Jargon's Home Theater

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Speakers L-R: B&W 800D με Electrocompaniet Nemo
Center: HTM1D με Bryston 14BSST
Surrounds: 4 x 803D με 2 Crown XLS 802D
Subs: Custom made 2x15" το καθένα, με QSC RMX5050 + Velodyne SMS-1 + Marchand WM8 BASSIS
AV pre: Onkyo PR-SC5507

Οθόνη: Stewart Studiotek 1.3 κοίλη 130"

Προβολέας: InFocus IN83
Αναμορφικός φακός: Prismasonic HDR 5000
BD player: Philips BDP-9500
HTPC γιά media player

Μετρήσεις: XTZ Room Analyzer


Επίσης:

PS3
ΧΒΟΧ 360
42" Full HD Samsung TV
για τηλεόραση και χρήση ως Monitor! Ίσως φέρω μια 52" Samsung που έχω σε άλλο χώρο αλλά θα δω.

Server
: Για την αποθήκευση του υλικού και χάρην ευκολίας χρησιμοποιώ άλλο PC (Custom Build Case) που χωράει μέχρι 19 δισκους και συνδέεται με το HTPC με Gigabit Ethernet. Υπάρχει κι άλλο έτοιμο PC αν αυτό τερματίσει (χεχε το έστησα από parts που είχα σ'ενα Stacker Case) που χωρά άλλους 9 δίσκους οπότε έχουμε μέλλον.




To HTPC είναι σε case Origen S21T









To Origen είναι εξαιρετική κατασκευή και συμπληρώνει το Rack σας περίφημα εμφανισιακά αλλά δεν ξέρω τελικά αν για χρήση ως πηγή Home Cinema αξιοποιείται πλήρως. Δυστυχώς αν και η οθόνη είναι πολύ ωραίο παιχνιδάκι από απόσταση ΔΕΝ βολεύει γιατί είναι μικρή και τα touch χαρακτηριστικά της πάνε περίπατο! Αν το έχετε δίπλα σας τότε ναι, αλλιώς με remote. Τελικά κατέφυγα σε άλλη λύση για μόνιτορ με μια Full HD TV.


Πάντως αν σκέφτεται κάποιος το S21T εκτός από εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής για τη χρήση που το θέλουμε το χιλιάρικο που ζητά θα ξοδευτεί καλύτερα αλλού.
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Απάντηση: Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

Μετά απ' αυτό, ο Σωτήρης υποχρεούται να μας καλέσει όλους!! :136:

Και να πετάξει και κανένα μαξιλάρι κάτω, μην χτυπήσουμε πέφτοντας....:135:
Χιχιχιχιχιχιχιχιχι σωστος!!!!:142::143:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
Speakers L-R: B&W 800D με Electrocompaniet Nemo
Center: HTM1D με Bryston 14BSST
Surrounds: 4 x 803D με 2 Crown XLS 802D
Subs: Custom made 2x15" το καθένα, με QSC RMX5050 + Velodyne SMS-1 + Marchand WM8 BASSIS
AV pre: Onkyo PR-SC5507

Οθόνη: Stewart Studiotek 1.3 κοίλη 130"

Προβολέας: InFocus IN83
Αναμορφικός φακός: Prismasonic HDR 5000
BD player: Philips BDP-9500
HTPC γιά media player

Μετρήσεις: XTZ Room Analyzer


Επίσης:

PS3
ΧΒΟΧ 360
42" Full HD Samsung TV
για τηλεόραση και χρήση ως Monitor! Ίσως φέρω μια 52" Samsung που έχω σε άλλο χώρο αλλά θα δω.

Server
: Για την αποθήκευση του υλικού και χάρην ευκολίας χρησιμοποιώ άλλο PC (Custom Build Case) που χωράει μέχρι 19 δισκους και συνδέεται με το HTPC με Gigabit Ethernet. Υπάρχει κι άλλο έτοιμο PC αν αυτό τερματίσει (χεχε το έστησα από parts που είχα σ'ενα Stacker Case) που χωρά άλλους 9 δίσκους οπότε έχουμε μέλλον.




