jumper speaker cable?

Μηνύματα
328
Reaction score
260
θα ηθελα να παρακαλεσω οποιος κυριος εχει εμπειρια με καλωδια για jumbers και εχει κανει δοκιμες
με ποιο καλωδιο πηρε καλυτερη αναλυση και συναμα γεματο ηχο στις υψηλες
δεν με ενδιαφερουν μπανανες διχαλα και λοιπα ενδιαμεσα καραγκιοζιλικια, γυμνα καλωδια σφιγγω
το κυριως ειναι kimber 8vs, εχω δοκιμασει καλωδιο απο το ιδιο το kimber ,van den hull snowline και dnm reson και καλυτερα μου ακουστηκε το van den hull
s-l400.jpg

το ηχειο ειναι αυτο
26314e10.jpg
 
  • Wow
Reactions: PMC


H

HuxFlux

Guest
Φτιαξε jumpers με το ιδιο καλωδιο που εχεις και για τα ηχεια, δε νομιζω οτι χρειαζεται τιποτε περισσοτερο.
Κι αν αυτο δεν ειναι εφικτο, τοτε με ενα ιδιας διατομης καλωδιο.
 


Μηνύματα
328
Reaction score
260
Τι διαφορά να έχει ένα καλώδιο 5 εκατοστών;;;; Εγώ θα γυμνωνα λίγο παραπάνω το καλώδιο που έρχεται και αφού περνούσε μέσα από την πρώτη μπορνα, θα συνέχιζε και στη δευτερη...
το εχω δοκιμασει το ιδιο το kimber, με ενα vdh snowline μου
ακουστηκε καλυτερα το οποιο και εχω αφησει, το ερωτημα ειναι
αν καποιος εχει δοκιμασει καποιο συγκεκριμενο καλωδιο που ακουγεται
πιο αναλυτικα και συναμα γεματο στις πανω επαφες των ηχειων
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Μας κάνετε πλάκα τώρα; Αλλάζει τίποτε για 5cm καλώδιο όταν ήδη τρέχουν 2 μέτρα μέχρι τον ενισχυτή; Ένα κομματάκι από το ίδιο καλώδιο των ηχείων όπως ειπώθηκε ήδη και τελος. Γιατί έχουμε ξεφύγει......(αν θυμάμαι καλά έχω δει και αγγελία με τζαμπεράκια στα 400!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ευρώ, χα χα).
 

I

iason

Guest
το εχω δοκιμασει το ιδιο το kimber, με ενα vdh snowline μου
ακουστηκε καλυτερα το οποιο και εχω αφησει, το ερωτημα ειναι
αν καποιος εχει δοκιμασει καποιο συγκεκριμενο καλωδιο που ακουγεται
πιο αναλυτικα και συναμα γεματο στις πανω επαφες των ηχειων
Καλησπέρα αγαπητέ φίλε.
Κόψε τέσσερεις αγωγούς από το 8vs στρίψε τούς και κανε μια διασύνδεση για κάθε πόλο.
4 για το + 4για το - και είσαι έτοιμος.
Εάν το τελείωμα του 8vs είναι στριμενα αριστερά, το ίδιο θα κάνεις και για τα τζαμπερ.
Μόλις τελειώσεις το ξεχνάς και δεν ασχολείσαι άλλο.
Εάν θέλεις να φέρεις τον ήχο εκεί που θέλεις δοκίμασε με διαφορετική τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο σου.:thumbsup:
Εάν παγιδευτεις στο να αλλάζεις τζαμπερς για να πετύχεις κάτι αρεστό θα καταλήξεις στο ψυχιατρείο. :sneaky:
Απόλαυσε τα μηχανήματα σου και την μουσική που σου προσφέρουν ;)
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Στα δικά μου έχω ένα κομμάτι χαλκού 7,5 cm (τόση απόσταση χρειαζόταν στα δικά μου) από acoustic revive περασμένο από τις τρύπες στις μπορνες, έχω δοκιμάσει διαφορά καλωδια αλλά αυτό σε εμένα δουλεύει πιο ισορροπημένα, μπορείς εσυ να παίξεις με τους αγωγούς του κιμπερ είτε να προσθέσεις είτε να αφαιρέσεις κλώνους.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τι διαφορά να έχει ένα καλώδιο 5 εκατοστών;;;; Εγώ θα γυμνωνα λίγο παραπάνω το καλώδιο που έρχεται και αφού περνούσε μέσα από την πρώτη μπορνα, θα συνέχιζε και στη δευτερη...
Δοκιμασμένο, λειτουργεί!

