IFI zen stream

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Πάντως χθες, που άκουσα περίπου 3 ώρες μέσω Spotify connect, δεν παρατήρησα οποιοδήποτε πρόβλημα
Δοκίμασε να το ανεβάσεις στο πάνω ράφι και ακουσε δικό σου υλικό hi-res. Βάλε κάποιον να του αλλάζει θέση όταν ακούς,μια πάνω μια κάτω .......αν υπάρχει σύζυγος στο σπίτι,μπορεί να το κάνει (μόνο μην σε περάσει για παλαβό :)). Μπορεί να ακούσεις και διαφορά μπορεί και όχι.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Για χρήση εξωτερικών σκληρών, χρειάζεται τροφοδοτικό 12 ή 15V.
Πριν δώσω 120 ευρώ, για iFi i-power X 12-15V, θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα τοποθετήσω τον HD 4TB γεμάτο με HD μουσική και α) θα τον διαβάσει σε εύλογο χρονικό διάστημα β) θα μπορώ να δω και να επιλέξω μέσα από τη εφαρμογή του ZEN stream τα περιεχόμενα του δίσκου γ)θα παίζει απρόσκοπτα και δ) κάθε φορά που το ανοίγω να μην χρειάζεται ώρες για να ξαναδιαβάσει τον δίσκο.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πριν δώσω 120 ευρώ, για iFi i-power X 12-15V, θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα τοποθετήσω τον HD 4TB γεμάτο με HD μουσική και α) θα τον διαβάσει σε εύλογο χρονικό διάστημα β) θα μπορώ να δω και να επιλέξω μέσα από τη εφαρμογή του ZEN stream τα περιεχόμενα του δίσκου γ)θα παίζει απρόσκοπτα και δ) κάθε φορά που το ανοίγω να μην χρειάζεται ώρες για να ξαναδιαβάσει τον δίσκο.
Για server τι συσκευή χρησιμοποιείς?
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Πριν δώσω 120 ευρώ, για iFi i-power X 12-15V, θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα τοποθετήσω τον HD 4TB γεμάτο με HD μουσική και α) θα τον διαβάσει σε εύλογο χρονικό διάστημα β) θα μπορώ να δω και να επιλέξω μέσα από τη εφαρμογή του ZEN stream τα περιεχόμενα του δίσκου γ)θα παίζει απρόσκοπτα και δ) κάθε φορά που το ανοίγω να μην χρειάζεται ώρες για να ξαναδιαβάσει τον δίσκο.
Αυτος ειναι ο λογος που με εμποδιζει να το αγορασω.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Για server τι συσκευή χρησιμοποιείς?
Τι εννοείς server; Δεν έχω κάποια συσκευή τέτοιου είδους. Απλά θε'λω να συνδεω τον δισκο στο ZEN stream και να ακούω (μεσω του DAC-ενισχυτή-ηχεία)
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τι εννοείς server; Δεν έχω κάποια συσκευή τέτοιου είδους. Απλά θε'λω να συνδεω τον δισκο στο ZEN stream και να ακούω (μεσω του DAC-ενισχυτή-ηχεία)
οκ, αυτό που ήθελα να πω για να μην μπλέκεις με έξτρα τροφοδοσία αν υπάρχει κάπου στο σπίτι ένα λαπτοπ ή πισι (στο ίδιο δίκτυο) παίζεις από αυτό τον σκληρό μέσω του ifi. Εννοείται σαν remote το τηλέφωνο σου με το κατάλληλο app. Ή με roon remote ή με την εφαρμογή του ifi αν δεν έχεις roon.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Ο σκληρός πρέπει να έχει δική του τροφοδοσία. Για το σκληρό θα πάρεις το τροφοδοτικό ή για το istream? Όπως και να χει, το διάβασμα δε νομίζω ότι θα βελτιωθεί. Τη συμπεριφορά που βλέπεις τώρα, αυτή θα έχεις. Αν έχεις pc στο ίδιο δίκτυο με το jriver μπορείς να στρημαρεις μέσα απο πολύ καλύτερο μενού και χωρίς καμία καθυστέρηση.
Σε μένα αλλάζει λίγο τον laid back χαρακτήρα του istream, αλλά να σου πω, έχει και τα θετικά του. Όταν δοκίμασα να κάνω mount σκληρό, ακόμα και φλασακι προσωπικα απηύδησα με το χρόνο που χρειάζεται για να τα διαβάσει.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Χωρίς δοκιμή πρώτα,δεν λέει να κάνεις την αγορά.Αυτο που προτάθηκε πιο πάνω είναι πολύ πιο γρήγορο και όλοι έχουμε ένα παλιό λάπτοπ στο σπίτι.Συνδεεις εκεί τον δίσκο και το zen stream από αυτό μέσα από το δίκτυο.Για το zen ,πάρε ένα 128αρι στικάκι και βάλε εκεί τα αγαπημένα σου ή ότι θες να ακούσεις κάθε φορά. Το καλό τροφοδοτικό όμως έχει επίδραση και στον ήχο,σε σχέση με το απλό τροφοδοτικό,αλλά και αυτό πάλι,μόνο μετά από δοκιμή.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
οκ, αυτό που ήθελα να πω για να μην μπλέκεις με έξτρα τροφοδοσία αν υπάρχει κάπου στο σπίτι ένα λαπτοπ ή πισι (στο ίδιο δίκτυο) παίζεις από αυτό τον σκληρό μέσω του ifi. Εννοείται σαν remote το τηλέφωνο σου με το κατάλληλο app. Ή με roon remote ή με την εφαρμογή του ifi αν δεν έχεις roon.
Ενδιαφέρον. Πως γίνεται στην πράξη;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ενδιαφέρον. Πως γίνεται στην πράξη;
Απλό ειναι. Βάλε το πισι κάπου να παίζει. Και από την εφαρμογή του κινητού ακούς ότι εχεις στο πισι σου μέσω του συστήματος σου.
Εγώ το δουλεύω με την roon remote. Αν δεν έχεις roon με την εφαρμογή του ifi.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ενδιαφέρον. Πως γίνεται στην πράξη;
Eγώ το κάνω και με τον πάνω τρόπο αλλά και ως εξής....... Στο foobar ορίζω η library να διαβάζει τον εξωτερικό δίσκο και το streamer μου, βλέπει την library του foobar, δικτυακά. Mπορεις να στριμάρεις από εκεί το υλικό, είτε με την εφαρμογή του stream, είτε με κάποια ανεξάρτητη εφαρμογή, όπως το bubble upnp. Για τόσο μεγάλο δίσκο (4gb), θα πάρει λίγη ώρα το αρχικό "διάβασμα" για την ενημέρωση της βιβλιοθήκης, αλλά από εκεί και πέρα, όποτε ανοίγεις τον υπολογιστή δεν θα έχεις θέμα.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Eγώ το κάνω και με τον πάνω τρόπο αλλά και ως εξής....... Στο foobar ορίζω η library να διαβάζει τον εξωτερικό δίσκο και το streamer μου, βλέπει την library του foobar, δικτυακά. Mπορεις να στριμάρεις από εκεί το υλικό, είτε με την εφαρμογή του stream, είτε με κάποια ανεξάρτητη εφαρμογή, όπως το bubble upnp. Για τόσο μεγάλο δίσκο (4gb), θα πάρει λίγη ώρα το αρχικό "διάβασμα" για την ενημέρωση της βιβλιοθήκης, αλλά από εκεί και πέρα, όποτε ανοίγεις τον υπολογιστή δεν θα έχεις θέμα.
ok... ο δίσκος βέβαια είναι 4TB οχι GB
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Προσωπικά έχω το jriver στο pc και το Jremote στο κινητό. Από το κινητό βλέπω τη βιβλιοθήκη του jriver και το χρησιμοποιώ σα remote. Το jremote σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής αν η αναπαραγωγή θα γίνει στο pc, στο κινητό ή και σε συσκευές στο ίδιο δίκτυο όπως το istream το οποίο αναγνωρίζει κανονικά ως ifi. Το επιλέγεις σαν έξοδο και αυτό.
 



