IFI zen stream

D

Deleted member 50795

Guest
Με λίγα λεφτά παραπάνω θα έπαιρνα αυτό..(χαλαρά)

 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Με λίγα λεφτά παραπάνω θα έπαιρνα αυτό..(χαλαρά)

θα απεφευγα τις λύσεις που τα εχει όλα μεσα...
 




Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εννοείς με κάποιο καλύτερο τροφοδοτικό? Γιατί με τροφοδοσία είναι έτσι και αλλιώς.
Ναι αυτό εννοώ.
Είναι μια συσκευή ρε παιδί μου που πρέπει να δώσεις πολλά παραπάνω χρήματα για να πάρεις καλύτερο ήχο. Σε ευκολίες μειονεκτεί αλλά σε ήχο από usb ή και coaxial ( βασικά το coaxial παίζει καλύτερα ) για το roon είναι απίστευτο.
Μου θυμίζει πολύ σαν σύγκριση της άλλης πλευράς της αναλογικής με ένα phono της dynavector που δεν λέει να φύγει με τίποτα από το σπίτι. Το έχω βάλει δίπλα ΑΒ με άλλες συσκευές μεγάλες στο μάτι έως και πενταπλάσιας αξίας και με ρυθμίσεις on the fly που είναι ευκολίες και όχι μόνο στέκεται αλλά ρίχνει και φάπες σε κάποιες.😉
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Όντως από coaxial παίζει καλύτερα. Και ένα "τεχνικο". Ξέρει κανείς πως μπορώ να στριμαρω στο istream από jriver ή άλλο πρόγραμμα (ίσως και από roon αλλά είναι πανακριβο) παρεμβαλλοντας το dirac processor?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Όντως από coaxial παίζει καλύτερα. Και ένα "τεχνικο". Ξέρει κανείς πως μπορώ να στριμαρω στο istream από jriver ή άλλο πρόγραμμα (ίσως και από roon αλλά είναι πανακριβο) παρεμβαλλοντας το dirac processor?
Με roon είναι παιχνιδάκι, εφόσον και αν κάνεις συνδρομή θα το βρεις μόνο σου εύκολα!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Με roon είναι παιχνιδάκι, εφόσον και αν κάνεις συνδρομή θα το βρεις μόνο σου εύκολα!
Πως γίνεται δηλαδή; Και μάλιστα είναι και παιχνιδάκι; :idk:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πως γίνεται δηλαδή; Και μάλιστα είναι και παιχνιδάκι; :idk:
Μόλις κουμπώσεις το ifi στην ethernet και το αναγνωρίσει η εφαρμογή του που θα έχεις κατεβάσει στο κινητό μετά μόλις μπεις στο roon remote το βλέπει σαν πηγή. Το επιλέγεις και τέλος!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Μόλις κουμπώσεις το ifi στην ethernet και το αναγνωρίσει η εφαρμογή του που θα έχεις κατεβάσει στο κινητό μετά μόλις μπεις στο roon remote το βλέπει σαν πηγή. Το επιλέγεις και τέλος!
Η ερώτηση όμως ήταν αν μπορεί να γίνει αυτό παρεμβάλλοντας το Dirac. Το οποίο απ'όσο ξέρω δεν γίνεται, γιατί το vst plugin του Dirac δεν τρέχει στο DSP του roon.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Η ερώτηση όμως ήταν αν μπορεί να γίνει αυτό παρεμβάλλοντας το Dirac. Το οποίο απ'όσο ξέρω δεν γίνεται, γιατί το vst plugin του Dirac δεν τρέχει στο DSP του roon.
Δεν μου χρειάζεται το eq και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το dirac.
Αρχικά ασχολήθηκα λίγο με τον χώρο στο σαλόνι και ήρθε μια χαρά.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Εχει κανεις πρόβλημα με ifi streamer και Audirvāna.
Ενώ με Roon όλα είναι αστραπιαία (start, stop, να επιλέξω κομμάτι κλπ) με Audirvāna όλα είναι πολύ αργά.
Για να παίξει το κομμάτι που θέλω κάνει περίπου 10 δευτερα.
Όταν βγάλω το streamer κ συνδέσω μέσω usb φτιάχνει καπως.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Πήρα τηλ. Τα ίδια μου είπανε, ότι ναι δυστυχώς αργεί πολύ στο web radio (το T+A που έχω αλλάζει από σταθμό σε σταθμο σε 2-4 sec!) στο ίδιο δίκτυο-ρούτερ συνδεδεμένο
Με dns ip έχεις παίξει καθόλου ;
Τώρα που θυμήθηκα δε ξέρω ποιο router έχεις .. αλλά γιατί δε συνδέεις εκεί το δισκο σου; Το zen stream θα το δει .. και θα παίξει μια χαρά, λέω εγώ τώρα ;

