Jargon's Home Theater

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Tι να πω , δεν εχω λογια, ή μαλλον εχω..

ζιζικ αντε πετα το βρε! :204:
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Jargon's Home Theater

'Ενα,μονάχα με προβληματίζει έτσι όπως βλέπω τις φωτογραφίες....

μήπως το κεντρικό θέλει λίγο ψηλότερα;τι λέω τώρα θα μου πείτε ε;αφού όλα μου φαίνονται άριστα να μην πω και ένα(κατά την γνώμη μου)ψεγάδι;

Α ναι και το 'φακουδάκι' 'πάλιωσε' Jargon...δεν δοκιμάζεις του Zizik;:105:

...όσο για τον προβολέα και την αντικατάσταση του '83' της Infocus με τον '750' της Jvc που πρότεινε ο Κεφάλας,προσωπικά θα περίμενα την μείωση της τιμής των 4Κ(Sony και αυτών που ακολουθούν όπου να'ναι) η' μήπως αργεί;

Υ.Γ Τέτοια συστηματάρα θέλει και τον φωτογράφο της.Την επόμενη φορά Ziziko να καλέσεις τον καλύτερο,από τον Κοτσίδη και πάνω(αν υπάρχει:116:)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

μήπως το κεντρικό θέλει λίγο ψηλότερα;
Το ξέρει και συζητήθηκε εχθές, θα γίνει σύντομα.



Την επόμενη φορά Ziziko να καλέσεις τον καλύτερο,από τον Κοτσίδη και πάνω(αν υπάρχει:116:)
Η TZ-10 μου, έχει μικρούλι φλας, οπότε οι μεγάλες βραδυνές βγαίνουν σκοτεινές. :415:
Να φέρουμε το Γιάννη γιά μία φωτογράφιση? :116:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
κατ αρχην ευχαριστω αλλα δηλωνω ασχετος, ανικανος και τιποτενιος....

εντελως ομως...
αλλα και μπροστα σε τετοιο συστημα...!!
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Aν στον παλιό(κακό) χώρο κρέμαγε σαγώνια ούτε που θέλω να φαντάζομαι τι κάνει πλεόν.
Άντε και με έναν Lexicon..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

ζιζικ αντε πετα το βρε! :204:

Ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια.




Όταν γύρισα σπίτι, έβαλα το Master and Commander γιά να κάνω φρέσκια σύγκριση.
Η ένταση υπήρχε, το μπάσο υπήρχε, αλλά δεν υπήρχε ο όγκος, η ανάλυση, η ποιότητα.

Το σύστημα του Σωτήρη τα κάνει να ακούγονται όλα ξεκούραστα (effortless), και σε πείθει ότι έχει να δώσει άλλο τόσο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.000
Απάντηση: Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

Ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια.




Όταν γύρισα σπίτι, έβαλα το Master and Commander γιά να κάνω φρέσκια σύγκριση.
Η ένταση υπήρχε, το μπάσο υπήρχε, αλλά δεν υπήρχε ο όγκος, η ανάλυση, η ποιότητα.

Το σύστημα του Σωτήρη τα κάνει να ακούγονται όλα ξεκούραστα (effortless), και σε πείθει ότι έχει να δώσει άλλο τόσο.
Μετά απ' αυτό, ο Σωτήρης υποχρεούται να μας καλέσει όλους!! :136:

Και να πετάξει και κανένα μαξιλάρι κάτω, μην χτυπήσουμε πέφτοντας....:135:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Το σύστημα λόγω υποχρεώσεων είχει μείνει αρκετούς μήνες σε φάση "work in progress" και μόλις πρόσφατα πήρε επιτέλους μορφή κι έκανα και κάποιες μετρήσεις.

Έχω ακόμα δουλειά αλλά ως συνήθως όλοι έχουμε εκτός ολίγων περιπτώσεων.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.000
Απάντηση: Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

Μετά απ' αυτό, ο Σωτήρης υποχρεούται να μας καλέσει όλους!! :136:

Και να πετάξει και κανένα μαξιλάρι κάτω, μην χτυπήσουμε πέφτοντας....:135:

Σωτήρη, μην κάνεις την πάπια. :114:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Aν στον παλιό(κακό) χώρο κρέμαγε σαγώνια ούτε που θέλω να φαντάζομαι τι κάνει πλεόν.
Άντε και με έναν Lexicon..
Εκείνος ο χώρος είχε το θέμε με τον τεράστιο όγκο 600-700 κυβικά καθώς και τα διάφορα γυρίσματα, κλισεις στην οροφή κτλ. κτλ. Δυστυχώς ρουφούσε τα πάντα. Τώρα είμαι σε πολύ πιο νορμάλ διαστάσεις 52τμ και το πιο εμφανές είναι και το καλύτερο χαμηλό όπου φαίνονται επιτέλους τα subs αλλά γενικά γεμίζει ο χώρος πιο έυκολα.

Από τις μετρήσεις που έχω κάνει θέλει ακόμα δουλειά κι ένα καλύτερο Room EQ.