Καλό σφίξιμο να κανεις στις μπόρνες (προσοχη μη τις σπασεις) και θα είσαι οκ!
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Πάντως προτείνω σ αυτούς που δεν το έχουν κάνει να ανοίξουν τα ηχεία τους να πάρουν μια γεύση πως είναι συνδεδεμένα από μέσα πίσω απ τις Μπόρχες τα μεγάφωνα 😁😁😁
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
πάνε σε ένα κατάστημα με υδραυλικά
πάρε μια χαλκοσωλήνα, ένα καμινέτο, μια βαριά και ένα αμόνι
κοκκίνισε την με το καμινέτο και ξεκίνα να σφυρηλατείς
ότι βγει πέτα το... :biggrin:

τσάμπα κόπος...
όπως αυτό που νομίζεις ότι θα βρεις με αλλαγή στα jumpers
οίκτο!:cry:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η απειροελάχιστη διαφορά που μπορεί να προκύψει από τα jumpers είναι κλάσεις κατώτερη του να παίξεις με τη γωνία των ηχείων ως προς τη θέση ακρόασης. Όπως ειπώθηκε, αν δεις τα καλώδια που έχουν μέσα τα ηχεία, θα απαξιωσεις αμέσως τη παρουσία των όποιων jumpers.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
το εχω δοκιμασει το ιδιο το kimber, με ενα vdh snowline μου
ακουστηκε καλυτερα το οποιο και εχω αφησει, το ερωτημα ειναι
αν καποιος εχει δοκιμασει καποιο συγκεκριμενο καλωδιο που ακουγεται
πιο αναλυτικα και συναμα γεματο στις πανω επαφες των ηχειων
Το ερώτημα είναι, αυτή η πληροφορία/σήμα που προφανώς το vdh μεταφέρει καλύτερα από το Kimber (αφού ακούς πιο αναλυτικές και γεμάτες τις ψηλές), πως πέρασε εξαρχής από τα δύο μέτρα Kimber και έφτασε μέχρι εκεί, ώστε να μεταφερθεί μετά από το vdh;

Αν το απαντήσεις αυτό, νομίζω θα βρεις και την απάντηση για το τι καλώδιο να βάλεις.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Μια φορά να απαντήσετε στο ερώτημα του νηματοθέτη,

Αστροναύτη τη γωνία των ηχείων ως προς την θέση ακρόασης είναι γνωστή εδώ και δεκαετίες άλλο αν την έμαθες εσύ το 2020.
 
Last edited:



N

nickmitro

Guest
Φυσικα και υπαρχoυν διαφορες με τα jumpers ομως καλυτερα να τα καταργησεις..Διπλοκαλωδιωση.
 


Μηνύματα
328
Reaction score
260
Το ερώτημα είναι, αυτή η πληροφορία/σήμα που προφανώς το vdh μεταφέρει καλύτερα από το Kimber (αφού ακούς πιο αναλυτικές και γεμάτες τις ψηλές), πως πέρασε εξαρχής από τα δύο μέτρα Kimber και έφτασε μέχρι εκεί, ώστε να μεταφερθεί μετά από το vdh;

Αν το απαντήσεις αυτό, νομίζω θα βρεις και την απάντηση για το τι καλώδιο να βάλεις.
προφανως το σημα οταν συνεχισει μετα το kimber στο vdh λογω της διαφορετικης ιδιοτητας του αλλαζει ηχητικα
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Η απειροελάχιστη διαφορά που μπορεί να προκύψει από τα jumpers είναι κλάσεις κατώτερη του να παίξεις με τη γωνία των ηχείων ως προς τη θέση ακρόασης. Όπως ειπώθηκε, αν δεις τα καλώδια που έχουν μέσα τα ηχεία, θα απαξιωσεις αμέσως τη παρουσία των όποιων jumpers.
τα συγκεκριμενα ηχεια εχουν καλο 16αρη αυστραλεζικο χαλκο, ειναι ηχεια του 92, καμια σχεση
με τις κινεζικες σαβουρες που φτιαχνει τωρα η polk που απο το Maryland εχει παει China.
Οσο για την γωνια, δεν υπαρχει γωνια σ'αυτο το ηχειο, θελει 90 ποντους απο πλαινους τοιχους,
17-25 ποντους απο τον μπροστα τοιχο, (αυξομειωνεις αναλογα με το χαμηλο που θες) και με τον μπροστα τοιχο επισης εισαι ακριβως παραλληλα, δεν κανεις γωνια, αλλοιωνεται το SDA συστημα
που εχει ( τα δυο εξωτερικα μεγαφωνα που εχει απο την εξω μερια το καθε ηχειο, ανοιγουν την
σκηνη αριστερα και δεξια, εχοντας ενα interconnect που ενωνει μεταξυ τους τα δυο ηχεια,
ενεργοποιει μια προσθετη εξοδο απο τα κροσοβερς που τροφοδοτουν αυτα τα μεγαφωνα
αλλα για να παιξει σωστα πρεπει να τοποθετηθουν σ'αυτη την θεση
στο ερωτημα μου δεν εχει απαντησει ομως κανενας,
να το θεσω διαφορετικα, γνωριζει καποιος καποιο συγκεκριμενο καλωδιο ηχειων
που να τονιζει τις μεσουψηλες ωστε να πειραματιστω με αυτο?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top