To HTPC είναι σε case Origen S21T









To Origen είναι εξαιρετική κατασκευή και συμπληρώνει το Rack σας περίφημα εμφανισιακά αλλά δεν ξέρω τελικά αν για χρήση ως πηγή Home Cinema αξιοποιείται πλήρως. Δυστυχώς αν και η οθόνη είναι πολύ ωραίο παιχνιδάκι από απόσταση ΔΕΝ βολεύει γιατί είναι μικρή και τα touch χαρακτηριστικά της πάνε περίπατο! Αν το έχετε δίπλα σας τότε ναι, αλλιώς με remote. Τελικά κατέφυγα σε άλλη λύση για μόνιτορ με μια Full HD TV.


Πάντως αν σκέφτεται κάποιος το S21T εκτός από εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής για τη χρήση που το θέλουμε το χιλιάρικο που ζητά θα ξοδευτεί καλύτερα αλλού.
Ε ναι αν δουλεύεις και τον προβολέα δε λέει να έχεις μια οθόνη (έστω και μικρή) να φωτίζει. Το συγκεκριμένο κουτί πάντως είναι η απόλυτη κορυφή. Πες και τι έχεις βάλει μέσα!
 



Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Κάποια από τα κομμάτια του συστήματός σου τα έχουμε δει/ακούσει/διαβάσει,νομίζω αρκετοί από τους συμφορουμίτες αλλά αυτό το 15'ιντσο sub,πρώτη φορά το βλέπω.



Δε μας λες δυο λόγια παραπάνω να 'ξεστραβωθούμε',εκτός κι αν είμαι ο μοναδικός που δεν το γνωρίζει:105:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.604
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Ρώτα τον Μάρκου που ξέρει από σόμπες! :405:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Κάποια από τα κομμάτια του συστήματός σου τα έχουμε δει/ακούσει/διαβάσει,νομίζω αρκετοί από τους συμφορουμίτες αλλά αυτό το 15'ιντσο sub,πρώτη φορά το βλέπω.



Δε μας λες δυο λόγια παραπάνω να 'ξεστραβωθούμε',εκτός κι αν είμαι ο μοναδικός που δεν το γνωρίζει:105:
Εδώ.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Ρώτα τον Μάρκου που ξέρει από σόμπες! :405:
Γιώργο, απ' ό,τι μαθαίνω, μόνο του Μάρκου είναι σόμπες. Αυτά κουνάνε το σύμπαν. Πώς είναι του Μάρκου? Ε, ακριβώς το αντίθετο! :138:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Γιώργο, απ' ό,τι μαθαίνω, μόνο του Μάρκου είναι σόμπες. Αυτά κουνάνε το σύμπαν. Πώς είναι του Μάρκου? Ε, ακριβώς το αντίθετο! :138:
Τοbusti , τι έγραψε πάλι...
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Γιώργο, απ' ό,τι μαθαίνω, μόνο του Μάρκου είναι σόμπες. Αυτά κουνάνε το σύμπαν. Πώς είναι του Μάρκου? Ε, ακριβώς το αντίθετο! :138:
Θα σε χτυπήσω αν αυθαδειάσεις ξανά και δεν το θέλω.:141:
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Αντε και μιας και το συζητάμε το θέμα για ΄να σας πει ο Σωτήρης προ ημερών που έφερε εδω το xtz room analyzer με το νεο software πόσο κατεβαίνουν τα σαμπς , ξέρετε αυτές οι πατάτες που εχω.Στα 12,5 hz σταματάει το ημίτονο που έχει μέσα το xtz.
Τα 12,5 hz τα έβγαζαν ατελείωτα με 5 βατάκια. Ας μιλήσει ο σωτήρης , γιατί εγω θα είμαι biased αν μιλήσω .
ΑΛΉΘΕΙΑ ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΕΊΑ ας σας πει κιόλας τι κάνανε τα σαμπ του αργύρη με το ίδιο μετρητικό και αν έπαιζαν κάτω απο 25hz.!!!!!!
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Αντε και μιας και το συζητάμε το θέμα για ΄να σας πει ο Σωτήρης προ ημερών που έφερε εδω το xtz room analyzer με το νεο software πόσο κατεβαίνουν τα σαμπς , ξέρετε αυτές οι πατάτες που εχω.Στα 12,5 hz σταματάει το ημίτονο που έχει μέσα το xtz.
Τα 12,5 hz τα έβγαζαν ατελείωτα με 5 βατάκια. Ας μιλήσει ο σωτήρης , γιατί εγω θα είμαι biased αν μιλήσω .
ΑΛΉΘΕΙΑ ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΕΊΑ ας σας πει κιόλας τι κάνανε τα σαμπ του αργύρη με το ίδιο μετρητικό και αν έπαιζαν κάτω απο 25hz.!!!!!!

