατί πάντα θα ψάχνει τους άλλους 2500+ δίσκους .

ο αριθμός είναι το εύρος - και όχι μόνο τα ακούσματα του - της δισκοθήκης του .

ε , ναι 1000 καλοί δίσκοι είναι στις μέρες μας πανάκριβοι , αν ξεκινάς να τους μαζεύεις τώρα .
-
πάντως δεν αντιλέγω .
κάποιος έχει 100 δίσκους και λέει η συλλογή δίσκων μου . - δισκοθήκη μου -
Και κάποιος που έχει 5000 δίσκους , λέει πάλι η συλλογή δίσκων μου . - δισκοθήκη μου -
Γιά μένα το όριο είναι οι 5000
Γιά σένα μπορεί να είναι οι 200 .
κανένα πρόβλημα .
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα hi-end μηχανάκια τιμολογουνται ανάλογα με τον ανταγωνισμό. Μη μας κάνει εντύπωση. Φυσικά κανένα δεν δικαιολογεί το κόστος του αλλά από την άλλη αν δεν τιμολογηθεί ανάλογα, μάλλον δεν θα πουλήσει όσο θέλουν.
 

TGD

Μηνύματα
7.133
Reaction score
7.172
Ξεχάσατε τις δυνατότητες παραγωγής. Αν το πουλήσεις πολύ φθηνά και πλακώσουν πωλήσεις θέλει μεγαλύτερη αλυσίδα συναρμολόγησης συνεπώς λιγότερα κέρδη. Μέχρι και μέσα μπορεί να μπεις...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
4-5000 τεμαχια δεν ειναι αλλο απο μια καλη βαση για δισκοθηκη.. :boast:
(Να κανω εκπτωση στα 3.5 χιλιάδες κομματια, λογω εποχών, αλλα δε παει παρακατω)
-χωρια τα mp3-
 
Last edited:

Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
4-5000 τεμαχια δεν ειναι αλλο απο μια καλη βαση για δισκοθηκη.. :boast:
Αν μάλιστα θες να έχεις διαφορετικές εκδόσεις του ιδίου δίσκου μιλάμε για πάνω από 10000. Πχ επανεκδόσεις ή διαφορετικές εκτελέσεις σε δίσκους κλασικής μουσικής.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
..εννοειται.
Γω εχω λιστα με 10.000 δισκους που δεν εχω, πσοφαω για δαυτους , αλλα δεν θα αποκτήσω ποτέ.. γιατι πολυ απλα ξεφεύγουμε με τη χαζομαρα.
 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Αγαπητέ @Emmanouil 1964 ποιος ο λόγος να βγάζει η ideon το δικό της streamer? Αν όπως λες ο audiophile θα δώσει χιλιάρικα για αγορά δίσκων τι δουλειά έχει το άυλο στα μηχανήματα της;

Όλοι αυτοί που πουλάνε τέτοια δυνατότητα τι ακριβώς είναι; Άσχετοι; Βλέπω για παράδειγμα τον προενισχυτη Dan d'angostino rentless pre ο οποίος κοστίζει 150000 και έχει δικτυακές δυνατότητες. Η DCS και η MSB το ίδιο. Τα κόστη τους όσο ένα διαμέρισμα και όμως γράφουν στην ουγια την υποστήριξη streaming. Δηλαδή 14€ το μήνα για το tidal. Άσχετοι και αυτοί;

Προσπαθείς να δικαιολογήσεις το κόστος ενός μηχανήματος με λάθος τρόπο.
 




Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Την εταιρεία την μάθαμε με το πολύ καλό και με λογική τιμή ayazi και το 3R usb.......καλό θα ήταν να το θυμηθούν αυτό στην εταιρεία. Το έχω ξαναγράψει........καλά μηχανήματα με 10000 ευρώ, φτιάχνουν όλοι,καλά με 500 ευρώ ,λίγοι.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.959
Μπα, μην το πάρεις, είναι και ακριβό. Παρε καλύτερα με 99.99 από αυτά που δοκιμάζει ο Amir.
Δοκιμάζει και πολλά ακριβότερα και πολύ ακριβότερα. Όποιος θέλει τόσο διακαώς πολύ να ασχολείται με τον τύπο, μπορεί να κοιτάξει εδώ.
.............................................................................................
Όσο για το εν θέματι ντακάκι, με τέτοια τιμή δεν έχει καμία ελπίδα στον διεθνή ανταγωνισμό. Υπάρχουν μπόλικα βαριά μπραντ νέιμς, καταξιωμένα στη συνείδηση των ματσωμένων χαϊεντάδων, με τιμές (έως πολύ) χαμηλότερες. Οι δε χοντρά ματσωμένοι ούτε που θα γυρίσουν να το κοιτάξουν. Θα πα να πάρουν DCS, MSB, ή άλλα τέτοια. Για να μπορούσε να ελπίζει σε ανταγωνιστικότητα, θα έπρεπε να προσφέρει όσα το Tambaqui, σε αισθητά χαμηλότερη τιμή από αυτό.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Δηλαδή , είναι καλό αυτό το DAC ;
.......αυτό θα το κρίνει ο καθένας μας στην έκθεση που έρχεται .
-
ποιος ο λόγος να βγάζει η ideon το δικό της streamer ?
Απο την στιγμή που μπορεί να το κάνει με επιτυχία , γιατί να μην το κάνει ;
-
Την εταιρεία την μάθαμε με το πολύ καλό και με λογική τιμή ayazi και το 3R usb.......καλό θα ήταν να το θυμηθούν αυτό στην εταιρεία. Το έχω ξαναγράψει........καλά μηχανήματα με 10000 ευρώ, φτιάχνουν όλοι,καλά με 500 ευρώ ,λίγοι.

.......κάνε υπομονή ως τις γιορτές . Έρχεται μικρογραφία του Absolute , που τα κινέζικα θα υποκλιθούν μπροστά του - όσον αφορά την ποιότητα πάντα - και σε φανταστική τιμή .
-
Προσπαθείς να δικαιολογήσεις το κόστος ενός μηχανήματος με λάθος τρόπο.

Μπορεί ,
Αλλά όλη η ανθολογία του 20ου αιώνα είναι γραμμένη σε δίσκους απ' ότι ξέρω .
Ότι ακούμε από το κάθε tidal , είναι - και - από εκεί .
-

 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Βρε άνθρωπε έγραψες ότι όποιος έχει λίγους δίσκους δεν είναι σωστός audiophile. Και τώρα γράφεις ότι βγάζει streamer γιατί μπορεί και ότι το tidal είναι οκ καθώς έχει το ίδιο υλικό με τους δίσκους.

Αποφάσισε τι ισχύει να ξέρουμε.
 

Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Υπάρχουν πολλά Ελληνικά προϊόντα υπέρ-υψηλής τιμής που πωλούνται στο εξωτερικό. Αφού το ξέρεις.. Γιατί κολλάς σε αυτό;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Βρε άνθρωπε έγραψες ότι όποιος έχει λίγους δίσκους δεν είναι σωστός audiophile. Και τώρα γράφεις ότι βγάζει streamer γιατί μπορεί και ότι το tidal είναι οκ καθώς έχει το ίδιο υλικό με τους δίσκους.

Αποφάσισε τι ισχύει να ξέρουμε.
-
Βρε άνθρωπε , ψάχνεσαι και εγώ δεν έχω όρεξη να μάθω σε κανέναν τα Ελληνικά μου .
...... όποιος έχει λίγους δίσκους δεν είναι σωστός audiophile.
Που το έγραψα εγώ αυτό ; γιά πές ;
Ξαναδιάβασε τα ποστ μου .

audiophile , είναι αυτός που ακούει γενικά μουσική από οποιοδήποτε μέσο αναπαραγωγής και δεν χαρακτηρίζετε από το πόσους δίσκους έχει , πόσες μπομπίνες έχει ή πόσες κασέτες και cd , εχει .
audiophile είναι αυτός που ξέρει τον τρόπο να ακούει και να κρίνει τι ακούει .
που όταν ακούει την μουσική του χαμογελάει και οι άσχετοι δίπλα του λένε , .....πάει αυτός τό έσκασε ..... αλλά δεν ξέρουν την πραγματικότητα πέρα απο τον ίδιο .
* Το έγραψα όσο πιό απλά μπορούσα .

