In wall speakers τοποθέτηση σε βιβλιοθήκη και on wall....γίνεται?


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010

ειναι αμερικανοι δεν κτιζουν με τουβλα τους εσωτερικους τοιχους...
Σε πολλές πολιτείες και τους εξωτερικούς.
images.jpeg

images (2).jpeg


Στην Florida χτίζουν με τσιμέντο τους εξωτερικούς λόγο τυφώνων, αλλά όταν λένε τσιμέντο εννοούν τσιμεντόλιθα.
Η σκεπή παραμένει 100% ξύλο.

M-18-1080x675.jpg
0c5a36d469695ab624719259f04baad1.jpg
eee03747deb2c614383ffd1de081b13b.jpg
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Ο κατασκευαστής ξέρει. Δεν είπε στην επικοινωνία σας;
ακόμα όχι....περιμένω από προχθές>:(

αυτός που μιλούσα είναι ο sales director της Ευρώπης...δεν θα το κατέχει το αντικείμενο
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.862
το θέμα είναι ότι αυτό το ανάμεσα γεμίζει πάντα με απορροφητικό υλικό ανάμεσα στα όρια...άρα κατά κάποιον τρόπο δημιουργείς καμπίνα

το ερώτημα είναι από πόσο μέχρι πόσο θέλουμε για να μην χαλάσει το τιούνινγκ
ετσι, αυτο (σκεφτομαι και) γραφω και εγω πιο πανω ... το μπακμποκς (backbox) τους "χαλαει".
ισως προτεινουν κατι σε ογκο κυβικα και καποιες διαστασεις...τα 30 εκατοστα παντως ειναι αρκετο πιστευω. :)
Σε πολλές πολιτείες και τους εξωτερικούς. Στην Florida χτίζουν με τσιμέντο τους εξωτερικούς λόγο τυφώνων, αλλά όταν λένε τσιμέντο εννοούν τσιμεντόλιθα.
Η σκεπή παραμένει 100% ξύλο.

View attachment 201210 View attachment 201211 View attachment 201212
δεν το γνωριζα (και πως θα μπορουσα) το ανεφερα, βαση του σκεπτικου της επομενης αναρτησης, στο σημειο προβληματισμου του μπακμποξ ... οποτε καλη πληροφορια για να τους πει ο Νταχαρης "και στη Φλοριντα πως φτιαχνουν τα χομ σινεμα εξυπνακηδες ?"
*μην νομιζει κανεις οτι κσερω τι γραφω, εχω μεινει σε γουοκμαν εγω απο το 1986 ακομα και αυτο το θεωρω εξελιξη... 8-)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.541
Κοίτα, αυτά τα μεγάφωνα είναι για χρήση ανοιχτής μπαφλας, δηλαδή παίζουν ελεύθερα χωρίς καμπίνα από πίσω να δουλεύει σαν ελατήριο στον κώνο.

Γι'αυτό η οποιαδήποτε καμπίνα θα χαλάσει τη συνταγή, δε θα δουλέψουν καλά ούτε σε κλειστή καμπίνα, ούτε σε ανοιχτή με τρύπες. Θέλουν μια τρύπα σε τοίχο για να μπουν, και ο τοίχος να έχει και μόνωση από πίσω, αλλά και πρακτικά άπειρο όγκο, ώστε να δουλεύει ελεύθερα η ανάρτηση των μεγαφώνων.

Ξέχνα τα.

Στη δική σου περίπτωση χρειάζονται καμπίνες έτοιμες, φτιαγμένες για εντοιχισμό.
Πίσω και ολοβερ πέριξ της καμπίνας, θα χρειαστεί να βάλεις ~10cm πυκνή απορρόφηση.

Δες φίρμες που να έχουν αυτό ακριβώς που ψάχνεις, δηλαδή έτοιμες για εντοιχισμό καμπίνες μικρού βάθους.

Επίσης δες την πιθανότητα ιδιοκατασκευής, από κάνα ζαπ.

Πάντα ανοιχτό είναι και δουλεύει το site της genelec. Λέω τώρα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Κοίτα, αυτά τα μεγάφωνα είναι για χρήση ανοιχτής μπαφλας, δηλαδή παίζουν ελεύθερα χωρίς καμπίνα από πίσω να δουλεύει σαν ελατήριο στον κώνο.

Γι'αυτό η οποιαδήποτε καμπίνα θα χαλάσει τη συνταγή, δε θα δουλέψουν καλά ούτε σε κλειστή καμπίνα, ούτε σε ανοιχτή με τρύπες. Θέλουν μια τρύπα σε τοίχο για να μπουν, και ο τοίχος να έχει και μόνωση από πίσω, αλλά και πρακτικά άπειρο όγκο, ώστε να δουλεύει ελεύθερα η ανάρτηση των μεγαφώνων.

Ξέχνα τα.

Στη δική σου περίπτωση χρειάζονται καμπίνες έτοιμες, φτιαγμένες για εντοιχισμό.
Πίσω και ολοβερ πέριξ της καμπίνας, θα χρειαστεί να βάλεις ~10cm πυκνή απορρόφηση.
αυτό που σκέφτομαι είναι αν φτιάξω απλά ένα καφάσι-κάδρο περιμετρικά στο καθένα ίσα ίσα να πιάνουν οι δαγκάνες και από πίσω ανοιχτό με ηχοαπορροφητικό και απόσταση πχ για τα άτμος 5cm από το ταβάνι
τα L-R της βιβλιοθήκης φουλ μονωτικό όλο το ράφι κλπ κλπ

Δες φίρμες που να έχουν αυτό ακριβώς που ψάχνεις, δηλαδή έτοιμες για εντοιχισμό καμπίνες μικρού βάθους.

Πάντα ανοιχτό είναι και δουλεύει το site της genelec. Λέω τώρα...
έχω ψάξει...αλλά δεν έχουν μετρήσεις....ντιπ..

Υ.Γ.
τα genelec τα προσπερνώ.... :biggrin:
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Το είχα ψάξει αρκετά το θέμα των in-wall πριν λίγο καιρό (τουλάχιστον σε επίπεδο διαθέσιμων λύσεων) γιατί ο μπροστινός τοίχος μου έχει μια πρόσοψη γυψοσανίσας περίπου 10cm μπροστά από τον κανονικό τοίχο. Οπότε η λύση φάνταζε ιδανική.

Επειδή όμως δεν ήμουν σίγουρος ως προς το αποτέλεσμα, είπα να φωνάξω τον Ζαπ να το συζητήσουμε.

Ε, ας πούμε πως η λύση στην οποία κατέληξα τελικά, ήταν... διαμετρικά αντίθετη! :D
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.862
@alexis ναι πολυ σωστα, προσθετουν απο πανω αυτο το συστημα δομισης με μαδερια και γυψοσανιδα.. οταν λεμε εντοιχισμο, δεν εννοουμε σκαψιμο τοιχου (τουλαχιστων οχι απαραιτητα) :)
Εχω δει αρκετα βιντεο με κατασκευες στο youtube (οχι μονο audio θεματα) .. να ενα που ειδα τις προαλες και χαζεψα...
1613646781354.png

ναι καλά....δεν υπάρχει περίπτωση για νέες κατασκευές
οταν γινεις μπαρμπας σαν τα αγορια στα βιντεο στο γιουτουμπ ...τωρα εισαι ακομα νεος... 🐒
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.862
->επισης, τωρα ειναι η μοναδικη ευκαιρια που εχουμε να πουμε τον φιλτατο μοντερατορε Νταχαρη "τουβλο" και να ειμαστε εντως θεματως.. 🤡
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.579
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top