Ωχχχχ εχουμε θεμα εδω!!!!!:405:
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

Ωχχχχ εχουμε θεμα εδω!!!!!:405:
Κανένα θέμα τεχνικό πάντως. Τα SUB του argi παίζουν όπως τα σχεδίασε η Klipsch με roll-off που αρχίζει κάτω απο τα 25Hz και πιο άγριο roll-off κάτω από τα 20Hz. Από τα 48Hz έχως τα 98Hz (ξανά roll-off) βαράνε πολύ δυνατά ειδικά τα 4 που έχει o argi και στο χώρο του.
Στα 12,5 και 10Hz δεν παίζουν καθόλου γιατί είναι κατ'επιλογή σχεδιασμένα έτσι.

Στου Γιάννη υπάρχει output μέχρι τα 12,5 αλλά άχρηστο και λογικό είναι γιατί για να πάρεις χρήσιμο output (115db) στα 100τμ θέλεις περί τα 8 15" (και συγκεκριμένα 15" βέβαια) και 10,000 Watt. Και σε 'σένα Γιάννη απο τα 25Ηz αρχίζει το roll-off αλλά μιας και είναι 15" έχουν output μέχρι χαμηλα αν και "useless" όπως είπα. Επίσης δεν έχουμε μετρήσει την παραμόρφωση εκεί αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Τέλος με ported sub τρελό output κάτω από τα 20 δεν παίζει γιατί τα vented κάτω απο τη συχνοτητα απόκοπής - γκρεμός - πάνω από εκεί εύκολο output.

Δεν είναι κόπανοι κι αυτοί που βάζουν έναν περίδρομο βατ με 8-16 woofers για να πάρουν σοβαρό output εκεί κάτω. Αν έβγαινε αλλιως δεν θα ξόδευαν ούτε χρήμα, ούτε χώρο, ούτε ώρες ειδικά τη στιγμή που αυτοί (οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι) το ψάχνουν ενώ εμείς εδώ κατά βάση σχολιάζουμε.
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.141
Reaction score
153
Απάντηση: Re: Απάντηση: Jargon's Home Theater

να το χαιρεσαι.....................................................................αξιος
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
ζηλευω ...
Σωτηρη να τα χαιρεσαι !!!
κατα την γνωμη μην πειραξεις τιποτα !
ζησε λιγο μαζι του και μετα θα ξερεις που υστερεις .
ηχητικα εχεις τελειωσει νομιζω (για μενα και το 99,9 του φορουμ σιγουρα !!! )...
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Απάντηση: Re: Jargon's Home Theater

ηχητικα εχεις τελειωσει νομιζω (για μενα και το 99,9 του φορουμ σιγουρα !!!) ...
Το μονο σιγουρο........
 

Μηνύματα
59
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Jargon's Home Theater

Απίστευτος χώρος..ονειρικό set up..να το χαίρεσαι φίλε μου..μια ερώτηση αν μπορούσες να απαντήσεις:σε ποιο ύψος ξεκινάει η οθόνη σου;
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Jargon's Home Theater

Τελικα βρε Σωτηρη δεν καταφεραμε να ακουσω και να δω το συστημα κριμα,θα ηταν ωραια εμπειρια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.723
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top