Αλλό audiophile και άλλο αυτά που έγραψα εγώ . Μπερδεύτηκες .
-
Αποφάσισε τι ισχύει να ξέρουμε.

Βρε άνθρωπε , .....άκου την μουσικούλα σου που σίγουρα ξέρεις να ακούς καλύτερα απο μένα και μην σε καίει - ( να ξέρουμε ) - για τους πολλούς η γνώμη μου .
-
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Δοκιμάζει και πολλά ακριβότερα και πολύ ακριβότερα.
Για να τα θάψει ; και να καταλήξει ότι παίζουν χειρότερα απο τα των 99.99 ευρώ ; :D χα χα δεν άντεξα.

Η Σίτ πάντως απο ότι έχω καταλάβει είναι η αγαπημένη του εταιρία. :D
 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Τι είναι 50.000 e ; .....που δεν έχουμε .
................50.000 e είναι 1000 δίσκοι αξιόλογοι του 50ευρου !
Όταν ο Χ φίλος μου λέει " έχω μιά καλή δισκοθήκη " στο μυαλό μου αμέσως βάζω πως έχει πάνω από 5000 δίσκους . 1000 έχει και η κουτσή Μαρία που λέει πως ασχολείται με το άθλημα επιφανειακά .
Που κατάλαβα λάθος; Στην τελική τι είναι "άθλημα"; Κάνουμε κανένα διαγωνισμό στο ποιος την έχει μεγαλύτερη; Σαν μεγαλύτερος και πιο έμπειρος από εμένα θα έπρεπε να ξέρεις πολύ καλύτερα πως το πολύ χρήμα σε τέτοια χόμπι φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα. Αρκετοί αγοράζουν με γνώμονα την τιμή και όχι την ευχαρίστηση. Σκάνε ένα κάρο χρήματα και πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα. Την ίδια στιγμή ο πιτσιρικάς με το κινητό στο παρκάκι ακούει πολύ καλύτερα από εσένα που θες να δικαιολογήσεις τα πολλά χιλιάρικα του Ideon.

Στο γράψαμε πολλοί. Προσπαθείς να δικαιολογήσεις μια πολύ υψηλή τιμή με λάθος τρόπο.

Εγώ που δεν έχω κανέναν τι είμαι; Τα περισσότερα CD Που έχω είναι στην αποθήκη και δεν ξέρω καν σε τι κατάσταση είναι. Πλέον έχω βολευτεί με το Tidal και ότι έχω στον υπολογιστή από τα "παλιά". Και όμως ψάχνομαι κάθε μέρα να αγοράσω κάτι καλύτερο χωρίς ένα φυσικό μέσο. Υπολογιστής και μόνο σαν αναπαραγωγή.
 
Last edited by a moderator:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Απο την στιγμή που στο κείμενο που μου παρέθεσες βλέπεις να είναι γραμμένο απο εμένα ,
- το .....όποιος έχει λίγους δίσκους δεν είναι σωστός audiophile -

Δέν θα πω τίποτα και καλό σου βράδυ .
-
άθλημα
ποιος την έχει μεγαλύτερη;
το πολύ χρήμα σε τέτοια χόμπι φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα.
Αρκετοί αγοράζουν με γνώμονα την τιμή
Σκάνε ένα κάρο χρήματα και πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα.
ο πιτσιρικάς με το κινητό στο παρκάκι ακούει πολύ καλύτερα από εσένα
που θες να δικαιολογήσεις τα πολλά χιλιάρικα του Ideon.

Φιλε εχεις δίκιο , δεν ξέρω να ακούω τις εξυπνάδες του κάθε κύριου και για το λόγο αυτό ,
καλό σου βράδυ .
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.195
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top