Μηνύματα
228
Reaction score
162
Προσωπικά, για τη σύνδεση HDD στο raspberry, χρησιμοποιώ ένα usb hub που έχει δική του τροφοδοσία και με αυτό τον τρόπο δεν επιβαρύνεται το raspberry με την τροφοδοσία του δίσκου. Είναι κάτι αντίστοιχο με το να είχε ο δίσκος δικό του τροφοδοτικό.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Αυτό.

Προσωπικά έχω το jriver στο pc και το Jremote στο κινητό. Από το κινητό βλέπω τη βιβλιοθήκη του jriver και το χρησιμοποιώ σα remote. Το jremote σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής αν η αναπαραγωγή θα γίνει στο pc, στο κινητό ή και σε συσκευές στο ίδιο δίκτυο όπως το istream το οποίο αναγνωρίζει κανονικά ως ifi. Το επιλέγεις σαν έξοδο και αυτό.
Και επίσης "σφαίρα" βλέπεις την δισκοθήκη ++ΤΒ με το Mconnect (app) , που συνεργάζεται άριστα με το Zen Stream.

H αναβάθμιση του Zen Stream με iPower-X είναι σημαντική, ανεξάρτητα χρήσης εξωτερικού σκληρού.
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
To zen stream έχει κορυφαία ηχητική απόδοση. Από εκεί κ μετά για να δουλεύει χωρίς πρόβλημα πρέπει γίνεται χρήση καθαρά ως network bridge. Με δίσκο επάνω πάει σα κότα και διαδικτυακοί σταθμοί καμία φορά κολλάνε στη κίνηση.....
Αλλά ως rood ready ή με χρήση πχ όπως παραπανω με jriver ή με tidal connect πάει καλά. Βέβαια θέλει pc να δουλεύει η nas και συνδρομές επί πληρωμή ταυτόχρονα. Για όλα αυτά πάλι ίσως άξιζει λύση με headless pc η mac mini κλπ.

Σε 5 dac που το δοκίμασα, σε όλα το ifi zen έπαιζε λίγο καλύτερα και ειδικά όταν είχες επάνω του συνδεδεμένο δίσκο. Με το rme adi-2 dac fs δεν είδα διαφορά μεταξύ pc και zen stream.

Σα συσκευή Πάντως γενικά είναι άξια και νομίζω αξίζει.
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
και άλλο ένα ριβιού από το soundstage:

ειναι το πρωτο μου streamer θεωρώ όμως πως γι αυτα που προσφέρει... τόσες επιλογες... όποιος θέλει να έχει ενα καλό streamer αξιζει. τα χρήματα.... θα μποσουσε βέβαια, στο πακέτο να έχει καλύτερο τροφοδοτικό μέσα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top