To Lexicon τι να τον κάνω βρε πια? Ούτε η Harman στο δικό της Demo Room δεν τον χρησιμοποιεί!:116: Το ζουμί πλέον είναι στο Room EQ bottom up και η κορυφή αυτή τη στιγμή είναι το Trinov του ADA (που έχει ΠΟΛΛΑ!) και τ Dirac Live του Datasat που επίσης έχει ΠΟΛΛΑ!

Μετα έρχεται το Audyssey XT32 με την μεγάλη διαφορά ανάλυσης σε σχέση με το XT και το καταπληκτικό SUB EQ με πολύ χαμηλότερο κόστος φυσικά. Σε πρώτη φάση στο XT32 με βλέπω και θα ψαχτώ και με το Dirac Live σε PC αν κι εκεί θελεις κι άλλα. Προς το παρόν πάντως μένω εδώ. :610:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

Εγώ?




Θα κανονίσουμε (να λείπουν όλοι από εδώ γιατί με τα πιτσιρίκια ΔΕΝ.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

Το κεντρικό έχει spikes και του έχω δώσει κλίση προς τα πάνω.



Βέβαια είχα φτιάξει και μια βάση αλλά εδώ έβαλα λίγο πιο χαμηλά την θόνη και μου έπεσε ψηλή οπότε την έκανα τραπεζάκι.

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο και ίσως μπει και αλουμίνιο από πάνω.

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.000
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

Θα κανονίσουμε (να λείπουν όλοι από εδώ γιατί με τα πιτσιρίκια ΔΕΝ.
Θα κανονίσουμε να τα κρατήσει για λίγες ώρες ο Zizik που τα λατρεύει. :405:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Το κεντρικό πάντως είναι κατασκευασμένο για να παίζει από το πάτωμα me κλίση και π.χ. η πάνω φώτο το δείχνει να στοχεύει το ταβάνι! Θα "παίξεω με το ύψος του και θα σας πω.
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

'Ενα,μονάχα με προβληματίζει έτσι όπως βλέπω τις φωτογραφίες....

μήπως το κεντρικό θέλει λίγο ψηλότερα;τι λέω τώρα θα μου πείτε ε;αφού όλα μου φαίνονται άριστα να μην πω και ένα(κατά την γνώμη μου)ψεγάδι;

Α ναι και το 'φακουδάκι' 'πάλιωσε' Jargon...δεν δοκιμάζεις του Zizik;:105:

...όσο για τον προβολέα και την αντικατάσταση του '83' της Infocus με τον '750' της Jvc που πρότεινε ο Κεφάλας,προσωπικά θα περίμενα την μείωση της τιμής των 4Κ(Sony και αυτών που ακολουθούν όπου να'ναι) η' μήπως αργεί;

Υ.Γ Τέτοια συστηματάρα θέλει και τον φωτογράφο της.Την επόμενη φορά Ziziko να καλέσεις τον καλύτερο,από τον Κοτσίδη και πάνω(αν υπάρχει:116:)

Μετά τη βλακεία που έκανα κι αγόρασα δεύτερη Stewart για να κάνω dual screen set up (Την Cabaret), το οποίο συνεπαγότα άλλο zoom, focus, lens shift σε κάθε αλλάγή aspect ratio, δηλαδή προβολέα με μνήμε και ηλεκτρικές όλες αυτές τις λειτουργίες το επόμενο που θα κάνω είναι να πάω σε μεγαλύτερο φακό σαν του Zizik. Εκτός από Panasonic εν τω μεταξύ δεν ξέρω άλλον που να κάνει τα παραπάνω.

Φακοί δεν παλιώνουν βρε! Του ΖΙΖΙΚ είναι στην ουσια ένας ISCOII που βγαίνει αρκετά χρόνια.

Πάντως συμφωνώ, θα περιμένω τους 4Κ και δεν αλλάζω προβολέα κι ας λέει ο Κεφάλας. Στην ουσία με τη μετακόμιση σε αυτό το χώρο που είναι ο πίσω τοίχος μαύρος και οι υπόλοιποι πολύ σκούροι η εικόνα βελτιώθηκε.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

Μπραβο ρε Σωτο :615:

ταφτιαξες ωραια ρε μπαγασα....

καλοακουστα....:403:

παρε κσι ενα JVC x70 να δεις καμια ταινια να το ευχαριστηθεις.....

γιατι με το ρημαδι που εχεις,δεν βλεπεις...:116:



Εσύ εκεί! Dark Chip 4 ρε! Δεν κουνάει από εδώ!
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

Υπάρχουν και 2 SCMS τα οποία είχαν αγοραστεί για Wide ή Height αλλά τελικά παίζουν ρόλο "under the desk & in their box". Αυτά:




Δεν έχω μπει καν στον κόπο να τα δοκιμάσω ακόμα!.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

Βεβαίως αφού μου είπε αν θέλω κανένα βράδυ να βγώ να του τα πηγαίνω! Η μικρή μου (11 μηνών) θα παίζει με τα tweeter του κι ο άλλος ο μικρος (4 χρονών) που μιλάει πιο δυνατά κι απο 'μενα και το Μαρκου μαζί θα του βρει ότι έχει χάσει στο σπίτι και δεν το βρίσκει!:135:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.365
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top