είμαι ακόμα στην αναζητηση γραμμικού τροφοδοτικου .. το keces είναι στα 500 πάνω κάτω αλλά έχει 2 εξόδους πολύ βολικό , το farad super 3 έχει 700€ και έχει μια έξοδο . Το θέμα είναι ότι μετά από review το farad το αποθέωσαν και στη δεύτερη θέση το booster ..
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
και άλλο ένα ριβιού από το soundstage:

Να κάνω ένα update όσον αφορά το internet radio και ξέρω Γιώργο ότι θα μου φωνάζεις που το «σκαλίζω» το μηχάνημα όχι βαριά απλά ρυθμισεισ Κλπ αλλά κάτι δε μου καθότανε καλά όσον αφορά το γιατί δεν δουλεύει γρήγορα αφού το μηχανάκι φυσάει γενικά … λοιπόν δεν είμαι σιγουρος 100% τι φταίει με το internet radio αλλα το έφτιαξα .
μια πω την εμπειρία μου . Ήθελα να δω πως παίζει το beta version δε θα αναφέρω τον τρόπο για το beta αν και βρίσκεται , δε χρειαζεται να το κάνουμε . Αφού πέρασα το beta .. ήθελα να το γυρίσω πίσω στο factory έκανα factory reset προσεκτικά πάντα αφήνοντας το να γίνει οπως πρέπει χωρίς διακοπες. Με γύρισε στη version 2.17 ρύθμισα το zen όπως επρεπε και έκανα manual dns, στο manual dns έβγαλε τις ip. 208.67.222.222 και 208.67.222.220 αυτόματα και τις άφησα , μετά πάτησα για check update και μου πέταξε να κάνω update το τελευταίο firmware το όποιο και έκανα . Το radio δουλεύει σχεδόν ακαριαία τώρα .
Αυτή ήταν η δικιά μου εμπειρία . Πάντως ακόμα και στο radio η ποιότητα είναι παρρααα πολύ καηη !
 

Μηνύματα
56
Reaction score
8
καλησπέρα σε όλους, το έχω περίπου εναν χρόνο. Παίζω me USB stick και web radio, συνδεδεμένο με ethernet.
Από την αρχή προβλήματα επικοινωνίας που πήγαιναν κι έρχονταν. Τον τελευταίο καιρό έχω σταθερά το ακόλουθο: ακούω κανονικά για 1,5-2 ώρες και μετά σταματάει. Δεν βλέπει το στικάκι και δεν κλείνει από το κουμπί, παρά μόνο από την εφαρμογή shut down. Θέλει 2-3 επανεκινήσεις για να ξαναπαίξει. Έχω κάνει όλα τα update.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Θέλω να έχω το ifi σε αποκλειστική λειτουργία tidal, mode 3,άλλα έτσι δεν μου δίνει πρόσβαση στην εφαρμογή του, και δεν μπορώ να συνδεθώ και με tidal connect, μέσω κινητού.
Οπότε δεν κατάφερα τίποτα.
Τι δεν καταλαβαίνω ε παιδιά?
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Με dns ip έχεις παίξει καθόλου ;
Τώρα που θυμήθηκα δε ξέρω ποιο router έχεις .. αλλά γιατί δε συνδέεις εκεί το δισκο σου; Το zen stream θα το δει .. και θα παίξει μια χαρά, λέω εγώ τώρα ;

είμαι ακόμα στην αναζητηση γραμμικού τροφοδοτικου .. το keces είναι στα 500 πάνω κάτω αλλά έχει 2 εξόδους πολύ βολικό , το farad super 3 έχει 700€ και έχει μια έξοδο . Το θέμα είναι ότι μετά από review το farad το αποθέωσαν και στη δεύτερη θέση το booster ..
Εγω το εχω συνδεσει με μπαταρια 12v και συγκεκριμενα 4 μπαταριες 12v απο ups σε παραλληλη διαταξη. Πολυ απλη διαταξη. Το ανοιγω μονο οταν θελω να παιξει γιατι αλλιως την τρωει την μπαταρια. Πληρως φορτισμενες ειναι στα 13volt. Ανα διαστημα τις φορτιζω οταν πεσουν κατω απο 12volt.,γιατι αλλαζει και ο ηχος πχ στα 11 volt (μη με ρωτησεις γιατι, δεν εχω απαντηση). Εχω κυκλωματακι για αυτοματη φορτιση και αυτοματη μεταγωγη, αλλα δεν το εβαλα για να μην παρεμβαλω τα μικρορελε για πιο καθαρη λυση. Σαφως παιζει καλυτερα με μπαταρια αποτι με το δικο του απλο τροφοδοτικο.
 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top